UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC 253: Adesanya vs. Costa

Analizy i typowanie najciekawszych walk gali UFC 253: Adesanya vs. Costa, która odbędzie się dzisiaj w Abu Zabi.

Gala rozpocznie się dziś w nocy o godzinie 1:00 czasu polskiego w aplikacji UFC Fight Pass. Transmisja z karty głównej od 4:00 na Polsat Sport. Wcześniej – od 2:30 – studio przed galą na Polsat Sport.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

145 lbs: Hakeem Dawodu (11-1-1) vs. Zubaira Tukhugov (19-4-1)

Bartłomiej Stachura: Nie jest to najprostsza walka do wytypowania. Zubaira Tukhugov walczy niemal u siebie, będzie prawdopodobnie groźniejszy w pierwszej rundzie. Uderza bardzo mocno, jest niezwykle szybki, lubuje się w sierpach. Jego praca na nogach jest solidna.

W ostatnim starciu z Kevinem Aguilarem zaprezentował się doskonale. Okiełznał bowiem swoje mordercze żądze, które rządziły nim w wielu poprzednich walkach – był znacznie bardziej cierpliwy, wyrachowany, chętnie oddawał pole, czając się na dogodne okazje do ataków. Opłaciło się.

Absolutnie nie wykluczam scenariusza, w którym Czeczen albo ustrzeli Hakeema Dawodu w pierwszej rundzie, albo wypunktuje go, stójkę mieszając z obaleniami. Nie będzie jednak o to łatwo, bo to Kanadyjczyk posiada lepszą kondycję – jeśli walka wyjdzie zatem poza pierwszą rundę i do drugiej Dawodu nie wyjdzie w opłakanym stanie, prawdopodobnie przejmie stery pojedynku w swoje ręce.

Dawodu to sprawny, wszechstronny kickbokser. Zadarta do środka wykroczna stopa Tukhugova będzie dla niego stanowiła łakomy cel pod lowkingi – piekielnie szybkie, dodajmy. Ponadto dla Zubairy Tukhugova jest to pierwsza walka bez Abdulmanapa Nurmagomedova w narożniku. Na domiar złego przestrzelił wagę aż o 4 funty, co stawia szereg pytań dotyczących jego przygotowań lub zdrowia.
Daleki jestem od skreślania Czeczena, bo Kanadyjczyk tytanem defensywy nie jest, ale… Dawodu przetrwa pierwszą rundę, od drugiej nabierając wiatru w żagle. W szermierce na pięści i kopnięcia będzie wszechstronniejszy, precyzyjniejszy i aktywniejszy, powstrzymując też zapaśnicze próby coraz bardziej zmęczonego Tukhugova.

Zwycięzca: Hakeem Dawodu przez decyzję

125 lbs: Kai Kara-France (21-8) vs. Brandon Royval (11-4)

Bartłomiej Stachura: Piekielnie trudno wskazać tutaj faworyta, pomimo tak wyraźnie faworyzujących Nowozelandczyka kursów bukmacherskich.

Royval to bowiem kawał charakternego i wszechstronnego bitnika. Walcząc z odwrotnej pozycji – może mieć znaczenie! – chętnie wdaje się w ostre wymiany, nie stroniąc od jatek. Jego defensywa zapaśnicza woła o pomstę do nieba, ale w parterze i we wszelkiego rodzaju kotłach zapaśniczych odnajduje się fenomenalnie – powinien w tych elementach przeważać.

Jednak w obszarze kickbokserskim to Kai Kara-France jest lepiej poukładany technicznie, bardziej wyrachowany, mobilniejszy. Różnicuje moc w uderzeniach, nieźle korzysta z kombinacji. Solidne rzemiosło. Bywa oczywiście niedbały w defensywie, co w połączeniu z morderczymi intencjami Royvala może skończyć się dla niego fatalnie, ale…

Cholera, gryzę się z myślami. Scenariusz, w którym Amerykanin – który, dodajmy, skupił się teraz wyłącznie na MMA, porzucając dotychczasową pracę – po prostu presją zajeżdża Nowozelandczyka, ubijając go albo łapiąć w jakieś poddanie, jest ze wszech miar realny. Jednak minimalnie skłaniam się w stronę Kai-France – będzie skuteczniejszy i precyzyjniejszy w stójce, okolicznościowo przewracając rywala, aby zaznaczyć swoją przewagę.

Zwycięzca: Kai Kara-France przez decyzję

205 lbs: Jan Błachowicz (26-8) vs. Dominick Reyes (12-1)

Bartłomiej Stachura: do szczegółowej technicznej analizy walki zapraszam – tutaj.

Zwycięzca: Dominick Reyes przez decyzję

185 lbs: Israel Adesanya (19-0) vs. Paulo Costa (13-0)

Bartłomiej Stachura: do szczegółowej technicznej analizy pojedynku zapraszam – tutaj.

Zwycięzca: Paulo Costa przez (T)KO
PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Adesanya - Costa
1.48 - 2.45

Costa
Błachowicz - Reyes
3.05 - 1.33

Reyes
Kara-France - Royval
1.40 - 2.75

Kara-France
Eubanks - Vieira
2.55 - 1.46

Vieira
Dawodu - Tukhugov
2.10 - 1.66

Dawodu
da Silva - Riddell
3.30 - 1.29

Riddell
Sanchez - Matthews
6.00 - 1.10

Matthews
Young - Klein
2.00 - 1.86

Klein
Knight - Camur
2.30 - 1.57

Camur
Hughes - Espino
3.35 - 1.29

Espino
Marques - Ibragimov
2.40 - 1.52

Ibragimov
Ostatnia gala9-3
Łącznie1877-1045
Poprawne64,23 %

Obstawiaj wszystkie walki UFC na PZBUK i odbierz cashback 200 PLN

*****

„Zapłacisz za to pasem” – Khamzat Chimaev odpowiedział na słowa Israela Adesanyi o „szczurzej wardze”

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button