UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC FN 85 – Hunt vs. Mir

Redakcyjne typowanie gali UFC Fight Night 85 z Markiem Huntem i Frankiem Mirem w rolach głównych.

Transmisja z gali rozpocznie w sobotę o północy.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

265 lbs: Mark Hunt (11-10-1) vs. Frank Mir (18-10)

Kursy UNIBET: Mark Hunt vs. Frank Mir 1.62 – 2.35

Bartłomiej Stachura: Motywacja w tej walce może odegrać duża rolę – motywacja w przygotowaniach do niej. Obaj zawodnicy znajdują się bowiem na ostatniej prostej swoich karier, a tak naprawdę nie mają tutaj wiele do wygrania. W kolejce o pas są przed nimi chociażby Alistair Overeem, Ben Rothwell czy Cain Velasquez. Dlatego w ogóle nie zdziwiłoby mnie, gdyby do tego starcia nie podchodzili jak do najważniejszej walki w swoim życiu.

Zostawmy jednak dywagacje mentalne na boku. Od strony technicznej będzie to po prostu pojedynek uderzacza z grapplerem. Mir poprawił swój boks, ale na walce w stójce Hunt zjadł zęby. Będzie miał przewagę na nogach, w każdej sekundzie będąc o jedno celne uderzenie od zafundowania Amerykaninowi nokautu. Ten swojej szansy szukać musi w parterze, ale biorąc pod uwagę, że defensywa zapaśnicza Samoańczyka w ostatnich latach uległa poprawie, a obalenia Mira pozostają na tym samym przeciętnym poziomie, wątpię, aby był w stanie położyć go na plecach. Amerykanin w ostatniej potyczce wyglądał też dramatycznie słabo od strony kondycyjnej – nawet jeśli przyjmiemy za prawdziwą tezę, jakoby był przetrenowany wysoką częstotliwością walk, to i tak wyglądało to naprawdę źle. Zakładanie rąk na biodra? Zresztą, dopóki walka toczyć będzie się w stójce, pasek energii znacznie wolniej spadał będzie zaprawionemu w wymianach kickbokserskich Huntowi.

Nie wykluczam absolutnie zwycięstwa Amerykanina, zwłaszcza jeśli naprawdę spróbuje wkręcać się po nogi. Pomimo poprawionego defensywnego grapplingu Hunta, przewaga Amerykanina w walce na chwyty będzie ogromna. Nie podnosiłbym szczęki z podłogi, gdyby potrzebował jednego udanego obalenia, aby poskręcać Samoańczyka.

Tym niemniej…

Zwycięzca: Mark Hunt przez (T)KO

Tomasz Marczuk: Walka dwóch legend wagi ciężkiej MMA. Bardzo ciekawie zapowiadające się starcie, w którym o zwycięstwie zadecyduje to, który z zawodników będzie w stanie trzymać walkę w lepszej dla siebie płaszczyźnie. Hunt będzie dążył do utrzymania pojedynku w stójce, licząc na swoją wytrzymałą szczękę i niesamowity cios, który jest w stanie zwalić z nóg każdego, a już na pewno jego rywala, który w swojej karierze aż siedmiokrotnie przegrywał przez KO/TKO. Mir natomiast powinien dążyć do klinczu i obaleń, aby w parterze męczyć 41-letniego Hunta i szukać poddania, korzystając ze swojej przewagi w walce na chwyty. Liczę na wyrównany bój, w którym obrona obaleń starszego z zawodników w połączeniu z jego umiejętnościami stójkowymi zaprowadzi go do zwycięstwa przez TKO, trafiając jakimś niesamowitym ciosem, jednak zwycięstwo Mira nie będzie dla mnie wielkim zaskoczeniem.

Zwycięzca: Mark Hunt przez (T)KO

170 lbs: Hector Lombard (34-4-1) vs. Neil Magny (17-4)

Kursy UNIBET: Hector Lombard vs. Neil Magny 1.95 – 1.85

Bartłomiej Stachura: Do szczegółowej techniczno-bukmacherskiej analizy tej walki odsyłam tutaj. W skrócie: jeśli walka wyjdzie poza pierwszą rundę, szanse Magny’ego mocno wzrosną z uwagi na jego doskonałą kondycję oraz aktywność. Jednak jego panikarskie podejście do szarż rywali oraz cofanie się prosto na siatkę okażą się decydujące i prawdziwy arcymistrz w walce w półdystansie w osobie Kubańczyka ustrzeli go w pierwszej rundzie.

Zwycięzca: Hector Lombard przez (T)KO

Tomasz Marczuk: Chyba największym znakiem zapytania jest to, w jakiej formie jest Hector Lombard po rocznej przerwie spowodowanej wpadką dopingową? Jeśli nawet wróci w gorszej formie, niż w ostatniej walce, to i tak będzie miał przewagę siły nad Magnym. Dodając do tego niesamowite zapasy, agresję i walkę w klinczu, 28-letniego rywala mogą czekać trudne chwile. Jednak Magny to zawodnik niezwykle bystry, konsekwentnie realizujący game plan i wykorzystujący swoje przewagi. A tych w tym pojedynku upatrywać powinien przede wszystkim w sporej przewadze zasięgu, a także w świetnej kondycji. Będzie musiał mieć się na baczności, patrząc na siłę Lombarda, jednak uważam, że swoją konsekwencją i trzymaniem dystansu ugra decyzję.

Zwycięzca: Neil Magny przez decyzję

155 lbs: Johnny Case (22-4) vs. Jake Matthews (10-1)

Kursy UNIBET: Johnny Case vs. Jake Matthews 1.81 – 2.00

Bartłomiej Stachura: Matthews to przede wszystkim silny fizycznie, dynamiczny zapaśnik z rewelacyjnym gnp. Mocnych szlifów wymagają jego umiejętności stójkowe – w tej płaszczyźnie dysponujące znacznie szerszym arsenałem Case powinien mieć wyraźną przewagę. Australijczyk zrobi wszystko, aby przenieść walkę do parteru i znaleźć się na górze – tam bowiem będzie mógł rozpuścić ciężkie ręce, mocno zagrażając Amerykaninowi. Sęk w tym jednak, że zapasy Case są bardzo przyzwoite, a i parterowi niczego odmówić nie można. W stójce natomiast, jak wspominałem, to on rozdawał będzie karty. Po swojej stronie będzie też miał ogromną przewagę doświadczenia. Matthews to charakterny młodzian z dużym sercem do walki i absolutnie nie skreślam go w tej walce, bo z góry może wyrządzić duże szkody Case’owi, ale… Amerykanin jest na to wszystko zbyt wszechstronny i zbyt doświadczony.

Zwycięzca: Johnny Case przez decyzję

Tomasz Marczuk: Dwaj solidni zawodnicy, jednak nie wybijający się szczególnie w żadnej z płaszczyzn i tak naprawdę, budujący dopiero swoją pozycję w niezwykle mocnej dywizji lekkiej. 21-letni Australijczyk posiada nokautujący cios i solidny grappling, jednak w moim odczuciu to będzie za mało na Amerykanina z Power MMA. Hollywood to przede wszystkim fighter bardziej doświadczony, walczący na fali dwunastu kolejnych zwycięstw. To będzie bardzo bliska walka, jednak uważam, że w tym pojedynku ostatecznie doświadczenie Case’a weźmie górę i zaprowadzi go do wygranej przez decyzję.

Zwycięzca: Johnny Case przez decyzję

185 lbs: Antonio Carlos Junior (5-1) vs. Daniel Kelly (10-1)

Kursy UNIBET: Antonio Carlos Junior vs. Daniel Kelly 1.16 – 5.25

Bartłomiej Stachura: Carlos Junior jest młodszy, szybszy, silniejszy, ma lepszą kondycję, lepszą stójkę, lepszy parter. W klinczu co prawda australijski judoka może mieć przewagę, ale obalenie trenującego od kilku miesięcy w ATT ze Stevem Mocco Brazylijczyka do łatwych zadań należeć nie będzie. Kelly jest co prawda twardy, a w swojej dziwacznej, mechanicznej stójce bywa zaskakujący, ale przewaga w niemal wszystkich elementach technicznych i fizycznych należeć powinna do Carlosa Juniora.

Zwycięzca: Antonio Carlos Junior przez (T)KO

185 lbs: James Te Huna (16-8) vs. Steve Bosse (10-2)

Kursy UNIBET: James Te Huna vs. Steve Bosse 1.36 – 3.15

Bartłomiej Stachura: Te Huna nie walczył od prawie dwóch lat, przegrał ostatnie trzy walki, a jego szczęka już dawno nie pierwszej świeżości. Pomimo tego w starciu z byłym hokeistą, agresywnie walczącym, ale niepoukładanym technicznie, uderzającym z pełną mocą Bosse, widzę go w roli faworyta. Nowozelandczyk jest znacznie płynniejszy w kombinacjach jakie składa, a do tego, w razie konieczności będzie mógł odwołać się do zapasów i parteru – a wiec płaszczyzny, w której Kanadyjczyk nie ma do zaoferowania praktycznie nic. Biorąc pod uwagę kruchą szczękę Te Huny i ciężkie ręce Bosse, nie sposób wykluczyć zwycięstwa Kanadyjczyka przez nokaut, ale doświadczenie i wyższe techniczne umiejętności Te Huny powinny zaprowadzić go do zwycięstwa przez nokaut – niekoniecznie w stójce.

Zwycięzca: James Te Huna przez (T)KO

Tomasz Marczuk: Wracający po ponad rocznej przerwie Te Huna spróbuje powrócić na zwycięskie tory po trzech kolejnych porażkach. I nawet patrząc na to, że Australijczyk przegrywał te trzy boje w pierwszej rundzie, to mimo wszystko trudno mi stawiać w tej walce przeciwko niemu. Na próżno szukać w rekordzie Kanadyjczyka spektakularnych nazwisk, z jakimi mierzył się Te Huna. Oczywiście nie można wykluczyć, że znany z nokautujących możliwości Bosse trafi jakimś cepem Te Hunę, wyłączając mu prąd, jednak nie postawiłbym na to żadnych pieniędzy. Obstawiam pewne zwycięstwo Te Huny przez TKO w pierwszej rundzie.

Zwycięzca: James Te Huna przez (T)KO

170 lbs: Alan Jouban (12-4) vs. Brendan O’Reilly (6-1)

Kursy UNIBET: Alan Jouban vs. Brendan O’Reilly 1.18 – 4.90

Tomasz Marczuk: O’Reilly został rzucony na głęboką wodę. 28-letni Australijczyk to co prawda solidny grappler z niezłymi umiejętnościami BJJ, jednak uważam, że Jouban będzie bronił prób zapaśniczych rywala, a w stójce jego przewaga kickbokserska nie będzie podlegała absolutnie żadnej dyskusji, co skończy się dla Australijczyka pierwszą porażką w karierze przez KO/TKO, najdalej w drugiej rundzie.

Zwycięzca: Alan Jouban przez (T)KO

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.Szymon B.WilkTomasz M.
M. Hunt vs F. Mir
1.62 - 2.35

Hunt

Hunt

Mir

Hunt
N. Magny vs H. Lombard
1.85 - 1.95

Lombard

Magny

Lombard

Magny
J. Matthews vs J. Case
2.00 - 1.81

Case

Matthews

Matthews

Case
D. Kelly vs A. C. Junior
5.25 - 1.16

Junior

Junior

Junior

Junior
J. Te Huna vs S. Bosse
1.36 - 3.15

Te Huna

Te Huna

Bosse

Te Huna
B. Rawlings vs S. Ham
2.00 - 1.81

Ham

Ham

Rawlings

Ham
B. O'Reilly vs A. Jouban
4.90 - 1.18

Jouban

Jouban

Jouban

Jouban
D. Hooker vs. M. Eddiva
1.44 - 2.80

Eddiva

Eddiva

Eddiva

Hooker
L. Smith vs R. Nakai
1.62 - 2.30

Smith

Nakai

Nakai

Smith
R. Walsh vs V. Andrade
1.85 - 1.95

Andrade

Andrade

Andrade

Andrade
R. Pearson vs Ch. Laprise
1.95 - 1.85

Pearson

Laprise

Pearson

Pearson
A. Patrick vs D. Brown
1.36 - 3.15

Patrick

Patrick

Patrick

Patrick
Ostatnia gala4-86-66-64-8
Łącznie537-309463-287178-11863-45
Poprawne63,47 %61,73 %60,13%58,33 %

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button