SuplesemTechnika MMA

Suplesem #4 – Urijah Faber

Najbliższa noc przyniesie fanom MMA wiele wrażeń. Gala UFC on FOX 9 odbywająca się w stolicy stanu Kalifornia na papierze prezentuje się wręcz wyśmienicie.

Zawodnicy tacy jak Chad Mendes, Joe Lauzon, Joseph Benavidez, czy Mighty Mouse są niemalże gwarantem wielkich emocji, a to zaledwie main card składający się tylko z czterech walk. Karta wstępna również nie ma się czego wstydzić za sprawą postaci takich jak Edson Barboza, Pat Healy czy wyglądającego imponująco od czasu zmiany kategorii wagowej Courta McGee.

Jednak bohaterem dzisiejszego tekstu, będzie nie kto inny, jak wieloletni poster boy lżejszych kategorii wagowych – Urijah Faber.

Kalifornijczyk od lat tak wielu, iż ma się wrażenie, że od zawsze, plasuje się w czołówkach rankingów najpierw wagi piórkowej, a obecnie wagi koguciej. Posiada on nieskazitelny rekord 18-0 w walkach, których stawką nie był pas mistrzowski. O ile sprawiać może wrażenie zawodnika, któremu brakuje 'mistrzowskiego genu’, to trzeba pamiętać o czterech obronach pasa organizacji King of the Cage w wadze koguciej, czy pięciu obronach pasa WEC w wadze piórkowej, jakie w swoim dorobku posiada. Lata bycia na TOPie procentują tym, że w swojej karierze, aż 17 z 35 pojedynków, jakie toczył Amerykanin, miały rangę mistrzowską, a uzyskany w nich rekord 11-6 ujmy nie przynosi.

Już w nocy ten amerykański zapaśnik stanie naprzeciw mocno bijącego młodziaka w osobie Michaela McDonalda. Z pewnością Faber będzie się starał przenosić tę walkę do parteru, gdzie ma zasób technik pozwalających mu skończyć pojedynek przed czasem. Przyjrzyjmy się zatem bliżej arsenałowi, jaki wytoczy niezwykle popularny California Kid, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

OFENSYWA

Wejścia w nogi



GIF 1, GIF 2, GIF 3

Urijah Faber jest typem zawodnika, który nie ogranicza się do stosowania jednej techniki. W każdej niemal walce możemy zobaczyć pełną przekrojowość tego fightera w każdej płaszczyźnie, nie inaczej jest z zapasami. Pierwszy gif obrazuje nam, w jaki sposób Faber po zamarkowaniu ciosu stosuje klasyczne power double. Kolejne dwie animacje to przykłady obaleń w wyniku dobrego zejścia pod ciosami swoich rywali. Gif 2 pokazuje, z jaką łatwością był w stanie wysoko wynieść Briana Bowlesa, wskakując do gardy, z której potrafi niesamowicie pracować łokciami. Trzeci gif to pokaz bardzo ładnego i mocnego wybrania nogi zakrocznej w wyniku czego pozycja Scotta Jorgsensena traci mocno na stabilności, a Faber finalizuje obalenie.


GIF 4, GIF 5, GIF 6

Kolejny, 4 już gif to przykład na to, jak szybkim zawodnikiem jest mieszkaniec Sacramento. Urijah bardzo ładnie obala za dwie nogi Eddiego Winelanda, dokonując te sztuki prosto z klinczu. Urijah w bardzo zdecydowany i szybki sposób podbija prawą rękę Eddiego, dodatkowo bardzo mocno obniżając pozycję, schodząc na własne kolana, dzięki czemu może bardzo głębokim chwytem złapać nogi swojego rywala, co powoduje, że nie musi się skupiać na wytrąceniu Winelanda z równowagi, a jedynie mocno podbiera jego nogi. Gif 5 to pokaz ucieczki z parteru, co obrazuje, jak ciężkim do skontrolowania w parterze zawodnikiem jest Faber. Yuri Alcantra w kluczowym momencie tej akcji pozostał zdecydowanie zbyt blisko własnymi biodrami, unosząc je przy tym zbyt wysoko. Warto dodać, że swój dość znaczny udział w tej akcji odegrała również prawa noga bohatera dzisiejszego tekstu, która mocno ograniczyła możliwość odrzucenia nóg przez Alcantarę. Faber – znany z tego, iż najlepszy jest sam atakując – nie skupia się jedynie na ucieczce, a widząc szansę ataku, korzysta z niej, wysoko wynosząc rywala dzięki podchwytowi na jego prawej nodze.

Na kolejny gifie mamy pokazane, jak płynnie między technikami przechodzi założyciel Team Alpha Male. Próbując obalenia za dwie nogi, Faber szybko łapie się na tym, że ustawiony bokiem Alcantara będzie ciężki do obalenia, czemu dodatkowo nie sprzyja zasięg rąk Fabera (który Jonem Jonesem dywizji koguciej nie jest), uniemożliwiając mu odpowiednie chwycenie nogi. Faber przechodzi jednak do chwytu za pas Alcantary, po czym bardzo mocno wkręca Alcantarę do parteru, którego pozycja nie była zbyt stabilna, gdyż Yuri nie zdążył odstawić nogi (próba umieszczenia nogi na udzie świadczy o tym, że spodziewał się on wejścia w nogi, które w ten sposób próbował bronić), która wcześniej została przez Amerykanina wychwycona.


GIF 7

Sporadycznie w swoich próbach Urijah korzysta z wejść po jedną nogę. Gif 7 to właśnie takie wejście. Faber wychwytując jedną nogę, redukuje swój chwyt tylko do jednej ręki, co pozwala mu wyżej wynieść nogę Winelanda, wyprostować i ustawić bocznie na tyle, aby łatwiej było mu podciąć rywala oraz wolną ręką kontrolować prawą rękę Eddiego.

Klincz


GIF 8, GIF 9, GIF 10

Urijah Faber posiada dziwną manierę do próbowania rzutów bądź haczeń z klinczu, wykonując te techniki mocno od niechcenia. O ile rzuty takie są bardzo efektowne, to ich wykonanie wymaga mocnego zdecydowania, gdyż bez tego można nadziać się na kontrę, która skończy się choćby oddaniem pleców. O ile na gifie 8 próba ta jest zdecydowana i dobrze obroniona przez Winelanda dzięki stabilnej pozycji i dobrej ucieczce nogami, tak na gifach z numerami 9 i 10 mamy próby, którym daleko do powodzenia. Na gifie 9 próba Fabera wydaje się mocno chybiona, gdyż Wineland mądrze nie podchodzi biodrami pod Fabera, uniemożliwiając mu dobre wkręcenie się do rzutu. Gif 10 to zastawienie nogi, wyglądające na próbę zastraszenie Jorgensena, czym Faber mógł próbować zmusić Scotta do zerwania klinczu. Ten jednak, mając pewny chwyt i stabilną pozycję, nie dał się zastraszyć.


GIF 11, GIF 12

Haczenia z klinczu to kolejny rodzaj technik, jakie w swoich walkach stosuje były mistrz WEC w wadze piórkowej. Animacja z numerem 11 to przykład wewnętrznego haczenia z walki z Jorgensenem, z którego jednak ciężko obalić w taki sposób, aby móc skontrolować rywala w parterze, a to za sprawą chwytu. Gdyby ręce Fabera przełożone były pod pachami (double underhook), dużo łatwiej byłoby mu przytrzymać rywala w bliskiej odległości, a tak uciekający dodatkowo nogami Jorgensen jest w stanie po przewrocie w tył znaleźć się w znacznej odległości od rywala. Następny gif to przykład z ostatniego starcia Fabera z Yurim Alcantarą. Faber łapiąc body lock, zachodzi za Alcantarę, hacząc Yuriego, niesamowicie plącząc mu przy tym nogi.


GIF 13, GIF 14

Na powyższych gifach mamy pokazane, jak dwa razy w ten sam sposób Urijah Faber próbował sprowadzić do parteru Winelanda. Obalenie to w swoich walkach skutecznie stosował m.in. Chael Sonnen, co mogliście zobaczyć w ostatniej analizie. Pierwsza próba ukazana na gifie 13 to efekt dobrego ustawienia pierwszego mistrza WEC w wadze koguciej, który stojąc daleko biodrami, nie dał się zaskoczyć. Gif 14 to analogiczna sytuacja, tutaj jednak Windeland znajdował się już dużo bliżej Fabera. Jednak klamra, jaką zapiętą miał Eddie, pozwoliła mu na tyle skontrolować Fabera, aby zniwelować próbę obalenia i nie dać się zaskoczyć.


GIF 15

Animacja z numerem 15 to majstersztyk w wykonaniu Kalifornijczyka, który pokazał, że nawet mając za plecami rywala, jest ciągle bardzo niebezpieczny i nieprzewidywalny. Mając pasywnego Jorgensena za plecami, Faber decyduje się podebrać nogę Scotta, który będąc blisko siatki, ma mocno ograniczoną możliwość, aby tą nogą uciekać. Kluczowe w tej akcji jest jednak zastawienie lewej nogi Jorgensena, co też Faber uczynił, zdobywając obalenie – bardzo niespodziewane i widowiskowe.

DEFENSYWA


GIF 16, GIF 17

Urijah Faber to zawodnik, którego styl walki bez względu na płaszczyznę można określić jako: agresywny. Stara się on cały czas wywierać presję na swoich rywalach, co potrafi się na nim zemścić, jeśli zrobi to bezmyślnie. Powyżej mamy bardzo ładne przykłady, w których Faber jest kontrowany przez swoich rywali kolejno – Ivana Menjivara i Youriego Alcantarę. Co warto odnotować, oba przypadki to sam początek pierwszej rundy. Na gifie 16 mamy wprost idealny przykład tego, jak powinno kontrować się zawodnika, który sam się o kontrę prosi. Idący do przodu Faber dosłownie sam wchodzi na biodro Ivana, który byłby delikatnie mówiąc głupcem, gdyby tego nie wykorzystał, ciskając Faberem o matę, który dodatkowo zlekceważył lewą rękę Ivana, dzięki czemu ten drugi mógł w pewnym chwycie złapać głowę Amerykanina i dopełnić formalności. Gif 17 to Urijah bardzo mocno wpadający w Alcantarę, który kontruje rozpędzonego Fabera półsuplesem. Przytomność, jaką zachował w momencie szarży przeciwnika, jest godna podziwu, a Faber przekonał się, że im szybciej wleci w swojego przeciwnika, tym łatwiej odda obalenie.


GIF 18, GIF 19

Zepchnięty do defensywy Faber wyraźnie odsłania swoje luki w defensywie. Na gifie 18 prawie oddaje obalenie w walce z Eddie Winelandem, ratując się tym, że Eddie zbyt mocno dociskał do go siatki, a zbyt słabo odciągnął, przez co siatka pomogła utrzymać równowagę Kalifornijczykowi. Gif 19 obrazuje nam, jak Faber pogubił się w momencie, gdy Jorgensen łapiąc, klamrę zaczyna odchodzić od siatki. Faber pozostaje zbyt blisko nogami, nie próbując zrywać uchwytu Scotta, w wyniku czego ten bez problemów dzięki haczeniu obala Kalifornijczyka.


GIF 20

Na gifie 20 mamy kolejny przykład tego, w jaki sposób powinno się próbować rywalizować z Faberem w zapaśniczym aspekcie. Pozostając pasywnym i dociśniętym do siatki, Faber zostawia luźno swoją prawą rękę na barku Eddiego, nie próbując pracować overhookiem w celu kontrolowania rąk Winelanda. Eddie bardzo ładnie nurkuje pod prawą ręką Fabera, łapiąc klamrę i wynosząc go, a następnie rzucając o matę. Warto zwrócić uwagę na bierną postawę Fabera w tym przypadku, który nawet nie spróbował zrywać chwytu Eddiego.


GIF 22, GIF 23, GIF 24

Trzy powyższe animacje to przykłady z walki z Dominickiem Cruzem, który nie należy do grona sympatyków założyciela Team Alpha Male, czy jak określił to ostatnio head coachBangzilians. Na gifach 21 i 22 mamy wręcz bliźniacze sytuacje, na których Faber bezpośrednim prawym sierpowym wpada w Cruza, który w dokładnie taki sam sposób kontruje Fabera, nurkując pod jego ciosem – następnie wyłapując prawą nogę, sprowadza walkę do parteru, gdzie, jak możemy zobaczyć na gifie 22, ciężko jest Fabera ustabilizować. Gif 23 obrazuje nam po raz kolejny, że poszukując luki w defensywie Fabera, trzeba wywierać na nim presję, co czyni Dominick Cruz, po raz trzeci i czwarty obalając Fabera i używając do tego jednej techniki polegającej na wybraniu jego prawej nogi. Dominick Cruz przypomina na powyższych przykładach nieco Frankiego Edgara, który również chętnie obala swoich rywali, wyłapując nisko ich nogi oraz mocno pracując ręką w okolicy ich klatek piersiowych.



GIF 24, GIF 25, GIF 26, GIF 27

Zdecydowanie najlepiej – jeśli chodzi o defensywę – Faber prezentuje się, gdy jego rywale próbują wejść do dwóch nóg. Sprawle działają u Fabera bardzo dobrze. Zdecydowanie ma to związek z faktem, iż po udanym odrzucie Faber znajduje się w pozycji, w której jest straszliwie niebezpieczny. Na gifach 24, 26 i 27 możemy zobaczyć, jak od razu łapie on głowę swojego rywala, wykluczając przy tym jedną rękę, w celu odebrania szans przeciwnikowi na wychwycenie nogi z tej pozycji. Front headlock, jak nazywają tę pozycję Amerykanie, to woda na młyn dla Kalifornijczyka, który z tej pozycji bardzo chętnie próbuje wkręcać się do gilotyny bądź wchodzić za plecy, aby tam szukać duszenia. Gilotyną zakończył on sześć pojedynków, duszeniem zza pleców zaś aż osiem pojedynków, dlatego warto dwa razy zastanowić się, czy chcemy rzucać się w nogi Fabera.

Urijah Faber to bez wątpienia jedna z najjaśniejszych gwiazd UFC, jeśli chodzi o lżejsze kategorie wagowe. Będąc od wielu lat w czołówkach rankingów, zdołał on swoim agresywnym stylem i ciągłym dążeniem do skończenia walki przed czasem zebrać wielkie grono kibiców, którzy z uwagą śledzą jego karierę. Starcie z mocno bijącym McDonaldem będzie starciem dwóch pokoleń, Kalifornijczyk wszak spokojnie mógłby być ojcem młodego Michaela. Czy ten mocno bijący zawodnik będzie w stanie bronić obaleń bądź samemu jakieś zdobyć? Wydaje mi się, że szanse na to są nikłe. Windeland czy Jorgensen to zdecydowanie lepsi zapaśnicy od Michaela, który prawdopodobnie będzie mógł polegać jedynie na swojej stójce. Jestem prawdopodobnie nieobiektywny ze względu na długoletnią sympatię do Fabera, jednak na tle czysto zapaśniczym spodziewam się gry do jednej bramki, której McDonald ze swoją kondycją na 5 minut zbyt długo bronić nie będzie. Czy mam rację, przekonamy się już za kilkanaście godzin.

************

Poprzednie odsłony cyklu Suplesem:

Chael Sonnen
Demetrious Johnson vs John Moraga
Frankie Edgar i jego zapasy

fot. verbaltapcast.com

Powiązane artykuły

Komentarze: 12

  1. Człowiek całe życie żyje w złudnym przekonaniu, że ma jako takie pojęcie o zapasach Fabera, a taki tekst jak ten powyżej pozwala wyprowadzić go z błędu i NAPRAWDĘ nabrać pojęcia o tym, jak od zapaśniczej strony prezentuje się poster boy :)

  2. GIF 11,12 ostatnie zdanie, literówka. Fajnie, że pokazałeś jakie Faber popełnia błedy, bo tego brakowało w poprzednich tekstach. Mam nadzieję, że Urijah nie podpali się i spokojnie wypunktuje MacDonalda.

  3. Ahhhhh i to jest „Suplesem” jakie uwielbiam!!! Po dość kiepskiej i bardzo ogólnikowej poprzedniej części (ponoć robionej na szybko;p), mamy piękną, szczegółową analizę ze wszystkimi smaczkami i niuansami, które – gdyby nie autor – umknęły by zwyczajnie przez brak znajomości tematu i nieuwagę. Re-we-la-cyjny tekst, chyba najlepsze „Suplesem” na tej stronie ever! :) Opis gifa nr 6 – kwintesencja tego o czym mówię, mega propsy Tsubasa :)

  4. Dobra analiza. W przeciwieństwie do stójki, nigdy nie dostrzegam takich szczegółów jeśli chodzi o zapasy. Zawsze przyjemniej ogląda się walkę gdy, zna się mocne i słabe strony zawodnika. Kogo planujesz w kolejnych analizach?

Dodaj komentarz

Back to top button