Typy UFCUFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC FN: Font vs. Vera

Analizy najważniejszych walk i typowanie całej gali UFC FN: Font vs. Vera, która odbędzie się dzisiaj w Las Vegas.

Przypominamy, że dla Czytelników Lowking.pl, którzy nie są jeszcze graczami FORTUNY, przygotowaliśmy też Zakład Bez Ryzyka do 600 PLN. Szczegóły – tutaj.
Gala rozpocznie się o godzinie 22:00 czasu polskiego w aplikacji UFC Fight Pass oraz na eFortuna.pl. Karta główna od 01:00 na Polsat Sport, UFC Fight Pass i eFortuna.pl

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

185 lb: Krzysztof Jotko (23-5) vs. Gerald Meerschaert (34-14)

Kursy bukmacherskie: Krzysztof Jotko vs. Gerald Meerschaert 1.57 – 2.41

Bartłomiej Stachura: szczegółowo na konkretnych przykładach przyjrzałem się tej walce w magazynie Koloseum – nagranie znaleźć można tutaj.

Jak natomiast widzę ten pojedynek? Otóż, polski zawodnik będzie miał tutaj po swojej stronie kilka bardzo cennych atutów – asynchroniczny styl walki, utrudniający rozczytanie go przez rywala. Po drugie – mobilność oraz szybkość, którymi powinien zdecydowanie górować nad Amerykaninem. Po trzecie – solidną kondycję. Po czwarte wreszcie – mocne defensywne zapasy i sprawność we wszelkiego rodzaju kotłach zapaśniczych i kulankach parterowych.
Czy wystarczy to na Geralda Meerschaerta? Zawodnika piekielnie groźnego w parterze, chętnie wywierającego presję, charakternego, ale zarazem posiadającego potężne wyrwy w stójkowej obronie? Otóż, uważam, że tak. Hasając w swoim stylu do lewej i prawej – choć, owszem, mały oktagon będzie stanowił tutaj pewne utrudnienie – kąsając rywala prostymi oraz sierpami – zwłaszcza kontrującym lewym – i stopując jego zapędy zapaśnicze – a może nawet tu i ówdzie inicjując własne obalenie? – Krzysztof Jotko ugra tutaj decyzję.

Zwycięzca: Krzysztof Jotko przez decyzję

145 lb: Darren Elkins (26-10) vs. Tristan Connelly (14-7)

Kursy bukmacherskie: Darren Elkins vs. Tristan Connelly 1.55 – 2.45

Darren Elkins najlepsze lata ma już za sobą, a i głowę okrutnie porozbijaną, ale… Tristan Connelly młodzieniaszkiem też już nie jest!

Uważam, że presja, agresja, zapasy i charakter Amerykanina przesądzą. Kanadyjczyk nie zdoła powstrzymać jego presji i zapasów, a może nawet w stójce będzie miał problemy – właśnie z powodu ryzyka zapaśniczego. Innymi słowy…

Zwycięzca: Darren Elkins przez decyzję

155 lb: Jared Gordon (18-4) vs. Grant Dawson (17-1-1)

Kursy bukmacherskie: Jared Gordon vs. Grant Dawson 2.53 – 1.52

Bartłomiej Stachura: sprawa nie jest tutaj szczególnie skomplikowana – w stójce Jared Gordon jak najbardziej może ustrzelić zdecydowanie niewyróżniającego się w obszarze kickbokserskim Granta Dawsona, ale pytanie brzmi: czy będzie w stanie utrzymywać go na dystans? Utrzymywać walkę na środku oktagonu? Unikać klinczu, obaleń?

Otóż, odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Jared Gordon nie jest bowiem absolutnie gigantem zapaśniczym. Owszem, ostatnio również mierzył się z przeciwnikiem, który szukał za wszelką cenę parteru – Joe Soleckim – ale Grant Dawson to lepszy zapaśnik. Ponadto, pomimo ostatniej walki, w której w rundzie trzeciej dostał srogie lanie, oddychając rękawami, spodziewam się przewagi kondycyjnej po stronie Dawsona.

Podsumowując, trenujący obecnie w ATT Grant, który wyciągnął wiele wniosków z ostatniej remisowej potyczki, zajedzie nowojorczyka.

Zwycięzca: Grant Dawson przez decyzję

145 lb: Andre Fili (21-8) vs. Joanderson Brito (12-3-1)

Kursy bukmacherskie: Andre Fili vs. Joanderson Brito 1.40 – 2.96

Bartłomiej Stachura: spodziewam się tutaj niemałej przewagi w stójce po stronie Andre Filiego, co zmusi Joandersona Brito do mniej lub bardziej desperackich prób przeniesienia walki do parteru. Rzecz jednak w tym, że defensywa zapaśnicza Amerykanina stoi na dobrym poziomie, co nie wróży Brazylijczykowi najlepiej. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że to Fili może przenosić tutaj walkę do parteru, jeśli z jakiegokolwiek powodu uzna to za stosowne.Podsumowując, Brito zdecydowanie nie zachwycił w swoim debiucie w UFC. Doświadczony, zaprawiony w bojach, mający na koncie walki – i zwycięstwa! – ze znacznie mocniejszymi przeciwnikami Fili, który w ostatniej walce z Pinedą prezentował się naprawdę dobrze, nie da Brazylijczykowi większych szans, rozbijając go w stójce.

Zwycięzca: Andre Fili przez decyzję

265 lb: Jake Collier (13-6) vs. Andrei Arlovski (33-20)

Kursy bukmacherskie: Jake Collier vs. Andrei Arlovski 2.12 – 1.72

Bartłomiej Stachura: ta walka do wytypowania najłatwiejsza nie jest… Nie zdziwi mnie tutaj żaden rezultat.

Niby Białorusin wziął ten pojedynek w zastępstwie na trzy tygodnie przed galą, ale jego nowy styl walki – tzn. ten prezentowany od około 3-4 lat… – jest bardzo niewygodny dla jego przeciwników. Dużo pracy na nogach, zmiana pozycji, różnorodne ataki, sporo kopnięć. Arlovskiego trudno jest dzisiaj ustawić pod mocne uderzenia.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Z drugiej strony, Jake Collier powinien mieć tutaj przewagę szybkości i prawdopodobnie – bo za to głowy już bym nie dał – kondycji, zwłaszcza że ma za sobą pełen obóz przygotowawczy.

Jednak doświadczenie Arlovskiego ponownie zaprocentuje. Hasając w swoim stylu po łuku, będzie trafiał częściej, okolicznościowo przenosząc walkę do klinczu – może szukając obaleń? – gdzie powinien mieć przewagę. Wygra dwie pierwsze odsłony, przetrwa trzecią.

Zwycięzca: Andrei Arlovski przez decyzję

135 lb: Rob Font (19-5) vs. Marlon Vera (20-7-1)

Kursy bukmacherskie: Rob Font vs. Marlon Vera 1.76 – 2.06

Bartłomiej Stachura: nawet przed ważeniem, podczas którego Rob Font przestrzelił limit o 2,5 funta, faworyzowałem tutaj Marlona Verę, więc… Utwierdziłem się w swoim przekonaniu.

Amerykanin będzie miał tutaj oczywiście przewagę zasięgu i prawdopodobnie techniki bokserskiej – doskonale korzysta z ciosów prostych – ale przyznam szczerze, że kickboxing Marlona Very cenię sobie wyżej. Oczami wyobraźni widzę, jak Ekwadorczyk terroryzuje korpus Amerykanina frontalami – a wiemy wszyscy, że za uderzeniami na doły Font nie przepada.
Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze aspekty kondycji, charakteru (do dzisiaj pamiętam, jak Font lękał się bomb Linekera, jak padł mentalnie pod presją Munhoza, czy – by nie sięgać pamięcią tak daleko – jak panikował po niektórych uderzeniach Aldo) i odporności szczęki – a w każdym z nich faworyzuję Verę. Nie wykluczam, że Font poszuka tutaj zapasów i kontroli z góry, ale poddaję w wątpliwość, czy wytrzyma kondycyjnie pięć rund z agresywnym zawsze Verą – a o skończenie Ekwadorczyka będzie piekielnie trudno.

Innymi słowy, spodziewam się, że bogaty arsenał kickbokserski Very, jego presja, kondycja i charakter zaprowadzą go do zwycięstwa – i to przed czasem.

Zwycięzca: Marlon Vera przez (T)KO

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Font - Vera
1.76 - 2.06

Vera
Collier - Arlovski
2.12 - 1.72

Arlovski
Fili - Brito
1.40 - 2.96

Fili
Gordon - Dawson
2.53 - 1.52

Dawson
Elkins - Connelly
1.55 - 2.45

Elkins
Jotko - Meerschaert
1.57 - 2.41

Jotko
Romanov - Sherman
1.04 - 8.79

Romanov
Taira - Candelario
1.37 - 3.10

Taira
Lainesse - Green
2.12 - 1.72

Green
Breeden - Levy
2.59 - 1.50

Levy
da Silva - Figueiredo
1.77 - 2.05

da Silva
Mazany - Young
1.52 - 2.53

Mazany
Ostatnia gala9-2
Łącznie2394-1311
Poprawne64,61 %

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Powiązane artykuły

Komentarze: 1

  1. W kilku zestawieniach mam problem z typem a największy chyba w walce Elkinsa z Connellym. Mam w głowie to jak wyglądała stójka Darrena w kilku wcześniejszych walkach. Natomiast jeżeli podejdzie taktycznie i poszuka klinczu oraz zapasów zamiast iść na wojnę to powinien wygrać. Podejrzewam, że tak zrobi.

Dodaj komentarz

Back to top button