UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC on FOX 23 – Shevchenko vs. Pena

Analizy i typowanie gali UFC on FOX 23 – Shevchenko vs. Pena, na której Donald Cerrone zmierzy się z Jorge Masvidalem.

Transmisja z gali rozpocznie się w sobotę o godzinie 22:00.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

135 lbs: Valentina Shevchenko (13-2) vs. Julianna Pena (8-2)

Kursy UNIBET: Valentina Shevchenko – Julianna Pena 1.65 – 2.30

Bartłomiej Stachura: Absolutnie klasyczne zestawienie uderzacza z grapplerem. W stójce Pena nie będzie miała absolutnie nic do powiedzenia – nie tylko dlatego, że Shevchenko to sprawna uderzaczka, ale przede wszystkim dlatego, że Amerykanka nie ma absolutnie nic do zaoferowania na nogach. Żadnej defensywy, żadnej ofensywy – jedynym, co robi, jest wbieganie w rywalki z rękami przed sobą, aby złapać klincz i przejść do obalenia.

Jeśli jednak walka przeniesie się do parteru, Pena znajdzie się w swoim świecie. Nie mam wątpliwości, że będzie dominowała w walce na chwyty, jeśli przewróci Shevchenko. Z zawodniczką z Kirigistanu w parterze robiła, co chciała Amanda Nunes, dopóki miała siły, oraz Sarah Kaufman. A Pena w parterze jest od obu znacznie lepsza.

Pytanie zatem, czy feministka zdoła przenieść walkę do parteru? W zasadzie jest to trochę pytanie o to, czy żeńskie MMA nadal znajduje się na etapie Royce’a Gracie (parter górą), czy też już być może ten okres ma za sobą i wejdzie w ten z Chuckiem Liddellem (sprawl and brawl). Stawiam na to, że jednak poprawną odpowiedzią będzie ta druga – walka zaczyna się na nogach, Shevchenko ma całkiem niezły klincz, a przede wszystkim dokładnie wie, czego spodziewać się po Penie, ze strony której w stójce nie grozi jej żadne zagrożenie. Amerykanka nie posiada żadnych finezyjnych przejść do klinczu czy obaleń, po prostu pędząc przed siebie. Jeśli Shevchenko będzie na to gotowa – a to powinien być priorytet w jej przygotowaniach, bo w parterze i tak nie nadrobi różnicy umiejętności – wygra. I taki jest mój typ.

Zwycięzca: Valentina Shevchenko przez (T)KO

170 lbs: Donald Cerrone (32-7) vs. Jorge Masvidal (31-11)

Kursy UNIBET: Donald Cerrone – Jorge Masvidal 1.62 – 2.30

Bartłomiej Stachura: Szczegółowo przyjrzałem się tej walce w osobnej analizie, do której serdecznie zapraszam w linku poniżej:

Analizy UFC on FOX 23 – Donald Cerrone vs. Jorge Masvidal

W telegraficznym skrócie natomiast: to piekielnie wyrównane na papierze starcie i na każdy atutu jednego zawodnika można odpowiedzieć atutem drugiego. Cerrone ma kopnięcia, Masvidal ma boks, Cerrone walczy u siebie, Masvidal ma mentalność, Cerrone jest aktywniejszy, ale ma lichą wątrobę. Plus wiele, wiele innych elementów, o których pisałem w analizie.

Ostatecznie minimalnie faworyzuję Masvidala, prorokując, że jako szybszy zawodnik i znacznie lepszy w obszarze bokserskim będzie w stanie przedzierać się na odległość, z której raził będzie Kowboja ciosami, ostatecznie zwyciężając na kartach sędziowskich.

Zwycięzca: Jorge Masvidal przez decyzję

265 lbs: Andrei Arlovski (25-13) vs. Francis Ngannou (9-1)

Kursy UNIBET: Andrei Arlovski – Francis Ngannou 4.00 – 1.25

Bartłomiej Stachura: Już rok temu wróżyłem Francisow Ngannou wielką karierę, ale nie ukrywam, że pojedynek kameruńskiego Francuza z Andreiem Arlovskim wcale nie zapowiada się na jednostronny. Znaczy, jeden z nich najpewniej skończy na deskach, ale wcale nie mam pewności, że będzie to Białorusin.

Nie chodzi bowiem tylko o to, że jak dotychczas Ngannou mierzył się w oktagonie ze słabeuszami, którzy debiutowali w UFC i którzy byli grapplerami, podczas gdy Arlovski to piekielnie doświadczony uderzacz. Rzecz też bowiem w tym, że Arlovski powinien być w tym starciu zawodnikiem szybszym, lepszym technicznie i bez porównania bardziej mobilnym. Owszem, Pitbull jest od dawna zakochany w swojej prawicy, co nieco ogranicza jego wachlarz ofensywnych możliwości, ale absolutnie nie wykluczam scenariusza, w którym będzie w stanie przedrzeć się przez długie ręce kameruńskiego potwora, posyłając go na deski.

Wiemy co prawda, że szczęka Arlovskiego na tym etapie kariery reaguje już nawet na podmuchy wiatru po niecelnych ciosach rywala, ale… Nie mamy żadnych przesłanek, aby twierdzić, że odporność Francuza jest o wiele większa – wystarczająco duża, by przetrwać ciosy Pitbulla. W walce z Curtisem Blaydesem zainkasował bowiem na początku cios, który nie wydawał się szczególnie mocny, a jednak mocno zachwiał Ngannou. A Blaydes to zapaśnik, a nie bokser jak Arlovski.

Pomimo jednak masy znaków zapytania wobec niesprawdzonego Francuza, któremu po czterech słabeuszach sprezentowano piekielnie doświadczonego strikera, stawiam właśnie na niego. Ma w rękach petardę i mimo wszystko sądzę, że znajdzie w jednej z wymian drogę do kruchej szczęki Białorusina. Jest też zawodnikiem, który cały czas się rozwija, więc z walki na walkę może notować bardzo duży progres. Jeśli, na przykład, popracowałby na lewym prostym, mógłby rozbić Arlovskiego z dystansu, wykorzystując 15-centymetrową przewagę zasięgu.

Tak czy inaczej stawiam na to, że dobierze się do szczęki Pitbulla, zwalniając go z UFC – ale nie drgnie mi brew, jeśli sam skończy ubity na deskach.

Zwycięzca: Francis Ngannou przez (T)KO

145 lbs: Jason Knight (16-2) vs. Alex Caceres (12-9)

Kursy UNIBET: Jason Knight – Alex Caceres 1.67 – 2.20

Bartłomiej Stachura: Rewelacyjnie zapowiadające się starcie pomiędzy ultra-agresywnym Jasonem Knightem i kreatywnym Alexem Caceresem to gwarancja fajerwerków. Pewnikiem jest bowiem, że będziemy świadkami ostrych wymian i szalonych kulanek.

Absolutnie nie skreślam lepszego technicznie w stójce, dysponującego lepszym zasięgiem i przyzwoitym parterem Cacaresa, ale… piekielna agresja ze strony Knighta, który dysponuje na dodatek cięższymi rękami, jego aktywność, mentalność zabijaki oraz rewelacyjny parter powinny zaprowadzić go do zwycięstwa po przepełnionej akcją walce.

Zwycięzca: Jason Knight przez decyzję

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.Szymon B.Wilk
Shevchenko - Pena
1.65 - 2.30

Shevchenko

Shevchenko

Shevchenko
Cerrone - Masvidal
1.62 - 2.30

Masvidal

Carrone

Cerrone
Arlovski - Ngannou
4.00 - 1.25

Ngannou

Ngannou

Ngannou
Caceres - Knight
2.20 - 1.67

Knight

Knight

Caceres
Marquardt - Alvey
2.20 - 1.67

Alvey

Alvey

Marquardt
Assuncao - Sterling
1.67 - 2.20

Assuncao

Assuncao

Sterling
Nash - Li
2.10 - 1.72

Li

Li
da Silva - Johnson
2.80 - 1.44

Johnson

Johnson
Spicely - Di Chirico
1.85 - 1.95

Di Chirico

Di Chirico

Di Chirico
de Lima - Kimball
1.57 - 2.40

de Lima

Kimball
Pantoja - Shelton
2.00 - 1.81

Shelton

Pantoja
Gonzalez - Cottrell
2.20 - 1.67

Cottrell

Cottrell
Ostatnia gala10-2---6-6
Łącznie780-447612-394395-274
Poprawne63,56 %60,83 %59,04 %

*****

700 PLN dla zwycięzcy – UFC on FOX 23

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button