ACA 103: Yagshimuradov vs. Butorin – wyniki i relacja

W Petersburgu odbyła się gala ACA 103, którą uświetniły dwa pojedynki mistrzowskie – o pasy kategorii półciężkiej i koguciej.

W pierwszej rundzie walki wieczoru o pas wagi półciężkiej pomiędzy mistrzem Dovletdzhanem Yagshimuradovem (17-5-1) i Alexeyem Butorinem (15-3) nie działo się wiele. Turkmen hasał żwawo do boków, unikając pojedynczych szarż Rosjanina i ochoczo go prowokując.

Druga odsłona należała już do mistrza, który kolanem na głowę i ciosem wstrząsnął Butorinem, później przez kilkadziesiąt sekund kontrolując go pod siatką.

Na początku trzeciej rundy Yagshimuradov przewrócił Butorina, przez ponad cztery minuty kontrolując i obijając go pod siatką.

W czwartej odsłonie pretendent poradził sobie odrobinę lepiej, będąc w stanie utrzymać walkę na nogach nieco dłużej, ale i tak sporo czasu spędził unieruchomiony na kolanach pod siatką. W stójce Turkmen hasał jak zły, by unikać wymian.

Ostatnia runda również nie porwała. Mistrza biegał po klatce, unikając ataków pretendenta, a potem unieruchomił go przy ogrodzeniu.

Ostatecznie sędziowie wypunktowali walkę zgodnie na korzyść zawodnika z Turkmenistanu, który utrzymuje się na tronie 93 kilogramów.

W co-main evencie gali mistrz kategorii koguciej Rustam Kerimov (14-0) zdemolował Francisco Maciela (15-4-1) już w pierwszej rundzie. O ile aktywny z pleców Brazylijczyk zdołał wstać po kilku pierwszych obaleniach, to po efektownym suplesie Dagestańczyk okrutnie naruszył go uderzeniami, później brutalnie dobijając młotami. Widząc nieprzytomnego już Maciela, Kerimov sam odszedł, zanim przyglądający się wszystkiemu sędzia Bosacki przerwał walkę.

Diego Brandao (25-14) rozpoczął walkę z Maratem Balaevem (10-2) bardzo dobrze, kilka razy srogimi ciosami, kopnieciami i kolanami wstrząsając wściekle nacierającym Rosjaninem. Dobrze też wybronił się przed próbami zapaśniczymi Balaeva. Jednak Marat był nie do zatrzymania, w końcówce rundy przejmując stery walki w swoje ręce – zdzielił słabnącego Brazylijczyka dobrymi uderzeniami, a chwilami wydawało się, że jest nawet bliski ubicia Brandao.
Również na początku drugiej rundy to były zawodnik UFC prezentował się lepiej, kilka razy dosięgając Rosjanina ciężkimi uderzeniami. Sfinalizował nawet obalenie, po którym twarz Balaeva wykrzywił grymas okrutnego bólu. Jednak w drugiej części Osetyński Dan Henderson unieruchomił pasywnego Brandao pod siatką, tam obijając go krótkimi uderzeniami.

Agresywnie nastawiony Rosjanin zdominował Brazylijczyka w pierwszej połowie drugiej rundy – ostrzelał go uderzeniami w stójce i w parterze. Brandao powrócił jednak do gry, przez kilkadziesiąt sekund kontrolując Balaeva z góry. Obaj zawodnicy byli już okrutnie zmęczeni. Końcówka ponownie należała do byłego mistrza, który skontrolował rywala w klinczu i przewrócił.

Sędziowie wskazali niejednogłośnie na Marata Balaeva. Wyczerpany Diego Brandao nie wyszedł do ogłoszenia werdyktu, otoczony wianuszkiem medyków.

Igor Zhirkov (12-3) odniósł drugie zwycięstwo z rzędu w ACA, po wyrównanej walce pokonując Mikhaila Malyutina (37-16). Długimi fragmentami Kazach był znacznie agresywniejszy, spychając Rosjanina na siatkę, gdzie rozpuszczał ręce. Malyutin nie składał jednak broni, odgryzając się własnymi uderzeniami i dobrą w trzeciej rundzie pracą zapaśniczą.

Sędziowie wskazali jednak niejednogłośnie na Zhirkova.

W pojedynku otwierającym kartę główną Yusuf Raisov (16-1) zdemolował debiutującego pod sztandarem czeczeńskiej organizacji Raimundo Batistę (12-1). Czeczen zdzielił rywala kilkoma dobrymi lewymi sierpami w stójce, a gdy Brazylijczyk poszukał obalenia, skończył na dole, rozbijany do końca pierwszej rundy uderzeniami z góry. Do drugiej rundy już nie wyszedł, najprawdopodobniej z powodu złamanej szczęki.

Raisov odniósł w ten sposób siódme zwycięstwo z rzędu, w tym trzecie w kategorii lekkiej, do której przeniósł się w zeszłym roku.

W walce wieczoru gali ACA 103 w Petersburgu Dovletdzhan Yagshimuradov (17-5-1) stanie do drugiej obrony pasa mistrzowskiego wagi półciężkiej – ostatnio ubił Karola Celińskiego – mierząc się z rozpędzonym serią trzech nokautów w pierwszej rundzie Alexeyem Butorinem (15-3).

W co-main evencie wydarzenia niepokonany Rustam Kerimov (13-0) będzie po raz drugi bronił tytułu mistrzowskiego kategorii koguciej. Jego rywalem będzie Francisco Maciel (15-3-1), który wygrał cztery ostatnie pojedynki, w tym dwa pod sztandarem ACA.

W akcji zobaczymy też twardego jak skała byłego mistrza wagi piórkowej Marata Balaeva (10-2), który skrzyżuje rękawice z Diego Brandao (25-14) oraz znajdującego się na fali sześciu zwycięstw Yusufa Raisova (15-1), który powita w szeregach czeczeńskiej organizacji Raimundo Batistę (12-0).

Transmisja z karty głównej rozpocznie się o godzinie 19:00 na stronie TVP Sporttutaj.

Wyniki ACA 103

Walka wieczoru

205 lbs: Dovletdzhan Yagshimuradov (18-5-1) pok. Alexeya Butorina (15-4) jednogłośną decyzją.

Co-main event

135 lbs: Rustam Kerimov (14-0) pok. Francisco Maciela (15-4-1) przez KO (GNP), R1

Karta główna

145 lbs: Marat Balaev (11-2) pok. Diego Brandao (25-15) niejednogłośną decyzją
135 lbs: Igor Zhirkov (12-3) pok. Mikhaila Malyutina (37-16) niejednogłośną decyzją
155 lbs: Yusuf Raisov (16-1) pok. Raimundo Batistę (12-1) przez TKO (uderzenia), R1, 5:00
Karta wstępna

155 lbs: Alexander Sarnavskiy (37-7) pok. Aurela Pîrteę (17-11) przez KO (kros), R3
145 lbs: Andrey Goncharov (14-3) pok. Rustama Taldieva (5-4) jednogłośną decyzją
145 lbs: Kurban Taigibov (10-1) pok. Abdula-Rakhmana Temirova (12-5) niejednogłośną decyzją
125 lbs: Goga Shamatava (15-6) pok. Alexeya Shaposhnikova (7-2) jednogłośną decyzją
185 lbs: Brett Cooper (27-15) pok. Alexeya Efremova (20-11-1) przez dyskwalifikację (nieprzepisowe kolano na głowę), R2
125 lbs: Kurban Gadzhiev (16-2) pok. Charlesa Henrique (12-2) niejednogłośną decyzją
185 lbs: Magomedrasul Gasanov (11-2) pok. Vyacheslava Babkina (6-2) jednogłośną decyzją
135 lbs: Rodrigo Praia (15-3) pok. Firdavsa Khasanova (5-1) przez TKO (GNP), R2

Obstawiaj wszystkie walki UFC na PZBUK z bonusem 500 PLN na start

*****

Kursy bukmacherskie na walkę McGregor vs. Cerrone ujawnione

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply