Historia MMAUFC

Historyczna gala UFC 1 udostępniona w całości na You Tube – VIDEO

Pierwsza historyczna gala UFC została w całości udostępniona na kanale You Tube organizacji.

Pierwsze gala organizacji UFC, która odbyła się 12 listopada 1993 roku w Denver, została w całości udostępniona na You Tube. Pisaliśmy o niej szczegółowo w cyklu Kalendarz MMA.

Zobacz także: Roberto Soldic zdecydowanie o potencjalnej przeprowadzce do wagi średniej

Opatrzona podtytułem The Beginning pierwsza gala, która odbyła się 12 listopada 1993 roku w McNichols Sports Arena w Denver, była wynikiem współpracy amerykańskiego biznesmena Arthura Daviego – zafascynowanego konfrontacją różnych sztuk walki od momentu, gdy w okresie wojny w Wietnamie zobaczył w Tajlandii pojedynek wrestlera z tajskim bokserem – mieszkającego wówczas od piętnastu lat w Stanach Zjednoczonych instruktora brazylijskiego Jiu-Jitsu Roriona Gracie, reżysera, scenarzysty i ucznia Brazylijczyka Johna Miliusa oraz kilku innych osób.

W jaki sposób Davie i Gracie wpadli na pomysł zorganizowania gali? Otóż, ten pierwszy przeczytał wywiad tego drugiego w Playboyu, gdzie Brazylijczyk opowiadał o jiu-jitsu – a jako że Davie zajmował się w tamtym czasie kampanią reklamową, która miała przyciągnąć młodych mężczyzn, zainteresowała go ta nowa w Stanach Zjednoczonych sztuka walki.

Ideę turnieju pomiędzy przedstawicielami różnych stylów walki wsparło prawie trzydziestu inwestorów i w ten sposób zawiązano spółkę WOW Promotions, która wspólnie Semaphore Entertainment Group (SEG), jednym z pionierów technologii Pay-Per-View w Stanach Zjednoczonych, który jako jedyny wyraził zainteresowanie transmisją wydarzenia, zorganizowała UFC 1.

Oktagonowe zasady, na jakich odbyła się pierwsza gala, nie były szczególnie skomplikowane, bo Gracie chciał, aby walka była możliwie zbliżona do realnej – wobec tego przy okazji pierwszego wydarzenia ograniczały się one do zakazu gryzienia, wkładania palców w oczy i uderzeń w krocze. Innymi słowy, były bliźniaczo podobne do tych, jakie w starożytnej Grecji obowiązywały w Pankration.

Sędzia nie miał prawa przerwać walki. Mogła ona zostać zakończona tylko na skutek odklepania przez jednego z zawodników lub przerwania przez narożnik.

Nie obowiązywały żadne limity wagowe ani czasowe. Gala zorganizowana została w formie 8-osobowego turnieju, który odbył się jednego wieczoru. Pary ćwierćfinałowe rozlosowano na dzień przed wydarzeniem.

Zwycięzcą turnieju okazał się Royce Gracie, który w finale poddał Gerarda Gordeau, wcześniej natomiast zmuszając do klepania Kena Shamrocka i Arta Jimmersona.
Cała gala poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=Z6N1axku8QA

*****

Lowking.pl trafia na Patronite.pl – oto dlaczego

Powiązane artykuły

Komentarze: 1

  1. Bardzo mi się podobały walki typowo międzystylowo.
    Marzy mi się, aby powstała organizacja, która by podjęła się na nowo zorganizowania takich walk.
    Zawodnicy oczywiście trenujący tylko swoją profesję (bez dokształcania się w innych stylach).

Dodaj komentarz

Back to top button