MMA – Polski Ranking P4P

Polski Ranking MMA


MMA Ranking P4P PL

Rankingi sortu wszelakiego rządzą się swoimi prawami, do których podejść co niemiara. Na świecie znajdziemy multum zestawień, porównań, klasyfikacji. W Polsce mamy niemal wszystko z jednym istotnym wyjątkiem – pomimo tego, że w zamierzchłych czasach ktoś gdzieś próbował się tym zająć, to od dawien dawna nie ma na naszym rynku MMA Polskiego Rankingu P4P. Wróć.. Nie było.

Teraz już jest – na Lowking.pl naprawiamy to niedopatrzenie. W rolę majstrów wcielają się Mirek Nóżka oraz moja skromna osoba czyli naiver.

Kilka słów o technikaliach – Polski Ranking MMA P4P będzie aktualizowany każdego pierwszego dnia miesiąca, z wyjątkiem sytuacji, w których w pierwszym tygodniu będzie organizowana jakaś duża gala (prawdopodobnie KSW lub MMAA) – wtedy z aktualizacją rankingu poczekamy do wyników tejże gali. Jeśli w ciągu miesiąca nie będzie żadnych dużych wydarzeń, ergo – nie zajdą żadne zmiany w Rankingu – Czytelnicy zostaną o tym poinformowani.

W Rankingu bierzemy pod uwagę przede wszystkim ostatnie 12 miesięcy, ale także w nieco mniejszym stopniu – całokształt kariery.

Czytelnicy w zestawieniu znajdą komplet informacji na temat zawodników:

– pozycję w Rankingu,
– imię i nazwisko zawodnika wraz z linkiem do jego profilu na Sherdogu,
– wiek zawodnika w nawiasie,
– aktualny rekord, dywizja, klub (wraz z odnośnikiem do strony internetowej/Facebooka)
– pojedynki w ciągu ostatnich 12 miesięcy – rodzaj rozstrzygnięcia (na zielono oznacza zwycięstwo, na czerwono – porażkę), imię i nazwisko rywala wraz z linkiem do jego profilu na Sherdogu, rekord rywala PRZED walką (nie zawsze jest to, oczywiście, aktualny rekord),
– info o następnej walce oraz link do profilu najbliższego przeciwnika na Sherdogu,
– podsumowanie/komentarz.

Mile widziane wszelkie uwagi, sugestie, komentarze odnośnie tego, jak merytorycznie czy graficznie powinien prezentować się ranking, jakie ewentualne inne informacje powinny się w nim znaleźć. Pozostajemy także otwarci na wszelkie merytoryczne argumenty odnośnie kolejności poszczególnych zawodników – najbardziej konstruktywne z nich mogą spowodować zmiany w rankingu.

Po tym przydługawym wstępie przejdźmy do sedna sprawy..

Polski Ranking P4P

…………………………………………………………………………………………………………………………….

1. Mamed Khalidov (32)

Rekord26-4-2
Mamed KhalidovDywizjaŚrednia – 84 kg
KlubArrachion Olsztyn
Ostatnie 12 m-cySubKendall Grove (18-10, 1 NC)
KORodney Wallace (12-4)
SubJesse Taylor (20-7)
Następna walkaMelvin Manhoef (26-9-1, 1 NC) – KSW (?)
Komentarz
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Mamed Khalidov bez problemów rozprawiał się ze światowymi średniakami – Jesse Taylorem na KSW 17, Rodney’em Wallacem na KSW 19 oraz Kendallem Grove na KSW 21 . Wydaje się, że poza UFC i kończącym swój żywot w styczniu 2013 roku Strikeforce godnych rywali dla czeczeńskiego Polaka można policzyć na palcach jednej ręki – może pod warunkiem, że ze dwa się obetnie. Khalidov w KSW pewnego poziomu po prostu nie przeskoczy. Jego trzy zwycięstwa na przestrzeni ostatniego roku oraz całokształt kariery pozwalają mu jednak dzierżyć pierwsze miejsce w Polskim Rankingu P4P.
…………………………………………………………………………………………………………………………….

2. Jan Błachowicz (29)

Rekord16-3
Jan BłachowiczDywizjaPółciężka – 93 kg
KlubNastula Team
Ostatnie 12 m-cyUDHouston Alexander (13-8)
UDMario Miranda (13-3)
UDR.T. Sokoudjou (12-9)
Następna walkaKSW 22
Komentarz
Najlepszy polski półciężki wygrał wszystkie trzy pojedynki w ostatnim roku, zostawiając w pokonanym polu Sokoudjou na KSW 17, Mirandę na KSW 18 oraz Alexandra na KSW 20 – każdego poprzez jednogłośną decyzję. Pomimo tego, że żadna z tych walk nie mogła wzbudzić podziwu u obserwatorów, to jednak Błachowicz w żadnym momencie nie był zagrożony. Pokonanie trzech rywali, z Sokoudjou jako najlepszym z całej trójki na czele, daje mu drugie miejsce w Rankingu.
…………………………………………………………………………………………………………………………….

3. Marcin Held (20)

Rekord15-2
Marcin HeldDywizjaLekka – 70 kg
KlubBastion Tychy
Ostatnie 12 m-cySubRich Clementi (45-21-1)
UDMurad Machaev (10-0)
SubDerrick Kennington (6-2)
SDPhilippe Nover (5-3-1)
Następna walkaDave Jansen (18-2) – BFC, 14.12.2012
Komentarz
Marcin Held to w tym momencie nasz najlepszy towar eksportowy w MMA – w ostatnim roku zanotował cztery zwycięstwa w Bellatorze, odprawiając kolejno: Novera, który stoczył trzy walki w UFC, Kenningtona, niepokonanego Machaeva w ćwierćfinale turnieju wagi lekkiej Bellatora, oraz przede wszystkim w półfinale turnieju – Richa Clementi, prawdziwego weterana MMA (rekord UFC: 5-5) mającego na swoim rozkładzie m.in. Melvina Guillarda, Anthony’ego Johnsona czy Sama Stouta. Teraz Marcina czeka walka w finale turnieju Bellatora z Davem Jansenem – zwycięstwo zagwarantuje utalentowanemu Polakowi prawo walki o pas z Michaelem Chandlerem.
…………………………………………………………………………………………………………………………….

4. Damian Grabowski (32)

Rekord16-1
Damian GrabowskiDywizjaCiężka – 120 kg
KlubLutadores Opole
Ostatnie 12 m-cyUDDave Huckaba (17-4)
SubEddie Sanchez (13-5)
SubJoaquim Ferreira (11-6)
Następna walkaOli Thompson (9-4) – MMC, 16.12.2012
Komentarz
Najlepszy ciężki w Polsce i jeden z najlepszych w Europie zanotował cenne trzy zwycięstwa – na pierwszej gali MMA Attack poddał czarny pas BJJ i jedynego pogromcę Juniora Dos Santosa, Joaquima Ferreirę, następnie na MMAA 2 zdominował i odklepał solidnego Eddiego Sancheza, który wcześniej rozprawił się z Brettem Rogersem, by ledwie tydzień później pokonać na gali Bellatora Dave’a Huckabę. 16 grudnia 2012 zmierzy się z byłym zawodnikiem UFC Olim Thompsonem i każdy inny wynik niż zwycięstwo przed czasem Damiana będzie niespodzianką.
…………………………………………………………………………………………………………………………….

5. Michał Materla (28)

Rekord18-3
Michał MaterlaDywizjaŚrednia – 84 kg
KlubBerserkers Team
Ostatnie 12 m-cyKORodney Wallace (14-5)
MDJay Silva (8-5)
UDMatt Horwich (26-19-1)
Następna walkan/d
Komentarz
Michał Materla na KSW 17 zwyciężył po ciężkiej walce z Horwichem, by następnie wywalczyć pas kategorii średniej KSW na gali oznaczonej numerem 19, pokonując po heroicznym boju – który złotymi zgłoskami zapisze się w annałach polskiego MMA – Jay’a Silvę. Na KSW 21 po raz pierwszy obronił swój pas, rozprawiając się błyskawicznie z Wallacem, który przyjeżdża(ł) na gale KSW prawdopodobnie tylko po wypłatę – no, chyba że to maksimum możliwości tego przereklamowanego zawodnika. Jeszcze jedna, dwie walki i miejmy nadzieję, że dane nam będzie zobaczyć Michała w Stanach.
…………………………………………………………………………………………………………………………….

6. Michał Kita (32)

Rekord13-6
Michał KitaDywizjaCiężka – 120 kg
KlubWydra Gym Częstochowa
Ostatnie 12 m-cy TKODamion Martindale (0-0)
SubValentijn Overeem (30-26)
UDRicco Rodriguez (47-12)
Następna walkan/d
Komentarz
Od listopada 2011 roku Michał zanotował serię trzech zwycięstwa z rzędu, pokonując kolejno, jako pierwszy Polak w historii, byłego mistrza UFC Ricco Rodrigueza przez decyzję po bardzo taktycznie rozegranej walce, weterana europejskiej sceny Valentijna Overeema przez duszenie gilotynowe w pierwszej rundzie w walce wieczoru na gali Oktagon w Mediolanie oraz debiutującego w MMA Damiona Martindale przez TKO na łódzkiej Fighters Arenie w walce wieńczącej galę.
…………………………………………………………………………………………………………………………….

7. Piotr Hallmann (25)

Rekord11-1
Michał KitaDywizjaLekka – 70 kg
KlubMighty Bulls Gdynia
Ostatnie 12 m-cy TKOVaso Bakocevic (11-1-1)
TKOJarkko Latomaki (18-9)
SubKevin Donnelly (5-4)
SubSzymon Walaszek (1-7)
Następna walkan/d
Komentarz
Piotrek nie zwykł zaniżać swojego poziomu i kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa, miażdżąc kolejno swoich przeciwników. Na gali Round 1 w Białogardzie pokonał przez duszenie zza pleców Szymona Walaszka. W ten sam sposób po świetnej walce odprawił w trzeciej rundzie na gali Cage Warriors Fighting Kevina Donnelly’ego. Na gali Botnia Punishment 12 zanotował dziesiąte zwycięstwo, pokonując przez TKO w pierwszej rundzie solidnego Jarkko Latomakiego. Rok zwieńczył natomiast zwycięstwem nad groźnym i nadpobudliwym Macedończykiem Vaso Bakocevicem, zdobywając tym samym pas federacji WFC w wadze lekkiej.
…………………………………………………………………………………………………………………………….

8. Aslambek Saidov (28)

Rekord13-3
Aslambek SaidovDywizjaPółśrednia – 77 kg
KlubArrachion Olsztyn
Ostatnie 12 m-cy TKOBorys Mańkowski (13-4-1)
TKOMorten Djursaa (10-4)
SubGrigor Aschugbabjan (8-7)
MDRafał Moks (6-4)
Następna walkan/d
Komentarz
Aslambek w tym roku był jednym z bardziej zapracowanych zawodników z czołówki. Na gali KSW 17 pokonał decyzją Rafała „Kulturystę” Moksa. Na KSW 19 pod koniec pierwszej rundy poddał kimurą Grigora Aschugbabjana. Wyjazd do Danii okupił przegraną i zburzeniem mozolnie zbudowanej wieżyczki z siedmiu sherdogowych zielonych klocków – Morten Djursaa rozbił zarówno ją, jak i Aslambka w pierwszej rundzie przez TKO. W jubileuszowym, dziesiątym pojedynku na KSW Saidov wygrał pojedynek o pas z Borysem Mańkowskim, który nabawił się w nim kontuzji stopy.
…………………………………………………………………………………………………………………………….

9. Maciej Jewtuszko (31)

Rekord10-2
Maciej JewtuszkoDywizjaLekka – 70 kg
KlubBerserkers Team
Ostatnie 12 m-cy SubArtur Sowiński (12-6, 1 NC)
TKODean Amasinger (9-5)
KOArtur Sowiński (11-5)
Następna walkan/d
Komentarz
Świeżo upieczony mistrz KSW w wadze lekkiej. Po zwolnieniu z UFC i angażu w największej polskiej organizacji zaczęła się jego droga po pas. Na KSW 17 przegrał po genialnym, bezpośrednim prawym podbródkowym z Arturem „Kornikiem” Sowińskim w pierwszej rundzie. Na kolejnym KSW zwyciężył z Danem Amasingerem przez TKO w pierwszej rundzie. Natomiast na ostatniej gali KSW 21 wziął udany, srogi rewanż na „Korniku”, wygrywając przez brabo w drugiej rundzie.
…………………………………………………………………………………………………………………………….

10. Krzysztof Jotko (23)

Rekord12-0
Krzysztof JotkoDywizjaŚrednia – 84 kg
KlubOkniński MMA
Ostatnie 12 m-cy SDMartin Zawada (25-11)
SubFabian Loewke (2-0)
MDDamir Hadzovic (4-1)
SubDarius Minkevicius (6-3)
Następna walkan/d
Komentarz
Posiadacz najdłuższego, aktualnie nieprzerwanego ciągu zwycięstw bez porażki od swojego debiutu w polskim MMA. W 2012 roku Krzysiek zanotował cztery zwycięstwa, pokonując w drugiej rundzie przez poddanie na gali XFS Tomasza Kondraciuka, by następnie zadebiutować w kategorii półśredniej na gali MMA-Attack, gdzie – bazując w dużej mierze na charakterze – pokonał po trzech morderczych rundach Damira Hadzovica. Po powrocie do kategorii średniej zawalczył w czteroosobowym turnieju na gali FNM 5, gdzie w półfinale odklepał Fabiana Loewke duszeniem zza pleców w drugiej rundzie. W finale natomiast podopieczny Mirosława Oknińskiego dopisał najwartościowsze zwycięstwo w swojej karierze, pokonując faworyta miejscowej publiczności, weterana europejskich ringów Martina Zawadę.
…………………………………………………………………………………………………………………………….

————————————–

fot. sherdog.com, gazetacodzienna.pl, mmajunkie.com, bushido.lt, pl.fitmax.pl, sport.fakt.pl, cagewarriors.com, europeanmma.dk

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.


19 odpowiedzi na „MMA – Polski Ranking P4P

  


 1. Fajna inicjatywa, ale zauważyłem, że w rywalach Jotki jest błąd. Skąd się tam wziął Rafał Moks?

 2. 


 3. Dobra inicjatywa, oby zapału nie zabrakło. Co do kolejnosci zawodnikow lub braku niektorych na liscie nie bede sie wypowadal bo to autorski ranking i kazdy ma parwo ustawiac zawodnikow jak sobie tylko to wymysli :)

 4. 


 5. Dzięki, Halny, link był do Loewke, ale faktycznie był Moks. Poprawione, reszta powinna być ok.

 6. 


 7. przy ostatnich rywalach jotki jest błąd

 8. 


 9. Kiedy niby Jotko walczyl z Moksem ?

 10. 


 11. Sorry widze, ze to juz wyjasnione.

 12. 


 13. Fresh, nikt nie jest alfą i omegą, więc konstruktywna krytyka zawsze mile widziana.

   


  • Naiver z ewentualna krytyką poczekam kilka miesięcy, niech sie kilka polskich i nie tylko gal odbedzie zobaczymy jak sie bedzie ranking wtedy ksztaltowal. Jeszcze raz brawo za inicjatywe

 14. 


 15. Troche zdziwil mnie ten Jotko ale po przeanalizowaniu pozostalych kandydatow na to miejsce doszedlem do wniosku ze jedynym ktory moglby ew. byc na 10 miejscu jest... Mankowski. I gdyby nie Zawada w rekordzie Jotki to imho byloby to poprawne rozwiazanie

 16. 


 17. Ze wszystkimi miejscami się zgadzam. Świetna robota chłopaki. Jeżeli Heldzik wygra finał Bellatora to przeskoczy Janka? Według mnie powinien.

 18. 


 19. O chyba pierwszy polski ranking P4P. Dobra robota. Osobiście, w pełni zgadzam się z rankingiem.

 20. 


 21. Steyr, odnośnie Mańkowskiego, mam takie samo zdanie - trochę upraszczając, pokonanie Zawady + porażka Borysa wczoraj powodują, że Jotko > Mańkowski.Lutek147, też mi się wydaje, że powinien.. Zobaczymy na początku stycznia.

 22. 


 23. Kita z Drwalem są dość wysoko, ale ich brak pojedynków szybko zweryfikuje te pozycje. Kwestią czasu jest, kiedy Held awansuje na 2gie miejsce.A zestawienie i idee stworzenia tego rankingu - pochwalam.

 24. 


 25. Ładnie wykorzystaliscie okazję, uprzedzając inne portale :) Jak najbardziej na plus, choc może tylko Janek mógłby być 3 albo 4.

 26. 


 27. @Madxer Drwalem?

 28. 


 29. Racja, nie ma Drwala...

 30. 


 31. bardzo dobry tekst, jak zawsze ;)

 32. 


 33. No w końcu polski ranking p4p. Nic dodać, nic ująć. Świetna robota.

 34. 


 35. Super pomysł, co do miejsc w rankingu to z kilkoma się nie zgodzę, chociażby z tym, że Janek jest drugi, a Damian czwarty. Kita również moim zdaniem za wysoko.Skomentuj jako pierwszy!


Nie jesteś zalogowany / zarejestrowanyNie możesz pisać komentarzyWskazówka: Zaloguj się lub zarejestruj, by móc komentować i uzyskać wiele dodatkowych funkcjonalności!