UFC

Walki w Kalifornii zostaną odwołane, jeśli w dniu gali zawodnik przekroczy zakontraktowany limit wagowy o ponad 15%

Stanowa Komisja Sportowa w Kalifornii nie ustaje w walce z dużym ścinaniem wagi – i uczyniła w tym kierunku kolejny krok.

Wyróżniająca się determinacją w walce z dużym ścinaniem wagi Kalifornijska Stanowa Komisja Sportowa (CSAC) – druga po tej z Nevady najważniejsza w Stanach Zjednoczonych – podjęła decyzję o wprowadzeniu zapisów, wedle których walka, w której jeden z zawodników – lub obaj – wniesie w dniu gali na wagę ponad 15% więcej niż wynosi zakontraktowany limit wagowy, zostanie automatycznie odwołana.

Zobacz także: „Uderzył go jak pi*da” – menadżer Khabiba zaatakował menadżera Jonesa

Jak donosi ESPN.com, podczas wtorkowego posiedzenia komisarze zagłosowali jednomyślnie w stosunku 5-0 za taką właśnie zmianą.

Nowe przepisy wprowadzono z nadzieją na to, że zawodnicy nie będą dzień wcześniej – tj. podczas ważenia poprzedzającego galę – ścinali tak wiele wagi poprzez posunięte do granic bezpieczeństwa odwadnianie organizmu.

Wedle nowych ustaleń, zawodnicy, dla przykładu, kategorii lekkiej w dniu walki nie będą mogli przekroczyć 178.2 funta. W wadze półciężkiej limit wagowy w dniu walki wynosić będzie 235,7 funta.
Wcześniejsze przepisy obowiązujące w stanie Kalifornia stanowiły, iż zawodnik, który w dniu pojedynku przekroczy swoją wagę z dnia ważenia o ponad 10%, może zostać przy okazji kolejnej walki przeniesiony do wyższej kategorii wagowej. Zasada ta nadal będzie obowiązywać, ale jednocześnie przekroczenie wagi o 15% lub więcej względem zakontraktowanego limitu doprowadzi wedle nowych regulacji do odwołania pojedynku.

Dane zebrane przez komisarzy w okresie od stycznia do października 2019 roku wskazują na to, że spośród 285 walk w różnych organizacjach w 28 przypadkach co najmniej jeden zawodnik przekroczył w dniu gali zakontraktowany limit wagowy o ponad 15%.

Jako ciekawostkę dodajmy, że przy okazji gali UFC 241 w Anaheim trójka zawodników przekroczyła tenże limit. Byli to Sodiq Yusuff (ze 145 funtów do 169.2 funta – wzrost o 16,7%), Manny Bermudez (140 do 164.8 – 17,7%) oraz Sabina Mazo (126 do 145.6 – 15,6%). O włos od przekroczenia 15% był też Paulo Costa – ze 186 do 213.8, czyli wzrost o 14,9%.

Jak jednak ocenia przewodniczący CSAC Andy Foster, nowe regulacje wejdą w życie w Kalifornii dopiero za około rok. Tyle bowiem potrzeba na cały proces legislacyjny.

*****

„Zawsze było między nami w porządku, ale…” – Jon Jones odpowiada Anthony’emu Johnsonowi

Powiązane artykuły

Komentarze: 2

Dodaj komentarz

Back to top button