KSWPolskie MMA

Jednoznaczna deklaracja! Bohdan Gnidko odpowiedział na zarzuty o promowanie Bandery!

Bohdan Gnidko zabrał głos na temat zamieszania, jakie pojawiło się na nadwiślańskiej scenie MMA w związku z kolorystyką czapki, jaką założył po pokonaniu Rafała Kijańczuka.
Może i w sobotę Bohdan Gnidko dokonał nie lada wyczynu, w ramach gali KSW 82 w Warszawie odnosząc trzecie już zwycięstwo pod sztandarem polskiego giganta przez skończenie w pierwszej rundzie – poddał Rafała Kijańczuka – ale media społecznościowe organizacji zdominował zupełnie inny temat – a mianowicie czapka, jaką Ukrainiec założył po zwycięstwie.

Poszło o jej czerwono-czarną kolorystykę, która w Polsce w kontekście Ukrainy przywołuje najgorsze wspomnienia. Symbolizuje bowiem Ukraińską Armię Powstańczą i jednego z przywódców kierujących nią Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Banderę, odpowiedzialnego między innymi politycznie za rzeź wołyńską.
W mediach społecznościowych KSW zawrzało. Widać wyraźnie, że nad Wisłą doszło do kontr-reakcji w odpowiedzi na stręczoną od ponad roku narrację o nieustającej przyjaźni polsko-ukraińskiej. Pod wpisami poświęconymi zwycięstwu Bohdana Gnidki pojawiła się lawina krytycznych komentarzy pod adresem Ukraińca i organizacji – właśnie za domniemane promowanie rzeźnika Bandery.

Do zarzutów odnieśli się organizatorzy, publikując w swoich mediach społecznościowych poniższe oświadczenie.

– Czapka, którą miał na sobie podczas KSW 82 Bohdan Gnidko, jest tradycyjną czapką kozacką, która najczęściej miała właśnie czerwony ogon i różnego koloru kołpak.

– Liczne czapki tego typu znajdą Państwo np. w filmie „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Pana Jerzego Hoffmana. Polecamy tę pozycję.

– Można również wpisać w wyszukiwarkę grafik frazę: Ukrainian Cossacks Hat – pojawią się liczne przykłady takich właśnie czapek w formie pamiątek.

W poniedziałek głos zabrał też główny zainteresowany. Na profilu Bohdana Gnidki na Instagramie pojawiły się sformułowane w języku polskim wyjaśnienia wraz ze zdjęciami. Ukrainiec postawił sprawę jasno.– Witam wszystkich – napisał. – Chcę wyjaśnić i opowiedzieć o mojej czapce, w której walczyłem. To jest czapka kozacka i nie ma to nic wspólnego z Banderą.

– Ta czapka była noszona przez kozaków zaporoskich. To było ich nakrycie głowy.

– Kapelusz miał ważne znaczenie symboliczne w stroju Kozaka – znak odwagi, inteligencji i honoru Kozaka, który nadawał jego obrazowi plastyczną kompletność i kompletność znaczenia; bez czapki „kozak wcale nie jest kozakiem”.

– Symbolika czapki sięga archaicznego utożsamiania z najważniejszą częścią ciała – głową, która kojarzona była z supremacją i uważana była za naczynie dla umysłu.

Niepokonany w zawodowej karierze Ukrainiec – wszystkie walki rozstrzygnął w pierwszej rundzie – uchodzi za jednego z głównych, obok Oumara Sy, kandydatów do walki o tytuł mistrzowski wagi półciężkiej z Ibragimem Chuzhigaevem. Jednak w wywiadach udzielonych po sobotniej gali Bohdan Gnidko nieoczekiwanie stwierdził – być może w charakterze wypracowania korzystnej pozycji negocjacyjnej? – że potrzebuje jeszcze jednej albo dwóch walk, aby być gotowy do pojedynku o tron.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie z 3X ZAKŁADEM BEZ RYZYKA – DO 100, 200 i 300 ZŁ

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button