Liga MMA

Liga Lowking – Typer MMA

Lada dzień na Lowking.pl startujemy z innowacyjnym projektem Ligi dla Czytelników lubujących się w typowaniu walk. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.

Biorąc pod uwagę pewne zacięcie statystyczne niżej podpisanego, prędzej czy później musiało dojść do powstania Ligi. I teraz ten moment zbliża się wielkimi krokami. Liga Lowking będzie nieco zmodyfikowana w porównaniu do formuł znanych z innych portali.

Dlaczego warto dołączyć?

Jak sądzę, istnieją trzy kluczowe powody, dla których warto wziąć udział w zabawie.

Po pierwsze, na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, wliczając w to bilety na największe polskie gale a także nagrody rzeczowe (szczegóły już wkrótce). Dodatkowo, przy wybranych galach będą organizowane okolicznościowe konkursy z dodatkowymi upominkami, a zatem nawet jeśli nie będziesz w czubie Ligi, zawsze masz szansę na zgarnięcie okolicznościowego upominku przy okazji typowania jednej z gal.

Ponadto nagrody przewidziane są w różnych kategoriach – od zwycięzcy Ligi, poprzez najlepszego typera UFC, najlepszego typera polskich gal, gracza, który wygrał największą ilość typowań, po najlepszego „hazardzistę”. Fani wszelkiego rodzaju statystyk i klasyfikacji nie będą zawiedzeni.

Po drugie – aspekt rywalizacji. Zawsze miło skonfrontować swoją wiedzę o MMA (i poziom szczęścia w typowaniu) z innymi graczami. Dodatkowo, w Lidze Lowking wzmocnione jest to przez aspekt Punktów Bonusowych, o których w dalszej części.

Po trzecie wreszcie – rzuć szybko okiem poniżej, sprawdź złożoność aspektu Punktów Bonusowych.. Wątpliwe, by setki ludzi wgryzało się i analizowało ten element Tylko najwytrwalsi rozłożą na czynniki pierwsze mechanizmy działania Punktów Bonusowych, dzięki czemu wzrastają Twoje szanse na zwycięstwo. To prawdopodobnie nie będzie liga z setką graczy, maksymalnie spodziewam się dwudziestu, trzydziestu zapaleńców, dzięki czemu każdy z nich będzie miał relatywnie duże szanse na zwycięstwo.

Za co punkty?

W Lidze Lowking wygrywa oczywiście gracz, który po ostatniej przewidzianej w danym sezonie gali będzie miał na swoim koncie najwięcej punktów. Rzeczone punkty zdobywać można jednocześnie na dwa sposoby, choć przy kiepskim typowaniu można je też.. tracić. Poniżej szczegółowe informacje na temat dwóch dróg do kolekcjonowania punktów.

Podstawowe typowanie

Pierwszym, podstawowym i najbezpieczniejszym sposobem na zdobywanie punktów jest obstawianie rezultatów walk w tzw. Podstawowym typowaniu. Należy obstawić zwycięzcę oraz sposób zakończenia walki.

 • prawidłowe wytypowanie zwycięzcy oznacza zdobycie 2 punktów
 • jeśli prawidłowo wytypowany jest zarówno zwycięzca, a także sposób skończenia walki, to do wspomnianych wyżej 2 punktów dochodzi jeszcze 1 punkt
 • w sumie zatem za jedną idealnie wytypowaną walkę można w Podstawowym Typowaniu zgarnąć maksymalnie 3 punkty

Typując zwycięzcę oraz sposób skończenia walki, nie tracimy żadnych punktów, jeśli nasze przewidywania okażą się błędne. W Podstawowym Typowaniu punkty zatem można tylko zdobywać.

Punkty Bonusowe

Równolegle z Podstawowym Typowaniem można pomnażać swój dorobek punktowy przy pomocy Punktów Bonusowych. Każdy gracz dołączając do Ligi, otrzymuje 12 bonusowych punktów, które może wykorzystać do obstawiania wybranych zawodników na galach.

 • punkty przeznaczamy tylko na typowanie zwycięzcy (bez sposobu skończenia)
 • na jednej gali można obstawić 0-3 różnych zawodników
 • każdy typ oznacza postawienie na szali 3 punktów z 12 dostępnych na starcie Ligi, czyli można maksymalnie na jednej gali postawić 9 punktów (trzech zawodników)
 • błędne typy powodują stratę punktów, które postawiliśmy
 • punkty muszą być przeznaczone zgodnie z Podstawowym Typowaniem, czyli jeśli gracz w Podstawowym Typowaniu postawił w walce Zawodnik A vs Zawodnik B na Zawodnika A, to Punktów Bonusowych nie może postawić na Zawodnika B

Biorąc pod uwagę, że na jednej gali można wykorzystać Punkty Bonusowe na maksymalnie trzech zawodników, przyjrzyjmy się wszystkim możliwym rezultatom:

 • można w ogóle nie obstawiać (nie tracimy wtedy w ogóle punktów, ale i nie zyskujemy)
 • można obstawić jednego zawodnika, jeśli mamy tylko jednego pewniaka
  • jeśli trafimy, zyskujemy 3 punkty i przed kolejną galą mamy 15 oczek (12 bazowych + 3 zdobyte)
  • jeśli spudłujemy, tracimy 3 punkty i przed kolejną galą mamy 9 punktów
 • można obstawić dwóch zawodników, jeśli mamy dwóch murowanych faworytów
  • jeśli trafimy oba typy, zyskujemy 6 punktów i przed kolejną galą mamy 18 oczek
  • jeśli jeden typ trafimy, drugi chybimy, wychodzimy „na zero” i mamy nadal 12 bazowych punktów
  • jeśli chybimy oba typy, tracimy 6 punktów i przed kolejną galą mamy 6 punktów
 • można obstawić trzech zawodników, jeśli gracz ma trzech pewniaków na gali
  • jeśli trafimy wszystkie trzy typy, zyskujemy aż 9 punktów i przed kolejną galą mamy 21 punktów
  • jeśli dwa trafimy, a trzeci chybimy, zyskujemy 3 punkty, co daje nam przed kolejną galą 15 punktów
  • jeśli jeden typ trafimy, a dwa spudłujemy, tracimy 3 punkty i przed kolejną galą mamy 9 punktów
  • wreszcie jeśli wszystkie trzy typy okażą się błędne, tracimy 9 punktów i przed kolejną galą mamy tylko 3 punkty bazowe

Przykład

Wszystko jasne? Nie? To przyjrzyjmy się wykorzystaniu całej mechaniki na przykładzie.

Zbliżająca się gala obejmuje 10 pojedynków. Gracz w Podstawowym Typowaniu obstawia zwycięzców oraz rodzaje rozstrzygnięć. Przyjmijmy, że już wszystko wybrał. Teraz może skorzystać z automatycznie przydzielonych mu Punktów Bonusowych – pamiętajmy, że przed pierwszym typowaniem każdy ma ich 12. Może obstawić maksymalnie trzy typy z tejże gali – i jako, że nasz przykładowy gracz jest ryzykantem, tak właśnie robi, stawiając na szali 9 punktów (3 typy razy 3 punkty).

Po gali okazuje się, że nasz gracz w Typowaniu Podstawowym trafił 8 z 10 walk, za co w sumie uzyskał 16 punktów. Dodatkowo, z tych 8 trafnie wytypowanych walk prawidłowo przewidział metodę skończenia w 4, za co otrzymuje dodatkowe 4 punkty. W sumie zatem w Podstawowym Typowaniu nasz gracz zdobył za tą galę 20 punktów.

Teraz przechodzimy do sprawdzenia Punktów Bonusowych. Z trzech pojedynków, które wytypował, korzystając z Punktów Bonusowych, jeden okazał się poprawny (+3 pkt), w dwóch natomiast spudłował (-6 pkt). Przed galą miał 12 Punktów Bonusowych, a zatem teraz ma 12+3-6 = 9 punktów.

W sumie zatem po pierwszej gali nasz przykładowy gracz ma 29 punktów (20 za Podstawowe Typowanie + 9 za Punkty Bonusowe.

Dodajmy, że przy gali z 10 walkami jeśli trafiłby absolutnie wszystko, miałby po niej 51 punktów (30 za Podstawowe Typowanie + 21 Punktów Bonusowych.

Jak grać?

Wprowadzenie elementu Punktów Bonusowych daje nowe możliwości. Jeśli preferujesz ostrożne podejście do typowania i nie chcesz podejmować ryzyka – trzymaj swoje bazowe punkty i ich nie dotykaj, nie pomnożysz ich, ale i nie stracisz. Jeśli dopuszczasz odrobinę ryzyka, postaw tylko na jednego pewniaka – w najgorszym przypadku stracisz tylko 3 punkty. W najlepszym – zyskasz 3. Masz trochę więcej odwagi? Postaw na dwóch zawodników – możesz zyskać aż 6 dodatkowych punktów, ale.. tyle samo możesz stracić, jeśli obaj przegrają. Jeśli nie masz żadnych problemów z ryzykiem – śmiało, postaw na trzech fighterów – możesz wzbogacić się o 9 punktów. Nie muszę dodawać, że tyle samo stawiasz na szali.

Kiedy i jak typujemy?

Pierwszy sezon Ligi obejmie 10 gal UFC, a pierwsze typowanie odbędzie się przy okazji gali UFC 162. Ostatnią galą będzie UFC 167 16 listopada. Pomiędzy nimi typować będziemy największe polskie gale. Przed każdą galą, w której do wygrania będą dodatkowe upominki, będzie to wcześniej zaznaczane.

Tematy z typowaniami będą wrzucane kilka dni przed galami. Typujemy, wpisując swoje przewidywania w komentarzach lub wysyłając je mailowo na [email protected]

Poniżej przykładowa tabela.

Liga Lowking
Stan na: 21 czerwca 2013
Poz. Nick P/B % UFC BFC PL Pkt RPkt PBPkt SPkt
1 (-) Gracz 1 0/0 0 0/0 0/0 0/0 0 0 12 0
2 (-) Gracz 2 0/0 0 0/0 0/0 0/0 0 0 12 0
3 (-) Gracz 2 0/0 0 0/0 0/0 0/0 0 0 12 0
4 (-) Gracz 2 0/0 0 0/0 0/0 0/0 0 0 12 0
5 (-) Gracz 2 0/0 0 0/0 0/0 0/0 0 0 12 0

……………………………………………………………….

P/B – poprawne typy / błędne typy
% – skuteczność typowań
UFC – poprawne / błędne typy w UFC
BFC – poprawne / błędne typy w Bellator FC
PL – poprawne / błędne typy w polskich galach (KSW, MMAA, być może najważniejsze walki PLMMA i Fighters Arena)
Pkt – suma punktów za trafne wytypowanie zwycięzców w Podstawowym Typowaniu
RPkt – suma punktów za trafne wytypowanie rozstrzygnięć Podstawowym Typowaniu
PBPkt – suma zdobytych Punktów Bonusowych
Spkt – suma wszystkich punktów, czyli Pkt + RPkt + PBPkt. Ta wartość decyduje o kolejności tabeli.

Pytania?

Starałem się wyjaśnić mechanizmy Ligi jak najjaśniej, ale być może nie podołałem – w razie potrzeby doprecyzowania pewnych kwestii, proszę o pytanie w komentarzu. Do startu zostało jeszcze trochę czasu, więc jeśli ktoś z Czytelników ma jakieś sugestie czy uwagi, również zapraszam.

Powiązane artykuły

Komentarze: 43

 1. Puczi właśnie nie, polskie gale trzeba jak najbardziej umieszczać w typerze, w co najmniej 3 polskich organizacjach zawodnicy od góry do dołu powinni być znani fanom, a i w mniejszych galach czuby rozpisek wyglądają coraz lepiej.

 2. Puczi, będą całe gale KSW i MMAA. Z Fighters Areny, PLMMA i może XCage będą na pewno najważniejsze walki – co do całych kart, zobaczymy. Z UFC pełne karty, w Bellatorze albo główna karta, albo całe karty. Oczywiście, odpowiednio wcześniej poinformuję.

  Ogólnie, pierwotnie cały mechanizm Ligi był o wiele bardziej skomplikowany, a punkty można było zdobywać i tracić na jeszcze inne sposoby, co dawało jeszcze więcej możliwości.. ale i mocno komplikowało sprawę dla osób, które nie miałyby czasu „wgryźć” się w temat. Dlatego ostatecznie w pierwszym sezonie część opcji została usunięta, ale przy drugim już na pewno ich spróbuję, nawet jeśli oznaczałoby to, że w Lidze weźmie udział 10 osób ;)

 3. Naiver mam jedną uwagę, a zarazem propozycję – ogranicz typowania tylko do wiadomości na e-mail. Brak wglądu w typowania innych powinien być szczególnie ważny w przypadku, gdy ktoś z niewielką przewagą punktową, postanowi dla bezpieczeństwa zagrać tak samo, jak niżej notowany konkurent. Oczywiście to tylko zabawa, ale mimo wszystko dla ducha rywalizacji najlepiej byłoby typować w ten sposób.

  1. Wszystkie trzy opcje, czyli typowanie mailowo lub w komentarzach, typowanie tylko w komentarzach oraz typowanie tylko mailowo, mają swoje plusy i minusy. Myślę, że nie powinniśmy odbierać nikomu możliwości dzielenia się ze światem swoimi typami w komentarzach (ja właśnie tak będę robił, bo udział w Lidze również wezmę, choć oczywiście bez możliwości wygrania czegokolwiek). Dla tych, którzy wolą zachować swoje typy dla siebie – opcja mailowa. Myślę, że takie podejście broni się samo.

 4. Coś mi mówi, że będzie więcej, niż te „20, 30 zapaleńcow”.

  Jestem za polskimi galami, ale też bez przesady z typowaniem wszystkich walk z kart takich imprez. Wierzę, że znajdzie się złoty środek, aby wszyscy byli zadowoleni.

  Czekam na rozpoczęcie. :)

 5. Pewnie ilość uczestników będzie proporcjonalna do wartości nagród :)

  Naiver odradzam branie pod uwagi całej gali Bellatora. Choć czasem zdarzają się tam jakieś ciekawsze walki i bardziej znane nazwiska, to w większości przypadków po prostu zbiera się na szybko jakichś lokalnych zawodników, którzy nie są nikomu znani i nie mają za sobą porządnego okresu przygotowawczego. To konieczność w sezonowym formacie Bellatora, opartym na dużej ilości gal w krótkich odstępach czasu. W ciągu ostatniego sezonu undercard nabrał odrobinę mocy, ale pewnie i tak większość zawodników, którzy bedą tam startować to anonimy, którzy nawet nie zrobią wagi. Typowanie walk w takich warunkach to loteria i mija się z celem.

 6. To może być najciekawszy typer w Polsce. Mimo, że sam nie wezmę w nim udziału, z pewnością będę śledził rozwój wydarzeń. Na tej stronie wypowiada się kilku dobrych typerów i ciekawie by było, gdyby wzięli udział w tej rywalizacji.

 7. Dobry pomysł. Na pewno wezmę udział, chociaż typowanie Bellatora będzie dla mnie nie lada wyzwaniem, bo właściwie jedyne co oglądam, a i tak niezbyt uważanie to wybrane pojedynki z wagi ciężkiej i półciężkiej. Oczywiście nie zapominając o Heldzie ;)

 8. Zgadza się Marcinie. Najzabawniejsze jest to, że nie wypowiedziałem nawet słowa naiver czy lowking. Lubię ogólnie Rocksów, zarówno Wojek jak i TJ to równi goście, ale alergiczna reakcja tego portalu na naivera jest tyleż zabawna, co śmieszna, lub jak kto woli – żałosna.

  1. Dobra myśl, jeśli te gale będą się pokrywać z którąś z głównych (będą w ten sam weekend) – nie widzę problemu. Jeśli jednak nie, to nie ma co się rozdrabniać i organizować odrębnej kolejki dla 2-3 starć.

 9. „Ogólnie, pierwotnie cały mechanizm Ligi był o wiele bardziej skomplikowany, a punkty można było zdobywać i tracić na jeszcze inne sposoby, co dawało jeszcze więcej możliwości.. ale i mocno komplikowało sprawę dla osób, które nie miałyby czasu „wgryźć” się w temat. Dlatego ostatecznie w pierwszym sezonie część opcji została usunięta, ale przy drugim już na pewno ich spróbuję, nawet jeśli oznaczałoby to, że w Lidze weźmie udział 10 osób ;)”

  Szkoda, że jednak nie zdecydowałeś się wystartować na pierwotnie wymyślonych zasadach, sam mam parę pomysłów i jestem niezmiernie ciekaw co miałeś w planach. Jest jakaś szansa, że uchylisz rąbka tajemnicy, czy uzbrajamy się w cierpliwość do kolejnej edycji :)? Co oczywiście nie zmienia faktu, że zabawa zapowiada się przednio :)

  1. Bosman, nie wdając się teraz w szczegóły, mechanizm Punktów Bonusowych miał być znacznie mniej ograniczony + jeszcze kilka dodatkowych elementów urozmaicających rozgrywkę. Jeśli masz jakieś sugestie (raczej już na kolejny sezon), daj cynk na maila, wszelkie komentarze i uwagi na wagę złota :)

 10. Jeśli ktoś nie śledzi jeszcze Lowkinga na Facebooku, informuję, że gracz z najlepszym dorobkiem punktowym na dzień 1 sierpnia 2013r. otrzyma dwa bilety na galę KSW 24 :)

  Jak widać, Hajs i Levy nie szczędzą rarytasów Czytelnikom Lowkinga, doceniając merytoryczną krytykę ;D

  Wymogiem, aby być branym pod uwagę w walce o te 2 bilety, będzie prawdopodobnie konieczność polubienia profilu Lowkinga na FB, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił.. Tak, wiem, wiem..

  Wszystkie szczegóły około wtorku/środy w oddzielnym poście z typowaniem UFC 162.

 11. „W sumie zatem po pierwszej gali nasz przykładowy gracz ma 29 punktów (20 za Podstawowe Typowanie + 9 za Punkty Bonusowe”.

  Czy przy typowaniu kolejnej gali punkty zdobyte w Podstawowym typowaniu można użyć w trybie Punktów Bonusowych?

  1. Tak, ale cały czas można wykorzystać maksymalnie 9 na jedną galę (3 typy).

   Zastanawiam się też, czy wprowadzić zasadę, że co 3 gale każdy otrzymywałby z automatu dodatkowe 3 punkty bonusowe, na wypadek gdyby ktoś wcześniej się z nich „wyprztykał”, ale to zobaczymy.

 12. Naiver, przemyśl jeszcze tę kwestię z fb. Nie każdy go posiada, a zakładanie konta specjalnie dla typera średnio mi się uśmiecha… wolałbym pozostać poza tym śmietniskiem. Wszak jestem aktywnym userem lowkinga…

 13. Tak, wiem, wiem. To jest dla mnie ostateczność, ale zrobiłem już tak kiedyś na potrzeby któregoś z konkursów i nie podając żadnych danych prawdziwych, nie podając nawet e-maila z którego korzystam, nie dodając żadnych wpisów, ani znajomych, to draństwo zaproponowało mi dodanie kilku ludzi których realnie znam lub znałem. Nie mam pojęcia jak to działa, ale to gówno wie o tobie wszystko i to jest porażające.

 14. Ja również jestem sceptykiem facebooka. Już jakiś czas temu zorientowałem się, że zarówno facebook jak i google to najzwyczajniej w świecie organizacje szpiegowskie powstałe w celu zbierania danych o obywatelach świata. Zauważmy jedno, google obfotografowało praktycznie cały cywilizowany świat: w tym Twój dom, mój i każdego z tego forum. Posiadając konto mailowe na gmailu żądają od Ciebie numeru telefonu (po co im kurwa mój numer telefonu). Posiadając androida (czy jak tam się te skurwysyństwa zwą) próba połączenia z google skutkuje automatycznym włączeniem się modułu GPS (pytanie po co im moja lokalizacja?). Za to facebook doskonale dane zebrane przez google dopełnia. Podajesz im zdjęcia, szkoły które kończyłeś, swoje pełne dane osobowe itd… Podsumowując przeciętny użytkownik internetu podał: swoje dane osobowe, jakie szkoły skończył, gdzie mieszka, jaki ma numer telefonu, gdzie aktualnie się znajduję oraz jak wygląda jego mieszkanie. W zajebistych czasach nam przyszło żyć. Sorry za zaśmiecanie tematu Naiver.

  1. To prawda, mam podobne zdanie. Mimo wszystko jestem wstanie przystać na to, że CIA wie o mnie sporo, bo zwyczajnie nie sądzę, żeby kiedyś im się to przydało. Dlatego korzystam z produktów googla. Facebook natomiast oferuje pokaźną bazę informacji, która jest również dostępna innym przeciętnym użytkownikom internetu, czy firmom nie powiązanym z służbami. Na to z kolei już przystać nie mogę.

 15. Sam nie jestem wielkim fanem Facebooka, co jednak nie zmienia faktu, że jest to doskonałe narzędzie promocji i źródło, z którego na Lowkinga trafia najwięcej czytelników. Dlatego im więcej wszelakich subskrypcji i lajków dla Lowkinga, tym lepiej.

  Przy nagrodach Lowkingowych (czyli np. te 2 bilety na KSW 24) prawdopodobnie nie będzie wymogu polubienia profilu na FB, ale przy nagrodach sponsorowanych przez innych (może się pojawią) taki wymóg zapewne się pojawi. Przy nagrodzie głównej dla zwycięzcy całej Ligi chyba takiego wymogu nie będzie, ale zobaczymy, bo jednym z celów takiej Ligi jest też oczywiście dotarcie (na stałe) do większej liczby czytelników.

Dodaj komentarz

Sprawdź też
Close
Back to top button