UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC on FOX 18 – Johnson vs. Bader

Redakcyjne typowanie gali UFC on FOX 18, na której Anthony Johnson i Ryan Bader powalczą o titleshota w kategorii półciężkiej.

Transmisja z gali rozpocznie w sobotę o godzinie 21:30.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

205 lbs: Anthony Johnson (20-5) vs. Ryan Bader (20-4)

Kursy UNIBET: Anthony Johnson vs. Ryan Bader 1.33 – 3.50

Bartłomiej Stachura: Ryanowi Baderowi bliżej do Phila Davisa niż do Daniela Cormiera. Tego pierwszego Anthony Johnson pewnie wypunktował, drugi natomiast nim pozamiatał. Niby Bader znacznie poprawił swoją stójkę, ale zrobił to kosztem mocy w ciosach – dzięki czemu walczy teraz znacznie bezpieczniej, co jest, skądinąd, bardzo słuszną taktyką, bo jego szczęka nigdy do najmocniejszych nie należała. Niby – w przeciwieństwie do Cormiera – Bader dysponuje dobrymi wejściami w nogi, ale dzielą ich dwie kluczowe elementy, które powodują, że faworyzuję w tym starciu Johnsona. Otóż, po pierwsze – Cormier ma znacznie twardszą szczękę, dzięki czemu pomimo przyjmowana ciosów był w stanie przedzierać się do klinczu, męcząc tam Rumble’a. Po drugie – ich styl walki jest całkowicie odmienny. Bader nie ma nic przeciwko walce na wstecznym, nie jest typem zawodnika, który nie daje rywalowi miejsca i czasu, który ciągle atakuje, drenując zasoby kondycyjne oponentów. Nie ten styl. Nie sądzę wobec tego, by Bader był w stanie tak zajechać Johnsona kondycyjnie, jak zrobił to Cormier. Dodatkowo, jego spokojny, nastawiony na punktowanie i unikanie kontr styl w stójce powinien odpowiadać reprezentantowi Blackzilians. Nawet całkowicie bierny i sprawiający fatalne wrażenie Rashad Evans miał swoje momenty w szermierce stójkowej z Darthem. Absolutnie nie wykluczam, że Bader zanotuje jakieś sprowadzenia, że chwilami Johnson będzie wyglądał pokracznie, przestrzeliwując potężnymi cepami z pełnym spięciem całego ciała i „arghhh” na twarzy, ale… będzie miał sporo okazji, nie opróżni baku z paliwem po pierwszej rundzie, nie w każdy cios wkładał będzie teraz pełną moc, pomny ostatnich doświadczeń i… w końcu trafi. A poprawka nie będzie mu potrzebna.

Zwycięzca: Anthony Johnson przez (T)KO

265 lbs: Ben Rothwell (35-9) vs. Josh Barnett (34-7)

Kursy UNIBET: Ben Rothwell vs. Josh Barnett 2.20 – 1.67

Bartłomiej Stachura: Josh Barnett jest zbyt inteligentny, ma zbyt dobry klincz, zbyt dobrze potrafi skracać dystans, ukrywając swoje zamiary za uderzeniami, aby przegrać tę walkę. Rothwell będzie miał swoją szansę, jaką zawsze posiada kowadłoręki uderzacz, ale spodziewam się, że skończy podobnie jak Roy Nelson, nie będąc w stanie unikać klinczu. Ba, jeśli nie powstrzyma też parterowych ciągotek Warmastera, to zmuszony będzie klepać. To nie wszystko – nawet w stójce bowiem, w wymianach bokserskich nie skreślałbym Barnetta – ma twardą głowę, jest bez porównania mobilniejszy i o wiele szybszy od Rothwella, który w ostatnim starciu od strony pięściarskiej wyglądał dramatycznie słabo – mechaniczne człapanie, dziurawa defensywa, ślamazarność, ciosy bite bez przygotowania z fatalnym wyczuciem dystansu. Nie sądzę, aby Josh skończył Bena, o ile walka nie trafi do parteru, ale spodziewam się, że wypunktuje go bez większych problemów. Tylko dlatego, że Rothwell prawdopodobnie do samego końca będzie pozostawał w grze dzięki młotom w rękach, nie daję kciuka w górę.

Zwycięzca: Josh Barnett przez decyzję

135 lbs: Iuri Alcantara (32-6) vs. Jimmie Rivera (18-1)

Kursy UNIBET: Iuri Alcantara vs. Jimmie Rivera 2.30 – 1.62

Bartłomiej Stachura: Starcie zapowiada się niezwykle ciekawie, choć… widzę tu wyraźnego faworyta w osobie Jimmiego Rivery. Owszem, Alcantara jest kreatywny i precyzyjny w płaszczyźnie uderzanej, walczy z odwrotnej pozycji, dysponując dodatkowo bardzo duża mocą, ale… jego nadmierna często agresja powinna pasować nastawionemu na kontry Riverze, który na szarże Brazylijczyka odpowiadał będzie długimi kombinacjami na głowę i korpus. Dodatkowo, Amerykanin będzie miał w zanadrzu mocne zapasy, do których w razie potrzeby zawsze będzie mógł się odwołać – a biorąc pod uwagę słabiutką obronę przed obaleniami Alcantary, wynikającą w dużej mierze jego nieumiarkowania w ataku, wydaje się, że Rivera nie powinie mieć większych problemów z przenoszeniem walki do parteru, kiedy tylko zechce. Brazylijczyk będzie miał po swojej stronie przewagę warunków fizycznych, która może mieć znaczenie, ale tylko wówczas, jeśli zmieni swój styl na bardziej taktyczny, dający mniej okazji rywalom na kontry czy obalenia, trzymając rywala na końcach pięści i kopnięć. Nie spodziewam się jednak, by stary pies nauczył się nowych sztuczek, w konsekwencji typując, że przewaga szybkościowa i najpewniej kondycyjna wespół z zapaśniczą zaprowadzą Amerykanina do zwycięstwa na kartach sędziowskich.

Zwycięzca: Jimmie Rivera przez decyzję

170 lbs: Sage Northcutt (7-0) vs. Bryan Barberena (10-3)

Kursy UNIBET: Sage Northcutt vs. Bryan Barberena 1.28 – 3.75

Bartłomiej Stachura: Szczegółowo przyjrzałem się tej walce w Analizie UNIBET, więc tutaj w telegraficznym skrócie – Northcutt jeszcze nigdy nie mierzył się z rywalem tego kalibru, do tego twardym, agresywnym, nieustannie wywierającym presję. Absolutnie nie wykluczam, że Sage może to wygrać, bo Bóg jeden raczy wiedzieć, jak bardzo poprawił swoje umiejętności od ostatniej walki, ale bez najmniejszego przekonania stawiam na Barberenę, który agresją, twardą szczęką, dużym sercem do walki i ostrym klinczem powinien wyrąbać sobie drogę do zwycięstwa. Scenariusze, w których pada po ciosach lub przegrywa po zapaśniczym majstersztyku Northcutta, również są realne, ale…

Zwycięzca: Bryan Barberena przez decyzję

170 lbs: Jake Ellenberger (30-10) vs. Tarec Saffiedine (15-4)

Kursy UNIBET: Tarec Saffiedine vs. Jake Ellenberger 1.36 – 3.15

Bartłomiej Stachura: Znamy dobrze formę, jaką prezentuje ostatnio Jake Ellenberger. Delikatnie rzecz ujmując, nie porywa i wydaje się, że Amerykaninowi bliżej niż dalej do zakończenia kariery pomimo relatywnie młodego wieku. Przegrał cztery z ostatnich pięciu pojedynków, pokonując jedynie jeszcze słabszego Josha Koschecka. Tarec Saffiedine ma bez porównania bogatszy arsenał w stójce, potrafi walczyć z obu pozycji, a jego lowkingi są jednymi z najlepszych w grze. Wszystko to wsparte bardo dobrymi prostymi oraz mocnymi defensywnymi zapasami. Będzie to jego pierwszy pojedynek pod batutą Firasa Zahabiego, pod którego stery oddał się w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Jeśli tylko długa, prawie półtoraroczna przerwa nie odciśnie na nim większego piętna i wyjdzie w formie podobnej do tej, jaką prezentował wcześniej, szanse Ellenbergera będą się ograniczały do trafienia potężnym sierpem – co jednak nie będzie możliwe, jeśli Belg nie popełni jakiegoś rażącego błędu. A jako że takowych nie zwykł popełniać…

Zwycięzca: Tarrec Saffiedine przez decyzję

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.Wilk
A. Johnson vs R. Bader
1.33 - 3.50
Johnson Johnson
J. Barnett vs B. Rothwell
1.67 - 2.20
Barnett Barnett
I. Alcantara vs J. Rivera
2.30 - 1.62
Rivera Rivera
S. Northcutt vs B. Barberena
1.28 - 3.75
Barberena Barberena
T. Saffiedine vs J. Ellenberger
1.36 - 3.15
Saffiedine Saffiedine
O. Aubin-Mercier vs C.D. Ferreira
1.33 - 3.35
Mercier Ferreira
K. Casey vs R. Natal
2.40 - 1.57
Natal Casey
D. Ortiz vs W. Reis
1.40 - 2.95
Ortiz Ortiz
G. Sullivan vs A. Yakovlev
2.00 - 1.81
Yakovlev Sullivan
A. Caceres vs M. Fullen
1.33 - 3.35
Caceres Caceres
M. Dwyer vs R. Brown
2.30 - 1.62
Dwyer Dwyer
L. Makashvili vs D. Jackson
1.30 - 3.50
Makashvili Makashvili
T. Martin vs F. Olivieri
1.53 - 2.50
Martin Martin
Ostatnia gala5-88-5
Łącznie500-283140-93
Poprawne63,85 %60,08 %

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button