UFC

„Miałeś szczęście, że ci nie wypłacił!” – John McCarthy bezlitośnie o sędzi, który przerwał walkę Cutelaba vs. Ankalaev

Były sędzia John McCarthy nie oszczędził Kevina MacDonalda, który dopuścił się fatalnego przerwania pojedynku Iona Cutelaby z Magomedem Ankalaevem.

Nie milkną echa kontrowersyjnego – delikatnie rzecz ujmując – przerwania, jakiego sędzia Kevin MacDonald dopuścił się w walce Iona Cutelaby z Magomedem Ankalaevem podczas sobotniej gali UFC on ESPN+ 27 w Norfolk.

Po jednym z celnych uderzeń ze strony Dagestańczyka Mołdawianin zaczął się delikatnie bujać do lewej i prawej, próbując sprowokować rywala do ataku, aby potraktować go potężną kontrą. Pomimo iż wybronił się spokojnie przed wszystkimi kopnięciami, odpalając kilka bomb, sędzia w pewnym momencie nie wytrzymał ciśnienia, uznając, że Cutelaba jest tak naruszony, iż dalsza walka nie ma sensu.

W najnowszym podcaście Josha Thomsona o przerwaniu opowiedział były, niezwykle doświadczony, sędzia John McCarthy.

– To było dobre, nieprawdaż? – powiedział z ironią McCarthy. – Daj spokój! Świetne przerwanie! Stary, on chronił zawodnika!

– Chcę zadać ci pytanie – zwrócił się do Josha John. – Jesteś zawodnikiem. Byłeś w środku, widziałeś rannych gości. Widziałeś też gości udających, że są ranni. Czym się różnili? Co ich różni? Dajesz! Są różnice.
– Ich nogi – powiedział po chwili zastanowienia Punk.
– Absolutnie! – zatriumfował McCarthy. – Twoja baza! Jeśli więc jesteś sędzią i widzisz, że gość zaczyna się tak bujać, nie patrzysz na jego twarz – patrzysz na jego bazę! To wszystko wyjaśni. Zamiast więc patrzeć na „mikro”, czyli na jego twarz, cofam się i patrzę na „makro”, czyli na jego bazę, całe ciało. Patrzę na nogi zawodnika i wiem absolutnie wszystko. Popatrzcie, jak solidna była jego baza. Nie był ranny. Gdy jesteś ranny, nie masz solidnej bazy. Dlatego goście opierają się o klatkę czy o liny w boksie. Mają dodatkowy punkt podporu, bo ich baza jest w złym stanie.
– Przypatrzcie mu się – kontynuował był sędzia. – Obejrzycie walkę! Nie jest ranny. Robi po prostu swoje sztuczki. Popatrzcie też na sędziego. Doskakuje i odskakuje. Mój Boże… Jak Boga kocham, oglądałem to i myślałem: „Czy ty, kurwa, żartujesz? On nie jest ranny!”.

McCarthy przyznał, że problemy z przedwczesnym przerywaniem walk przez MacDonalda nie są niczym nowym. Jako przykład przywołał starcie Henry’ego Cejudo z TJ-em Dillashawem. Stwierdził, że nie raz, nie dwa rozmawiał już z MacDonaldem o jego nawykach do zbyt szybkiego przerywania pojedynków.

– Musisz pozwolić gościowi walczyć! – powiedział. – Odpowiada uderzeniami! Walczy! Ani na, kurwa, sekundę nie wylądował na deskach! Nawet się, kurwa, nie oparł o ogrodzenie! Nawet raz nie zgubił nóg pod sobą! Po prostu kręcił, kurwa, górną częścią ciała! Goście bujają górą cały, kurwa, czas! Co ty w ogóle oglądałeś? I zatrzymujesz taką walkę? Miałeś szczęście, że ci nie wypłacił, bo od razu po przerwaniu zdałeś sobie sprawę, że nic mu nie było.McCarthy przyznał, że Cutelaba otrzymał prawego kontrującego sierpa, ale nie ma wątpliwości, że Mołdawianin nie był naruszony.

– Patrzysz na jego bazę – powtórzył. – Jako sędzia powinieneś wiedzieć, jakie elementy bierzesz pod uwagę. Jeśli widzę, że gość chwieje się na nogach, nie muszę tego dwa razy sprawdzać. Wiem to. Gdy jednak zaczyna balansować tułowiem i głową… Poruszanie ramionami i głową to część tej gry, która jest cały czas obecna! Sprawdzasz wtedy kolejny element, który powie ci, czy to naprawdę. Odpowiedź brzmi: nie.

– Musisz się zrelaksować – kontynuował. – W tym rzecz. Gdy widać, że sędzia jest spokojny w klatce… Popatrzcie na Marca Goddarda, Jasona Herzoga, Herba (Deana). Są wyluzowani – bo wiedzą. Oczywiście w pewnej chwili stają się znacznie bardziej czujni, bo widzą, że gość jest ranny i chcą wybrać odpowiedni moment, aby przerwać. Ale nie doskakują i odskakują, miotając się, kurwa, po klatce. On zresztą to wie. Wie bardzo dobrze. Może opowiadać, co zechce, ale wie. Gdy popatrzy, zda sobie sprawę: spieprzyłem.
Ion Cutelaba zapowiedział złożenie protestu na wynik walki. Big John zwrócił jednak uwagę, że zmiana wyniku pojedynku na no-contest będzie możliwa wyłącznie, jeśli sędzia MacDonald pokaja się przed komisją w Virginii i przyzna, że źle ocenił sytuację i przerwał pojedynek przedwcześnie.

Cały podcast poniżej:

Obstawiaj wszystkie walki UFC na PZBUK i odbierz darmowy zakład 50 PLN

*****

Błachowicz czy Reyes? „Nie wiem, jak można gościowi odmówić” – Jones zabiera głos!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button