KSWPolskie MMA

Sędzia John McCarthy wziął pod lupę kontrowersyjne zakończenie walki Jakuba Wikłacza z Sebastianem Przybyszem na KSW 86

Były uznany sędzia Big John McCarthy przyjrzał się kontrowersyjnemu zakończeniu walki Jakuba Wikłacza z Sebastianem Przybyszem na KSW 86.

Nie lada kontrowersje wzbudziła decyzja sędziego Marca Goddarda w walce wieczoru sobotniej gali KSW 86 we Wrocławiu, gdzie naprzeciwko siebie stanęli po raz czwarty Jakub Wikłacz i Sebastian Przybysz.

W czwartej rundzie pojedynku – który w tym momencie układał się już pod dyktando mistrza – Wikłacz zdzielił Przybysza nieprzepisowym kopnięciem na głowę, gdy ten pozostawał w parterze. Sędzia Marc Goddard orzekł, że kończący zawody faul – bo Sebić nie był w stanie kontynuować zawodów – był nieumyślny. Jednocześnie jednak pomimo tego zdecydował o odebraniu mistrzowi dwóch punktów. W konsekwencji doszło do technicznej decyzji o jednogłośnym remisie.

W przestrzeni medialnej zaroiło się od dyskusji na temat decyzji sędziego. Czy faul był rzeczywiście nie umyślny? Czy interpretacja, wedle której Wikłacz zaczął wyprowadzać nieprzepisowe kopnięcie w momencie, gdy Przybysz był w parterze, licząc na to, że dojdzie ono celu, gdy pretendent będzie już na nogach, da się wybronić?

Abstrahując nawet od tego, czy rzeczywiście faul można uznać za nieumyślny, zaskakiwać może decyzja brytyjskiego sędziego o uznaniu go za nieumyślny przy jednoczesnym ukaraniu faulującego odjęciem dwóch punktów. W takich bowiem sytuacjach – gdy walka trwa odpowiednio długo i kończy się nieumyślnym w ocenie sędziego faulem – faulujący zawodnik nie jest karany odjęciem punktów.

W sekcji poświęconej umyślnym i nieumyślnym faulom w Unified Rules możliwość – a wręcz obowiązek – odjęcia punktów przez sędziego występuje wyłącznie w tym pierwszym przypadku. Czytamy tam, że „Jeśli umyślny faul spowodował kontuzję, a walka może toczyć się dalej, sędzia informuje oficjeli o odjęciu dwóch (2) punktów zawodnikowi, który faulował. Odjęcie punktów za umyślne faule jest obowiązkowe”. O możliwości odjęcia punktu czy punktów nie znajdziemy nic w sekcji poświęconej faulom uznanym za nieumyślne.

Jak na całą akcję zapatruje się były uznany sędzia John McCarthy? Poniżej jego opinia.

– Prawa jest taka, że kopnięcie trafiło w rękę – napisał. – Głowa zawodnika w parterze w ogóle się nie poruszyła. Nadal można tu uznać za umyślny faul, ale jeśli był nieumyślny, zabierany jest jeden punkt. Odjęcie dwóch punktów jest obowiązkowe przy umyślnych faulach. Marc Goddard to fenomenalny sędzia, musiał mieć swoje powody.

Obóz Sebastiana Przybysza złożył już protest na decyzję brytyjskiego sędziego, pomimo iż współwłaściciel KSW Martin Lewandowski groził, że ujawni komendy, jakie Sebić miał otrzymywać ze swojego narożnika po zainkasowaniu kopnięcia.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie z 3X ZAKŁADEM BEZ RYZYKA – DO 100, 200 i 300 ZŁ

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button