„Już nigdy nie kopnę powyżej kolana” – Justin Gaethje zdradza sekret atomowych lowkingów

Tymczasowy mistrz kategorii lekkiej Justin Gaethje wyjaśnił, dlaczego nie zamierza więcej korzystać z niskich kopnięć na wysokości uda.

Opromieniony rozbiciem w pył faworyzowanego Tony’ego Fergusona podczas gali UFC 249 nowy tymczasowy mistrz kategorii lekkiej Justin Gaethje słynie z atomowych niskich kopnięć, będąc też jedynym zawodnikiem w UFC, który z tak wielkimi sukcesami odwołuje się do tej techniki także… w klinczu! Highlight chętnie ustawia sobie rywali przy ogrodzeniu, tam z klinczu bombardując im lowkingami.

I właśnie między innymi o tę technikę Joe Rogan zapytał go podczas swojego zeszłotygodniowego podcastu

– Moje niskie kopnięcia? – powiedział Justin. – Zapaśnicy chętnie oddzielają zapasy od walki. A ja robię to i to jednocześnie. Klincz? W klinczu jestem najgroźniejszy. Te kopnięcia z klinczu, o których mowa… Gdy trzymasz tam rywala, czujesz, jak rozkłada ciężar ciała, w którym kierunku chce się ruszyć. Chodzi więc o to, aby cały czas wymuszać na nich, aby oparli cały ciężar ciała na którejś nodze – i wtedy rąbiasz lowkingiem z klinczu. To zapasy. W ogromnym stopniu wykorzystuję zapasy podczas walki.

– Gdy opierasz ciężar ciała na nodze, nie możesz zblokować lowkinga. Nie da się.
Tymczasem również goszczący w programie trener Justina Gaethje Trevor Wittman nie ukrywał, że nie zawsze lowkingi jego podopiecznego wyglądały tak, jak wyglądać powinny…

– Twoje niskie kopnięcia przez wiele lat nie były wyprowadzane z odpowiednią techniką, ale gdy trafiałeś nimi ludzi… O mój Boże! – powiedział Wittman. – Masz wyjątkowo ostre, ciężkie kości.

Jak się okazuje, nie ma przypadku w tym, iż Justin Gaethje ufa swoim kończynom dolnym tak bardzo, że swego czasu poszedł na wojnę na niskie kopnięcia z samym Edsonem Barbozą. Jak bowiem zdradził, przeszedł szczegółowe badania w Instytucie Sportowym UFC, które w pewien sposób wyjaśniły, dlaczego rąbie lowkingami jak młotami.

– Mam gęste kości – powiedział Gaethje. – Najgęstsze kości w UFC.

– Powiedzieli, że nie mogą ani potwierdzić, ani zaprzeczyć, że mam najgęstsze kości w UFC, ale… Mają tam w Instytucie UFC takie specjalne skanery. Kładziesz się i skanują każdy cal twojego ciała. Mówią ci dokładnie, z czego jesteś zbudowany.Do oktagonu Justin Gaethje zamierza powrócić we wrześniu, stając w szranki z mistrzem Khabibem Nurmagomedovem. Nie ma wątpliwości, że właśnie niskie kopnięcia mogą okazać się jednym z kluczowych elementów, który zapewni mu pokonanie Dagestańczyka.

– Wiem, jak bardzo bolą te niskie kopnięcia – powiedział Justin. – Jeśli będę w stanie kopnąć go na wysokości łydki kilka razy… Już nigdy nie kopnę lowkinga powyżej kolana. Nigdy. Tylko poniżej.

– Zrobisz to – wszedł mu niespodziewanie w słowo Wittman, szelmowsko się uśmiechając.

– Ale nigdy celowo – zapewnił Gaethje. – Nigdy celowo. Kopnięcia na wysokości łydki są dewastujące.

– W klinczu będziesz kopał ponad kolanem – nie dawał za wygraną trener. – A powiedziałeś „nigdy ponad kolanem”.

– Może… – odparł Highlight. – Jasne, w klinczu moim celem jest połamanie kolana, spowodowanie nadmiernego przeprostu. Ale z dystansu? Można kopać na łydkę z zupełnie innej odległości. Jesteś znacznie bezpieczniejszy. A na dodatek jest tam tyle ścięgien, które przebiegają przez tę część ciała, a nie są w ogóle chronione. Udo? Mięsień udowy jest duży. Trudno przedrzeć się przez niego, żeby dobrać się do tych wszystkich nerwów.
– Muszę trafić Khabiba w to miejsce cztery razy i wtedy będzie uszkodzony – kontynuował tymczasowy mistrz. – Gdy będzie uszkodzony, może nadal próbować obalać, ale musi mieć wtedy pomoc siatki. Jeśli nie będzie miał wtedy siatki, to nie ma chuja, żeby mnie przewrócił. Mogę to zagwarantować.

– Mogą być jakieś kotły na środku. Może wyjść z nich zwycięsko raz albo dwa, ale żeby mnie położyć na plecach, musi mieć siatkę.

Cały podcast poniżej:

Obstawiaj wszystkie walki UFC na PZBUK i odbierz cashback 200 PLN

*****

„Reyes vs. Jan o pas mistrzowski” – Jon Jones poinformował o zwakowaniu tytułu mistrzowskiego

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply