UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC FN: Santos vs. Teixeira

Analizy i typowanie najciekawszych walk gali UFC Fight Night: Santos vs. Teixeira, która odbędzie się dzisiaj w Las Vegas.

Gala rozpocznie się dziś w nocy o godzinie 1:00 czasu polskiego w aplikacji UFC Fight Pass. Transmisja z karty głównej od 4:00 na Polsat Sport.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

185 lbs: Brendan Allen (15-3) vs. Ian Heinisch (14-3)

Bartłomiej Stachura: Piekielnie trudny do wytypowania pojedynek. Jestem fanem agresywnego – nastawionego na zapasy i parter – stylu walki Brendana Allena. 24-latek dobrze obala, a w parterze, szczególnie z góry, jest niezwykle groźny. Terroryzuje rywali uderzeniami, zagraża poddaniami, wyklucza ręce, jest bardzo aktywny. Czasami dawał się w parterze ponieść fantazji, podkręcając agresję ponad limit, co przypłacał chociażby utratą dominującej pozycji, ale ostatnimi czasy odrobinę się ogarnął.

Rzecz jednak w tym, że styl walki Iana Heinischa może Brendanowi Allenowi wyjątkowo nie odpowiadać… Heinisch nie jest bowiem łatwy do przewracania, a nawet jeśli wyląduje na dole, to niezwykle trudno go tam utrzymać. Podobnie z poddaniami. Dość powiedzieć, że nie był w stanie poskręcać go Antonio Carlos Jr.! To jednak nie wszystko, bo Heinisch sam również potrafi obalać, więc i na ten element Allen będzie musiał uważać. Brendan jest też co prawda groźny z pleców, ale skupiając się na kontroli z góry, Heinisch jak najbardziej może zapunktować.

Na tym nie koniec, bo pomimo iż Ian tytanem kickbokserskim nie jest – jest tam raczej drwalem – to jednak może mieć tam nad Brendanem przewagę. Ofensywa stójkowa jest bowiem dla Allena wyłącznie narzędziem do skrócenia dystansu i poszukania obalenia – jego defensywa leży i kwiczy, choć owszem, ma solidną szczękę i niezłomny charakter.

Nawet mi brew nie drgnie, jeśli Heinisch – prawdopodobnie lepiej dysponowany kondycyjnie – wyjdzie z oktagonu z tarczą. Jak najbardziej może okazać się skuteczniejszy w stójce, unikając parteru. Jednak za minimalnie bardziej prawdopodobny scenariusz uznaję ten, w którym świadom swoich stójkowych braków Allen od pierwszych sekund szuka wściekle obaleń. Nawet jeśli ich nie znajdzie, to zmieni walkę w zawody zapaśniczo-parterowe, a tam jego technika okaże się ważniejsza od siły Heinischa. Mając zresztą na uwadze, że Allen ma dopiero 24 lata, nie sposób wykluczyć, że w końcu owoce zaczną przynosić trening pod okiem Henry’ego Hoofta, który być może załatał część kickbokserskich luk młodziana.
Podsumowując, zapaśniczo nastawiony Brendan Allen wygra dwie pierwsze rundy i przetrwa trzecią.

Zwycięzca: Brendan Allen przez decyzję

135 lbs: Raoni Barcelos (15-1) vs. Khalid Taha (13-2)

Bartłomiej Stachura: Uważam, że kursy bukmacherskie dobrze odzwierciedlają szanse obu zawodników na zwycięstwo. Khalid Taha to przede wszystkim nieskomplikowany power-puncher, który nie jest ani tytanem zapaśniczym, ani tym bardziej parterowym. Musi liczyć na jakąś bombę sierpem w stójce, ewentualnie dobrze zakamuflowane kopnięcie.

Problem jednak w tym, że szczerze wątpię, aby Brazylijczyk ustępował mu w obszarze kickbokserskim. Rzekłbym nawet, że od strony bokserskiej Brazylijczyk prezentuje się lepiej. Potrafi skontrować, proste miesza z sierpami, wplata do tego podbródki i kopnięcia. Jednocześnie stanowi też zagrożenie zapaśnicze i parterowe.

Barcelosowi prawdopodobnie do zwycięstwa wystarczy jedno li tylko obalenie i ustabilizowanie pozycji na górze – tak duża będzie jego przewaga w parterze. Wiadomo, Brazylijczyk ma już na karku 35 lat – o 8 więcej od Tahy – i wraca po rocznej prawie przerwie, podobnie zresztą jak jego rywal, ale… Zdziwię się, jeśli nie skończy z ręką w górze.

Zwycięzca: Raoni Barcelos przez poddanie

265 lbs: Andrei Arlovski (29-19) vs. Tanner Boser (19-6-1)

Bartłomiej Stachura: Kursy bukmacherskie na ten pojedynek delikatnie unoszą moją brew. Wiadomo, Tanner Boser jest młodszy, prawdopodobnie szybszy, bardzo ruchliwy, aktywny, z niezłą kondycją, ale… Andrei Arlovski to stary wyga, który nie jest przecież ułomkiem w preferowanym przez Kanadyjczyka obszarze stójkowym.Dodatkowo, Białorusin prawdopodobnie uderza mocniej, a w potyczce tej jak najbardziej może poszukać też klinczu i zapasów. Powinien bowiem mieć po swojej stronie przewagę siły. Zresztą nawet w obszarze kickbokserskim w najmniejszym stopniu nie skreślam Pitbulla – od strony technicznej nie ustępuje Kanadyjczykowi, uderza mocniej, a do tego będzie miał po swojej stronie przewagę zasięgu. Wplatając do swojej gry podejścia klinczerskie czy zapaśnicze, może skutecznie obniżyć aktywność Bosera.

Tym niemniej, minimalnie faworyzuję jednak 29-letniego, młodszego o 11 lat od Arlovskiego, Kanadyjczyka. To bezpieczniejszy typ. Spodziewam się, że zdoła urwać dwie rundy – najpewniej drugą i trzecią – zwyciężając decyzją sędziowską. W najmniejszym jednak stopniu nie zdziwi mnie zwycięstwo bardziej wszechstronnego Białorusina.

Zwycięzca: Tanner Boser przez decyzję

205 lbs: Glover Teixeira (31-7) vs. Thiago Santos (21-7)

Bartłomiej Stachura: do szczegółowej analizy walki wieczoru zapraszam tutaj.

Zwycięzca: Thiago Santos przez (T)KO
PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Teixeira - Santos
2.70 - 1.42

Santos
Arlovski - Boser
3.30 - 1.29

Boser
Heinisch - Allen
1.90 - 1.83

Allen
Taha - Barcelos
3.90 - 1.22

Barcelos
Gadelha - Yan
2.30 - 1.57

Yan
Giles - Lewis
1.90 - 1.86

Giles
Chikadze - Simmons
1.09 - 6.50

Chikadze
de Lima - Romanov
4.10 - 1.20

Romanov
Garagorri - Elkins
3.00 - 1.34

Elkins
Brahimaj - Griffin
2.15 - 1.66

Griffin
Lopez - Birchak
1.68 - 2.10

Lopez
Ostatnia gala10-1
Łącznie1923-1066
Poprawne64,33 %

Obstawiaj wszystkie walki UFC na PZBUK i odbierz cashback 200 PLN

*****

Koszulki Lowking.pl dostępne w sprzedaży!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button