Polskie MMARanking P4P PL

Polski Ranking P4P – maj 2013

Po dwumiesięcznej przerwie wracamy z Rankingiem P4P najlepszych polskich zawodników MMA.

W międzyczasie odbyły się gale KSW 22 oraz MMA-Attack 3, których rezultaty w istotny sposób wpłynęły na szereg zmian w Rankingu. Do czołowej dziesiątki dołączył Tomasz Drwal, a wypadł z niej Maciej Jewtuszko.

Czytelnicy w zestawieniu znajdą komplet informacji na temat zawodników:

– pozycję w Rankingu (w nawiasie pozycja za poprzedni miesiąc),
– imię i nazwisko zawodnika wraz z linkiem do jego profilu na Sherdogu,
– wiek zawodnika w nawiasie,
– aktualny rekord, dywizja, klub (wraz z odnośnikiem do strony internetowej/Facebooka)
– pojedynki w ciągu ostatnich 12 miesięcy – rodzaj rozstrzygnięcia (na zielono oznacza zwycięstwo, na czerwono – porażkę), imię i nazwisko rywala wraz z linkiem do jego profilu na Sherdogu, rekord rywala PRZED walką (nie zawsze jest to, oczywiście, aktualny rekord),
– info o następnej walce oraz link do profilu najbliższego przeciwnika na Sherdogu,
– podsumowanie/komentarz.

Uwagi, komentarze, sugestie – mile widziane.

Polski Ranking P4P MMA

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
1. (-) Mamed Khalidov (33)
Rekord 26-4-2
Mamed Khalidov Dywizja Średnia – 84 kg
Klub Arrachion Olsztyn
Ostatnie 12 m-cy SubKendall Grove (18-10, 1 NC)
KORodney Wallace (12-4)
Następna walka Melvin Manhoef (27-10-1, 1 NC) – KSW 23 – 08.06.2013
Komentarz
Mamed Khalidov, który na KSW 23 zmierzy się z Melvinem Manhoefem, utrzymuje pierwszą pozycję, choć presja ze strony grupy pościgowej – w postaci Jana Błachowicza i Damiana Grabowskiego – wzrasta.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
2. (-) Jan Błachowicz (30)
Rekord 17-3
Jan Błachowicz
Dywizja Półciężka – 93 kg
Klub Nastula Team
Ostatnie 12 m-cy UDGoran Reljic (11-3)
UDHouston Alexander (13-8)
Następna walka (?) Anthony Johnson (15-4) – WSOF
Komentarz
W swojej ostatniej walce Jan Błachowicz odniósł najcenniejsze zwycięstwo w dotychczasowej karierze, wyraźnie na punkty pokonując Gorana Reljica. Jeśli do skutku dojdzie jego pojedynek z Anthonym Johnsonem, który dodatkowo nasz rodak rozstrzygnie na swoją korzyść, będzie miał spore szanse na zdetronizowanie Khalidova z pozycji lidera.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
3. (4) Damian Grabowski (33)
Rekord 17-1
Damian Grabowski Dywizja Ciężka – 120 kg
Klub Lutadores Opole
Ostatnie 12 m-cy SDStav Economou (14-2-1)
UDDave Huckaba (17-4)
SubEddie Sanchez (13-5)
Następna walka Tadas Rimkevicius (20-9, 1 NC) – M-1 – 23.05.2013
Komentarz
Po blisko rocznej przerwie do oktagonu powrócił Damian Grabowski, który po bardzo ciężkim boju niejednogłośną decyzją pokonał Stavrosa Economou, dzięki czemu awansował na trzecią pozycję w Rankingu. Najlepszy polski ciężki ma ambitne plany na ten rok – zamierza stoczyć jeszcze kilka pojedynków, które być może przybliżą go do UFC.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
4. (3) Marcin Held (21)
Rekord 15-3
Marcin Held
Dywizja Lekka – 70 kg
Klub Bastion Tychy
Ostatnie 12 m-cy UDDave Jansen (18-2)
SubRich Clementi (45-21-1)
UDMurad Machaev (10-0)
SubDerrick Kennington (6-2)
Następna walka n/d
Komentarz
Marcin Held nie sprostał Dave’owi Jansenowi w finale turnieju wagi lekkiej Bellatora – kosztuje go to spadek o jedną pozycję w Rankingu P4P. O kolejnych potyczkach młodego Polaka póki co niewiele wiadomo, choć nie jest wykluczone, że wystąpi na kolejnej gali MMA-Attack.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
5. (-) Michał Materla (29)
Rekord 18-3
Michał Materla Dywizja Średnia – 84 kg
Klub Berserkers Team
Ostatnie 12 m-cy KORodney Wallace (14-5)
MDJay Silva (8-5)
Następna walka Kendall Grove (18-12, 1 NC) – KSW 23 – 08.06.2013
Komentarz
Michał Materla nie walczył od grudnia 2012, gdy błyskawicznie znokautował Rodney’a Wallace’a. Wcześniej po kapitalnym boju odprawił Jay’a Silvę. Mający w perspektywie starcie z Kendallem Grove na KSW 23 oraz miesiąc później z nieznanym jeszcze rywalem na niemieckiej gali GMC 4 Cipao utrzymuje piątą pozycję w Rankingu.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
6. (7) Piotr Hallmann (26)
Rekord 13-1
Michał Kita Dywizja Lekka – 70 kg
Klub Mighty Bulls Gdynia
Ostatnie 12 m-cy SubJ-P Vainikainen (20-6-1)
SubIvica Truscek (20-15)
TKOVaso Bakocevic (11-1-1)
TKOJarkko Latomaki (18-9)
Następna walka n/d
Komentarz
Płetwal kontynuuje doskonałą serię – na MMA-Attack 3 zanotował dziewiąte kolejne zwycięstwo, wyraźnie dominując solidnego europejskiego lekkiego Juhę-Pekka Vainikainena. Dzięki temu triumfowi Hallmann awansuje o jedno oczko.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
7. (6) Michał Kita (33)
Rekord 14-6
Michał Kita Dywizja Ciężka – 120 kg
Klub Wydra Gym Częstochowa
Ostatnie 12 m-cy TKOToni Valtonen (26-14)
TKODamion Martindale (0-0)
Następna walka DJ Linderman (13-5) – FA 8 – 25.05.2013
Komentarz
Michał Kita traci 7. pozycję na rzecz zwycięskiego w ostatnim boju Piotra Hallmanna. Tym niemniej, pokonanie DJ’a Lindermana na zbliżającej się gali Fighters Arena 8 może pozwolić mu na ponowne przeskoczenie Płetwala.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
8. (n/d) Tomasz Drwal (31)
Rekord 20-4-1
Tomasz Drwal Dywizja Średnia – 84 kg
Klub Szkoła Walki Drwala
Ostatnie 12 m-cy SubWes Swofford (8-3)
Następna walka n/d
Komentarz
Po półtorarocznej nieobecności do oktagonu powrócił Tomasz Drwal i błyskawiczną destrukcją Wesa Swofforda na MMA-Attack 3 udowodnił, że wszystko, co najlepsze w MMA, może znajdować się jeszcze przed nim. Kolejną walkę stoczy prawdopodobnie na MMA-Attack 4.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
9. (10) Krzysztof Jotko (24)
Rekord 13-0
Krzysztof Jotko Dywizja Średnia – 84 kg
Klub Okniński MMA
Ostatnie 12 m-cy SDBojan Velickovic (8-1)
SDMartin Zawada (25-11)
SubFabian Loewke (2-0)
Następna walka n/d
Komentarz
Krzysztof Jotko awansuje o jedną pozycję po pokonaniu niejednogłośną decyzją utalentowanego Bojana Velickovica na gali MMA-Attack 3. Kolejne plany Polaka nie są do końca sprecyzowane.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
10. (8) Aslambek Saidov (29)
Rekord 13-3
Aslambek Saidov Dywizja Półśrednia – 77 kg
Klub Arrachion Olsztyn
Ostatnie 12 m-cy TKOBorys Mańkowski (13-4-1)
TKOMorten Djursaa (10-4)
SubGrigor Aschugbabjan (8-7)
Następna walka ??? – KSW 23 – 08.06.2013
Komentarz
Wobec dołączenia do Rankingu Tomasza Drwala i zwycięstwa Krzysztofa Jotki Aslambek Saidov spada o dwie pozycje. Wkrótce jednak będzie miał okazję poprawić swoją pozycję, jeśli na KSW 23 pokona nieznanego jeszcze rywala.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

————————————–

fot. sherdog.com, gazetacodzienna.pl, mmajunkie.com, bushido.lt, pl.fitmax.pl, sport.fakt.pl, cagewarriors.com, europeanmma.dk

Powiązane artykuły

Komentarze: 22

 1. Oby tylko Jankowi wypaliła ta walka za oceanem – bo w moim odczuciu jakoś to wszystko zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Wygrana to praktycznie furtka do UFC. Jest to chyba największa szansa Błachowicza jaka mu się do tej pory trafiła w karierze zawodowej. Trzymam kciuki pierwsze za to, żeby walka się odbyła; drugie za naszego Johna ;).

 2. Astrophysic, wydaje mi się, że powinien, zobaczymy.

  Powiem szczerze, Orestos, że nie do końca wierzyłem w Janka w UFC, ale jeśli ta walka faktycznie doszłaby do skutku i Polak by ją wygrał, to.. droga pewnie stałaby dla niego otworem – o ile przystałby na warunki Zuffy, oczywiście, a KSW po pierwsze uszanowałoby ichniejszą rzekomo dżentelmeńską umowę i po drugie – nie próbowałoby za wszelką cenę przebić oferty ze Stanów.

  Hejjj, nie planowałem, ale nie pierwszy o to pytasz, więc być może czas odkurzyć ten cykl..

 3. Marcin też z początku myślałem, że Tomasz powinien być co najmniej na miejscu 6, jednak biorąc pod uwagę, że w przeciągu 1,5 roku pokonał tylko Swofforda byłoby to nierozsądne. Pamiętajmy, że w rankingu liczą się osiągnięcia, a nie umiejętności.

 4. Naiver tego nie wiemy, narazie walka musi dojść do skutku i Polak musi ją wygrać. Zapewnie K&L nie zatrzymaliby siłą Janka – bo jak wiadomo z niewolnika nie ma pracownika. Jednak stawiam, że podobnie jak w przypadku Mameda oferta poszła by w górę, a jak wiadomo – gdy na stole leżą konkretne pieniądze sposób myślenia się zmienia, można też wtedy zapomnieć o ambicjach i celach.

  W sumie do tego jeszcze daleka droga. Pożyjemy…

 5. Według mnie Grabowski bardzo słabo zaprezentował sie w walce z Economou i pomimo że wyszedł z tego pojedynku zwycięsko to styl wygranej nie powien mu zapewnić awansu w rankingu. Podobne wrazenie odnosze w stosunku do kolejnego zwycięzcy z gali mmaa 3 gdzie sędziowe musieli rozstrzygać o wygranej. Mam na myśli Jotko – umieścił bym go w rankingu zdecydowanie poniżej Aslambka.

 6. @Fresh
  Damian mimo swojej nie najlepszej dyspozycji pokonał Stava, który pewnie również wg Ciebie zaprezentował się bardzo dobrze. Starochińskie przysłowie brzmi: „wynik idzie w świat”. Można je odnieść również do Marcina, który swoją ostatnią walkę przegrał. Held walczy w mocniej obsadzonej kategorii, jednak to Damian wszędzie jest klasyfikowany w szerokiej czołówce swojej wagi.

  Co do Aslambka i Krzyśka, wygrana nad Velickoviciem i Zawadą > wygrana nad Mańkowskim, po za tym Saidov po drodze przegrał z Djursą.

 7. PAN EM, znaczenie pierwszorzędne i kluczowe ma zwycięstwo oraz poziom przeciwnika. Gdzieś w dalekim tle znajduje się sposób, w jaki odniesiono to zwycięstwo, ale mogłoby mieć to znaczenie w takiej hipotetycznej sytuacji jak w „pojedynku rankingowym” między Kitą i Hallmannem – jeśliby, przykładowo, obaj odnieśli teraz zwycięstwa z rywalami na, przyjmijmy, takim samym poziomie, ale jeden wygrałby przez KO w pierwszej rundzie, a drugi niejednogłośną decyzją, to jestem sobie w stanie wyobrazić, że forma miałaby znaczenie.

  Fresh, sam jestem rozczarowany całościową postawą Grabowskiego – skoro jednak nie odjęto mu punktu za przytrzymanie się siatki, co według mnie zaważyło o wyniku trzeciej rundy, to zwyciężył zasłużenie w oczach punktowych. Dla każdego, kto obejrzał kilka walk Economou, wiadome było, że to twardy skurczybyk i Grabowski będzie miał ciężko.

  Co do Jotki zaś, z werdyktem się nie zgadzam, uważam, że powinien być remis, ale.. nie ja sędzią. Krzysiek zaprezentował dobrą kondycję, charakter i świetne umiejętności – nadal uważam, że Velickovic to duży talent i bardzo chętnie zobaczyłbym go w Polsce raz jeszcze, choć wróżę mu sporo większą karierę. To w moich oczach czyni zwycięstwo Polaka jeszcze cenniejszym.

  Nie zmienia to faktu, że zawsze chętnie wysłuchamy krytycznych uwag co do rankingu, bo nikt nie jest nieomylny.

  Orestos, tak, wiem, że przed MMAA miałem wrzucić, ale nie wyrobiłem się. Tyle wątków mi się teraz do tego tekstu porobiło, że aż nie wiem, na czym się skupić. W każdym razie w przyszłym tygodniu będę miał trochę luzu, więc może uda się spłodzić coś.

 8. uważam ze Jotko nie zasługuje na 8 w p4p pownien byc wgl poza 10. Walczył z dwoma dobrymi lub w miare solidnymi zawodnikami i to ta ostatnia w mojej punktacji na remis, jak i z Zawadą było mu ciężko. W jego wadze Naruszczka by go złozył. Lecz to tylko moja opinia

 9. @eri23
  W rankingu chodzi o wyniki ostateczne, nie o subiektywne opinie na temat tego jaki wynik powinien być wg mnie, czy Ciebie. Nie o ewentualne starcia pomiędzy zawodnikami i wreszcie, nie chodzi przede wszystkim o całą karierę, tylko o 12 ostatnich miesięcy, oczywiście biorąc pod uwagę wcześniejsze dokonania, tak jak ma to miejsce w przypadku Tomka Drwala.
  Dlaczego kierujemy się takimi a nie innymi wytycznymi możesz przeczytać tu: http://www.lowking.pl/mma-polski-ranking-p4p/

  Nie wiem czy Naruszczka „złożyłby” Krzyśka, taką walkę bardzo chętnie bym zobaczył ze względu na styl obydwu zawodników.
  Oczywiscie Krzysiek nie jest przyspawany do pierwszej dziesiątki. Jeżeli grupa pościgowa w osobach (kolejność przypadkowa i pewnie niepełna): Jewtuszko, Bedorf, Gutowski, Mańkowski odniosą, bardziej znaczące w moim i Naivera odczuciu, zwycięstwa na pewno mogą Krzyśka z 10 wypchnąć.

 10. @jajcarz @naiver dzieki chlopaki za wyjasnienia, przyjume Wasze podejscie do rankingu choc faktycznie moje subiektywne odczucia kazalyby mi osobiscie inaczej ulozyc ten ranking ale to jest Wasz ranking a nie moj :)

  Mam jeszcze czysto teoretyczne pytanie
  jest 2 zawodnikow np z ciezkiej
  Zawodnik A pokonal w ciagu ostatnich 12 miesiecy 2 b.dobrych przeciwnikow
  Zawodnik B jedna wlake przegral a jedna wygral z srednimi przeciwnikami

  A jest 2 w rankingu
  B jest 8 w rankingu

  dochodzi do bezposredniego starcia i B wygrywa.
  Jak wtedy beda umieszczeni Zawodnicy w rankingu ?

 11. Fresh, dyskusyjna kwestia, choć z drugiej strony co może być bardziej rozstrzygającego o wyższości jednego nad drugim, jeśli właśnie nie bezpośredni pojedynek? Wobec tego w opisanej przez Ciebie sytuacji spotkaliby się być może gdzieś po środku, czyli powiedzmy, że B awansowałby na 4 miejsce, a A spadłby na 5 – ale to też zależy od dokonań zawodników z miejsc 3-7.

 12. Narkun staje się poważnym kandydatem do czołowej dziesiątki, więc szansa jak najbardziej jest. Jeśli podtrzyma takie tempo startów i passę zwycięstw, to pewnie stanie się to bardzo szybko.

 13. A Maciej Browarsk jeśli wygra z Kondraciukiemi? Co prawda rozczarował na PLMMMA przegrywając z Gutowskim, ale ostatnio znokautował znajdującego się w czołówce tej wagi w Europie Jasona Jonesa. Poza tym ma w swoim resume solidnego Ireneusza Cholewę.

 14. Ciężko wyrokować przed walką. Żeby ktokolwiek mógł wejść inni musieliby wypaść. Pod koniec miesiąca trzeba wszytskich rozliczyć za ostatni okres. Cieszy fakt, ze im dłużej klasyfikujemy zawodników, tym więcej mamy potencjalnych kandydatów i gal na których odbywają sie pojedynki czołówki, bo w pierwszych miesiącach było oczekiwanie na KSW, MMA Attack i nieliczne wystepy Polaków za granicą.

Dodaj komentarz

Back to top button