UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC Vegas: Poirier vs. Hooker

Analizy i typowanie najciekawszych walk gali UFC Vegas: Poirier vs. Hooker, która odbędzie się dzisiaj w Las Vegas.

Gala rozpocznie się dziś o godzinie 00:00 czasu polskiego w aplikacji UFC Fight Pass. Transmisja z karty głównej od 2:00 na Polsat Sport.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

155 lbs: Luis Pena (8-2) vs. Khama Worthy (15-6)

Bartłomiej Stachura: Klasyczna konfrontacja stójkowicza z grapplerem. Jestem co prawda daleki od skreślania Luisa Peny w szermierce na pięści i kopnięcia – posiada przewagę zasięgu, jest aktywniejszy, może kopać do woli, bo nie będzie obawiał się sprowadzenia, a dodatkowo zagrożeniem zapaśniczym może jeszcze bardziej ograniczyć ofensywę stójkową Worthy’ego – ale to właśnie ten ostatni będzie tutaj groźniejszy. Jest w pewien sposób trudny do rozczytania – z uwagi na styl poruszania się – ma smykałkę do kontr i uderza bardzo mocno.

Podchodzę jednak z delikatną – niewielką ale jednak – rezerwą do zwycięstwa Khamy Worthy’ego z Devonte Smithem. Obaj znali się bowiem jak łyse konie i nie wykluczam, że miało to wpływ na przebieg i wynik pojedynku.

Co prawda umiejętności zapaśniczo-parterowe Worthy’ego stanowią pewną zagadkę, ale jeśli Pena przedrze się do klinczu – a potrafi to robić – to powinien rozdawać tam karty. Nawet jeśli nie zdoła obalić rywala, to absolutnie nie wykluczam, że zajdzie mu w klinczu za plecy. A w tej pozycji czuje się wybornie.

Szlifujący od kilku miesięcy formę w ATT Pena bywa czasem w swoich poczynaniach nieco chaotyczny, ale unikając wymian w półdystansie – czyli albo ostrzeliwując Worthy’ego z dystansu, albo przechodząc do klinczu i prób zapaśniczych – powinien bez większych problemów utorować sobie drogę do zwycięstwa przez dominację na macie.

Zwycięzca: Luis Pena przez decyzję

185 lbs: Brendan Allen (14-3) vs. Kyle Daukaus (12-0)

Bartłomiej Stachura: Kyle Daukaus zapewnia co prawda, że pozostawał w treningu, ale walkę tę wziął niespełna dwa tygodnie przed galą, zastępując kontuzjowanego Iana Heinischa. Będzie to dla niego debiut w UFC, co również trzeba mieć na uwadze.

Daukaus to zawodnik, który swoim stylem walki przypomina nieco Allena, bo też chętnie obala, z góry kontrolując rywali, obijając i poszukując poddań – szczególnie brabo i duszeń zza pleców. Ba! Walcząc na nogach z odwrotnej pozycji, prezentuje się tam nawet lepiej od Allena, wobec czego gdyby zdołał utrzymać tam pojedynek, jak najbardziej mógłby skończyć go z tarczą.

Brendanowi Allenowi zarzucić można też, że w parterowej kulance z Kevinem Hollandem – stójkowiczem! – miał pewne problemy, ale… Dokładnie tak samo sprawa ma się z Kylem Daukausem, który w swoich parterowych poczynaniach bywa czasami zdecydowanie zbyt entuzjastyczny, kończąc w trudnym położeniu.

Mający za sobą dwa występy w oktagonie amerykańskiego giganta Allen – twardy, charakterny i dysponujący dobrą kondycją – w pierwszej rundzie może mieć pewne problemy z przenoszeniem walki do parteru, ale z każdą minutą jego przewaga będzie rosła. Zada biorącemu debiutancką walkę w zastępstwie – bez pełnego obozu przygotowawczego – rywalowi pierwszą w karierze porażkę, kończąc go uderzeniami w drugiej lub trzeciej odsłonie.

Zwycięzca: Brendan Allen przez (T)KO

170 lbs: Mike Perry (13-6) vs. Mickey Gall (6-2)

Bartłomiej Stachura: Na papierze nie jest to szczególnie skomplikowany pojedynek – w stójce rządzić powinien Mike Perry, a parter powinien być królestwem Mickeya Galla. Zaznaczę od razu, że spodziewam się, że Platynowy na nogach będzie miał większą przewagę niż Gall w parterze.

Gallowi trzeba natomiast oddać, że jego umiejętności stójkowe poszły nieco do góry, co było widać we fragmentach jego walk z Touahrim oraz Sanchezem. Nie sądzę jednak, aby zainteresowany był dłuższymi wymianami z Perrym, który uderza mocniej i prawdopodobnie będzie przeważał szybkościowo, neutralizując w ten sposób przewagę zasięgu Galla.

Pytanie jednak, w jakim miejsce mentalnie i fizycznie znajduje się teraz Perry? Jego obóz przygotowawczy do tej walki to jedna wielka zagadka. Wiadomo, że w jego narożniku stanie tylko jego nowa dziewczyna – nie będzie żadnego trenera. Bóg jeden raczy wiedzieć, co dzieje się w jego głowie. Może kompletnie lekceważy Galla, mając świadomość, że rywalizował – i stawiał opór! – rywalom o trzy klasy przewyższającym oponentów Galla? Nie sposób tego wykluczyć.

Tym niemniej, jeśli zobaczymy w akcji standardową wersję Mike’a Perry’ego, to powinien on spokojnie sobie z Mickeyem Gallem poradzić. Utrzymać walkę w stójce – posiada solidne zapasy, jest silny – z czasem przejmując tam stery pojedynku w swoje ręce. Nie tylko dzięki szybszym i cięższym pięściom, ale też przewadze kondycyjnej.

Jak jednak zaznaczam, forma Platynowego to jedna wielka zagadka. Tym niemniej – ubije Galla lub – jeśli ten będzie po Werdumowemu kładł się na plecach po każdym ciosie – pewnie go wypunktuje.

Zwycięzca: Mike Perry przez (T)KO

155 lbs: Dustin Poirier (25-6) vs. Dan Hooker (20-8)

Bartłomiej Stachura: do szczegółowej analizy technicznej walki wieczoru zapraszam tutaj.

Zwycięzca: Dustin Poirier przez (T)KO

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Poirier - Hooker
1.37 - 2.85

Poirier
Perry - Gall
1.29 - 3.30

Perry
Greene - Villante
1.38 - 2.85

Greene
Allen - Daukaus
1.29 - 3.30

Allen
Boser - Lins
1.83 - 1.86

Lins
Woodson - Erosa
1.16 - 4.60

Woodson
Pena - Worthy
1.36 - 2.90

Pena
Witt - Sato
3.10 - 1.32

Sato
Frey - Hansen
2.35 - 1.54

Hansen
Griffin - Zalal
2.05 - 1.71

Zalal
Ostatnia gala6-6
Łącznie1785-997
Poprawne64,16 %

Obstawiaj wszystkie walki UFC na PZBUK i odbierz cashback 200 PLN

*****

„200 tysięcy w górę” – Jan Błachowicz o możliwym wzięciu kolejnej niemistrzowskiej walki

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button