„Lekarze zrobili, co mogli, próbowali nawet skontaktować się z prezydentem” – zmarł Abdulmanap Nurmagomedov

Tragiczne wieści napłynęły z Rosji – w Moskwie zmarł wybitny rosyjski trener Abdulmanap Nurmagomedov.

W szpitalu w Moskwie zmarł Abdulmanap Nurmagomedov – ojciec, trener i mentor niepokonanego mistrza kategorii lekkiej UFC Khabiba Nurmagomedova. Powodem komplikacje zdrowotne w następstwie zakażenia koronawirusem.

O śmierci Abdulmanapa poinformował w piątek czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow.

Nurmagomedov senior rozchorował się w kwietniu. Po namowach rodziny trafił do szpitala w Machaczkale. Jego stan uległ jednak pogorszeniu, wobec czego został przetransportowany do Szpitala Wojskowego w Moskwie.

Potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem, w następstwie którego doznał ataku serca, z którym miał od dawna poważne problemy. Po operacji wprowadzono go w stan śpiączki farmakologicznej. Kilka dni później przebudził się i wydawało się, że stan jego zdrowia powoli się poprawia.

– Stan ojca jest nadal poważny, jest na oddziale intensywnej opieki medycznej – powiedział dwa tygodnie temu Dagestański Orzeł w rosyjskiej telewizji. – Koronawirusa już nie ma, ale infekcja odbiła się na jego nerkach i sercu. Wirusa już nie ma.

– Przychodzę do szpitala i rozpoznaje mnie, ale nadal nie ma komunikacji, bo jest podłączony do urządzeń. Każdego dnia odwiedzam go na pół godziny, trzymam jego rękę, pytam, czy mnie poznaje. Kiwa głową. Nie może mówić, ale pokazuje gestami, że mnie poznaje.
– Jestem pewien, że lekarze, którzy leczą ojca, są jednymi z najlepszych na świecie. Nie mam wątpliwości. Dziękuję za wszystko, co robią. W tym aspekcie wszystko jest bardzo dobrze. Po prostu potrzeba czasu, bo uszkodzenia sa bardzo ciężkie. Rehabilitacja będzie trudna i długa.

– Chodzę do klubu codziennie. Wiem, że mój ojciec nie chciałby, żebym opuszczał sesje treningowe z jego powodu.

– Gdy go odwiedzam, zawsze mówię mu: „Ojcze, trenowałem rano i wieczorem, trenuję codziennie, jestem w dobrej formie”. Mówię mu o wszystkim, co robię i widzę, jak się uśmiecha.

– Trening pomaga mi w walce ze stresem. Pomaga oderwać się od tego. Rozluźnia mnie. Trenuję więc codziennie. Myślę, że powrócimy jesienią, aby bronić tytułu.

Komentator i przyjaciel rodziny Ramazan Rabadanov poinformował, że Abdulmanap zmarł z powodu ataku serca i wylewu do mózgu.

– Byli w stanie naprawić serce, ale mózgu już nie – powiedział w rozmowie z Championat.com. – Nie wyszedł ze śpiączki. Sytuacja była zbyt trudna. Było za późno. Lekarze zrobili, co mogli. Próbowali nawet skontaktować się z prezydentem, ale sytuacja była zbyt trudna.

We wrześniu ubiegłego roku Abdulmanap po raz pierwszy stanął w narożniku Khabiba od czasu, gdy ten rozpoczął karierę w UFC. W Abu Zabi w ramach gali UFC 242 Dagestański Orzeł obronił po raz drugi tytuł mistrzowski, pokonując Dustina Poiriera.
Abdulmanap Nurmagomedov – ojciec Magomeda, Khabiba i Aminy – miał 57 lat.

Obstawiaj wszystkie walki UFC na PZBUK i odbierz cashback 200 PLN

*****

„Chciałem podać rękę, powiedział mi: spie*dalaj” – Okniński porównał zachowanie po walce Pudzianowskiego i Janikowskiego

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply