UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC FN: Costa vs. Vettori

Analizy najważniejszych walk sobotniej gali UFC Fight Night, którą uświetni starcie Paulo Costy z Marvinem Vettorim.
Gala rozpocznie się w sobotę o godzinie 19:00 czasu polskiego w aplikacji UFC Fight Pass oraz na eFortuna.pl. Karta główna od 22:00 na Polsat Sport Extra, w aplikacji UFC Fight Pass oraz na eFortuna.pl.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

155 lb: Grant Dawson (17-1) vs. Rick Glenn (22-6-1)

Kursy bukmacherskie: Grant Dawson vs. Rick Glenn 1.25 – 3.56

Bartłomiej Stachura: dynamika tego pojedynku nie zapowiada się na szczególnie skomplikowaną. Mamy tutaj klasyczną konfrontację grapplera w osobie Granta Dawsona ze stójkowiczem w osobie Ricka Glenna.
Przyznam szczerze, że mam wrażenie, iż Grant Dawson może mieć coś wspólnego z… Alim Bagovem i Yusufem Raisovem! Gdy ten pierwszy przeszedł z wagi lekkiej do półśredniej, skończyła się dominacja zapaśnicza. Podobnie z tym drugim, gdy przeniósł się z piórkowej do lekkiej. Nie pomiata już tak rywalami jak onegdaj.

Pojedynek Granta Dawsona z Leonardo Santosem – pierwszy dla Amerykanina w wadze lekkiej – nie wyglądał najlepiej. Spośród 13 prób obaleń Amerykanin sfinalizował tylko jedną w trzeciej rundzie! Miał problemy w stójce. Owszem, pokazał charakter, serce do walki, nieustępliwość i dobrą kondycję, ubijając Brazylijczyka w trzeciej rundzie, ale… To już nie było to!

Natomiast w starciu z Glennem może nie mieć to żadnego znaczenia. Dlaczego? Otóż, Glenn również swego czasu wojował w wadze piórkowej, to po pierwsze. A po drugie – defensywa zapaśnicza Glenna do elitarnych zdecydowanie nie należy. Owszem, Grant jest w stójce nieporadny, więc zawsze może się na coś nadziać, ale takiego scenariusza nie uważam za szczególnie prawdopodobny.

Innymi słowy, Dawson zaprzęgnie do działania zapasy, długimi fragmentami kontrolując i obijając Glenna z góry. Wygra na kartach sędziowskich.

Zwycięzca: Grant Dawson przez decyzję

205 lb: Paulo Costa (13-1) vs. Marvin Vettori (17-4-1)

Kursy bukmacherskie: Paulo Costa vs. Marvin Vettori 2.51 – 1.53

Bartłomiej Stachura: zapowiadając ten pojedynek na swoim kanale na YT, Israel Adesanya stwierdził, że prawdopodobnie złamał Paulo Costę, demolując go w zeszłym roku w Abu Zabi.

I jest to sugestia jak najbardziej zasadna! Kto wie, ile dzisiaj – po zeszłorocznym arabskim upokorzeniu – zostało w Brazylijczyku tego oktagonowego rzeźnika, który bez najmniejszego lęku szedł na ostre wymiany z siejącym wówczas postrach w dywizji Yoelem Romero? A nieociekający pewnością siebie, nie tak agresywny jak zazwyczaj Costa traci połowę ze swoich atutów.Uważam natomiast, że Brazylijczyk to sprawniejszy stójkowicz od Vettoriego. Porusza się w stójce lepiej, posiada bogatszy arsenał, składa znacznie lepsze kombinacje, lepiej korzysta z jaba, uwielbia atakować doły i wreszcie rąbie kopnięciami naprawdę mocno na głowę i korpus – a odwrotnie ustawiony Włoch będzie się pod kopnięcia zakroczną nogą idealnie nadawał. Ponadto Brazylijczyk uderza też mocniej.

To jednak nie wszystko, bo uważam, że gra zapaśniczo-parterowe Costy jest niedoceniana. Przypomnę, że jeszcze za czasów występów w TUF był to niemal wyłącznie grappler. Jego defensywa zapaśnicza i ogólnie smykałka do kotłów zapaśniczych stoją na naprawdę wysokim poziomie.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Jest jednak kilka elementów, które mocno przemawiają na korzyść Vettoriego. Po pierwsze – jego kondycja. To zawodnik sprawdzony na 5-rundowym dystansie, podczas gdy w trzeciej rundzie walki z Romero Costa oddychał już rękawami. Po drugie – twarda głowa. Vettori może gigantem defensywy w stójce nie jest, ale naprawdę potrafi przyjąć. Po trzecie – Włoch walczy regularnie, podczas gdy dla Costy będzie to powrót do akcji nie tylko po pierwszym w karierze nokaucie, ale też po 13-miesięcznej przerwie. Wreszcie po czwarte – zmiana limitu wagowego na 205 funtów z inicjatywy Paulo może wskazywać na problemy zdrowotne Brazylijczyka.
Jestem natomiast bardzo daleki od skreślania Borrachinhy. W pierwszych dwóch rundach będzie naprawdę groźny i nie uniosę brwi, jeśli jednak skruszy szczękę Vettoriego. Jednak wymienione wyżej elementy wskazujące na Vettoriego wespół z podejrzanym mentalem Costy powodują, że za najbardziej realny scenariusz uważa ten, w którym Włoch nie daje się ustrzelić w pierwszych rundach, z czasem przejmując stery walki. Wygra na punkty.

Zwycięzca: Marvin Vettori przez decyzję

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Costa - Vettori
2.51 - 1.53

Vettori
Dawson - Glenn
1.25 - 3.56

Dawson
Caceres - Choi
3.21 - 1.30

Choi
Negumereanu - Villanueva
1.45 - 2.55

Negumereanu
Grant -Trinaldo
2.03 - 1.70

Trinaldo
Clark - Edwards
1.60 - 2.19

Clrk
Jones - Onama
1.20 - 4.04

Jones
Staropoli - Pickett
1.40 - 2.73

Staropoli
Ricci - Oliveira
1.38 - 2.81

Ricci
Martinez - Lazishvili
2.06 - 1.68

Lazishvili
Worthy - Herbert
2.41 - 1.50

Herbert
Souza - Markos
1.70 - 2.03

Souza
Molina - Lacerda
1.57 - 2.25

Molina
Park - Rodrigues
1.88 - 1.82

Rodrigues
Ostatnia gala6-4
Łącznie2219-1238
Poprawne64,18 %

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Powiązane artykuły

Komentarze: 1

  1. Taki Dowson to byłby łatwy i efektowny na papierze skalp dla Gamera. Właściwie w każdej płaszczyźnie przewagę miałby Mateusz. Jak wygrają obaj swoje walki, to kto wie czy w przyszłym roku nie skrzyżują rękawic.

Dodaj komentarz

Back to top button