„Zwolnili mnie po tygodniu, bo to nie miało sensu” – Artur Szpilka o sparingach z Janem Błachowiczem przed UFC 253

Artur Szpilka wyjaśnił, dlaczego jego udział w przygotowaniach Jana Błachowicza do walki z Dominickiem Reyeem nie miał większego sensu.

Wczesnym niedzielnym rankiem czasu polskiego w co-main evencie gali UFC 253 w Abu Zabi Jan Błachowicz stanie do historycznej walki o pas mistrzowski wagi półciężkiej z Dominickiem Reyesem.

W obozie przygotowawczym do starcia z Dewastatorem trenującemu w WCA Fight Team cieszynianinowi pomagał między innymi Artur Szpilka. I to właśnie Szpilę w najnowszym wywiadzie z FightSport.pl poproszono o ocenę umiejętności Dominicka Reyesa…

– Mogę się wypowiedzieć tylko na płaszczyźnie pięściarskiej, bo jak całościowo walczy, to nie wiem – odpowiedział Artur. – Wiem, że jest niewygodny. Boks ma obszerny, niewygodny, zaskakuje ciosami. Z tej strony będzie na pewno Jankowi… No inny jest. Nie jest taki jak normalny przeciwnik. Powiedziałbym, że jest nietuzinkowy w swoim boksie, w swoim stylu walki.

– Próbowaliśmy się zmieniać na trzech, czterech sparingpartnerów. Głównie skupialiśmy się na tym, że chłopaki wchodzili na nogi, a ja wchodziłem troszkę go podmęczyć. I to było w sumie najważniejsze.

– Janek jest naprawdę przygotowany. Przede wszystkim jest mentalnie gotowy na tę walkę.
Klonami Dominicka Reyesa podczas sparingów byli dla Cieszyńskiego Księcia walczący z odwrotnych ustawień mocny kickbokser Michał Krystman oraz kameleon – bo potrafi świetnie naśladować innych zawodników – Daniel Omielańczuk.

W przygotowaniach uczestniczył też Artur Szpilka, który również walczy z odwrotnej pozycji. Zapytany jednak, czy Jan Błachowicz dobrze czuje mańkuta, najpopularniejszy polski bokser wyjaśnił, dlaczego jego sparingi z cieszynianinem nie miały jednak większego sensu.

– Nie chciałbym wypowiadać się w tej kwestii, czy on czuje, czy nie czuje mańkuta – powiedział Szpilka. – Od tego byłem na tych sparingach, żeby on właśnie nie mógł nic „przeczytać” – tylko go zajeżdżałem. Cały czas byłem blisko. Nie biłem jakichś bardzo mocnych ciosów, ale biłem i… Zwolnili mnie po tygodniu czy po dwóch. Bo tak naprawdę nie było sensu w tych treningach, bo on już później nie miał siły z nimi trenować, a ja przy tym się bawiłem.

– Tylko tak, jak tłumaczę, Janek z nich wszystkich ma najlepszy boks. Do tego nogi – jakby mnie kopnął czy coś, to też inna rzecz. Oni skupiali się więc na tym, co można przerobić.– Miałem zaskakiwać go ciosami, ale to była tylko stójka. Wiadomo, to jest mój basen. Gdybym ja poszedł do jego basenu, to też tak by to wyglądało i nie miałbym siły po chwili. To jest normalne.

– Też było tak, że na chwilę ja wchodziłem, a potem Krystman i właśnie z tym Krystmanem już później Janek troszeczkę kondycyjnie zdychał. Przygotowany jest na pewno na sto procent, bo widziałem później, kiedy sparował z zawodnikami w stójce i w zapasach – i na pewno teraz jest przygotowany.

– Cieszę się bardzo. Nadeszła ta chwila. Mam nadzieję, że w sobotę wstaniemy rano i usłyszymy „And new from Poland”.

Szpilka podkreślił, że boks Błachowicza jest naprawdę dobry, dobrze pracuje lewym prostym, ma ciężkie ręce. Przyznał, że w tym aspekcie cieszynianin prezentuje się najlepiej spośród zawodników MMA, z którymi miał okazję sparować boksersko.
Jak natomiast widzi sobotnią walkę swojego klubowego kolegi z Dominickiem Reyesem?

– Życzę Jankowi, żeby wszedł po ten pas z wielką, wielką bombą – powiedział. – Żeby o tym się mówiło. Nie dość, że pierwszy Polak w historii, to jeszcze jakiś fantastyczny nokaut byłby zwieńczeniem tego wszystkiego. I tego mu życzę. Mam nadzieję, że znowu odpali jakiegoś lewego, prawego sierpa i wejdzie to wszystko na brodę. Czy tam kopnięcie, bo przecież Janek kopie jak tralala. Tego mu życzę.

Najważniejsze artykuły o UFC 253:

Błachowicz vs. Reyes – techniczna analiza i typowanie
Adesanya vs. Costa – techniczna analiza i typowanie
UFC 253 – transmisja, rozpiska, informacje

Cały wywiad poniżej:

Obstawiaj wszystkie walki UFC na PZBUK i odbierz cashback 200 PLN

*****

Jan Błachowicz coraz większym underdogiem – komplet kursów na UFC 253

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply