Polskie MMAUFC

„Jak będę na to uważała, to zwyciężę” – Joanna Jędrzejczyk o dwóch największych atutach Valentiny Shevchenko

Joanna Jędrzejczyk wypowiedziała się na temat technicznych aspektów walki z Valentiną Shevchenko podczas gali UFC 231 w Toronto – i wyjaśniła, dlaczego nie przeszkadza jej odwrotna pozycja rywalki.

Joanna Jędrzejczyk stanie dziś w co-main evencie gali UFC 231 w Toronto przed historyczną szansą – jeśli pokona Valentinę Shevchenko, zdobędzie drugi pas mistrzowski UFC, czego wcześniej nie dokonała żadna kobieta.

Polska zawodniczka nie ukrywa, że przygotowania do walki z Kirgizką były o tyle mniej skomplikowane – przynajmniej w aspekcie taktycznym – że jej trenerzy z American Top Team poprowadzili już dwukrotnie Amandę Nunes do zwycięstw z Bullet.

Zmieniliśmy parę rzeczy, dostosowaliśmy plan taktyczny pod moje atuty i styl.

– powiedziała olsztynianka w rozmowie z Maciejem Turskim z PolsatSport.pl.

Będę starała się walczyć na dystansie, korzystała z kopnięć frontalnych i dużo pracowała na nogach. Walki z przeszłości z Valentiną Shevchenko nie mają już tak naprawdę znaczenia. Jestem wdzięczna, że mogłam bić się z najlepszymi na świecie. Porażki uczą nas najwięcej, później staramy się stawać lepszymi każdego dnia. Spotykamy się teraz na zupełnie innym polu walki. Dłuższe rundy, dłuższy dystans. Stoczę już swoją dziewiątą walkę mistrzowską i pobiję rekord Rondy Rousey. Na to trzeba być gotowym psychicznie i fizycznie.
W przestrzeni medialnej tu i ówdzie pojawiają się głosy, że po zmianie klubu z olsztyńskiego Arrachionu Olsztyn na ATT Joanna Jędrzejczyk zmieniła też swój styl walki, co miała przypłacić porażkami z Rose Namajunas. Polka podchodzi jednak do tematu z dystansem i nie ma wątpliwości, że techniczne i taktyczne zmiany w jej stylu były konieczne.

Ludzie mówią: „tęsknimy za Joanną, która biła dużo ciosów i szła ciągle do przodu”. Teraz nie mogę sobie pozwolić na taki styl. Z walki na walkę widać było, że wszyscy wiedzą, jak się zachowam w klatce.

– powiedziała.

Zdobycie pasa to pierwszy przystanek, a później tego pasa trzeba bronić. Ludzie przyglądają ci się od wielu lat, a nie tylko jednym przygotowaniom. Znają twoje mocne i słabe strony. Musiałam zmienić ten styl i mi z tym dobrze. Czuję moc, czuję mocne uderzenie. Kluczowa może okazać się moja wszechstronność w pracy na nogach. Przód, tył i na boki. Valentina szuka przede wszystkim ciosów kontrujących, ale przy tym jest bardzo dynamiczna, dobrze bije ciosy i kopnięcia po obrocie, ma bardzo solidny klincz. Dodała do swojej gry fajne obalenia i mocne ground and pound. Wszytko jednak wykonuje raczej w linii prostej – do przodu i do tyłu. Mam więcej umiejętności i możliwości, aby rozstrzygnąć walkę na swoją korzyść. Dla mnie to będzie wielkie wyzwanie i nie mogę się już doczekać.

Bukmacherzy stawiają jednak sprawę jasno – i zdecydowanie faworyzują Kirgizkę. Reprezentantka Polski jest jednym z największych bukmacherskich underdogów gali.

Jestem kompletnie inną zawodniczką niż lata temu.

– powiedziała Jędrzejczyk o dawnych starciach z Muay Thai z Shevchenko.

Wiem, jakie wtedy popełniłam błędy. Mam więcej atutów do tego, żeby dominować w tej walce. Będe musiała uważać na wyprowadzane kopnięcia na korpus. Valentina potrafi je doskonale przechwytywać i wykorzystywać te błędy. Kluczowe będą praca na nogach i utrzymywanie dystansu. Długie, ale również mocne ciosy. Muszę ją zmusić do działania, ona musi reagować jako pierwsza i nie mogę wejść w jej kontrującą grę. Muszę być zarówno defensywna, jak i ofensywna w jednym momencie.

Bullet będzie pierwszą leworęczną rywalką dla Joanny Jędrzejczyk w oktagonie UFC – i choć Polka zdaje sobie doskonale sprawę z niebezpieczeństw z tym związanych, widzi też pewne plusy takiego stanu rzeczy.

W trakcie treningów często zmieniam pozycję i lubię to robić.

– przypomniała Joanna.

Faktycznie, jest zdecydowanie mniej zawodników, zawodniczek walczących z odwrotnej pozycji. Treningi i przygotowania nie były łatwe, ale zrobiliśmy wszystko, żeby odpowiednio się na to przygotować. Zawodnicy walczący z odwrotnej pozycji korzystają najczęściej przede wszystkim z prawego sierpowego i lewego prostego. Wydaje się, że mają nieco ograniczone możliwości. Jak będę uważała na te elementy, to będziemy w domu i zwyciężymy.

*****

Komplet informacji o UFC 231 – godziny transmisji, ciekawostki, fakty, statystyki
Typowanie gali UFC 231
Analiza walki Holloway vs. Ortega
Analiza walki Jędrzejczyk vs. Shevchenko

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button