Analizy zawodnikówPolskie MMATechnika MMA

Sierpem #10 – Held vs Jansen, jak w stójce ubić Dave’a?

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsza walka w historii polskiego MMA – 21 marca oczy wszystkich fanów zwrócone będą na Marcina Helda oraz Dave’a Jansena, którzy zmierzą się w finale turnieju wagi lekkiej Bellatora MMA.

W jubileuszowej, dziesiątej, odsłonie cyklu Sierpem rozbijemy na atomy stójkowe umiejętności Amerykanina, próbując odpowiedzieć na pytanie – jak Marcin Held, największy polski talent MMA, może ubić w tej płaszczyźnie Dave’a Jansena. Jak uderza Amerykanin, jak się porusza, jakie kombinacje preferuje, gdzie można znaleźć luki, które nasz najlepszy lekki może wykorzystać?

W tym celu bardzo dokładnie – przeanalizujemy sobie wszystkie akcje z walki Dave’a Jansena z Brazylijczykiem Ricardo Tirlonim z półfinału turnieju wagi lekkiej Bellatora, którą rywal Polaka wygrał niejednogłośną decyzją sędziowską. W pierwszej części omówimy pierwsze dwie rundy tego pojedynku, w drugiej natomiast – która ukaże się prawdopodobnie jutro – omówimy trzecią rundę oraz spróbujemy wychwycić ulubione kombinacje Amerykanina i znaleźć jego słabsze strony, które może wykorzystać nasz rodak.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni – Runda 1

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 1 i GIF 2

W pierwszej rundzie Amerykanin walczył bardzo agresywnie. W inicjującej całą walkę akcji ruszył z kombinacją, którą później wielokrotnie powtarzał – zamarkował lewy prosty, rzucając potem kros i jednocześnie mocno schodząc do lewej strony. Na GIFie 1 kombinacja ta nie przyniosła rezultatu – Tirloni próbował bowiem kontrować krótkim lewym sierpem, wobec czego obaj zawodnicy tylko musnęli swoich głów. Chwilę potem (GIF 2) Jansen zaatakował podobną akcją, markując lewy, uderzając prawym i ostro schodząc do dołu na lewą stronę z głową. Trafił Brazylijczyka gdzieś w okolicę szyi, ale dzięki zejściu świetnie uniknął nadchodzącego prawego prostego. Symptomatyczne jednak jest to, że Amerykanin w obu akcjach nie dołożył lewego na końcu oraz że jego lewa ręka w była daleko od szczęki.

Chwilę potem Jansen spróbował wysokiego kopnięcia lewą nogą, ale nie trafił.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 3 i GIF 4

W akcji na GIFie 3 Amerykanin robi niemal to samo, co w poprzedniej akcji (GIF 2), Brazylijczyk tak samo przestrzeliwuje swój prawy z powodu dobrego zejścia do lewej Jansena, ale ten ostatni na koniec dokłada lewą rękę, którą powala Tirloniego. Amerykanin rzucając ciosy, stoi bardzo szeroko na nogach i nieźle pracuje biodrami. Po knockdownie rzuca się do ataku, ale Brazylijczyk, który w całej karierze tylko raz przegrał przez (T)KO, wychodzi z opresji cało.

Na GIFie 4 Dave schodzi mocno do lewej i próbuje inicjować akcję lewym podbródkowym – praktycznie bez przygotowania – ale Tirloni jest szybszy i trafia swoim podbródkowym pierwszy, choć nie jest to czysty cios – uderzenie Jansena ląduje natomiast pod pachą Brazylijczyka. Następnie Ricardo błyskawicznie rzuca lewy sierp, który ześlizguje się po głowie Jansena, którego prawy prosty nie dochodzi już celu. To nie ostatni raz, gdy Amerykanin zaczynał akcję bezpośrednim podbródkowym, co może być szalenie ryzykowną taktyką.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 5 i GIF 6

Na GIFie 5 Jansen tradycyjnie markuje lewym i uderza prawym, ale o ułamek sekundy szybszy jest Tirloni ze swoim lewym – ten jednak nie dochodzi czysto celu, bo – tradycyjnie – przy rzucaniu prawego ostro do lewej strony schodzi Dave. Następnie obaj przestrzeliwują prawym podbródkowym, a w klinczu obaj trafiają po jednym kolanie na korpus, ale to w wykonaniu Jansena przechwytuje Brazylijczyk, wobec czego Amerykanin musi zrywać klincz, by nie wylądować na plecach.

W ciągu kolejnych kilkunastu sekund Jansen nie trafia frontalnym kopnięciem na korpus oraz wewnętrznym lowkingiem.

W akcji na GIFie 6 Amerykanin po raz kolejny zaprzęga do boju podbródkowy, tym razem prawy, poprzedzony markowanym lewym – mocno odsłaniając lewą stronę, trafia jednak pod pachę Brazylijczyka, który uderza lewym prostym, który na szczęście dla Amerykanina nie trafia. Następnie Tirloni dokłada podbródkowy, ale również trafia pod pachę Jansena, a ten na koniec dokłada lewy sierp, który jednak nie trafia czysto – celu nie dochodzi też krótki lewy sierp Brazylijczyka.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 7 i GIF 8

GIF 7 to dwa nieudane lewe proste Amerykanina. Pierwszy Brazylijczyk skontrował ciasnym sierpem, drugi – własnym lewym prostym. O ile w pierwszej wymianie Jansen jeszcze zdołał dosięgnąć szczęki Tirloniego, to w drugiej już mu się to nie udało – w obu natomiast da się zauważyć nisko trzymaną prawą rękę, która nijak nie chroni szczęki. Ponadto rzucając lewy prosty, Jansen nie zasłania lewym ramieniem głowy. Tirloni w całej walce bardzo rzadko uderzał prostymi, zdecydowanie preferując sierpy, na ogół obszerne, co trochę dziwi, bo jego proste stały na niezłym poziomie – atakując w ten sposób, niemal zawsze miał głowę schowaną za ramieniem.

W akcji na GIFie 8 Jansen kolejny raz markuje lewy, by uderzyć prawym nad lewym prostym Tirloniego – cios nie dochodzi jednak celu.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 9 i GIF 10

W kolejnej akcji (GIF 9) Amerykanin próbuje kontrować wysokie kopnięcie Brazylijczyka mocnym lewym sierpem, ale nie trafia. Prawa ręka znajdowała się bardzo nisko. Na GIFie 10 Jansen przypuszcza szturm, ruszając z wysoko uniesioną szczęką na Brazylijczyka z kombinacją lewego podbródkowego i prawego prostego, ale Tirloni wszystko zbiera na gardę, umiejętnie odchodząc od siatki.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 11 i GIF 12

Tym razem (GIF 11) Amerykanin markuje prawy i rzuca lewy sierp, na który podbródkowym odpowiada Tirloni, ale obaj nie trafiają. Brazylijczyk kontynuuje lewym sierpem, ale trafia w ramię Jansena, co ten ostatni na pewno przyjął z ulgą. Dało się zauważyć, że w wymianach z bliskiej odległości to Tirloni był lepiej poukładanym fighterem – Amerykanin preferował rzucanie krótkich kombinacji. Na GIFie 12 Amerykanin próbuje lewego prostego, który jednak nie dochodzi celu.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 13 i GIF 14

W kolejnej akcji na GIFie 13 Amerykanin markuje lewy, rzucając krótki prawy, który jednak ześlizguje się po głowie Tirloniego odpowiadającego lewym sierpem – będąc mocno odchylonym do lewej strony, Amerykanin przyjmuje następnie w odpowiedzi krótki prawy sierp Brazylijczyka. Całą akcję Jansen kończy lewym prostym, ale trafia w klatkę piersiową Ricardo. Brazylijczyk bardzo ładnie zszedł do lewej strony, unikając prawego Amerykanina – gdyby nie mocne odchylenie się w lewo tego ostatniego, kontrujący lewy sierp Tirloniego trafiłby w szczękę rywala.

GIF 14 to raczej rzadki obrazek, uderzającego raczej prostymi bądź wąskimi sierpami Jansena – Amerykanin rzuca obszerny prawy sierp, który nie sprawia Brazylijczykowi żadnych problemów.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 15 i GIF 16

W akcji na GIFie 15 Dave ładnie uchodzi przed lewym sierpem Tirloniego i uderza podbródkowym, ale nie trafia. Następnie (GIF 16) Amerykanin przyjmuje mocnego zewnętrznego lowkinga, co powoduje, że zostawia za sobą nogi, rzucając kombinację lewego sierpa i prawego prostego – oba ciosy nie dochodzą celu.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 17 i GIF 18

Na GIFie 17 Jansen trafia wewnętrznym lowkingiem, co wobec faktu, że Brazylijczyk nie miał nóg przy podłożu, próbując rzucać lewego sierpa, ląduje na deskach na chwilę. W następnej akcji (GIF 18) Jansen markuje króciutki lewy, by rzucić prawy, na który potężnym prawym próbuje odpowiadać Tirloni – obaj dobrze schodzą do swojej lewej strony, unikając ciosów. Znajdują się wtedy już bardzo blisko, a w takich sytuacjach to Brazylijczyk lepiej się odnajdywał – tutaj trafia na koniec lewym sierpem, choć na szczęście dla Amerykanina – przegubem ręki, tuż nad opuszczoną prawą Dave’a.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 19 i GIF 20

GIF 19 to atak latającym kopnięciem Jansena, ale bez większych problemów blokuje je Brazylijczyk. Następnie (GIF 20) Amerykanin inicjuje akcję prawym podbródkowym, który tylko muska szczękę Tirloniego – ten ostatni za to trafia niezbyt mocny lewym sierpem.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 21 i GIF 22

Na GIFie 21 Dave robi to, co zawsze – markuje lewy i schodzi do lewej, rzucając prawy prosty – tym razem jednak trafia, choć Brazylijczyk nieźle amortyzuje uderzenie ruchem tułowia. W kolejnej akcji (GIF 22) Tirloni po raz kolejny zaprzęga do działania swój lewy prosty – szybko skraca dystans, pochylając sylwetkę i trafiając zaskoczonego Amerykanina, którego krótki lewy kontrujący sierp pruje powietrze.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 23 i GIF 24

GIF 23 to świetna akcja Jansena możliwa do wykonania z powodu umiłowania do sierpów Tirloniego. Brazylijczyk inicjuje akcję lewym, ale doskonale schodzi pod ciosem Jansen, kontrując własnym lewym sierpem na odsłoniętego Ricardo. Chwilę potem (GIF 24) to jednak Brazylijczyk jest górą, podobnie jak na GIFie 18, prawy prosty Jansena staje w szranki z prawym sierpem Tirloniego i tym razem to ten ostatni wychodzi z tej wymiany zwycięsko, na koniec dokładając dobrego lewego sierpa, w niechronioną głowę Amerykanina – nie po raz pierwszy i nie ostatni Jansen po rzuceniu swoich ciosów i skróceniu dystansu, pozostaje bierny. Jansen pokazał za to, że dysponuje bardzo solidną szczęką.

Kilka chwil potem Amerykanin dwukrotnie zaskakuje wewnętrznym lewym lowkingiem Brazylijczyka.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 25 i GIF 26

W akcji na GIFie 25 Amerykanin nieudolnie próbuje zdziałać coś lewym, wyraźnie gubiąc się pod szybkimi kombinacjami Brazylijczyka. Paruje lewego prostego Tirlonieg, potem przyjmuje na szczękę mocnego prawego overhanda, uchylając się pod lewym.

W kolejnej akcji (GIF 26) Jansen po raz kolejny próbuje atakować bezpośrednim lewym podbródkowym, ale nisko trzymana prawa ręką Amerykanina umożliwia Brazylijczykowi wystrzelenie z celnym lewym sierpem. Później Jansen nie trafia prawym prostym, schodząc – jak zawsze – ostro na lewo, co w efekcie kosztuje go przyjęcie na tył głowy mocnego lewego sierpa.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 27 i GIF 28

Następnie (GIF 27) po raz kolejny w wymianie lewy vs lewy lewy sierp Brazylijczyka – dzięki jego znacznie lepszej pracy nóg i błyskawicznym zejściu do lewej strony – okazuje się skuteczniejszy niż lewy prosty, bity nieco z dołu, Amerykanina, którego głowa pozostaje całkowicie statyczna.

Chwilę potem Jansen trafia wewnętrznym lewym lowkingiem, co w dalszej części walki nieco otworzy oczy Tirloniemu do stosowania tej techniki.

W akcji na GIFie 28 Jansen markuje lewy i rzuca obszerny (jak na niego, bowiem sierpy Brazylijczyka były jeszcze obszerniejsze) prawy, ale nie trafia swojego rywala. Chwilę potem próbuje lewego wysokiego kopnięcia, ale trafia w gardę Tirloniego.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 29 i GIF 30

Na dobrą akcję przeprowadza Brazylijczyka – lewym trafia na korpus, by potem nad opuszczonymi rękami Amerykanina ulokować prawy sierp – częściowo zamortyzowany z uwago na fakt, że swojego lewego, wraz z zejściem do prawej strony, spróbował Jansen – jego cios jednak nie doszedł szczęki Tirloniego.

Następnie dwukrotnie kopnięć próbuje Amerykanin – trafia prawym zewnętrznym lowkingiem i nie trafia wysokim lewym kopnięciem.

Później Jansen spróbował obalenia (GIF 30), bardzo ładnie nurkując pod krótkim acz obszernym lewym sierpem Brazylijczyka. Nie udaje mu się sprowadzić Tirloniego, ale przez chwilę zdobywa jego plecy.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 31

W ostatniej akcji pierwszej rundy Jansen atakuje superman punchem, uchylając się nad mocnym sierpem Brazylijczyka. Na odchodne próbuje poczęstować Tirloniego lewym sierpem, ale nie znajduje się w pozycji, z której możliwe jest wyprowadzenie jakiejkolwiek skutecznej ofensywy.

Runda 2

Drugą rundę Jansen zaczął od udanych kopnięć – lowkinga oraz kopnięcia na korpus.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 32 i GIF 33

Na GIFie 32 z obszernymi sierpami po raz kolejny rusza Brazylijczyk – prawy ładnie blokuje Jansen, samemu próbując krótkiego prawego, który jednak ześlizguje się po szczęce Tirloniego – na domiar złego Amerykanin zostaje jeszcze pokarany lewym sierpowym.

W kolejnej akcji Dave próbuje nieporadnie uderzać kolanem i lewym, ale zostaje bardzo ładnie skontrowany lewym sierpem przez Brazylijczyka na niechronioną szczękę – Jansen wyraźnie pogubił się w tej wymianie.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 34 i GIF 35

Amerykanin wraca do swojej ulubionej techniki (GIF 34) – markuje lewy i uderza prawym prostym z zejściem na lewą stronę, próbuje na to odpowiadać lewym sierpem Tirloni – w efekcie żaden z ciosów nie dochodzi głowy rywala.

Później Jansen próbuje obalenia, ale jego ręce podchwytuje Brazylijczyk, uniemożliwiając Amerykaninowi wykonanie techniki.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 36 i GIF 37

Na GIFie 36 Tirloni inicjuje akcję lewym prostym, ale doskonale prawym overhandem kontruje to Amerykanin, schodząc do lewej, gdzie czeka już jednak prawy podbródkowy Brazylijczyka, który ląduje na szczęce Dave’a. Na domiar złego nisko opuszczone ręce Amerykanina powodują, że całą wymianę lewym sierpem kończy Ricardo. Brazylijczyk – jak przez całą walkę w wymianach na krótkim dystansie – był lepszy, dodatkowo zdawał się powoli odczytywać grę Amerykanina z mocnym schodzeniem na lewą stronę przy rzucaniu każdego prawego.

Chwilę potem Jansen nie trafia wysokim kopnięciem.

W kolejnej akcji (GIF 37) znów dobrze trafia Tirloni. Jansen daje się nabrać na markowany lewy, by potem przyjąć soczystego prawego prostego i nieudanie skontrować własnym lewym sierpem. Gdy tylko Brazylijczyk nie rzucał obszernych sierpów, Amerykanin miał kłopoty.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 38 i GIF 39

Potwierdzenie powyższego przychodzi na GIFie 38, gdy Tirloni bardzo dobrym lewym prostym dobrze trafia Amerykanina, który rzucając swój lewy, w ogóle nie zmienił położenia głowy. Obaj zawodnicy po szybkiej pierwszej rundzie nieco zwolnili – na nieprzygotowany prawy (GIF 39) Tirloni próbuje odpowiadać lewym, ale również pudłuje. Jansenowi coraz trudniej zaskoczyć Brazylijczyka powtarzaniem tej samej techniki raz po raz.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 40 i GIF 41

W kolejnej akcji (GIF 40) Tirloni odkrywa w końcu piętę achillesową Jansena – trafia wewnętrznym lowkingiem, za którym podąża lewy sierp, który – pomimo gardy Amerykanina – dochodzi celu. Amerykanin miał dobrą okazję na skontrowanie tego lowkinga, ale tego nie zrobił.

Później (GIF 41) po raz kolejny bardzo dobrze jabem operuje Tirloni, trafiając Jansena przy jednoczesnym zejściu z głową i wysoko trzymanym ramieniu, które chroni szczękę. Amerykanin próbował uchylać głową i kontrować podbródkowym, ale w zarodku zamiary te szybkim prostym zdusił Brazylijczyk.

W następnej akcji po raz kolejny Amerykanin przyjmuje wewnętrznego lowkinga, którego nawet nie próbuje bronić.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 42 i GIF 43

Na GIFie 42 Jansen wysoko podskakuje, co zwiastuje użycie mniej konwencjonalnej techniki – tym razem jest to superman punch, który jednak zostaje zneutralizowany przez lewego sierpa Tirloniego. W tym momencie Jansen akcję już w zasadzie skończył, ale nie Brazylijczyk, który kontynuuje natarcie prawym podbródkowym tuż pod brodą Amerykanina oraz dokłada lewego sierpa, który pomimo gardy Jansena trafia go za ucho – nie pierwszy raz Jansen po rzuceniu swojego ciosu gubi się, pozostając biernym.

W kolejnej akcji również z dobrej strony pokazał się Tirloni (GIF 43) – Jansen rozpoczyna akcję ciosem na wątrobę, ale prawą rękę trzyma nisko i zostaje błyskawicznie skontrowany szybkim lewym Brazylijczyka, który ładnie schodzi z linii ciosu, w efekcie czego będący już wyraźnie bokiem do rywala Jansen przestrzeliwuje prawym.

Chwilę później Amerykanin trafia zewnętrznym lowkingiem, ale wyraźnie widać, że nie jest już tak agresywny jak w pierwszej rundzie.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 44 i GIF 45

Na GIFie 44 Jansen próbuje obalać (nieco w stylu Edgara czy Cruza), ale jest już wyraźnie zmęczony i Brazylijczyk nie ma najmniejszych problemów z powstrzymaniem tej próby. Chwilę potem (GIF 45) Tirloni próbuje lewego prostego na korpus, ale dobrze prawym podbródkowym kontruje go Jansen i Brazylijczyk może mówić o szczęściu – gdyby nie lewa ręka, która przejęła część impetu uderzenia, odczułby on je znacznie dotkliwiej.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 46 i GIF 47

Następnie (GIF 46) Jansen przyjmuje mocnego zewnętrznego lowkinga, ale chwilę potem (GIF 47) kara Brazylijczyka lewym prostym w odpowiedzi na zupełnie nieprzygotowany prawy podbródkowy Tirloniego.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 47 i GIF 48

W kolejnej akcji Brazylijczyk rzuca obszerny prawy sierp, ale Jansen trafia pierwszy krótkim lewym prostym, który miał znacznie mniejszy dystans do pokonania niż sierp Tirloniego. Ten ostatni ześlizguje się po głowie Jansena, do którego tym razem należy ostatnie słowo w tej wymianie – trafia dobrym prawym prostym. Amerykanin poszedł na ostrą wymianę, nie wycofał się, w efekcie czego Tirloni nie znajdował się w dobrej pozycji do ataku po wystrzeleniu z prawym sierpem.

W wymianie lewy wąski sierp Jansena na lewy prosty Tirloniego obaj zawodnicy trafiają – GIF 48.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 49 i GIF 50

Na GIFie 49 Jansen ponownie korzysta ze swojej ulubionej kombinacji – markuje lewy, by trafić prawym prostym w czoło Tirloniego, który pozostaje nieco bierny. W następnej akcji również górą jest Amerykanin (GIF 50) – uprzedza pięćdziesiąty ósmy atak bezpośrednim sierpem Tirloniego, skracając błyskawicznie dystans i trafiając lewym prostym. Lewy sierp Brazylijczyka tylko muska statyczną głowę Amerykanina nad nisko opuszczoną prawą ręką. Jeśli technika i szybkość obu zawodników stoją na podobnym poziomie, to zawsze lewy prosty będzie szybszy w konfrontacji z lewym sierpem.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 51 i GIF 52

Następnie Jansen raz jeszcze próbuje prawego prostego, ale tym razem nie ma z nim problemów Tirloni (GIF 51). GIF 52 ma wiele wspólnego z akcją z GIFa 50 – po raz kolejny Jansen uprzedza Tirloniego, trafiając go lewym prostym, a lewy sierp Brazylijczyka tym razem uderzony jest na odpowiedniej wysokości, ale prawa ręka Amerykanina jest na miejscu i przejmuje impet uderzenia.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 53 i GIF 54

Na GIFie 53 Jansen markuje lewy, ale w tym momencie Tirloni wyprowadza lewy prosty, który trafia na szczękę Amerykanina – ten jednak nie pozostaje mu dłużny, kontrując tak, jak powinno się kontrować lewego prostego – prawym overhandem, który dochodzi celu.

W kolejnej akcji (GIF 54) raz jeszcze mamy lewy na lewy i – podobnie jak to przeważnie w tym pojedynku bywało – po raz kolejny na tarczy wychodzi z tej wymiany Brazylijczyk, który rzucając prosty dobrze schodzi z głową, podczas gdy Jansen swojej nie rusza o milimetr – w efekcie Tirloni trafia, a Jansen trafia tam, gdzie w momencie wyprowadzania ataku przez Brazylijczyka znajdowała się jego głowa.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 55 i GIF 56

GIF 55 to atak lewym prostym Tirloniego, którego unika Jansen, ale kompletnie gubi gardę i wobec następującego potem prawego prostego jest już bezradny – przyjmuje go na odsłoniętą twarz. Następnie na GIFie 56 Jansen po raz kolejny przyjmuje bezwiednie wewnętrznego lowkinga.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 57 i GIF 58

Chwilę potem (GIF 57) Tirloni, widząc skuteczność wewnętrznych lowkingów, jeszcze raz spróbował tej techniki. Tym razem jednak Jansen zdołał przechwycić nogę Brazylijczyka (przechwycenie wewnętrznego lowkinga jest znacznie trudniejsze niż zewnętrznego) i wytrącił go z równowagi. Próbujący wstawać Ricardo przyjął na gardę dwa ciosy Jansena, opierając się o siatkę – Amerykanin kontynuował natarcie podwójnym lewym prostym, ale pierwszego zablokował Tirloni a przed drugim się uchylił, samemu kontrując krótkim lewym sierpem, nad opuszczoną prawą Jansena.

W kolejnej akcji (GIF 58) kombinacją lewy prosty – prawy podbródkowy próbuje zaatakować Dave, ale oba ciosy paruje Brazylijczyk bez większych problemów, choć aż prosiło się o kontrę na odsłoniętą szczękę Amerykanina.

Chwilę potem wewnętrznym lowkingiem nie trafia Tirloni, a w odpowiedzi celnie uderza tą samą techniką Jansen – natychmiastowa chęć rewanżu przy użyciu tej samej techniki również może świadczyć o tym, że Amerykanin nie lubi przyjmować wewnętrznych lowkingów.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 59 i GIF 60

Na GIFie 59 Jansen markuje lewy prosty, Tirloni – prawy prosty, i jednocześnie rzucają swoje ciosy – prawy prosty Amerykanina jest szybszy niż obszerny lewy sierp Tirloniego i to właśnie Jansen trafia, a cios Brazylijczyka ześlizguje się po ramieniu przyszłego rywala Marcina Helda. To jednak nie koniec akcji, bo Tirloni już wie, że po każdym prawym Jansen jest mocno odchylony do lewej strony, i Brazylijczyk częstuje Amerykanina szybkim prawym sierpem ponad opuszczoną lewą ręką Amerykanina. Po raz kolejny Jansen gubi się po skończeniu swojej akcji, będąc blisko rywala.

W akcji na GIFie 60 po raz kolejny dochodzi do boju między lewymi obu zawodników – obaj pozostawiają głowy w bezruchu i oba ciosy dochodzą, ale to ten Brazylijczyka jest mocniejszy.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 61 i GIF 62

W kolejnej wymianie na GIFie 61 Jansen bardzo dobrze wyczekał Tirloniego, ten ostatni zszedł nisko, próbując obszernego prawego sierpa, ale krótki lewy sierp zawsze będzie szybszy, jeśli obaj zawodnicy walczą z klasycznej pozycji – nie inaczej było tym razem. Jansen nie zamroczył może Tirloniego, ale trafił. Poświęca część siły uderzenia na rzecz celności.

Następnie na GIFie 62 Tirloni bez problemów powstrzymuje obalenie Jansena, częstując go jeszcze kolanem na korpus w klinczu.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 63 i GIF 64

GIF 63 to udany lewy prosty Tirloniego i nieudany overhand Jansena (głowa Ricardo była schowana za wysoko uniesionym ramieniem). Gdyby Brazylijczyk częściej w pojedynku korzystał ze swojego solidnego jaba i ogólnie ciosów prostych zamiast rzucania obszernych sierpów z pełną siłą, niewykluczone, że ten pojedynek potoczyłby się inaczej.

W następnej akcji Dave wykonuje kilka większych podskoków, co zwiastuje jakiś mniej standardowy atak – i faktycznie, Jansen próbuje uderzać z powietrza, ale brak mu już dynamiki i kopnięcie bez problemu na gardę zbiera Tirloni.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 65 i GIF 66

Na GIFie 65 Tirloni znów próbuje podobnej akcji jak na GIFie 63. Jansen odpowiada prawym sierpem, mocno schodząc na lewo i unikając prostego Brazylijczyka – ten jednak także nie daje się trafić, bo dobrze schodzi z głową, dodatkowo chronioną wysoko podniesionym ramieniem. Potem Tirloni ładnie głową schodzi z lewego prostego Amerykanina i sam atakuje korpus rywala, który jednak nie dochodzi do celu.

W tym okresie walki Jansen wyraźnie zwolnił, poruszał się już wolniej, momentami dawał się zaganiać pod siatkę, nie próbując uciekać z tej tylko chyba dla Pająka dogodnej pozycji.

Chwilę później (GIF 66) Amerykanin próbuje iść po nogi pod lewym prostym, ale zostawia szyję i ma sporo szczęście, że nie kończy się duszeniem.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 67 i GIF 68

Na GIFie 67 obaj zawodnicy wstają i dochodzi do klinczu – Jansen uderza na korpus, ale Tirloni odpowiada kolanem na głowę, by następnie trafić obszernym lewym sierpem, które to uderzenie zamortyzował ruchem do lewej towarzyszącym wyprowadzaniu prawego prostego Jansen. Później obaj trafiają lewymi, ale cios Amerykanina wydaje się mocniejszy – Brazylijczykowi ciężko było wygenerować odpowiednią siłę, stojąc plecami do siatki.

GIF 68 to kolejny pojedynek lewy vs lewy – obaj trafiają, obaj maką prawe ręce nisko, ale to Jansen daj kilka kroków do tyłu po przyjęciu uderzenia.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 69 i GIF 70

W kolejnej akcji Dave Jansen zaczyna krótkim lewym sierpem z doskokiem (GIF 69), ale nie trafia. To technika, którą dość rzadko stosuje nasz dzisiejszy bohater. Zdecydowanie bardziej preferuje markowany lewy – prawy. Co też czyni kilka chwil później (GIF 70), ale Brazylijczyk tylko na to czeka – świetnie schodzi do lewej, unikając prawego Jansena, kontruje dobrym lewym sierpem, a w momencie gdy Jansen jest mocno pochylony do lewej (czyli zawsze po wyprowadzeniu prawego), Tirloni dokłada mocny prawy bity z dołu, tylko odrobinę zamortyzowany przez lewą rękę Amerykanina. Cała wymiana kończy się pojedynkiem lewy vs lewy, ale tym razem niezdarnie rzuca go Tirloni, a Jansen wbrew przeciwnie – schodzi dobrze głową, unikając ciosu rywala i samemu trafiając. Zresztą to był raczej lewy prosty Amerykanina na lewy sierp Brazylijczyka, stąd uderzenie Dave’a było szybsze.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 71 i GIF 72

Na kolejnym obrazku (GIF 71) widzimy Jansena, który ponownie markuje lewy i uderza prawym, schodząc do lewej, ale Tirloni tylko na to czeka – świetnie unika ciosu Amerykanina, a ten ostatni jest już ustawiony bokiem do rywala, co uniemożliwia jakąkolwiek ofensywę i mocno utrudnia defensywę. W rezultacie dobrze prawym sierpem dosięga go Tirloni, nadchodzący potem lewy pruje już powietrze, bowiem Jansen zdołał się wycofać. Amerykanin często po rzuceniu prawego i ostrym zejściu do lewej jest mocno bezbronny.

W następnej akcji Tirloni tuż przed atakiem chowa brodę za ramię i rusza z lewym prostym, trafiając Amerykanina w brodę i samemu ładnie schodząc pod prawym Jansena. W walce dwóch klasycznie ustawionych zawodników lewy prosty zawsze będzie szybszy niż prawy – przy założeniu, że ich poziom jest podobny.

Chwilę potem Jansen odbija sobie odrobinę ostatnie niepowodzenia, trafiając zewnętrznym lowkingiem.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 73 i GIF 74

Na GIFie 73 widzimy niekończący się pojedynek lewy vs lewy – obaj zawodnicy mają prawe ręce nisko, ale to krótki lewy sierp Tirloniego wydaje się nieść ze sobą większą siłę. Chwilę potem (GIF 74) bezkarnie po raz kolejny wewnętrznym lowkingiem trafia Brazylijczyk.

Dave Jansen vs Ricardo Tirloni
GIF 75

W ostatniej akcji drugiej rundy Jansen markuje lewy i rzuca prawy podbródkowy w momencie, gdy z lewym sierpem wystrzeliwuje Brazylijczyk – w rezultacie żaden cios nie dochodzi.

Druga część, w której przyjrzymy się ostatniej rundzie pojedynku Dave’a Jansena z Ricardo Tirlonim oraz poszukamy luk w grze Amerykanina, ukaże się prawdopodobnie jutro.

AKTUALIZACJA – część druga już dostępna TUTAJ.

…………………

Pozostałe części cyklu „Sierpem”:

Machida nieuchwytny dla Hendersona
Aldo vs Edgar – analiza rund mistrzowskich
Aldo vs Edgar – analiza pierwszych 3 rund
Jak Pettis ubił Cerrone
Velasquez vs JDS II – analiza walki
Boks Juniora dos Santosa
Stójkowy arsenał Nate’a Diaza
Te Huna i jego boks
Co na GSP ma Condit

fot. Keith Mills / Sherdog.com

Powiązane artykuły

Komentarze: 8

  1. Naprawdę wielki kawał dobrej roboty. 2 rundy, tyle gifów. Konkretny materiał.

    „przechwycenie wewnętrznego lowkinga jest znacznie trudniejsze niż wewnętrznego”, trudniejsze niż zewnętrznego powinno być. :-)

Dodaj komentarz

Back to top button