Calvin Kattar vs. Dan Ige – analiza bukmacherska PZBUK przed UFC FI

Analiza walki wieczoru i typowanie wszystkich walk gali UFC Fight Island, która odbędzie się dzisiaj w Abu Zabi.

Gala rozpocznie się dziś o godzinie 01:00 czasu polskiego w aplikacji UFC Fight Pass. Transmisja na Polsat Sport rozpocznie się o godzinie 02:00. Karta główna rozpoczyna się o 4:00.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

145 lbs: Calvin Kattar (21-4) vs. Dan Ige (14-2)

Bartłomiej Stachura: Walka wieczoru gali w Abu Zabi będzie miała spore znaczenie dla układu sił w czołówce kategorii piórkowej. Jej zwycięzca uczyni ważny krok na drodze do mistrzowskiej rozgrywki, być może gwarantując sobie nawet eliminator.

Jak walczy Kattar?

Calvin Kattar to przede wszystkim doskonały bokser – jeden z najlepszych w całym UFC bez podziału na kategorie wagowe. Ma najlepsze – może obok Petra Yana – 1-2 w całej organizacji. Nogi zawsze pod sobą. Sprawny przy inicjowaniu akcji, jak i w kontrach. Kiwki, ponowienia, przeplatanie ciosów na korpus z tymi na głowę, różnicowanie mocy w uderzeniach – znajdziemy tu absolutnie wszystko.

Jednocześnie Kattar jest bardzo wyrachowany w swoich poczynaniach. Nie znajdziemy w jego stylu walki zbędnych ruchów. Bostończyk jest efektywny i ekonomiczny, nie tracąc sił na ozdobniki. Wszystko jest podporządkowane jakiemuś celowi. Czasami tylko – od wielkiego dzwona – poszuka (zbyt) obszernego sierpa.

Kattar nie jest gigantem jeśli chodzi o kopnięcia. Jeśli się do nich odwołuje, to na ogół w postaci niskich kopnięć. Potrafi grzmotnąć też łokciem w klinczu czy na skrócenie dystansu.

Defensywa zapaśnicza Calvina stoi na dobrym poziomie. W swojej dotychczasowej karierze w UFC na plecach lądował tylko dwa razy – raz obalony przez Chrisa Fishgolda, raz przez Zabita Magomedsharipova. Z pleców nie jest jednak bezradny, choć nie stanowi też żadnego zagrożenia pod kątem poddań.

Kattar posiada dobrą kondycję i twardą szczękę. Nie sposób odmówić mu też charakteru do walki. Nie łamie się niepowodzeniami.

Jak walczy Ige?

Dan Ige jest zupełnie innym zawodnikiem pod względem stylu walki. To przede wszystkim zapaśnik, który ostatnimi czasy mocno poprawił swoją grę stójkową.
Niewyróżniający się gabarytami Ige nadrabia szybkością, z impetem wpadając w półdystans, gdzie rozpuszcza szybkie sierpy czy podbródki. Potrafi też jednak korzystać z krótkich kombinacji rozpoczętych od ciosów prostych. Zagrożenie zapaśnicze, jakie wnosi do klatki, ułatwia mu szermierkę na pięści i kopnięcia – jego rywale muszą bowiem w swoje poczynania wkalkulować defensywę przed obaleniami.

Podobnie jak Kattar, tak i Ige wirutozem w obszarze technik nożnych nie jest. Czasami smagnie kopnięciem na nogi, rzadziej na korpus czy głowę. To przede wszystkim miks boksera i zapaśnika, który ma też czarny pas BJJ.

Ige obala na różne sposoby – zarówno na środku oktagonu zejściami do nóg, jak i w klinczu haczeniami, zastawieniami czy rzutami, w których pomaga mu jego doświadczenie z Judo.

W parterze z góry Dan jest bardzo groźny. Dobrze kontroluje rywali, wyklucza ich ręce, obija, zagraża poddaniami.

Ige jest niebywale charakternym i twardym zawodnikiem. Nawet okrutnie porozbijany, naciera, próbując znaleźć drogę do zwycięstwa.

Jak przebiegać może walka?

Typowanie

Otóż, nie ukrywam, że widzę Calvina Kattara w roli wyraźnego faworyta, w pełni zgadzając się z kursami bukmacherskimi. Pomimo iż bokserskie szlify Dana Ige poszły mocno do góry, to oczami wyobraźni widzę powtórkę z walki… Dana Ige z Julio Arce. Ige mierzy się ze znacznie sprawniejszym i większym – choć pod względem zasięgu tylko minimalnie – bokserem, który na dodatek dysponuje mocną defensywą zapaśniczą.Jak wspomniałem, Kattar posiada tylko minimalnie lepszy zasięg, ale jest wyższy, dłuższy, sprawniejszy technicznie – a od strony bokserskiej prawdopodobnie też szybszy. W starciu z Bekticiem Ige błysnął co prawda kilkoma świetnymi kontrami, ale z Kattarem nie będzie o to łatwo. Ten nie wpada bowiem w zasięg rażenia, korzystając z prostych. Nie naraża się na kontry, trzyma gardę wysoko, dobrze kontroluje dystans.

Kattar miewał już problemy z niskimi kopnięciami ze strony swoich rywali, ale akurat Ige, jak wspomniałem, nie jest tytanem w tym obszarze. Nie wykluczam jednak, że na okoliczność tego starcia odrobinę podkręci wykorzystanie lowkingów. Będzie musiał jednak mieć się na baczności, bo oczami wyobraźni widzę już kontrujące proste Kattara.

Wspomniana dobra defensywa zapaśnicza również stanowić powinna cenny atut Calvina, zmuszając Dana do rywalizacji na nogach. Tam Ige może odnotować pewne sukcesy, szczególnie na początku walki – bo Kattar lubi najpierw rozczytać rywali, sprawdzić ich taktykę, reakcje – ale będę bardzo zdziwiony, jeśli z czasem – może już w pierwszej rundzie? – nie przejmie sterów kickbokserskiej walki w swoje ręce. Nie zapominajmy też, że Ige artystą jednouderzeniowego nokautu nie jest…
Jeśli dodać do tego naprawdę dobrą kondycję Kattara, który wygrał trzecią rundę z Magomedsharipovem, czy nie dał się stłamsić słynącemu z żelaznych płuc Burgosowi, to nie ukrywam, że zwycięstwo Ige traktował będę w charakterze sporej niespodzianki.

Dan to kawał twardziela, ale technika bokserska i precyzja Kattara przesądzą. Coraz bardziej desperacki w swoich próbach zapaśniczych Ige zostanie ustrzelony w mistrzowskich rundach – być może podbródkiem w kontrze na obalenia, a może firmową kombinacją 1-2 Kattara.

Zwycięzca: Calvin Kattar przez (T)KO

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Kattar - Ige
1.29 - 3.30

Kattar
Benoit - Elliott
2.10 - 1.68

Benoit
Stamann - Rivera
2.05 - 1.71

Rivera
McCann - Santos
1.60 - 2.20

McCann
Alhassan - Lazzez
1.26 - 3.55

Alhassan
Phillips - Chimaev
3.75 - 1.23

Chimaev
Ramos - Murphy
1.58 - 2.25

Murphy
Bukauskas - Michailidis
1.55 - 2.30

Bukauskas
Gordon - Fishgold
1.64 - 2.15

Gordon
Jojua - Belbita
2.40 - 1.51

Belbita
Phillips - Shore
5.80 - 1.10

Shore
Ostatnia gala11-2
Łącznie1803-1002
Poprawne64,27 %

Obstawiaj wszystkie walki UFC na PZBUK i odbierz cashback 200 PLN

*****

„Ja, ku*wa, nie pytam o rewanż – ja żądam! Jeśli Borys ma resztki jaj…” – Wrzosek wściekły po KSW 53

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply