KSWPolskie MMA

Typowanie KSW 29 – Khalidov vs Cooper

Redakcyjne typowanie gali KSW 29, na której Mamed Khalidov zmierzy się z Brettem Cooperem a Paweł Nastula z Mariuszem Pudzianowskim.

Start gali w sobotę o godzinie 20:00.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

185 lbs: Mamed Khalidov (29-4-2) vs Brett Cooper (20-10)

naiver: O lichych szansach Coopera pisałem już na Lowkingu wielokrotnie. Przed porażką może uratować go tylko jakaś bomba w stójce, ale szanse na to, że tak się stanie, są mizerne. Przegrał trzy z czterech ostatnich walk, a i w zwycięskim ostatecznie boju z Kendallem Grove szło mu przez długi czas jak po grudzie. Khalidov nie ma prawa tego przegrać.

Zwycięzca: Mamed Khalidov przez poddanie

Calo: Osobiście uważam, że Cooper nie jest aż tak fatalnym zawodnikiem, na jakiego kreowany jest przez wielu obserwatorów. Sądzę też, że nie jest w tym pojedynku pozbawiony jakichkolwiek szans. Amerykanin to agresywnie walczący striker, można by nawet rzec – brawler. Ma bardzo ciężkie ręce, jest silny fizycznie i wytrzymały, posiada tez przyzwoite zapasy ofensywne (z defensywnymi jest gorzej) i sporo doświadczenia z walk w Bellatorze.

Czy to wystarczy na Mameda? Osobiście wątpię. Khalidov prędzej czy później powinien znaleźć drogę do obalenia i poddania oponenta zza oceanu. Nie będę jednak zbierał szczęki z podłogi, jeśli Amerykanin swoim agresywnym stylem walki sprawi Czeczenowi sporo problemów w stójce, a może nawet trafi jakimś cepem. Niemniej jednak…

Zwycięzca: Mamed Khalidov przez poddanie

265 lbs: Mariusz Pudzianowski (7-3) vs Paweł Nastula (5-5)

naiver: Nastula wyglądał ostatnio bardzo słabo i pomimo odwiecznych problemów kondycyjnych Pudzianowskiego trudno wykluczyć scenariusz, w którym to były strongman zachowa jednak więcej paliwa w baku na przestrzeni dwóch rund, na które zakontraktowany jest pojedynek. Niby Pudzian nie ma ani stójkowej techniki, żeby znokautować Nastulę, ani parterowej, by go poddać, ale jakieś przeleżenie zmęczonego rywala jak najbardziej wchodzi w grę. Pytanie, czy były judoka zdziadział już na tyle, by dać się pokonać dysponującemu przewagą siłową oraz być może kondycyjną (i niczym innym!) rywalowi? Postawię na to, że tak…

Zwycięzca: Mariusz Pudzianowski przez decyzję

Calo: Ciężko jest typować starcie dwóch zawodników, z których jeden nigdy nie wybije się ponad dotychczas prezentowany poziom, a drugi jest na ostatniej prostej swojej zawodniczej kariery. Atutem Pudziana w tej walce może być… kondycja. Jest to aspekt, który u Mariusza poprawia się z walki na walkę – a tego absolutnie nie można powiedzieć już o wydolności 44-letniego Nastuli. Ciężko mi w ogóle przewidzieć, w jakiej formie i z jaką motywacją wyjdzie do tego pojedynku polski medalista olimpijski. Nieco pewniejszym typem wydaje mi się Pudzianowski, który korzystając ze swojej siły fizycznej, jest w stanie stłamsić wypalonego już Pawła w klinczu.

Zwycięzca: Mariusz Pudzianowski przez decyzję

170 lbs: Borys Mańkowski (15-5-1) vs David Zawada (9-1)

naiver: Rekord Zawady wygląda dobrze, ale większość jego przeciwników to słabeusze. Niemiec polskiego pochodzenia może się pochwalić dobrymi warunkami fizycznymi i mocnym ciosem, ale poza tym nie ma wiele do zaoferowania. Defensywa w stójce dziurawa jak szwajcarski ser, słaba kontrola dystansu, przeciętna szybkość. Mańkowski powinien mieć przewagę w każdym elemencie – od stójki przez zapasy po parter. Zawada jest młody i wszystko przed nim, więc nie przyjedzie pewnie po samą wypłatę (to istotny argument przy ocenianiu walk KSW), ale skończy najprawdopodobniej jak Ben Lagman.

Zwycięzca: Borys Mańkowski przez (T)KO

Calo: Ciężko mi powiedzieć, co w pojedynku o pas KSW robi David Zawada, no ale niech będzie – lepszy 24-letni Niemiec niż 40-letni, wypalony weteran amerykańskich organizacji. Sagat może i nie jest ogórkiem, jednak patrząc na jego poprzednie występy – nie daję mu większych szans w pojedynku z niesamowicie dobrze wyglądającym ostatnimi czasy Borysem. Diabeł Tasmański, korzystając z przewagi zapaśniczej, ugra pewną decyzję, bądź nawet skończy rywala przed czasem.

Zwycięzca: Borys Mańkowski przez (T)KO

205 lbs: Tomasz Narkun (9-1) vs Gran Reljic (13-4)

naiver: Stójka Tomasza Narkuna nadal wymaga masy pracy, o czym świadczy chociażby przebieg jego pojedynku z Simonem Carlsenem, w którym Polak w stójce przeżywał bardzo trudne chwile – będąc też potwornie zmęczonym po pierwszej rundzie i nie potrafiąc nawiązać walki w tej płaszczyźnie z solidnym – ale nic ponad to – duńskim kickbokserem. Reljic w stójce orłem wielkim nie jest, ale jego boks i odwrotna pozycja na Narkuna powinny wystarczyć. Parter jednak powinien należeć do Polaka. Pytanie tylko, czy Żyrafa będzie w stanie przenosić tam walkę? Mam co do tego poważne wątpliwości, choć być może liczyć możemy w tym aspekcie na pomoc samego Gorana, który lubi iść po obalenia. Poza poddaniem w wykonaniu Reljica nie zdziwi mnie w tej walce żaden rezultat i choć absolutnie nie wykluczam tego, że Narkun złapie Chorwata w jakąś technikę kończącą, to postawię na to, że to lepszy kondycyjnie Reljic wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko, punktując naszego zawodnika w stójce i od czasu do czasu obalając go, by ostrożnie kontrolować walkę z góry.

Zwycięzca: Goran Reljic przez decyzję

185 lbs: Piotr Strus (9-3-1) vs Jay Silva (9-9)

naiver: Strus to inteligenty zawodnik. Jak na fightera, który połowę życia spędził w stójce, nie zachwyca może umiejętnościami kickbokserskimi, oszczędnie w tej płaszczyźnie gospodarując swoim arsenałem, ale poza inteligencją posiada też inne zalety, wśród których – obok rozwagi – doskonała kondycja wydaje się być najważniejszą. Jay Silva ma ciężkie ręce i zwłaszcza na początku walki dużą dynamikę, ale po tym, jak Strus potrafił przetrwać szarże Abu Azaitara, w ogóle nie zdziwiłbym się, gdyby był w stanie podobnie rozstrzygnąć starcie z Amerykaninem. Zwłaszcza, że Silva wchodzi na zastępstwo. Mam poważny zgryz, jeśli chodzi o wytypowanie zwycięzcy, ale ostatecznie skłonię się ku Polakowi, uznając, że rozsądny i, niezbyt, delikatnie mówiąc, spetakularny gameplan zawiedzie go do zwycięstwa na punkty.

Zwycięzca: Piotr Strus przez decyzję

155 lbs: Mateusz Gamrot (7-0) vs Łukasz Chlewicki (12-3-1)

naiver: Chlewicki to kawał twardziela, ale w pojedynku z Gamrotem po swojej stronie będzie miał jedynie atut doświadczenia. Będący jednym z najbardziej utalentowanych polskich zawodników młodego pokolenia Gamer powinien przeważać w stójce (skoro był w stanie utrzymywać na dystans dużo sprawniejszego uderzacza w osobie Andre Winnera, to – jeśli zechce w podobny sposób toczyć pojedynek – zrobi to też z Chlewickim) i w aspektach zapaśniczych, a i jego BJJ – w którym ma już przecież spore osiągnięcia – wcale nie musi być gorsze niż Saszy. Ba, spodziewam się, że i w parterze przewaga należeć będzie do zwinnego jak kot Gamrota. Do tego przewaga szybkości, warunków fizycznych i kondycji. Innymi słowy, młody wilk prawdopodobnie rozszarpie starego lisa…

Zwycięzca: Mateusz Gamrot przez (T)KO

145 lbs: Artur Sowiński (14-7) vs Vaso Bakocevic (16-7-1)

naiver: Kornik dysponuje dobrą kondycją oraz lepszymi warunkami fizycznymi niż Bakocevic – kluczem do jego zwycięstwa powinno być przetrwanie pierwszej rundy. Jeśli mu się to uda, z każdą kolejną minutą następnych odsłon powinien zyskiwać przewagę. Pomimo tego, że defensywa Sowińskiego w stójce pozostawia sporo do życzenia, postawię na to, że taktycznie rozgrywając pierwszą rundę, da się wyszumieć Czarnogórcowi, by ostatecznie zwyciężyć na kartach sędziowskich. Absolutnie jednak nie będę zdziwiony, jeśli nasz zawodnik padnie w pierwszej rundzie.

Zwycięzca: Artur Sowiński przez decyzję

205 lbs: Karo Celiński (11-5-1) vs Tomasz Kondraciuk (11-4)

naiver: Szalenie interesująca i wyrównana na papierze walka! Celiński po swojej stronie będzie miał warunki fizyczne, prawdopodobnie boks oraz parter, ale to Kondraciuk jest z całą pewnością zawodnikiem bijącym mocniej i posiadającym szerszy arsenał ofensywny w stójce – by tylko wspomnieć jego lowkingi i kolana. Dla Tomaja będzie to jednak debiut na tak dużej imprezie i Bóg jeden raczy wiedzieć, czy nie odbije się to jakoś na jego psychice. Ankosiak niewątpliwie jest w sporym gazie po ostatnich udanych występach i wydaje mi się, że może się jeszcze rozwinąć, ale Celiński ze swoją poukładaną stójką i zasięgiem jak najbardziej posiada narzędzia, by zadać Tomajowi pierwszą porażkę od prawie trzech lat, gdy ten, jeszcze w kategorii średniej, uległ Krzysztofowi Jotko. Mimo to, gryząc się do końca z myślami, stawiam na Kondraciuka – bez najmniejszego przekonania.

Zwycięzca: Tomasz Kondraciuk przez decyzję

170 lbs: Robert Radomski (11-3) vs Mateusz Piskorz (9-2)

naiver: Piskorz powraca do KSW po nieudanym boju w Chinach i zwycięstwie nad Konradem Płazą, w którym Juhas wcielił się w Paula Daley’a z walki z Joshem Koscheckiem. Robert Radomski natomiast nie walczył przez rok, gdy na KSW 25 przegrał wygrany bój z Rafałem Błachutą. W stójce przewaga powinna należeć do Piskorza, ale od strony zapaśniczej i parterowej lepiej prezentuje się Radomski, który jest też bardziej doświadczonym zawodnikiem. Jeśli Piskorz będzie w stanie bronić obaleń Roberta, powinien jednak mieć przewagę w stójce i pomimo tego, że Radomski jak najbardziej może wyjść z klatki z podniesioną ręką, to stawiam na to, że młodość Mateusza i długa przerwa od startów Roberta dadzą zwycięstwo temu pierwszemu.

Zwycięzca: Mateusz Piskorz przez decyzję

PODSUMOWANIE

WalkanaiverCaloBolt
Mamed Khalidov vs Brett Cooper
1.09 - 6.95
Khalidov Khalidov Khalidov
Mariusz Pudzianowski vs Paweł Nastula
1.50 - 2.50
Pudzianowski Pudzianowski Pudzianowski
Borys Mańkowski vs David Zawada
1.10 - 6.45
Mańkowski Mańkowski Mańkowski
Piotr Strus vs Jay Silva
2.40 - 1.52
Strus Silva Strus
Artur Sowiński vs Vaso Bakocevic
1.60 - 2.22
Sowiński Sowiński Sowiński
Tomasz Narkun vs Goran Reljic
1.60 - 2.28
Reljic Narkun Reljic
Mateusz Gamrot vs Łukasz Chlewicki
1.21 - 4.00
Gamrot Gamrot Gamrot
Karol Celiński vs Tomasz Kondraciuk
2.40 - 1.50
Kondraciuk Celiński Celiński
Robert Radomski vs Mateusz Piskorz
2.50 - 1.45
Piskorz Piskorz Radomski
Ostatnia gala7-57-58-4
Łącznie158-86161-83152-85
Poprawne64,75 %65,98 %64,13 %

fot. kswmma.com

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button