Typowanie UFC 231 – Holloway vs. Ortega

Analizy karty głównej gali UFC 231 – Holloway vs. Ortega, która odbędzie się w Toronto z udziałem walczącej o drugi pas Joanny Jędrzejczyk.

Transmisja z gali UFC 231 rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 00:15 w aplikacji UFC Fight Pass. Karta główna od 04:00 na kanale Polsat Sport, poprzedzona studiem przed galą (od 3:00).

Przypominam, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

[table id=3 /]
205 lbs: Thiago Santos (19-6) vs. Jimi Manuwa (17-4)

Kursy bukmacherskie: Thiago Santos vs. Jimi Manuwa 2.65 – 1.57

Bartłomiej Stachura: Jimi Manuwa ma już na karku 38 lat, najlepszy etap kariery zdecydowanie za sobą, powraca po dwóch laniach, 9-miesięcznej przerwie i kontuzji, a jego szczęka do tytanowych nie należy. A jednak jestem bardzo daleki od skreślania go w konfrontacji z Thiago Santosem.

Niby Brazylijczyk jest młodszy, wygrał aż sześć z ostatnich siedmiu walk i dysponuje srogimi kopnięciami, ale… W płaszczyźnie bokserskiej mocno nie domaga – od lat. Wykorzystali to Gegard Mousasi i David Branch, którzy najzwyczajniej w świecie odebrali mu potrzebne jak tlen przestrzeń i czas, nie pozwalając Brazylijczykowi na wyprowadzanie kopnięć – i w rezultacie bez problemów przebili się przez jego dziurawą jak szwajcarski ser defensywę bokserską, ubijając go.

Swoje mocne momenty bokserskie w walce z Thiago Santosem mieli też ostatnio Eryk Anders, który wziął walkę w ostatniej chwili, oraz Kevin Holland, który debiutował, również w zastępstwie. W walce z Andersem Santosa uratowały deficyty kondycyjne Amerykanina, w walce z Hollandem jego przewaga zapaśniczo-siłowa. Natomiast starcie z Manuwą będzie dla niego pierwszym, w którym stanie naprzeciwko półciężkiego z krwi i kości – a to będzie prawdopodobnie oznaczać, że przewaga siły należeć będzie do Brytyjczyka. Manuwa posiada też dobrą defensywę zapaśniczą, wobec czego szczerze wątpię, aby Santos był w stanie przenosić walkę do parteru, jak to czasami miewa w zwyczaju, tam łapiąc oddech.

Obaj zawodnicy uderzają piekielnie mocno, wobec czego jeden z nich zapewne skończy znokautowany. Manuwa znajduje się oczywiście na ostatniej prostej swojej kariery, ale akurat najmocniejszy jest w płaszczyźnie, w której Santos posiada największe luki – czyli w boksie. Uderza piekielnie mocno, a szczęka Brazylijczyka również do najmocniejszych nie należy. Poster Boy weźmie przykład z Mousasiego, narzuci mocne tempo, zmusi Santosa do walki ze wstecznego, wyłączając jego techniki nożne – i w końcu dopadnie chaotycznie cofającego się reprezentanta Kraju Kawy pod siatką.

Zwycięzca: Jimi Manuwa przez (T)KO

145 lbs: Kyle Bochniak (8-3) vs. Hakeem Dawodu (8-1-1)

Kursy bukmacherskie: Kyle Bochniak vs. Hakeem Dawodu 2.55 – 1.61

Bartłomiej Stachura: Hakeem Dawodu jest bezwzględnie lepiej poukładanym kickboksersko zawodnikiem, ale Kyle Bochniak to kawał tytanoszczękiego bitnika, który nigdy się nie poddaje.

W technicznej szermierce na pięści i kopnięcia nie wróżę Amerykaninowi większych sukcesów – ale czy dopuści do tego, aby toczyć taki właśnie bój z Kanadyjczykiem? Mając na uwadze, jak bardzo taktycznie – pomimo wojowniczego nastawienia – Bochniak podchodzi do pojedynków, szczerze wątpię.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem dla Amerykanina byłoby pójście na ostre wymiany z niesłynącym z najtwardszej szczęki rywalem – a zatem bardzo agresywna taktyka, odbierająca Kanadyjczykowi czas i miejsce na przygotowanie kombinacji kickbokserskich. Z drugiej zaś strony, nie zdziwię się, jeśli Bochniak spróbuje pojedynek rozegrać podobnie jak ten z Davisem – czyli hasając po oktagonie jak szalony, raz na jakiś czas doskakując z ostrymi kombinacjami i szukając tu i ówdzie obaleń.

Absolutnie nie skreślam Dawodu, bo szczególnie jego atomowe lowkingi na wysokości łydki mogą odegrać tu ważną rolę, ale delikatnie faworyzuję bardziej doświadczonego, twardszego i wszechstronniejszego (zapasy!) Bochniaka.

Zwycięzca: Kyle Bochniak przez decyzję
170 lbs: Alex Oliveira (20-5-1) vs. Gunnar Nelson (16-3-1)

Kursy bukmacherskie: Alex Oliveira vs. Gunnar Nelson 2.25 – 1.74

Bartłomiej Stachura: Gunnar Nelson potrafi w początkowych fragmentach walk zaskakiwać rywali swoją mobilnością, szybkością i dynamicznymi szarżami – tak było w starciach z Brandonem Thatchem czy Albertem Tumenovem – ale jego mocno karatecka stójka to jednak przede wszystkim narzędzie służące mu do przeniesienia walki do parteru. Oparta na pracy na nogach defensywa również z czasem – gdy Islandczyka dopada zmęczenie, co ma często miejsce już w drugich rundach – staje się jego przekleństwem.

Alex Oliveira to przesympatyczne jegomość poza oktagonem – i kawał skurwiela w środku. Dysponując doskonałymi warunkami fizycznymi i kowadłami w obu pięściach, Brazylijczyk niespecjalnie kalkuluje, od początku walki szukając nokautu. Posiada też kapitalny dryg do kontr i nie spadnie mi szczęka na podłogę, jeśli ustrzeli szarżującego z kilkoma ciosami Nelsona. Ba, z uwagi na ogromną przewagę zasięgu oraz ciężkie ręce brazylijskiego Kowboja Gunni może mieć poważne problemy ze skracaniem dystansu.

Nie zdziwi mnie jednak wiktoria Nelsona – a to z uwagi na mimo wszystko podejrzaną obronę przed obaleniami Oliveiry. Jeden klincz może Islandczykowi wystarczyć do przeniesienia walki na dół, a tam Brazylijczyka czekają dramaty.

Mając jednak na uwadze długi rozbrat z oktagonem Nelsona – aż półtoraroczny! – spodziewam się, że nie wejdzie w pojedynek idealnie, potrzebując odrobiny czasy na złapanie dystansu, wyczucie rywala. Rzecz jednak w tym, że Kowboj w takie gierki bawił się nie będzie – ruszy ostro do przodu i ustrzeli lichego w stójkowej defensywie rywala. Nawet jednak jeśli tego nie uczyni na początku, spodziewam się, że przewaga kondycyjna należeć będzie do Brazylijczyka, co nie wróży wyraźnie bogatszemu w tkankę mięśniową Islandczykowi niczego dobrego.

Zwycięzca: Alex Oliveira przez (T)KO

125 lbs: Joanna Jędrzejczyk (15-2) vs. Valentina Shevchenko (15-3)

Kursy bukmacherskie: Joanna Jędrzejczyk vs. Valentina Shevchenko 3.75 – 1.33

Bartłomiej Stachura: Analizę pojedynku o złoto wagi muszej pomiędzy Joanną Jędrzejczyk i Valentiną Shevchenko opublikowałem tutaj – i tam też zapraszam wszystkich Czytelników chcących zapoznać się z technicznymi szczegółami.

Zwycięzca: Valentina Shevchenko przez decyzję

145 lbs: Max Holloway (19-3) vs. Brian Ortega (14-0)

Kursy bukmacherskie: Max Holloway vs. Brian Ortega 2.10 – 1.83

Bartłomiej Stachura: Do obszernej analizy technicznej pojedynku o złoto 145 funtów zapraszam w tym miejscu.

Zwycięzca: Max Holloway przez decyzję
PODSUMOWANIE

[table id=293/]

*****

Szanowni Czytelnicy, jeśli przypadła Wam do gustu powyższa analiza i inne treści na Lowking.pl oraz chcielibyście wesprzeć jego 1-osobową działalność, zapraszam Was do objęcia portalu mecenatem na Patronite.pl. Szczegóły w oknie poniżej. Dziękuję!

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.