Biznes MMA UFC

Floyd vs. Manny czy Floyd vs. Conor – porównanie finansowe

Porównanie finansowych wyników walki Floyda Mayweathera Juniora z Mannym Pacquaio z estymowanymi wynikami starcia Amerykanina z Conorem McGregorem.

Promotorzy Floyda Mayweathera Juniora i Conora McGregora już teraz zapowiadają, że starcie obu będzie największą, najbardziej kasową potyczką w historii sportów walki, przekonując, że w amerykański-irlandzka afera może nawet przebić wyniki potyczki Mayweathera z Mannym Pacquiao.

Już teraz dziennikarz Przemysław Garczarczyk zdradza, że najtańsze bilety na walkę kosztować będą $2,200, podczas gdy ceny tych najbliżej ringu sięgać mają ponad $70 tys.

Z kolei dziennikarz ESPN.com Darren Rovell, który lubuje się w biznesowo-finansowych aspektach sportów walki, pokusił się o porównanie wybranych wyników, jakie osiągnął pojedynek Mayweathera Jr. z Pacquaio z przewidywanymi wynikami starcia tego pierwszego z McGregorem.

Jak wypadło porównanie?
Wpływy z bramki

Posiłkując się opiniami innych specjalistów, Rovell ocenia, że sierpniowa walka minimalnie ustąpi pojedynkowi Mayweathera z Pacquaio pod względem wpływów z bramki – nawet pomimo tego, że odbędzie się na większej arenie. T-Mobile Arena może bowiem pomieścić o 3,200 więcej widzów niż MGM Grand Garden Arena. Jednak dziennikarz ocenia, że brak sportowego znaczenia i brak pasa mistrzowskiego na szali przesądzą o tym, że średnia cena za bilet na walkę Floyda z Conorem będzie niższa niż na walkę tego pierwszego z Mannym, ostatecznie przesądzając o niższych wpływach z biletów.

Sprzedaż biletów na walkę Mayweather vs. Pacquaio – $79,1 mln
Przewidywana sprzedaż biletów na walkę Mayweather vs. McGregor – $77,1 mln

Sprzedaż PPV

Starcie Mayweathera z Pacquaio sprzedało 4,60 mln subskrypcji PPV, co przy średniej cenie jednej subskrypcji na poziomie $100, daje – wedle wyliczeń Rovella – około $455 mln.

Dziennikarz prognozuje, że Floyd z Conorem pobiją ten wynik, ściągając nie tylko fanów boksu, ale też MMA. Przewidywane przez niego cena jednego PPV również wynosi $100.

Sprzedaż PPV na walkę Mayweather vs. Pacquaio – $455 mln
Przewidywana sprzedaż PPV na walkę Mayweather vs. McGregor – $475 mln

Opłaty sponsorskie

Na pojedynek Mayweathera z Pacquaio (sponsoring poszczególnych zawodników oraz samego wydarzenia) wpłynęło $18,4 mln od łącznie ośmiu sponsorów.

Dziennikarz ocenia, że z uwagi na połączenia światów bokserskiego i MMA kwota ta na okoliczność walki Amerykanina z Irlandczykiem wzrośnie, choć uzależnia to też od postawy Reeboka, który może mieć znacznie w kwestii sponsoringu McGregora.

Opłaty sponsorów na walkę Mayweather vs. Pacquaio – $18,4 mln
Przewidywane opłaty sponsorów na walkę Mayweather vs. McGregor – $22 mln

Sprzedaż gadżetów, koszulek itp.

Rovell uważa, że marketingowa siła Mayweathera i McGregora, wspartego machiną promocyjną UFC pozwoli zostawić w tyle wyniki starcia Amerykanina z Filipińczykiem.

Sprzedaż produktów na walkę Mayweather vs. Pacquaio – $1 mln
Przewidywana sprzedaż produktów na walkę Mayweather vs. McGregor – $2 mln

Zakłady bukmacherskie

Właśnie w tym elemencie Rovell spodziewa się największych różnic, prognozując, że gracze na zakłady przy okazji walki Floyda z Conorem nie przeznaczą nawet połowy tego, co wydali na Floyda z Mannym – a to z uwagi na niski kurs na Amerykanina, starcie boksera z zawodnikiem MMA oraz brak pasem mistrzowskim na szali.

Zakłady na walkę Mayweather vs. Pacquaio – $70 mln
Przewidywane zakłady na walkę Mayweather vs. McGregor – $30 mln

Łącznie:

Mayweather vs. Pacquaio – $623,5 mln
Mayweather vs. McGregor – $606,1 mln

*****

Conor, Floyd, szlachcice, puryści i frajerzy

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button