UFC

Kto podbije UFC w 2019 roku?

Którzy zawodnicy – dziś jeszcze niemogący pochwalić się szczególnie rozpoznawalnymi nazwiskami – na koniec 2019 roku przebiją się do czołowej piętnastki swojej dywizji lub mocno poprawia swoją pozycję?

Jakie kryteria przyjąłem, wskazując czarne konie 2019 roku? Otóż, wszyscy spełniać muszą dwa warunki – mieć nie więcej niż pięć stoczonych walk w oktagonie UFC oraz znajdować się poza czołową piętnastką swojej kategorii wagowej.

A zatem… Kto może zostać Israelem Adesanyą 2019 roku?

Kategoria kogucia

Nie jest źle. Abstrahując od tego, że w czołowej piętnastce znajdziemy Petra Yana, który w tym roku jak najbardziej może przedrzeć się do walki o złoto, poza Top 15 znajduje się kilku zawodników, którzy rokują naprawdę dobrze – i na koniec 2019 roku mogą być sklasyfikowani w czołowej piętnastce.

Który z nich dokona największego progresu? Myślę, że będzie to…

Montel Jackson

Kraj: USA | Wiek: 26 lat | Rekord: 7-3 | Rekord UFC: 1-1

Montela Jacksona wyróżniają przede wszystkim kapitalne warunki fizyczne – jest wysoki i dysponuje świetnym zasięgiem – oraz poprawiające się z walki na walkę ich wykorzystanie. To przede wszystkim sprawny, walczący z odwrotnej pozycji uderzacz, który potrafi też błysnąć w parterze, robiąc doskonały użytek z długich kończyn.

Przegrał co prawda w debiucie z Rickym Simonem, ale walkę tę wziął w zastępstwie. Nie był w stanie uwolnić się spod presji zapaśniczej rywala, ale i tak jego defensywa zapaśnicza wyglądała przyzwoicie – a co najważniejsze, nie tracił ducha walki do samego końca.

Zwycięstwo z Brianem Kelleherem – absolutna demolka – potwierdziło, że w 26-latku drzemie nie lada potencjał.

Oczekiwania:

Jeśli Jackson nie będzie miał problemów z wagą – przy okazji ostatniej walki przestrzelił ją o funta – może w tym roku dopisać do rekordu 2-3 zwycięstwa, być może przedzierając się do czołowej piętnastki dywizji.

Następna walka:

Brak

Honorowe wyróżnienie

Sean O’Malley (10-0, 2-0 UFC) – 24 lata
Nathaniel Wood (15-3, 2-0) – 25 lat
Martin Day (8-3, 0-1) – 30 lat
Julio Arce (15-3, 2-1) – 29 lat

Zeszłoroczne typy na „czarne konie 2018”

Sean O’Malley (1-0 w 2018 roku)
Kategoria piórkowa

Określenia mianem czarnego konia zawodników spoza czołówki wagi 145 funtów nastręczyło mi pewnych problemów, bo względem wielu z nich mam nadal sporo wątpliwości, ale…

Sodiq Yusuff

Kraj: Nigeria | Wiek: 25 lat | Rekord: 8-1 | Rekord UFC: 1-0

Nie będę ukrywał, że ultra-agresywnym – nieszczególnie technicznym – nastawianiem w debiutanckim starciu z Sumanem Mokhtarianem Sodiq Yusuff uniósł lekko moją brew, ale…

Pamiętam jednak jego starcie z mocnym Mike’iem Davisem podczas gali DWCS – wypadł tam rewelacyjnie, będąc niezwykle wyrachowanym, a jednocześnie diablo skutecznym.

Yusuff wyróżnia się przede wszystkim w obszarze stójkowym, gdzie poza niesamowitą dynamiką i kowadłami w pięściach bryluje też w obszarze lowkingów wyprowadzanych na wysokości łydki.

Oczekiwania:

Sodiq Yusuff ma dopiero 25 lat, więc nadal z każdą walką może się mocno rozwijać. Jeśli okiełzna mordercze żądze, pod koniec 2019 roku może śmiało dopominać się o walki z czołową piętnastką dywizji.

Następna walka:

Brak

Honorowe wyróżnienie

Hakeem Dawodu (9-1, 2-1 UFC) – 27 lat
Shane Burgos (11-1, 4-1) – 27 lat
Bobby Moffett (14-3, 1-0) – 28 lat

Zeszłoroczne typy na „czarne konie 2018”

Yadong Song (2-0 w 2018 roku)

Kategoria lekka

Perspektywicznych zawodników spoza czołówki nie brakuje natomiast w kategorii lekkiej. Jednak wybór mógł tutaj być tylko jeden…

Don Madge

Kraj: RPA | Wiek: 28 lat | Rekord: 8-3-1 | Rekord UFC: 1-0

Afrykaner zaprezentował nieprawdopodobną dyspozycję w debiutanckim boju w UFC, rozbijając w pył Te Edwardsa.

Nie ukrywam, że swoimi umiejętnościami odrobinę przypomina mi wspomnianego wcześniej Petra Yana – w tym znaczeniu, że wydaje się produktem niemal ukończonym, wszechstronnym i niebezpiecznym w każdym elemencie oktagonowego rzemiosła.

Wyróżnia go agresja, a także piekielnie groźna stójka oraz zaskakująco niebezpieczny parter.

Największe wrażenie w debiucie Don Madge zrobił jednak na mnie swoim charakterem i bezkompromisowym podejściem do rywala, odrobinę w tych aspektach przypominając takich zawodników jak Nate Diaz czy Max Holloway – w każdej sekundzie pojedynku, w każdym położeniu, także z pleców, wręcz kipiał niezmąconą niczym pewnością siebie, będąc przekonanym, że to jego ręka ostatecznie powędruje w górę.

Oczekiwania:

Afrykaner miewał w ostatnich latach problemy zdrowotne, ale jeśli będą go omijały – oby! – w 2019 roku może utorować sobie drogę w pobliże czołowej piętnastki mocnej dywizji lekkiej.

Następna walka:

Brak

Honorowe wyróżnienie

Gregor Gillespie (12-0, 5-0 UFC) – 32 lata
Devonte Smith (8-1, 1-0) – 25 lat
Damir Ismagulov (17-2, 1-0) – 27 lat
Jalin Turner (7-4, 0-1) – 23 lata

Zeszłoroczne typy na „czarne konie 2018”

Islam Makhachev (2-0 w 2018 roku)
Kategoria półśrednia

W kategorii półśredniej zawodników, którzy nie są jeszcze szczególnie rozpoznawalni, a rokują świetnie, wielu nie znajdziemy – ale ci, których znajdziemy, mogą namieszać naprawdę mocno.

Nie ukrywam, że miałem tutaj pewien dylemat, ale ostatecznie stawiam na…

Geoff Neal

Kraj: USA | Wiek: 28 lat | Rekord: 10-2 | Rekord UFC: 2-0

Geoff Neal pokazał się ze spektakularnej strony w konfrontacji z Frankiem Camacho – swojej drugiej pod sztandarem amerykańskiego giganta. Ubił piekielnie twardego rywala w drugiej rundzie efektownym kopnięciem na głowę.

Walczącego z odwrotnej pozycji Amerykanina wyróżnia świetna stójka – i to zarówno przy inicjowaniu ataków, jak i w kontrach. Jego długi, soczysty kros sieje prawdziwe spustoszenie. W swoich poczynaniach Neal jest niezwykle cierpliwy i metodyczny – a jednocześnie niebywale precyzyjny.

Oczekiwania:

Nie do końca wiadomo, jak Neal prezentuje się od strony zapaśniczej, ale jeśli czas, który obecnie spędza na pracy kelnera, poświęci na szlify wrestlerskie, może w 2019 roku stanowić zagrożenie dla o wiele wyżej sklasyfikowanych rywali.

Następna walka:

Belal Muhammad – 19.01, UFC on ESPN+ 1

Honorowe wyróżnienie

Alexey Kunchenko (20-0, 2-0 UFC) – 34 lata
Curtis Millender (17-3, 3-0) – 31 lat

Zeszłoroczne typy na „czarne konie 2018”

Ramazan Emeev (2-0 w 2018 roku)

Kategoria średnia

Oj, tutaj nie jest różowo… Poza czołową piętnastką rankingu wagi średniej naprawdę trudno o zawodników, którzy świetnie rokowaliby na ten rok. Skoro jednak trzeba, to…

Trevin Giles

Kraj: USA | Wiek: 26 lat | Rekord: 11-0 | Rekord UFC: 2-0

Największe atuty Trevina Gilesa to młodość – ma 26 lat – oraz wszechstronność. Amerykanin to bowiem solidny zapaśnik, który w ostatniej potyczce zaprezentował też duży progres w płaszczyźnie kickbokserskiej – szczególnie w aspekcie wykorzystania ciosów prostych, którymi metodycznie porozbijał i ostatecznie ubił Antonio Bragę Neto.

Oczekiwania:

Na tę chwilę trudno wskazać, jak daleko Giles może zajść, bo rywale, z którymi dotychczas się mierzył, zdecydowanie nie zachwycali pod względem umiejętności.

Jego forma również stoi pod znakiem zapytania – a to dlatego, że w 2018 roku ani razu nie wystąpił w oktagonie, koncentrując się na karierze policjanta. W 2019 roku zapowiada jednak powrót.

Następna walka:

Brak

Honorowe wyróżnienie

Kevin Holland (13-4, 1-1 UFC) – 26 lat
Tom Breese (11-1, 4-1) – 27 lat

Zeszłoroczne typy na „czarne konie 2018”

Israel Adesanya (4-0 w 2018 roku)
Oskar Piechota (1-1 w 2018 roku)

Kategoria półciężka

Kategoria półciężka od dłuższego czasu znajdowała się w ogniu krytyki – właśnie z powodu braku perspektywicznych zawodników. Jednak – nie tym razem! Poza czołową piętnastką bez problemu znajdziemy fighterów, którzy rokują bardzo dobrze – a na dodatek są jeszcze młodzi.

Mój wybór to…

Johnny Walker

Kraj: Brazylia | Wiek: 26 lat | Rekord: 15-3 | Rekord UFC: 1-0

Johnny Walker nie jest może zawodnikiem szczególnie poukładanym – w jego poczynaniach nadal nie brakuje ryzykanctwa i młodzieńczej fantazji, które w starciach ze starymi wygami mogą zaprowadzić go na manowce – ale miewa przebłyski, które znamionują wielką klasę.

Potrafi walczyć z obu pozycji, dysponuje rewelacyjnymi warunkami fizycznymi, uderza i kopie bardzo mocno, jest piekielnie niebezpieczny z klinczu, gdzie zaprzęga do działania mordercze łokcie i kolana, ale przede wszystkim wyróżnia się nastawieniem do walki – wydaje się naprawdę świetnie bawić w oktagonie, być stworzonym do walki.

Oczekiwania:

Nie tylko nadmierna fantazja Brazylijczyka może stanowić dlań problem w starciach z mocniejszymi rywalami – ale przede wszystkim podejrzana obrona przed obaleniami.

Jeśli jednak otrzyma czas na uszczelnienie defensywy zapaśniczej, nie będąc od razu rzuconym do pojedynków z wyróżniającymi się w tym obszarze zawodnikami, w 2015 roku może przedrzeć się nie tylko do czołowej piętnastki wagi półciężkiej, ale nawet do Top 10.

Następna walka:

Brak

Honorowe wyróżnienie

Magomed Ankalaev (9-1, 1-1 UFC) – 26 lat
Darko Stosic (13-1, 1-0) – 26 lat
Aleksandar Rakic (11-1, 3-0) – 26 lat

Zeszłoroczne typy na „czarne konie 2018”

Abdul-Kerim Edilov (0-0 w 2018 roku)
Dominick Reyes (2-0 w 2018 roku)
Tyson Pedro (1-2 w 2018 roku)
Jordan Johnson (2-0 w 2018 roku)
Kategoria ciężka

Niestety, w królewskiej dywizji mamy prawdziwy dramat pod kątem młodych-zdolnych. Naprawdę trzeba się wysilić, żeby poza czołową piętnastką odnaleźć zawodników, którzy mogą namieszać w 2019 roku… Tym niemniej…

Juan Adams

Kraj: USA | Wiek: 26 lat | Rekord: 5-0 | Rekord UFC: 1-0

Tak, wiem, Juan Adams nie zachwycił w debiutanckim boju, w którym po bardzo skomplikowanej chwilami walce ubił Chrisa de la Rochę, ale…

Pierwsze śliwki za płoty! Był to dla 26-latka debiut i pierwsza w zawodowej karierze walka, która wyszła poza pierwszą rundę, co w jakimś stopniu może usprawiedliwiać jego występ.

Niewątpliwie wyróżniający się warunkami fizycznymi i preferujący walkę z góry Adams jest nadal na etapie zdobywania doświadczenia – i w tym kontekście starcie z de la Rochą może mu wiele dać. Przetrwał trudne chwile, musiał zacisnąć zęby, pokonać zmęczenie. Przyda się.

Oczekiwania:

Kategoria ciężka do najliczniejszych nie należy, wobec czego dwa kolejne zwycięstwa powinny pozwolić Juanowi Adamsowi na przebicie się w pobliże czołowej piętnastki dywizji – byle nie rzucano go do walk z czołową piętnastką, bo nie wydaje się na to w tej chwili gotowy.

Następna walka:

Brak

Honorowe wyróżnienie

Justin Willis (8-1, 4-0) – 31 lat
Ruslan Magomedov (14-1, 3-0) – 32 lata

Zeszłoroczne typy na „czarne konie 2018”

Marcelo Golm (0-2 w 2018 roku)
Tai Tuivasa (2-1 w 2018 roku)
Justin Ledet (0-1 w 2018 roku)

*****

Lowing.pl trzy miesiące z Patronite.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button