KSWPolskie MMA

„Prawie została oderwana cała szczęka, miał szczęście, że z drugiej strony tylko pękła” – Mamed doznał „setek pęknięć twarzoczaszki”

Ujawniono mrożące krew w żyłach szczegóły na temat obrażeń, jakie Roberto Soldić zafundował Mamedowi Khalidovowi.
Mamed Khalidov przeszedł w Centrum Medycznym MML operację rekonstrukcji kości twarzy po sobotniej gali KSW 65 w Gliwicach, gdzie w starciu wieńczącym wydarzenie przegrał przez ciężki nokaut w drugiej rundzie z Roberto Soldiciem.
Podczas konferencji prasowej, na której obecna była między innymi ekipa WP Sportowe Fakty, doktorzy Michał Michalik i Marek Rybicki poinformowali, że operacja zakończyła się sukcesem. Opowiedzieli też o szczegółach urazów Czeczena.

– Tak rozległy uraz twarzoczaszki zdarza się rzadko – powiedział dr Michalik. – I to nie tylko na polskim rynku, ale też na światowych rynkach.

– Pacjent doznał urazu wieloodłamowego kości twarzoczaszki – tj. złamanie jarzmowo-szczękowo-oczodołowe, złamanie kości nosa – dodał dr Rybicki.

Lekarze poinformowali, że dolna ściana oczodołu została „totalnie zmiażdżona”. Założono specjalną płytę, która zostanie już na stałe. Doszło do „dziesiątek, nawet setek pęknięć w różnych miejscach – z przemieszczeniem, bez przemieszczenia”.Podkreślono, że Mamed porusza okiem, nie ma problemów z widzeniem, więc rokowania w tym obszarze nie są złe. W tej chwili lekarze czekają, aż zejdzie obrzęk. Im szybciej się to stanie, tym szybciej będzie można zobaczyć efekty i ocenić progres.

– Dolna ściana oczodołu zapadła się, nie ma jej – powiedział dr Rybicki. – Oko zapadło się w dół na około pół centymetra. Musieliśmy najpierw otworzyć ramę oczodołu i ustawić oko w prawidłowej pozycji, a następnie zbudować od nowa, wyprofilować dolne dno oczodołu. Nos też był rozkawałkowany.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

– Prawie została oderwana cała szczęka. Po stronie prawej była oderwana całkowicie. Pacjent miał szczęście, że z drugiej strony ona tylko pękła.

– Gdyby po takim urazie zawodnik dalej chciał walczyć, to mogłoby się to skończyć absolutnie tragicznie – powiedział dr Rybicki i potencjalnej kontynuacji walki.

Czy Mamed Khalidov będzie mógł wznowić karierę?
– Nasza rekomendacja jest zawsze taka sama: żeby rozważyć tzw. drugie życie – powiedział dr Michalik. – To nie jest tak, że te tkanki się nie zrosną. To nie jest tak, że to będzie problem na całe życie. Te problemy z funkcją czasu będą się oczywiście wycofywać. Natomiast zakładając, że znowu pojawiłby się uraz, nawet w mniejszej skali, ale dotyczący podobnych struktur, ciężko jest przewidzieć, jak to się może skończyć. A prawdopodobnie może się to skończyć tylko źle.

– Ogromna siła (ciosu) – powiedział dr Rybicki. – Takie złamania przy takim uderzeniu przy tych operacjach, które wykonywałem, to była ogromna moc.

Doktor Michalik dodał, że na ogół tego rodzaju obrażenia są wynikiem skumulowanych co najmniej kilku uderzeń.

– Jeżeli to wszystko, co się stało, to efekt jednego uderzenia, to coś nieprawdopodobnego, jaka mogła być siła tego uderzenia – powiedział dr Michalik.

– To nie był tylko sam cios – zauważył dr Rybicki. – Mamed się jeszcze nadział na ten cios. Uderzenie czołowe, czyli prędkość zawodnika i prędkość ręki.

– Jeszcze ten cios nie wyszedł z samej ręki tylko z ciała, z obrotu – dodał dr Michalik.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Doktor Michalik ocenił, że potrzeba co najmniej pół roku – a może roku – aby Khalidov mógł na spokojnie podjąć decyzję co do swojej dalszej kariery.

Rośnie kurs na Jana Błachowicza – Polak już tylko minimalnym faworytem w starciu z Aleksandarem Rakiciem!

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Powiązane artykuły

Komentarze: 3

Dodaj komentarz

Back to top button