UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC FN: Smith vs. Spann

Analizy najciekawszych walk sobotniej gali UFC Fight Night, którą zwieńczy starcie Anthony’ego Smitha z Ryanem Spannem.

Gala rozpocznie się w sobotę o godzinie 22:00 czasu polskiego w aplikacji UFC Fight Pass oraz na eFortuna.pl. Karta główna od 1:00 na Polsat Sport News, w aplikacji UFC Fight Pass oraz na eFortuna.pl.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

185 lb: Joaquin Buckley (12-4) vs. Antonio Arroyo (9-4)

Kursy bukmacherskie: Joaquin Buckley vs. Antonio Arroyo 1.40 – 2.96

Bartłomiej Stachura: Antonio Arroyo walczył dotychczas w UFC wyłącznie z grapplerami, oba pojedynki kończąc na tarczy. W stójce rozdawał karty, ale nie był w stanie utrzymywać tam walk, obalany, męczony. Natomiast jest to naprawdę solidny kickbokser – ma dobre warunki fizyczne, potrafi walczyć z obu ustawień, korzysta z ciosów prostych, posiada szeroki arsenał kopnięć.

Dlatego też daleki jestem od skreślania go w konfrontacji z Joaquinem Buckleyem – zawodnikiem agresywnym, dynamicznym i dysponującym ciężkimi pięściami, ale nieszczególnie wszechstronnym w obszarze stójkowym i podejmującym często spore ryzyko narażające go na kontry. Odnotować co prawda muszę, że pomimo prób urywania rywalom głowy każdym niemal uderzeniem Buckley posiada niezły bak z paliwem, ale… Kto wie, czy po ostatnim nokaucie, jaki zafundował mu Di Chirico, Amerykanin nie ograniczy odrobinę agresji? To jednak nie wróżyłoby mu dobrze, bo w taktycznej szermierce na pięści i kopnięcia faworyzuję Arroyo.

Rzecz jednak w tym, że Brazylijczyk miewa nawyk cofania się w linii na siatkę – a to dobry prognostyk dla lubującego się w ostrych atakach dłuższymi kombinacjami Amerykanina. Ponadto walka ze wstecznego – bo spodziewam się, że to Buckley będzie tu agresorem – będzie kosztować Arroyo więcej energii. Nie tak wiele, jak zapaśnicze boje z Winnem czy Munizem, ale…

Zwycięzca: Joaquin Buckley przez decyzję

135 lb: Nate Maness (13-1) vs. Tony Gravely (21-6)

Kursy bukmacherskie: Nate Maness vs. Tony Gravely 2.87 – 1.42

Bartłomiej Stachura: nie jest to najłatwiejsza do wytypowania walka. Nate Maness będzie miał po swojej stronie sporą przewagę gabarytów, która wespół z jego bardziej techniczną stójką powinna zagwarantować mu przewagę w szermierce na pięści i kopnięcia.

Z kolei Tony Gravely jest sprawniejszym zapaśnikiem, który niewątpliwie spróbuje tutaj wpleść do swojej oktagonowej gry klincz, obalenia, kontrolę z góry. Notoryczne cofanie się w linii na siatkę Manessa – vide starcie z Sandersem – powinno mocno ułatwić mu zadanie. Pewnego rodzaju niespieszność Manessa w klinczu – także.

Mając na uwadze ostatni występ Manessa i jego tamtejszy powrót z bardzo dalekiej podróży, nie sposób go tutaj skreślać, ale za najbardziej prawdopodobny scenariusz uważam ten, w którym Gravely jest agresywniejszy i aktywniejszy, mieszając uderzenia z zapasami i pracą z góry. Wygra na punkty.

Zwycięzca: Tony Gravely przez decyzję

155 lb: Christos Giagos (19-8) vs. Arman Tsarukyan (16-2)

Kursy bukmacherskie: Christos Giagos vs. Arman Tsarukyan 6.97 – 1.10

Bartłomiej Stachura: nie będę ukrywał, że uważam Armana Tsarukyana za jednego z najbardziej perspektywicznych zawodników w UFC. Wydaje się, że ma wszystko, aby włączyć się do gry o najwyższe laury. Jego zapasy zawsze stały na kapitalnym poziomie, ale w ostatnich potyczkach mocno poprawił też swoją kickbokserką grę – także w obszarze kontruderzeń, gdzie teraz jest niezwykle groźny. Także na zmęczeniu walczy bardzo dobrze, co również jest dobrym prognostykiem.

Trudno zatem dziwić się, że widzę tutaj Ormianina w roli zdecydowanego faworyta. Być może – być może! – w obszarze stójkowym większy Christos Giagos będzie w stanie nawiązać równorzędną walkę z Armanem Tsarukyanem, ale gdy ten zaprzęgnie do działania zapasy, będzie po wszystkim. Szczególnie że kondycja Amerykanina od zawsze była wyjątkowo słaba – na ogół w drugich rundach oddychał już rękawami.

Czy natomiast Ormianin zdoła skończyć Giagosa? Absolutnie tego nie wykluczam, ale mimo wszystko wydaje mi się, że bardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym pewnie poniewiera rywalem zapaśniczo na pełnym dystansie.

Zwycięzca: Arman Tsarukyan przez decyzję

205 lb: Ion Cutelaba (15-6-1) vs. Devin Clark (12-5)

Kursy bukmacherskie: Ion Cutelaba vs. Devin Clark 1.67 – 2.20

Bartłomiej Stachura: Ion Cutaleba gigantem w obszarze stójkowym na pewno nie jest, ale… I tak jego agresję i mordercze tamże intencje cenię sobie wyżej aniżeli chaotyczno-panikarski styl kickbokserski Devina Clarka. Dlatego też – przechodząc od razu do konkretów – uważam, że jedyna droga Amerykanina do zwycięstwa prowadzi przez zapasy.

Czy natomiast będzie w stanie przewracać i kontrolować z góry Mołdawianina? Otóż, uważam, że sprawa będzie tutaj skomplikowana, bo Hulk posiada dobrą defensywę zapaśniczą. Nie wykluczam co prawda, że tu i ówdzie Clark zdoła położyć go na dole, ale… Amerykanin nie posiada takiej gry z góry jak chociażby Glover Teixeira – a to oznacza, że Mołdawianin będzie w stanie wracać na nogi.

Ion Cutelaba znokautuje Devina Clarka w pierwszej lub w drugiej rundzie.

Zwycięzca: Ion Cutelaba przez (T)KO

205 lb: Anthony Smith (35-16) vs. Ryan Spann (19-6)

Kursy bukmacherskie: Anthony Smith vs. Ryan Spann 1.57 – 2.41

Bartłomiej Stachura: po trzech pierwszych występach Ryana Spanna w UFC spodziewałem się, że może naprawdę namieszać w wadze półciężkiej, ale jego potyczki z Samem Alveyem i Johnnym Walkerem stanowiły dla mnie otrzeźwienie. Co prawda ostatnio świetnie wypadł na tle Mishy Cirkunova, ale… Pamiętam walki z Aleveyem i Walkerem bardzo dobrze!

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Anthony Smith to znacznie bardziej doświadczony zawodnik, który mierzył się ze znacznie – znacznie! – mocniejszymi przeciwnikami. W szermierce na pięści i kopnięcia Lwie Serce jest zawodnikiem sprawniejszym technicznie i wszechstronniejszym, ale… Ryan Spann będzie miał po swojej stronie sporą przewagę gabarytów – zasięg dłuższy aż o 14 centymetrów – oraz przewagę mocy, co może ułatwić mu walkę na nogach. Pomimo wszystko uważam, że proste Smitha wespół z lowknigami i okolicznościowymi łokciami stanowić będą poważny problem dla Spanna.

Superman prędzej czy później poszuka więc tutaj zapasów i pracy z góry. I jak najbardziej może notować w tym obszarze sukcesy, bo Smith tytanem pod kątem defensywy przed obaleniami zdecydowanie nie jest. Jest natomiast znacznie sprawniejszym i wszechstronniejszym grapplerem – ale czy na tyle, aby zagrozić Spannowi z pleców, przetoczyć go albo wracać na nogi? Właśnie… Głowy bym za to absolutnie nie dał!

Nie będę ukrywał, że nie ufam żadnemu z tych zawodników. Nie słyną z żelaznej kondycji, popełniają głupie błędy, nie są konsekwentni w swoich poczynaniach, czasami wydaje się, że mają dość. Jednak delikatnie faworyzuję tutaj Anthony’ego Smitha jako zawodnika bardziej doświadczonego, odrobinę lepiej poukładanego i jednak wszechstronniejszego.

Zwycięzca: Anthony Smith przez (T)KO

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Smith - Spann
1.57 - 2.41

Smith
Cutelaba - Clark
1.67 - 2.20

Cutelaba
Buckley - Arroyo
1.50 - 2.59

Buckley
Maness - Gravely
2.87 - 1.42

Gravely
Bohm - Lipski
2.08 - 1.75

Lipski
Giagos - Tsarukyan
6.97 - 1.10

Tsarukyuan
Blanchfield - Alpar
1.30 - 3.53

Blanchfield
Nchukwi - Rodriguez
1.75 - 2.08

Nchukwi
Lopez - Alateng
2.15 - 1.70

Alateng
Kianzad - Pennington
2.01 - 1.80

Pennington
Kasanganay - Harris
1.75 - 2.08

Kasanganay
Whitmire - Goldy
1.80 - 2.01

Whitmire
Jackson - Buys
1.17 - 5.05

Jackson
Rong - Jenkins
1.28 - 3.68

Rong
Ostatnia gala5-4
Łącznie2178-1223
Poprawne64,03 %

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button