Doping w MMAUFC

Jon Jones z pozytywnym wynikiem kontroli antydopingowej, UFC 232 przeniesione do Los Angeles

Jon Jones nie przeszedł kolejnej kontroli antydopingowej – ale tym razem jego walka z Alexandrem Gustafssonem nie zostanie odwołana.

Jon Jones nie zawodzi. Podczas kontroli antydopingowej przeprowadzonej na początku grudnia w organizmie byłego mistrza wykryto śladowe ilości Turinabolu – tego samego, za który ostatnio otrzymał karę 15-miesięcznego zawieszenia.

W rezultacie doszło do rzeczy bezprecedensowej – przeniesiono mianowicie całą galę UFC 232, która miała odbyć się w sobotę w Las Vegas – do Inglewood, tuż obok Los Angeles. Dlaczego? Otóż, jak informuje MMAJunkie.com, organizatorzy chcieli uratować galę, podczas gdy Stanowa Komisja Sportowa w Nevadzie nie dopuściłaby Bonesa do walki z uwagi na zbyt mało czasu na zbadanie całej sprawy kolejnej wpadki dopingowej. Z kolei zajmująca się poprzednią wpadką dopingową zawodnika Stanowa Komisja Sportowa w Kalifornii – czyli ta, która sprawuje nadzór nad Los Angeles – da byłemu mistrzowi zielone światło, wobec czego jego walka z Alexandrem Gustafssonem dojdzie do skutku zgodnie z planem.

Co z fanami, którzy wykupili już podróż, hotele w Las Vegas na okoliczność gali UFC 232? Nie wiadomo. Inglewood znajduje się około 500 kilometrów od Las Vegas.

Stanowa Komisja Sportowa w Nevadzie wydała krótkie oświadczenie, w którym wyraziła zgodę na wycofanie przez Jona Jonesa oczekującej na akceptację w stanie licencji zawodniczej – dzięki czemu były mistrz może złożyć ją teraz w Kalifornii. Komisarze z Nevady poinformowali też, że na styczeń ustalono spotkanie z Jonesem celem wyjaśnienia sprawy.

Szefujący działowi antydopingowemu w UFC Jeff Novitzky zapewnił, że najnowszy pozytywny wynik kontroli antydopingowej nie stanowi naruszenia Polityki Antydopingowej USADA. Stwierdził, że Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) dokładnie przeanalizowała ten przypadek, konsultując go też ze wszelkiej maści ekspertami i innymi organizacjami i dochodząc do wniosku, że tenże pozytywny wynik nie jest pochodną przyjęcia przez Bonesa jakiejkolwiek zabronionej substancji – w tym przypadku Turinabolu – a jedynie długotrwałym, pulsacyjnym efektem.

Chcę raz jeszcze podkreślić – to nie UFC dopuszcza Jona Jonesa do walki.

– powiedział Novitzky podczas zwołanej naprędce konferencji prasowej.

To nie Dana White dopuszcza Jona Jonesa do walki. To nie Jeff Novitzky dopuszcza Jona Jonesa do walki. To USADA i uznani na świecie eksperci.

Głos w sprawie zabrał też przewodniczący kalifornijskiej Komisji Andy Foster.

Mamy oświadczenie od trzech różnych naukowców, którzy twierdzą, że brak dowodów, jakoby pozytywny test był wynikiem zastosowania zabronionego środka.

– stwierdził Foster w rozmowie z MMAFighting.com.

To nie jest nic nowego. To coś, za co został już ukarany. Odsłużył już za to karę.

Foster dodał też, że Jones pojawił się w ten weekend w Kalifornii, gdzie poddano go kolejnej kontroli antydopingowej – i dała ona wynik negatywny.

Jakim sposobem poprzednie kontrole antydopingowe Jonesa, te przed grudniem tego roku, dawały wynik negatywny, czyli w jego organizmie nie stwierdzono obecności Turinabolu – a ta najnowsza dała wynik pozytywny? Nie wiadomo. Efekt pulsacyjny?

Z drugiej zaś strony, okres, w jakim Turinabol może utrzymywać się w organizmie, nadal jest przedmiotem debat i sporów, podczas gdy intensywny trening może doprowadzić do wyzwolenia jego śladowych ilości.

Oświadczenie wydała też USADA, informując, że w organizmie Bonesa wykryto ekstremalnie niską ilość zabronionej substancji, a po dokładnym zbadaniu sprawy okazało się, że jest to długofalowy efekt poprzedniej wpadki.

Wedle doniesień Ariela Helwaniego, Alexander Gustafsson najprawdopodobniej jeszcze nie wie nic o zmianie miejsca gali i całej sytuacji – podróżuje bowiem helikopterem, zwiedzając Wielki Kanion.

Fani, którzy nabyli bilety na galę w Las Vegas, będą mogli je zwrócić, odzyskując pieniądze. Nie ma możliwości, aby bilety zostały jakkolwiek wymienione na galę w Los Angeles.

*****

Lowing.pl trzy miesiące z Patronite.pl

Powiązane artykuły

Komentarze: 1

Dodaj komentarz

Back to top button