UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC FN 78 – Magny vs. Gastelum

Redakcyjne typowanie gali UFC Fight Night 78, na której Bartosz Fabiński zmierzy się z Hectorem Urbiną.

Transmisja z gali rozpocznie się o godzinie 0:30 w nocy z soboty na niedzielę.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

170 lbs: Kelvin Gastelum (11-1) vs. Neil Magny (16-4)

Kursy UNIBET: Kelvin Gastelum vs. Neil Magny 1.33 – 3.40

Bartłomiej Stachura: Gastelum to typ zawodnika, który nieustannie wywiera presję – i robi to dobrze. Zamyka rywali pod siatką, wbija ich w nią i stamtąd męczy ciosami oraz próbuje obalać. Praca na nogach i długie proste Magny’ego będę mu to utrudniały, ale spodziewam się, że jednak mający za sobą przygotowania do walki w Kings MMA 24-latek będzie systematycznie męczył rywala w klinczu, sporadycznie – bo defensywne zapasy Magny’ego przeszły długą drogę – kładąc go na plecach. Jest jednak jedna niewiadoma, która nie pozwala wskazać mi Gasteluma jako wyraźnego faworyta. Otóż, pomimo tego, że od strony kondycyjnej prezentował się zawsze przyzwoicie – nawet w starciu z Tyronem Woodley’em, do którego wyszedł ledwie żywy – to Neil Magny pod tym względem prezentuje inny poziom. Ciemnoskóry Amerykanin wręcz rozkręca się z każdą rundą, dysponując nieprawdopodobnymi zasobami paliwa. Biorąc natomiast pod uwagę, że walka zaplanowana jest na pięć rund, trudno wykluczyć scenariusz, w którym Magny w drugiej części walki przejmuje jej stery w swoje ręce. Pomimo tego typuję, że jednak Kelvin swoją agresją i naporem będzie w stanie urwać co najmniej trzy rundy, zwyciężając na kartach sędziowskich.

Zwycięzca: Kelvin Gastelum przez decyzję

145 lbs: Ricardo Lamas (15-4) vs. Diego Sanchez (25-7)

Kursy UNIBET: Ricardo Lamas vs. Diego Sanchez 1.15 – 5.50

Bartłomiej Stachura: Diego Sanchez wyglądał jak żywy trup przed galą, ścinając pierwszy raz w karierze do 145 funtów. Owszem, będzie dysponował przewagą warunków fizycznych, ale wątpię, czy tak drastyczne zbijanie wagi dobrze odbije się na jego kondycji i odporności szczęki. Dodajmy do tego, że w ostatnich latach prezentuje się bardzo, bardzo słabo i już nawet wiatraki w dużej mierze zastąpił nie jakimś bardziej technicznym podejściem, ale biernością, co jednoznacznie skłania mnie do faworyzowania Lamasa, który powinien mieć ogromną przewagę szybkościową umożliwiającą mu wychodzenie zwycięsko z wymian kickbokserskich oraz zapaśniczych. Nie skreślam jednak całkowicie Sancheza, bo debiut w nowej kategorii zawsze otacza szereg pytań – i jeśli odpowiedzi na nie będą pozytywne, kto wie… Tym niemniej typ może być tylko jeden.

Zwycięzca: Ricardo Lamas przez decyzję

125 lbs: Henry Cejudo (9-0) vs. Jussier Formiga (18-3)

Kursy UNIBET: Henry Cejudo vs. Jussier Formiga 1.18 – 4.85

Bartłomiej Stachura: Jeśli walka trafi do parteru, Brazylijczyk – jako znacznie lepszy spec od brazylijskiego jiu-jitsu – będzie miał swoje szanse na odklepanie Cejudo. Ten ostatni to jednak wyborny zapaśnik, którego położenie na plecach będzie piekielnie trudne. W stójce natomiast pomimo tego, że Formiga coraz lepiej radzi sobie boksersko, walcząc na wstecznym, a szarże Amerykanina są czasami zbyt radosne, odsłaniając go na kontrujące uderzenia, nie spodziewam się, aby Brazylijczyk zdołał go naruszyć. Trafi z pewnością kilkoma ciosami, ale ogólnie większa aktywność Cejudo w stójce przeplatana z fragmentami klinczu, w którym dociskał będzie Formigę do siatki, punktując krótkimi uderzeniami, zaprowadzą go do zwycięstwa na punkty. Brazylijczyk kiedyś znany był z fatalnej kondycji, ale ostatnimi czasy prezentuje się w tym aspekcie dużo lepiej – ale i tak spodziewam się, że olimpijski zapaśnik i tutaj będzie miał przewagę – niewielką, ale jednak.

Zwycięzca: Henry Cejudo przez decyzję

155 lbs: Efrain Escudero (24-9) vs. Leandro Silva (18-3-1)

Kursy UNIBET: Efrain Escudero vs. Leandro Silva 2.20 – 1.67

Bartłomiej Stachura: Trudno wierzyć tutaj szczególnie mocno w któregokolwiek z tej dwójki. Efrain Escudero jest solidny w każdej płaszczyźnie, ale fatalne występy przeplata z bardzo mocnymi, będąc niezwykle chimerycznym. Niedawno wydawało się, że jego kariera jest już na stromej równi pochyłej, ale zdołał się pozbierać. Z drugiej strony, Leandro Silva jest typem zawodnika, który nie walczy inteligentnie – w stójce bawi się w Andersona Silvę, którym nie jest, ręce trzymając nisko i próbując balansem unikać ciosów, aby je skontrować, natomiast w parterze, który teoretycznie jest jego najmocniejszą stroną, szuka poddań z każdej pozycji, często tracąc te dogodne. Spodziewam się, że w stójce przewagę może mieć walczący z odwrotnej pozycji, szybszy Brazylijczyk – jeśli poza unikaniem ciosów spróbuje też oddawać – natomiast w klinczu groźniejszy, z kolanami i łokciami, będzie Meksykanin. Z kolei w parterze prawdopodobnie ten, który znajdzie się na górze, będzie w stanie stamtąd punktować. Walka może pójść w obie strony, ale postawię na to, że większa stójkowa aktywność Escudero okaże się czynnikiem decydującym.

Zwycięzca: Efrain Escudero przez decyzję

135 lbs: Erik Perez (14-6) vs. Taylor Lapilus (10-1)

Kursy UNIBET: Erik Perez vs. Taylor Lapilus 1.85 – 1.95

Bartłomiej Stachura: Perez jest wszechstronniejszym zawodnikiem, który, szukając zwycięstwa, miesza wszystkie płaszczyzny, ale w stójce spodziewam się przewagi lepiej ułożonego technicznie, walczącego z odwrotnej pozycji Francuza, który będzie cieszy się też sporą przewagą zasięgu. Niby Perez walczył będzie u siebie, a w jego narożniku pomagał będzie mu prawdopodobnie Greg Jackson, ale spodziewam się, że jednak rozpędzony dwoma zwycięstwami, dysponujący przyzwoitymi defensywnymi zapasami Lapilus ugra tutaj decyzję, zwłaszcza że Meksykanin wraca po prawie półtorarocznej przerwie spowodowanej szeregiem kontuzji.

Zwycięzca: Taylor Lapilus przez decyzję

170 lbs: Hector Urbina (17-8-1) vs. Bartosz Fabiński (12-2)

Kursy UNIBET: Hector Urbina vs. Bartosz Fabiński 2.80 – 1.44

Bartłomiej Stachura: Szczegółowo przyjrzałem się tej walce w tym miejscu, więc w telegraficznym skrócie – faworyzuję Bartosza Fabińskiego z uwagi na lepszą kondycję, ciągłą presję, dobre obalenia oraz świetną kontrolę i gnp z góry. Aczkolwiek daleki jestem od skreślania Hectora Urbiny, który w stójce ma ciężkie ręce, uwielbia gilotyny, walczy u siebie, a od dłuższego czasu trenuje w ATT.

Zwycięzca: Bartosz Fabiński przez decyzję

145 lbs: Gabriel Benitez (18-4) vs. Andre Fili (14-3)

Kursy UNIBET: Gabriel Benitez vs. Andre Fili 2.60 – 1.50

Bartłomiej Stachura: Wyrównany pojedynek i skomplikowany w predykcji. Obaj zawodnicy preferują walkę w stójce. Walczący z odwrotnej pozycji Benitez będzie jednak mocno ustępował Filiemu pod względem warunków fizycznych – wzrostu i zasięgu ramion. Dysponuje jednak bardzo mocnymi lowkingami oraz kopnięciami na korpus, które mogą napsuć wysokiemu Amerykaninowi wiele zdrowia. W przeciwieństwie do Filiego jest też ostrożniejszy w wymianach kickbokserskich, rzadziej daje się ponosić fantazji. Reprezentant Team Alpha Male dysponuje jednak lepszymi zapasami, co powinno pomóc mu w konfrontacji z Benitezem – pod warunkiem wszakże, że nie da się złapać wówczas w żadną gilotynę, w których specjalizuje się Meksykanin. Spodziewam się zaciętego, otwartego boju, z którego dysponujący lepszą kondycją, przewagą warunków fizycznych oraz zapasów Fili wyjdzie obronną ręką.

Zwycięzca: Andre Fili przez decyzję

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.Szymon B.WilkMaciej S.
N. Magny vs K. Gastelum
3.50 - 1.32

Gastelum

Gastelum

Magny

Gastelum
R. Lamas vs D. Sanchez
1.18 - 4.50

Lamas

Lamas

Lamas

Lamas
J. Formiga vs H, Cejudo
4.85 - 1.18

Cejudo

Cejudo

Cejudo

Cejudo
E. Escudero vs L. Silva
2.20 - 1.67

Escudero

Silva

Silva

Escudero
E. Perez vs T. Lapilus
1.85 - 1.95

Lapilus

Perez

Perez

Perez
H. Urbina vs B. Fabiński
2.80 - 1.44

Fabiński

Fabiński

Fabiński

Fabiński
S. Jorgensen vs A. Perez
1.73 - 2.10

Jorgensen

Jorgensen

Perez

Jorgensen
G. Benitez vs A. Fili
2.60 - 1.50

Fili

Fili

Fili

Fili
V. Ramos vs A. Herrera
1.57 - 2.40

Ramos

---

Ramos

Herrera
C. Arzamendia vs M. Reyes
1.50 - 2.60

Arzamendia

---

Arzamendia

Arzamendia
V. Lazaro vs M. Prazeres
1.90 - 1.90

Prazeres

Prazeres

Prazeres

Prazeres
Ostatnia gala8-5---8-57-6
Łącznie449-245411-25097-5734-14
Poprawne64,69%62,17 %62,98 %70,83 %

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button