Dziennikarze MMAUFC

UFC 2014 – Wielkie Proroctwa Branżowe II

………………………………………………………………………………………………………..

~~~ Dywizja lekka ~~~

………………………………………………………………………………………………………..

Czarny koń 2014

Paweł „Yoshi” Pradyszczuk, Fight24.pl

Anthony Pettis, jeśli kontuzja i rehabilitacja nie wpłyną negatywnie na jego dotychczasową formę, to całkiem możliwe, że na dłuższy czas zatrzyma tytuł mistrza.

Niepokonany Khabib Nurmagomedov udowodnił, że jest zawodnikiem, z którym należy się liczyć. Już od małego miał styczność ze sportami walki, a szczególnie walka w parterze nie jest mu obca. Nurmagomedov ma zadatki na mistrza, ale czas i kolejni przeciwnicy zweryfikują jego umiejętności.

Gilbert Melendez zapewne będzie chciał udowodnić w tym roku, że porażka z Bensonem Hendersonem i strata tytułu to pomyłka. Jest zdeterminowany i będzie chciał wrócić na szczyt.

Łukasz „Juras” Jurkowski, BetSafe

Khabib Nurmagomedov. Jest w stanie pozamiatać oktagon każdym. Trzeba dać mu tylko szansę.

Marek Pośnik, MyMMA.pl

Gilbert Melendez: El Nino uległ Hendersonowi po kontrowersyjnej decyzji, ale w walce z Sanchezem pokazał, że jest zdeterminowany, aby wrócić po swoje i stawiam, że rok 2014 będzie rokiem byłego czempiona Strikeforce.

Rafael dos Anjos: zawodnik z Rio De Janeiro poczynił ogromne postępy od czasu angażu w UFC i zwycięstwem nad Khabilovem powinien rozpocząć kolejny udany dla siebie rok.

Edson Barboza: paradoksalnie – zawodnik z Kraju Kawy – wiele wyniósł z porażki z Varnerem i tę lekcję widać było w ostatnich walkach. Dzięki nieprzewidywalnej stójce Barboza może jeszcze sporo namieszać w tej kategorii.

Mateusz Paczkowski, UFC Poland

Jest kilka nazwisk, które mogą namieszać w wadze lekkiej UFC w 2014r. Postawię zdecydowanie na Khabiba Nurmagomedova i Michaela Johnsona. Obaj zawodnicy robią na mnie ogromne wrażenie i wiem, że przynajmniej jeden z nich będzie blisko walki o pas mistrzowski w drugiej połowie 2014r. Jednakże prawdziwym przebojem do czołówki może włączyć się Ross Pearson. Jeśli Anglik pokona na marcowej gali UFC w Londynie Melvina Guillarda, to będzie zestawiany z samym TOPem wagi lekkiej.

Tim Leidecker, menadżer m.in. Piotra Hallmanna, Łukasza Sajewskiego, Marcina Bandla

Piotr Hallmann – Piotr to wielki profesjonalista. Mocno wierzę, że nie ma w sporcie ciężej pracującego atlety, który jest równie zdeterminowany do nieustannego progresu. Czterema brutalnymi wygranymi w zeszłym roku Piotr przeniósł swoją karierę na wyższy poziom, dominując będącego od dawna w europejskiej czołówce Vainikainena oraz kończąc w Brazylii Massarandubę. Płetwal powoli wchodzi w swój najlepszy wiek, systematycznie poprawiając swoje słabsze strony, by stać się jeszcze kompletniejszym zawodnikiem.

Comber, zwycięzca I sezonu Ligi Lowking

Gilbert Melendez – jeśli tylko nie będzie dawał się ponieść emocjom, jak w starciu z Sanchezem, bez wątpienia ponownie dostąpi zaszczytu walki o pas, odprawiając wcześniej zaproponowanych mu rywali.

Jose Aldo – uważam, że po pokonaniu Lamasa Aldo zdecyduje się zasilić kategorię lekką. Całkowicie zdominował wagę piórkową, coraz ciężej znosi katorżnicze zbijanie wagi i nawet znajdujący się na wznoszącej fali Mendes nie byłby dla niego wyzwaniem. Wkraczając do kategorii lekkiej, kolejny raz udowodni swoją wartość.

Al Iaquinta – to będzie dobry rok dla Ala. Poczynił niebywały progres, trenując z najlepszymi pod banderą Serra-Longo Fight Team.

Grzegorz Szczepanik, MMAOctagon.pl

Khabib Nurmagomedov – ciężko go nazywać czarnym koniem, bo Khabib w tym momencie już jest rozpoznawalny, 21-0, 7 K.O/TKO, 7 poddań, 7 decyzji. Dosyć nieprzewidywalna stójka i solidne zapasy. W tym roku Khabib błyśnie jeszcze bardziej niż w 2013 roku.

Rustam Khabilov – Rosjanin od suplesów ;) Mega zapasy, solidna stójka i Greg Jackson za plecami… Czy trzeba tu cokolwiek więcej tłumaczyć? Ewentualnie mogę dodać jego rekord: 17-1.

Gilbert Melendez – Gilbert to klasa sama w sobie, po porażce z Bensonem, pokonał Diego Sancheza. Myślę, że w tym roku zobaczymy go, jak po raz drugi zawalczy o pas UFC.

Jacek Adamczyk, MMAnia.pl

Myles „Fury” Jury – młody, zdolny, niepokonany. Warto na niego stawiać.

Piotr Hallmann – Polak potrafi. I kolejnej szansy na zwycięstwo nie zmarnuje.

Slipmych, autor Betting Clubu na Lowking.pl

Rustam Khabilov – Khabilov udowodnił w 2013 roku dwie rzeczy:

* Trochę mu jeszcze brakuje do umiejętności, którymi dysponuję Anthony Pettis

* Rustam Khabilov męczący się z Jasonem Dentem to już przeszłość

Tygrys z Rosji, trenujący w klubie Grega Jacksona i Mike’a Wilkeljhona, robi z walki na walkę ogromne postępy i jeśli jego rozwój w 2014 roku będzie równie eksplozywny, to możemy być pewni, że Rustam namiesza w lekkiej.

Bartek Stachura (naiver), Lowking.pl

Adriano Martins – nie wiem, czy już teraz ubije Donalda Cerrone, przebojem wdzierając się do czołówki dywizji lekkiej, ale wiem, że to wielki jak na tą kategorię, twardy, agresywny i wszechstronny zawodnik, który powinien bez problemu rozprawiać się z całą masą średniaków w dywizji lekkiej.

Elias Silverio – fantastycznym występem przeciwko Vallie-Flaggowi potwierdził, że może stać się potężną siłą w tej kategorii wagowej. Świetna stójka, dobre zapasy i parter, doskonała kondycja i świetne warunki fizyczne – potencjał nie lada!

Edson Barboza – to już uznana firma, ale rok 2014 zakończy na wyższym miejscu niż to, na którym aktualnie się znajduje. Jego problem jest jasny jak słońce (boks w defensywie), a skoro wie, nad czym pracować, to nie wątpię, że w tym roku załata te dziury, wchodząc do czołowej dziesiątki dywizji.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7Następna strona

Powiązane artykuły

Komentarze: 34

  1. WW :
    -Condit nowym mistrzem
    -Thatch udowodni, że daleko zajdzie
    -Dong pojawi się w top 10
    LW :
    -Cerrone nauczy się trzymać gardę i zostanie mistrzem (P.S. To prawda)
    -Khabilov ubije Dos Anjosa i zawalczy z kimś z top 5, wcale nie będąc bez szans
    FW :
    -Holloway zacznie dobijać się do top 10
    -jak i McGregor
    -Poirier dalej będzie robił progres i przebije się do ścisłej czołówki
    BW :
    -McDonald wywalczy sobie TSa na 2015 rok
    FW :
    -Lineker dojdzie do TSa

  2. A, jeszcze dziwnym trafem pominąłem Toma N. w FW, który swoimi ciężkimi łapami i świetnym grapplingiem wyrobi szybko markę oraz Scogginsa w muchach, który łączy ciekawą stójkę z mocnym bjj i zapasaami.

  3. Półśrednia:
    -Hendricks zdobędzie pas
    -Matt Brown będzie kontynuował serię zwycięstw
    -Lombard – w niższej kategorii nie będzie aż tak odstawać wzrostem i zasięgiem, co spowoduje, że będzie częściej trafiać. A wszyscy wiemy co się dzieje, gdy Lombard trafia. Problemem może być kondycja, która nawet w wyższej kategorii nie była jego atutem.
    Lekka:
    -Pettis zachowa tytuł. Przeszkodzić mogą mu tylko kontuzje lub… Melendez i Nurmagomedov.
    -Khabilov będzie miał dobry rok, ale o pas walczyć nie będzie.
    -Edson Barboza – w tym roku Brazylijczyk zachwyci, wygrywając efektownie kilka walk.
    Piórkowa:
    -Aldo i długo, długo nic, dalej Mendes. Aktualny mistrz odprawi wszystkich pretendentów i być może przejdzie do wagi lekkiej. Wtedy mistrzem zostanie Mendes.
    -Cub Swanson zaliczy dobry rok, ale polegnie z Aldo
    Kogucia:
    -Faber vs Barao – walka będzie wyrównana, ale wygra Brazylijczyk. Faber dalej będzie wygrywał wszystko oprócz pasa.
    -TJ Dillashaw – udowodni, że przypadkiem w czołówce się nie znalazł, prawdopodobnie zawalczy o mistrzostwo.
    Musza:
    Mistrz pozostanie na tronie, a Dodson i Benavidez pozostaną w pierwszej trójce. Czarnym koniem będzie Ali Bagautinov.

    Pewnie pominąłem kilku zawodników, ale to dlatego, że za dużo kategorii na raz, ciężko wszystko spamiętać. Lepiej byłoby rozbić to na więcej części. Czemu inni nie pisali o rozczarowaniach?

  4. Ja typowałem zawodników, którzy moim zdaniem będą mieli po prostu udany 2014 rok. Starałem się wyłowić kilka mniej znanych nazwisk, ale tutaj chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i miłą atmosferę, więc dogłębna analiza sformułowania „czarny koń” i rygorystyczne wyszukiwanie odkryć roku nie jest chyba nadrzędnym celem tego tematu.

  5. Moim zdaniem typowanie jako potencjalnego „czarnego konia” mistrza dywizji jest co najmniej dziwne. Nie ma potrzeby, żeby ustalać twardą granicę np. do 3 zwycięstw w UFC, natomiast pod pojęciem czarnego konia kryje się osoba, której zwycięstwo/dobra dyspozycja były w jakimś stopniu zaskakujące. Jak widzę, że dany redaktor w każdej wadze wypisuję tylko oczywistą czołówkę to odechciewa mi się czytać jego przewidywań. Czarne konie: ciężka- cain, jds półciężka- bones, gus, evans średnia- weidmann, jacare, belfort…

    Chyba nie o to chodziło

  6. ” „Czarny Kuń” – ktoś, kto nieoczekiwanie zwycięża lub odgrywa wielką rolę w jakichś wydarzeniach, choć nikt się tego nie spodziewał”

    Biorąc pod uwagę ostatni fragment tej „definicji”, każdy typ jaki podajemy w proroctwach jest sprzeczny, bo wątpię, żeby ktoś typował zawodnika, u którego nie oczekuje dobrych i zwycięskich występów. Przykładowo podaje Andre Fili jako „czarnego kunia” na 2014 rok, a ktoś mi napiszę „Człowieku, to ma być czarny koń? Przecież po jego debiucie każdy głupi wie, że w 2014 roku ten zawodnik dopiszę kolejne wygrane do swojego rekordu. Znajdź kogoś nieoczekiwanego”. No i jaki to ma sens? Oczywiście Andre Fili razi mniej w oczy niż JDS lub Lyoto Machida, ale uważam, że każdy typ można podważyć, tak samo jak każdy typ można spróbować wybronić, dlatego takie ortodoksyjne trzymanie się napompowanej definicji nie jest w 100% wykonalne. Po za tym mogłoby to doprowadzić do podawania lekkomyślnych typów, do których mało kto byłby przekonany, a to już chyba bezsens.

    1. Za dużo w tym filozofii.

      Czarny koń to ktoś, kto nie jest w gronie faworytów/czołówce rankingów, a jednak potrafi dużo namieszać.

      Przekładając to na nomenklaturę piłkarską, to czarnym koniem nie będzie Brazylia, Niemcy, Hiszpania, ale mogą być Grecja, Rosja, Korea Południowa itd.

    1. Ja w to wchodzę, PAN EM :) Propozycja moja jest taka – jak Lombard wygra, to napiszesz jakiś artykuł o MMA na Lowkinga (temat, długość itd. wszystko Twoja sprawa), jak przegra natomiast to… zaproponuj coś w granicach rozsądku ;)

  7. Puczi, przeceniłem Maequardta i przyznałem się do błędu (nie będę ukrywał, że zawsze go lubiłem jako zawodnika i po prostu mój odczyt sytuacji zawiódł). Shieldsa natomiast nie cierpię ze względu na jego styl, więc tym razem nie ma mowy o wtopie.

    Naiver, stoi :). Coś wymyślę, hehe!

  8. Pan Em, nie zaloze sie, bo sie zgadzam. Shields to zawodnik wysokiej klasy, sportowiec z krwi i kosci. Niestety bez tej pozadanej przez wszystkich dozy szalenstwa i bojowego nastawienia. Utoczy z Lombarda kupe gnoju. Decyzja jak nic. Mialem Jake’a w swojej stajni czarnych koni, ale ostatecznie wyprzedzil go Gastelum, z uwagi na sympatie. A typy mogly byc maksymalnie trzy.

  9. Tsubasa, remis to remis, PAN EM pisze tekst, ja nie, jakieś przywileje muszę tu mieć ;)

    Stawiałem u buka na Shieldsa w starciach z Woodley’em i Maią, ale z tych dwóch to Lombardowi zdecydowanie bliżej do… Ellenbergera :D Powalenie Kubańczyka będzie bardzo trudne, a moment skracania dystansu, gdy Shields będzie chciał przenieść walkę do klinczu pod siatkę, cholernie ryzykowny, bo w półdystansie Lombard jest piekielnie groźny i szybki. Jestem sobie w stanie wyobrazić co prawda, że Amerykanin przetrwa pierwszą rundę i wygra dwie kolejne pod siatką, ale stawiam na to, że tej pierwszej jednak nie przetrwa i padnie. Lombard nie popełni już błędu z walki z Boetschem (gdzie walczył, o ile pamiętam, z kontuzją) i Okamim, gdy w obu tych pojedynkach był zbyt pasywny. Nie wierzę, że trzeci raz zrobi to samo. A jak ruszy z szarżą, to powalić może każdego.

  10. Mi też Naiver napisał, że max 3 typy, a sam w dogodnych kategoriach typował więcej. Skandal!

    Co do walki Shields vs. Lombard to założyliście się o walkę, w której trudno wskazać faworyta i dziwi mnie Wasza „pewność” do swoich typów.

    Shields już udowodnił, że walka z Ellenbergerem była w pewnym stopniu „wypadkiem przy pracy”. Nie lubię tego określenia, ale trzeba zwrócić uwagę, że przed tą walką pochował ojca i miał chyba niepełny okres przygotowawczy. Później już było lepiej i mimo marnych widowisk i psucia wizerunku MMA(dla mnie ostatnie walki Shieldsa to antyreklama tego sportu) trzeba przyznać, że jest zawodnikiem metodycznym i bardzo niewygodnym dla zdecydowanej większości zawodników w półśredniej.

    Lombard natomiast wyglądał świetnie w debiucie -77kg, ale… Czy on będzie miał czym oddychać po 5 minutach walki? Czy jeśli Okami był wstanie zamiatać nim oktagon przez dwie rundy, Shields nie będzie wstanie tego powtórzyć?

    Wszystko sprowadza się do pytania czy Lombard go znokautuje? Daję mu na to 50% szans i podejrzewam, że jeśli Jake urobi go tak samo jak Woodley’a i skontroluje jego zapędy w stójce wielokrotnymi próbami obaleń i klinczowaniem to wygra przez decyzję, być może niejednogłośną jak to ma w zwyczaju. Dziwny zakład, mocno loteryjny, ale ktoś przegra i będzie pisał tekścik.

    Co do Ellenberger=Lombard to jestem bliższy porównania Ellenberger=Woodley. Hector ma słabsze defensywne zapasy od nich obu, a to bardzo ważny czynnik w nadchodzącej dla niego walce.

  11. Mnie nie trzeba przekonywać do skuteczności taktyki Shieldsa, bo sam to czyniłem to wielokrotnie poprzednio. Mam to wszystko na uwadze, zdaję sobie sprawę, że Amerykanin ma patent na wygrywanie i walczy rozsądnie.

    Zakład jest oczywiście trochę dla żartu, bo, nie wiem, jak PAN EM, ale ja jak najbardziej dopuszczam możliwość gnojenia Lombarda w klinczu przez Shieldsa, ale więcej szans daję jednak na to, że to Kubańczyk w którymś momencie ustrzeli Amerykanina. Oczami wyobraźni widzę Shieldsa (którego lubię, więc to widok mało przyjemny) wyprowadzającego powolnego jaba z wysoko uniesioną szczęką, jak to ma w zwyczaju, i błyskawicznie doskakującego w tym momencie Lombarda, który rzuca go na deski kombinacją w kontrze.

    Jeszcze jak dodamy do tego, że Kubańczyk walczy z odwrotnej a Shields z klasycznej, to…

    Co do obaleń, Shields czyni to przede wszystkim z klinczu, myślę, że w tym aspekcie judo Lombarda może okazać się bardzo przydatne. Warto dodać, że Hector nigdy nie przegrał przez poddanie, a Shields ostatni raz wygrał walkę w ten sposób w 2009 roku.

  12. Zgadzam się w pełni, że jedyną szansą Lombarda jest nokaut w 1 rundzie. W przeciwieństwie jednak do Slipmycha, ja daje Kubańczykowi na tę akcję jakieś 10% szans (w porywach), więc wydaje mi się, że jest to na tyle małe ryzyko, że mogłem nieco nonszalancko rzucić propozycją zakładu :).

  13. Czarne konie:

    WW – rok będzie należał do zwycięzcy walki o pas. Nie rozumiem, skąd te przekonanie u wielu (nie tylko u Bolta), że Condit pojedzie Hendricksa w rewanżu, dlatego nie obstawiam Carlosa (chociaż go lubię) za rewelację w nadchodzącym roku.
    Z młodych gwiazd, na usta ciśnie się Brandon Thatch

    LW – Beneil Dariush. Nie jest on jakąś ścisłą czołówką obecnie, ale ten rok przybliży go do tej pozycji.

    FW – Cub Swanson zawalczy o pas.

    BW – Barao skopie dupsko najpierw Faberowi, potem Cruzowi.

    Flyweight – Louis Smolka pokaże, że jego występ przeciwko Turkowi nie był jednorazowym przypadkiem.

    Laski pomijam.

    ROZCZAROWANIA

    HW: Overeem – wygra z Mirem, ale w ostateczności wróci do pozycji podobnej obecnie.

    LHW – Jan Błachowicz. Czemu? Bo nie sądzę, aby wylądował w UFC. Chciałbym się mylić.
    Z zagranicznych? Glover Teixeira – przegra z Bones’em. Jeżeli dostanie kogoś mocnego po walce o pas (np. Gustafsson), to widzę jego bilans 0-2 w roku 2014.

    MW – Vitor Belfort. Terapia mu nie pomoże i w walce z Weidmanem przypomni się stary grzech Brazylijczyka, czyli brak woli walki w dalszych rundach. Oczywiście, pozostałych rywali będzie w stanie dalej odprawiać w szybki i przekonywujący sposób…

    WW – Tarec , uzasadnienie to samo, co Maciek Samsungowski.

    LW – Nurmagomedov odbije się od muru najlepszych z najlepszych w tej wadze. Może nie będzie to dla niego fatalny rok, ale myślę, że do walki o pas się nie dopcha.

    FW – BJ Penn, bo to on ma walczyć z Edgarem w nowej dla siebie kategorii. Wieszcze mu nieudany debiut i być może definitywny koniec kariery…

    BW – Pickett i Mcdonald oboje pokonają kilku przeciwników, ale nie dopchnają się do walki o pas, będąc zatrzymanym przez lepszych od siebie fighterów.

    Flyweight – Moraga nie przekonał mnie ostatnio swoim występem. Myślę, że dołączy do grona zawodników, którzy mieli jedyną i ostatnią szansę walki o tytuł…

    1. Domu bym na Condita nie postawił i szanse w walce z Rumcajsem (jeśli do niej dojdzie) rozstawiam 50/50, ale to mój ulubiony zawodnik w WW, więc nieco hiperbolizuję ;) Argumenty na pewno ma, zapasy ciągle poprawia (zobaczymy jak pójdzie z Wooleyem, z Martinem było średnio, ale widać progres), w stójce już nie pójdzie pewnie w tysiąc latających kolan, a Jonny może się ostro spompować w gardzie Carlosa, a już pierwsza walka wykazała, że Condit może uwalić Hendricksa w stójce. Oczywiście absolutnie nie zdziwi mnie zwycięstwo Rumcajsa czy nawet jakieś TKO dla niego mimo tytanowej szczęki NBK.

Dodaj komentarz

Back to top button