UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC FN: Brunson vs. Till

Analizy najciekawszych walk sobotniej gali UFC Fight Night, którą uświetni starcie Darrena Tilla z Derekiem Brunsonem.

Gala rozpocznie się w sobotę o godzinie 19:30 czasu polskiego w aplikacji UFC Fight Pass oraz na eFortuna.pl. Karta główna od 22:00 na Polsat Sport News, w aplikacji UFC Fight Pass oraz na eFortuna.pl.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

155 lb: Paddy Pimblett (16-3) vs. Luigi Vendramini (9-2)

Kursy bukmacherskie: Paddy Pimblett vs. Luigi Vendramini 1.62 – 2.30

Bartłomiej Stachura: nie mam wielkich oczekiwań względem Paddy’ego Pimbletta, spodziewając się, że prędzej czy później trafi na zawodnika z dobrą defensywą zapaśniczą, który pokaże mu miejsce w szeregu. Czy takowym może okazać się już Luigi Vendramini? Może!

Brazylijczyk to przede wszystkim grappler, ale i tak spodziewam się, że w szermierce na pięści i kopnięcia może mieć przewagę. Brytyjczyk posiada bowiem ledwie funkcjonalną – w porywach! – stójkę, w której gigantyczne wyrwy maskuje agresją. Vendramini to też czarny pas BJJ, co oznacza, że w parterze jak najbardziej może się mocno postawić specjalizującemu się w walce na chwyty rywalowi.

Rzecz jednak w tym, że Brazylijczyk do najaktywniejszych uderzaczy nie należy, a jego zapasy są dalekie od zachwycających. Dlatego też spodziewam się, że będzie miał problemy z utrzymaniem pojedynku na nogach – a w parterze jednak faworyzuję niebywale kreatywnego i świetnie odnajdującego się we wszelkiego rodzaju kotłach Pimbletta. Czy podda Vendraminiego? Nie wykluczam, ale łatwo o to nie będzie.

Zwycięzca: Paddy Pimblett przez decyzję

205 lb: Modestas Bukauskas (11-4) vs. Khalil Rountree (8-5)

Kursy bukmacherskie: Modestas Bukauskas vs. Khalil Rountree 1.60 – 2.34

Bartłomiej Stachura: sprawa nie jest tutaj szczególnie skomplikowana – przynajmniej na papierze. Niesłynący z najszczelniejszej defensywy stójkowej Modestas Bukauskas może zostać znokautowany w pierwszej rundzie. W pierwszych minutach Khalil Rountree jest niezwykle zrywny, dynamiczny, składa srogie kombinacje, atakuje atomowymi lowkingami. Jak najbardziej może ściąć Litwina z nóg, gdy ten spróbuje jakiegoś nieprzygotowanego kopnięcia, co miewa w zwyczaju.

Jeśli jednak Bukauskas przetrwa pierwsze pięć minut, do rundy drugiej wychodząc w stanie nadal nadającym się do oktagonowego użytku, nigdy niezachwycającego kondycją Amerykanina będą czekać ciężkie chwile. Solidny bak z paliwem Litwina, jego ruchliwość i większa wszechstronność – może poszukać obaleń – będą z każdą minutą sprawiać coraz więcej problemów Rountree.

Za minimalnie bardziej prawdopodobny scenariusz uważam ten drugi. Bukauskas przetrwa huraganowe ataki Rountree w rundzie pierwszej, później przejmując stery walki w swoje ręce. Wygra na punkty.

Zwycięzca: Modestas Bukauskas przez decyzję

170 lb: David Zawada (17-6) vs. Alex Morono (19-7)

Kursy bukmacherskie: David Zawada vs. Alex Morono 2.08 – 1.75

Bartłomiej Stachura: piekielnie trudny do wytypowania pojedynek! W obszarze stójkowym Morono jest znacznie bardziej chaotycznym zawodnikiem, lubując się w obszernych sierpowych. Zawada chętniej odwołuje się natomiast do ciosów prostych. Z drugiej zaś strony, Amerykanin ma smykałkę do kontr, co świetnie zaprezentował w starciu z Cerrone. Alex jest też znacznie aktywniejszym zawodnikiem, co może tutaj mieć spore znaczenie.

W obszarze zapaśniczym dawałbym jednak minimalną przewagę Morono. Zawada gigantem pod kątem defensywy przed obaleniami zdecydowanie nie jest, szybko godząc się na walkę z pleców. Przyniosło mu to zresztą wiele dobrego w starciu z Abubakarem Nurmagomedovem, ale… Morono to naprawdę sprawny grappler!

Trudno stwierdzić, który z zawodników jest mocniejszy pod kątem kondycyjnym, bo obaj miewali walki, w których w trzecich rundach oddychali już bardzo ciężko. Skłaniałbym się jednak w stronę walczącego na nieco większym luzie Morono, choć… wziął przecież ten pojedynek w zastępstwie.

Nie zdziwi mnie tutaj absolutnie żaden rezultat. Jednak minimalnie więcej szans na zwycięstwo daję Alexowi Morono – a to z uwagi na jego aktywność, odrobinę lepsze zapasy i sprawny parter.

Zwycięzca: Alex Morono przez decyzję

265 lb: Tom Aspinall (10-2) vs. Sergey Spivak (13-2)

Kursy bukmacherskie: Tom Aspinall vs. Sergey Spivak 1.38 – 3.05

Bartłomiej Stachura: Tom Aspinall jest większy, silniejszy, prawdopodobnie też szybszy. Jest sprawniejszym kickbokserem i lepszym specjalistą od BJJ. Być może dałbym minimalną przewagę zapaśniczą Spivakowi, ale… Mołdawianin będzie musiał uważać, aby nie wpakować się w jakąś gilotynę.

Spivak to zawodnik bardzo solidny pod kątem baku z paliwem, ale… Do walki tej podchodzi bez przygotowań! Wziął ją w zastępstwie na nieco ponad tydzień przed galą. Nie będzie to jednak miało większego znaczenia, bo spodziewam się, że lepiej poukładany kickboksersko Aspinall, który posiada też bardzo ciężkie pięści, skończy zawody w rundzie pierwszej.

Zwycięzca: Tom Aspinall przez (T)KO

185 lb: Darren Till (18-3-1) vs. Derek Brunson (22-7)

Kursy bukmacherskie: Darren Till vs. Derek Brunson 1.50 – 2.60

Bartłomiej Stachura: Starcie to łatwe do wytypowania nie jest. Gdyby spojrzeć wyłącznie na umiejętności kickbokserskie i zapaśnicze obu zawodników, to mogłoby się wydawać, że Darren Till powinien gładko rozprawić się z Derekiem Brunsonem. Jest bowiem lepiej poukładany technicznie w stójce, prawdopodobnie szybszy, precyzyjniejszy, znacznie bardziej odpowiedzialny w defensywie – to po pierwsze. A po drugie – posiada naprawdę solidną defensywę zapaśniczą i jeśli nawet raz na jakiś czas znajdzie się na dole, to piekielnie trudno jest go tam utrzymać.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Rzecz jednak w tym, że Brytyjczyk jest przeraźliwie bierny! Czeka, czeka, czeka… I czeka! Oczywiście czekanie urozmaica sobie różnorodnymi kiwkami, ale faktycznie wyprowadzonych uderzeń jest naprawdę jak na lekarstwo. Samą aktywnością Brunson może sprawić mu sporo problemów. Choć… Trzeba tutaj odnotować, że Till może zostać zmuszony do nieco większej aktywności, co wcale nie byłoby dla niego takim złym rozwiązaniem. Jeśli Amerykanin będzie ochoczo atakował, Goryl będzie miał znacznie więcej okazji do tak lubianych przez siebie kontr.

Ostatecznie za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznaję następujący: Brunson jest wyraźnie aktywniejszy, ale obawia się kontr, stąd nie atakuje z pełnym zaangażowaniem, raczej poszukując obaleń. Till czai się na kontry, broniąc większości podejść zapaśniczych rywala lub wracając na nogi, jeśli zostanie obalony. Z czasem szala zwycięstwa zaczyna przechylać się na stronę Brytyjczyka, który oszczędniej gospodaruje swoją energią – tj. broni obaleń, drenując w ten sposób bak z paliwem Brunsona. Zmęczony Brunson to Brunson ze szczęką zadartą wyżej niż zazwyczaj, poszukujący coraz bardziej desperackich ataków. Goryl wykorzystuje to i kończy go uderzeniami w rundach mistrzowskich.

Zwycięzca: Darren Till przez (T)KO

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Till - Brunson
1.56 - 2.43

Till
Aspinall - Spivak
1.38 - 3.05

Aspinall
Zawada - Morono
2.08 - 1.75

Morono
Vendramini - Pimblett
2.30 - 1.62

Pimblett
Rountree - Bukauskas
2.34 - 1.60

Bukauskas
Shore - Sholinian
1.15 - 5.46

Shore
Jourdain - Erosa
1.53 - 2.51

Jourdain
Lungiambula - Barriault
2.41 - 1.57

Barriault
Kim - McCann
1.90 - 1.90

Kim
Martinez - Rojo
1.55 - 2.45

Martinez
Ostatnia gala7-5
Łącznie2173-1219
Poprawne64,06 %

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button