Typowanie UFC 236: Holloway vs. Poirier II


Analizy i typowanie gali UFC 236 w Atlancie, gdzie odbędą się dwie walki o tymczasowe pasy mistrzowskie – Maxa Hollowaya z Dustinem Poirierem i Israela Adesanyi z Kelvinem Gastelumem.

Transmisja z gali UFC 236 rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 00:15 czasu polskiego w aplikacji UFC Fight Pass. Karta główna od 04:00 na kanale Polsat Sport.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.
205 lbs: Nikita Krylov (25-6) vs. Ovince St. Preux (23-12)

Kursy bukmacherskie: Nikita Krylov vs. Ovince St. Preux 1.91 – 2.00

Bartłomiej Stachura: Obaj zawodnicy spotkali się pięć lat temu, gdy bez wątpienia OSP miał więcej do zaoferowania, a Krylov – znacznie mniej. Dziś 36-letni Haitańczyk jest już zdecydowanie na równi pochyłej – pytanie jednak, czy zestarzał się na tyle – a Ukrainiec poprawił na tyle – aby wynik ich rewanżu był inny niż pierwszej potyczki?

Typowanie walk OSP jest trudne, bo jest to zawodnik nieprzewidywalny, chaotyczny i chwilami chimeryczny. Potrafi kompletnie się odsłonić, inkasując jakąś bombę – ale potrafi również całkowicie zaskoczyć rywala jakąś niekonwencjonalną techniką wyczarowaną niemalże z kapelusza – i to zarówno w stójce, jak i w parterze.

Tym niemniej, w obszarze kickbokserskim przewaga powinna należeć do Ukraińca, który w tym właśnie elemencie rozwinął się najbardziej. Jest mobilny, korzysta z długich prostych, szerokiego arsenału kopnięć, umiejętnie utrzymując oponentów na dystans. Problem pojawi się oczywiście wtedy, gdy znajdzie się na plecach – w takim scenariuszu OSP jak najbardziej może go poskręcać albo ubić – w każdej z rund!

Mając jednak na uwadze, że Haitańczyk ma już swoje lata, nie tę szybkość co kiedyś, szczękę jakby słabszą – lądował na deskach w trzech ostatnich walkach – spodziewam się, że Górnik będzie rozbijał go w stójce, pracą na nogach w zarodku niszcząc próby zapaśnicze OSP. Wygra przez nokaut.

Zwycięzca: Nikita Krylov przez (T)KO

170 lbs: Alan Jouban (16-6) vs. Dwight Grant (9-2)

Kursy bukmacherskie: Alan Jouban vs. Dwight Grant 2.05 – 1.87

Bartłomiej Stachura: Dwight Grant nie jest zawodnikiem szczególnie skomplikowanym w swoich poczynaniach – a na dodatek nie grzeszy aktywnością. Posiada naprawdę solidną defensywę zapaśniczą – wbrew walce z Zakiem Ottowem – i potrafi mocno uderzyć, a do tego dysponuje dobrymi warunkami fizycznymi. Jednak jego bierność woła czasami o pomstę do nieba. Wszystko z powodu jego ciągotek do kontr i szukania tej idealnej nań okazji.

Pomimo aż 37 lat na karku Alan Jouban powinien mieć po swojej stronie przewagę szybkościową. O technicznej już nawet nie wspominam, bo arsenał uderzeń Brahmy jest znacznie bogatszy – przede wszystkim w obszarze kopnięć. Spodziewam się zatem, że swoim technicznym kickboxingiem oraz sporą mobilnością będzie w stanie rozbijać z dystansu biernego rywala.

Rzecz jednak w tym, że Jouban nigdy nie grzeszył twardą szczęką, co w połączeniu z ciężkimi rękami Granta dobrze mu nie wróży. Spodziewam się jednego z dwóch scenariuszy – albo Jouban będzie rozbijał surowego technicznie Granta jak swego czasu Perry’ego, będąc w stanie uniknąć jego kowadeł i zwyciężając na punkty. Albo też będziemy mieli powtórkę z ostatniej potyczki Granta z Pedersolim – czyli Amerykanin będzie inkasował sporo uderzeń, nie radząc sobie z szybkością i techniką rywala, by w końcu jedna go upolować. Ten drugi scenariusz uważam za bardziej realny. Wieku nie oszukasz, a na dodatek leciwy Jouban wraca po kontuzji i ponad rocznej przerwie.

Zwycięzca: Dwight Grant przez (T)KO

205 lbs: Eryk Anders (11-3) vs. Khalil Rountree (7-3)

Kursy bukmacherskie: Eryk Anders vs. Khalil Rountree 1.54 – 2.70

Bartłomiej Stachura: Pojedynek trudny do wytypowania – wbrew kursom bukmacherskim tak wyraźnie faworyzującym Eryka Andersa.

W stójce zdarzyć może się wszystko, ale… Mam wrażenie, że to Rountree będzie tam niebezpieczniejszy – przynajmniej w pierwszej rundzie, gdy po swojej stronie powinien mieć przewagę szybkościową, nawet pomimo tego że to Anders będzie tu mniejszym zawodnikiem, który niedawno wojował jeszcze w wadze średniej. Rountree uderza natomiast bardzo mocno.

Problemem Andersa jest okrutna bierność. Niby naciera, wywiera presję, stara się zamykać rywali pod siatką – co wychodzi mu słabo, nawiasem mówiąc – ale zanim odpali, to zbierze kilka(naście) uderzeń. Przypomnę, że Eryk Anders chwilami dostawał lanie od niejakiego Tima Williamsa – a pokonał go legendarny Elias Theodorou!

Nie wykluczam co prawda, że Anders na którymś etapie walki dosięgnie swoją firmową lewicą – bo wiele więcej w stójce do zaoferowania jednak nie ma – Rountree albo położy go na plecach i rozbije – wszak w parterze Khalil nadal zachowuje się jak dziecko we mgle – ale za minimalnie bardziej prawdopodobny scenariusz uważam ten, w którym to jednak ofiara Walkera i naszego Oleksiejczuka znajdzie drogę do szczęki rywala, najpewniej w pierwszej rundzie.

Zwycięzca: Khalil Rountree przez (T)KO

185 lbs: Israel Adesanya (16-0) vs. Kelvin Gastelum (16-3)

Kursy bukmacherskie: Israel Adesanya vs. Kelvin Gastelum 1.57 – 2.65

Bartłomiej Stachura: Do szczegółowej analizy walki zapraszam – tutaj.

Zwycięzca: Israel Adesanya przez decyzję

155 lbs: Max Holloway (20-3) vs. Dustin Poirier (24-5)

Kursy bukmacherskie: Max Holloway vs. Dustin Poirier 1.48 – 2.75

Bartłomiej Stachura: Do obszernego uzasadnienia typu zapraszam w szczegółowej analizie walki – tutaj.

Zwycięzca: Dustin Poirier przez (T)KO
PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Holloway - Poirier
1.53 - 2.75

Poirier
Adesanya - Gastelum
1.57 - 2.65

Adesanya
Anders - Rountree
1.54 - 2.70

Rountree
Jouban - Grant
2.05 - 1.87

Grant
Krylov - OSP
1.91 - 2.00

Krylov
Turner - Frevola
1.77 - 2.20

Turner
Pantoja - Reis
1.69 - 2.35

Pantoja
Griffin - Imadaev
2.05 - 1.87

Imadaev
Salmon - Taha
1.69 - 2.35

Salmon
Muhammad - Millender
1.69 - 2.35

Muhammad
Soukhamthath - Jackson
5.30 - 1.20

Jackson
Mueller - Botelho
2.45 - 1.65

Botelho
Davis - Costa
1.61 - 2.55

Davis
Ostatnia gala7-6
Łącznie1427-802
Poprawne64,01 %

*****

Analizy UFC 236: Max Holloway vs. Dustin Poirier II


Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.

2 Comments

 1. MajkelŻojdan

  12 maja 2019 at 09:26

  Davis DEC
  Botelho DEC
  Jackson DEC
  Muhammad DEC
  Taha DEC
  Griffin DEC
  Pantoja SUB R1
  Frevola DEC
  St.Preux SUB R1
  Grant KO/TKO R1
  Rountree DEC
  Adesanya DEC
  Poirier KO/TKO R3

 2. AnthillIss

  12 maja 2019 at 09:27

  Davis
  Botelho
  Jackson
  Millender
  Salmon
  Griffin
  Pantoja
  Turner
  Krylov
  Grant
  Rountree
  Adesanya
  Poirier

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *