KSWPolskie MMAUFC

Rewolucja? Ewolucja? Odpowiednik piłkarskiego VAR-u na galach KSW!

KSW sięga po piłkarski VAR – począwszy od gali KSW 69 sędziowie będą mogli skorzystać z powtórek, aby rozstrzygnąć kontrowersyjne sytuacje.
Instytucja natychmiastowej powtórki video (instant replay), wykorzystywanej do oceny kontrowersyjnych sytuacji w trakcie walki, ma już w Stanach Zjednoczonych pewną tradycję. Na stałe w wielu stanach weszła do użytku od 2017 roku, a to za sprawą wytycznych ABC – jednak możliwość jej wykorzystania ograniczono wyłącznie do końcowej sekwencji walki. Po przeanalizowaniu powtórki przez sędziego wznowienie pojedynku nie było możliwe.
W październiku 2020 roku Stanowa Komisja Sportowa w Nevadzie wprowadziła natomiast kluczową zmianę, także organizacyjną. Otóż, teraz podczas chociażby gal UFC w Nevadzie sędzia może przerwać walkę w dowolnym momencie, aby przeanalizować powtórkę kontrowersyjnej akcji – i wznowić ją, jeśli uzna to za stosowne.

Przy oktagonie pojawił się też specjalny sędzia, który stanowi drugą parę oczu dla tego w oktagonie – i jeśli dojrzy cokolwiek wymagającego analizy, sygnalizuje to sędziemu w klatce, włączając zieloną lampkę przy ogrodzeniu. Oktagonowy rozjemca może wówczas zarządzić przerwę, aby wysłuchać, co ma mu do przekazania pomocnik, albo też… Zignorować sygnał ze strony oficjela odpowiedzialnego za śledzenie obrazu video.

Jak będzie to wyglądać nad Wisłą na galach KSW? Tego póki co nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że za sprawą kontrowersji w starciu Alberta Odzimkowskiego z Tommym Quinnem – wynik walki ostatecznie zmieniono na no contest z powodu niezauważonego przez sędziego Gerda Richtera faulu Polaka – instytucja powtórek wejdzie na stałe do krajobrazu gal KSW. Poinformował o tym Martin Lewandowski w rozmowie z Jarosławem Świątkiem z MyMMA.pl.

– Mogę od razu teraz zadeklarować, że coś na zasadzie takiego VAR-u z prawdziwego zdarzenia już od kolejnej gali będzie – powiedział polski promotor. – Bo to, co mamy, te możliwości powtórkowe, okazało się, że była za mała ilość kamer.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

– Gerd (Richter) tłumaczył, że widział, że to chyba w bark poszło. Gdzieś stanął i to są właśnie te decyzje i te sytuacje, w których tak nie można jednoznacznie, zerojedynkowo ocenić. On powiedział „ok”, sędziowie spojrzeli, nie widzieli, nie byli przekonani, bo gdyby to było na zasadzie „nie, nie, nie!”, to nie byłoby sytuacji. Nie była ona taka pewna.

– Technologia nam pomoże. Ten VAR na pewno sprawi, że te werdykty czy te zmiany werdyktów będą na bieżąco już weryfikowane. Nie będzie trzeba czekać 48 godzin, tylko od razu widzowie dostaną informację i nawet wytłumaczenie, co się wydarzyło i dlaczego jest taka decyzja.
Jak dokładnie wyglądać będzie procedura wykorzystania powtórek podczas gal KSW – czy możliwość taka zostanie ograniczona wyłącznie do końcowej sekwencji walki, czy też sędziowie otrzymają tutaj więcej swobody – póki co nie wiadomo.

– Nie chcę też wywierać jakieś presji, że (sędziowie) mają na to 30 sekund, bo jak się okaże, że to potrwa minutę, półtorej czy nawet dwie, to też chcemy, żeby – zawodnicy swoją drogą – sędziowie mieli taki komfort – powiedział Lewandowski. – To jest wiążąca już decyzja.
Co zaś tyczy się pojedynku Alberta Odzimkowskiego z Tommym Quinnem, organizatorzy zamierzają zestawić rewanż, na co wstępnie przystali już obaj zawodnicy.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Sprawdź też
Close
Back to top button