UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC 225 – Whittaker vs. Romero II

Analizy i typowanie najciekawszych walk gali UFC 225 – Whittaker vs. Romero II, która odbędzie się w Chicago.

Transmisja z gali UFC 225 – Whittaker vs. Romero II rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 00:15 w aplikacji UFC Fight Pass. Transmisja w Polsat Sport od 04:00 (karta główna).

Przypominam, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.
145 lbs: Mirsad Bektic (12-1) vs. Ricardo Lamas (18-6)

Kursy bukmacherskie: Mirsad Bektic vs. Ricardo Lamas 1.42 – 3.00

Bartłomiej Stachura: Mirsad Bektic nie do końca przekonał mnie swoim ostatnim występem z Godofredo Pepeyem. Nadal w każdym niemal cios w stójce wkładał masę sił, co wcale nie czyniło dosięgania szczęki Brazylijczyka łatwiejszym.

W starciu z Ricardo Lamasem będzie musiał mieć się na baczności w obszarze kickbokserskim. Bully nie jest może wirtuozem stójki, ale jego lowkingi na wysokości łydki sieją prawdziwe spustoszenie.

Tristar wydaje się być jednak dobrym klubem dla Bektica – kto inny jak nie Firas Zahabi wprowadzi do jego gry więcej wyrachowania i taktyki – szczególnie w stójce.

Tak czy inaczej decydującym czynnikiem okażą się zapasy. Lamas to solidny wrestler, ale Bektic to wrestler wyborny. Jeśli będzie dobrze przygotowywał sobie obalenia – a treningi w Montrealu powinny temu sprzyjać – zapasami zapewni sobie zwycięstwo, męcząc też powracającego po morderczym nokaucie (może się odbić na jego formie i pewności siebie!) Lamasa w klinczu pod siatką.

Zwycięzca: Mirsad Bektic przez decyzję

265 lbs: Alistair Overeem (43-16) vs. Curtis Blaydes (9-1)

Kursy bukmacherskie: Alistair Overeem vs. Curtis Blaydes 2.50 – 1.59

Bartłomiej Stachura: Overeem dysponuje doskonałą obroną przed obaleniami i mam poważne wątpliwości, czy Blaydes będzie w stanie kłaść go na plecach. Szczególnie, że Holender może też pochwalić się rewelacyjnymi kolanami i zapomnianą trochę gilotyną.

Kickbokserski arsenał Overeema jest bez porównania bogatszy – dodatkowo potrafi walczyć z obu pozycji – ale jego szczęka… Biorąc pod uwagę, że Blaydes dysponuje bardzo dobrym lewym prostym, a będzie miał też po swojej stronę przewagę zasięgu… Tak, nie zdziwi mnie, jeśli Amerykanin okrutnie naruszy Holendra nawet i tymże lewym prostym. Ba, swego czasu zachwiał nim Francisa Ngannou!

W przeciwieństwie do Reema Razor posiada piekielnie odporną szczękę – nie zapominajmy, że przyjął największe bomby Marka Hunta i natychmiast wracał po nich na nogi, poniewierając Samoańczyka zapaśniczo.

Ostatecznie jednak stawiam na to, że kluczowa dla losów walki okaże się przewaga kondycyjna Blaydesa. Od początku narzuca on mocne tempo, a do takowego nie jest przyzwyczajony snajper Overeem. Spodziewam się wielu fragmentów klinczerskich, w których Amerykanin przetrwa ataki kolanami ze strony Holendra, przez większość czasu trzymając go na siatce, a może nawet w drugiej czy trzeciej rundzie przewracając.

Zwycięzca: Curtis Blaydes przez decyzję

265 lbs: Andrei Arlovski (27-15) vs. Tai Tuivasa (9-0)

Kursy bukmacherskie: Andrei Arlovski vs. Tai Tuivasa 3.10 – 1.40

Bartłomiej Stachura: Tai Tuivasa jest wyraźnym bukmacherskim faworytem tej potyczki, ale jeśli walka wyjdzie za pierwszą rundę… Wówczas jak najbardziej zaprawiony w bojach, doświadczony, mądrze ostatnimi czasy zarządzający swoimi siłami Andrei Arlovski może to wygrać.

Białorusin mierzył się co prawda ostatnimi z zupełnie innymi stylistycznie rywalami, ale jego progres – pomimo aż 39 lat na karku! – jest widoczny. Andrzej zaczął różnicować ciosy pod względem mocy, stał się znacznie aktywniejszy, mobilniejszy, trzyma ręce wyżej, chętnie atakuje korpus. Kiedyś poza prawym sierpem nie miał wiele więcej do zaoferowania – teraz naprawdę dojrzał boksersko.

Ba, w starciu z Tuivasą jak najbardziej spróbować może też zapasów, bo Australijczyk nie ma z pleców do zaoferowania wiele – choć oddać mu trzeba, że nieźle wraca na nogi.

Rzecz jednak w tym, że o ile Junior Albini podszedł do walki z Andreiem Arlovskim wystraszony, a Stefan Struve w półdystansie nie ma nic do zaoferowania, to Tai Tuivasa patyczkował się nie będzie – rozpuści ręce, nawet jeśli trzeba będzie zainkasować w międzyczasie jakiś cios od Białorusina. Także od strony szybkościowej Australijczyk stoi o dwie klasy wyżej od wspomnianych Brazylijczyka i Holendra.

Nie wykluczam co prawda zwycięstwa Arlovskiego – szczególnie, jeśli przetrwa pierwszą rundę – ale za bardziej prawdopodobny uznaję scenariusz, w którym Tuivasa jednak uśpi go w pierwszej rundzie, wcześniej prawdopodobnie zaganiając na siatkę.

Zwycięzca: Tai Tuivasa przez (T)KO

170 lbs: Rafael dos Anjos (28-9) vs. Colby Covington (13-1)

Kursy bukmacherskie: Rafael dos Anjos vs. Colby Covington 2.10 – 1.77

Bartłomiej Stachura: Do szczegółowej analizy tej walki zapraszam – tutaj.

W telegraficznym skrócie – zapasy, presja, kondycja i gabaryty Colby’ego Covingtona okażą się decydujące.

Zwycięzca: Colby Covington przez decyzję

185 lbs: Robert Whittaker (19-4) vs. Yoel Romero (13-2)

Kursy bukmacherskie: Robert Whittaker vs. Yoel Romero 1.44 – 2.85

Bartłomiej Stachura: Obszerną analizę walki wieczoru przedstawiłem tutaj – o tam też zapraszam Czytelników ciekawych szczegółowego uzasadnienia.

Yoel Romero ze swoim nowym stylem walki – cierpliwie stójkowym z niewielką liczbą obaleń – może napsuć mnóstwo krwi Robertowi Whittakerowi, ale ostatecznie szlify bokserskie i aktywność młodziana przesądzą o jego triumfie.

Zwycięzca: Robert Whittaker przez decyzję
PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Whittaker - Romero
1.44 - 2.85

Whittaker
Covington - RDA
1.77 - 2.10

Covington
Holm - Anderson
1.44 - 2.85

Holm
Arlovski - Tuivasa
3.05 - 1.41

Tuivasa
Punk - Jackson
2.85 - 1.44

Jackson
Overeem
- Blaydes

2.60 - 1.54

Blaydes
Esparza - Gadelha
5.15 - 1.19

Gadelha
Bektic - Lamas
1.40 - 3.10

Bektic
Rocha - Coulter
2.15 - 1.74

Rocha
Smith - Evans
1.36 - 3.40

Smith
Benavidez - Pettis
1.41 - 3.05

Benavidez
Oliveira - Guida
1.69 - 2.25

Guida
Ige -Santiago
1.80 - 2.05

Ige
Ostatnia gala9-3
Łącznie1180-657
Poprawne64,23 %

*****

Kulisy katorżniczego ścinania wagi Darrena Tilla – video

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button