UFC

Typowanie UFC FN 54 – MacDonald vs Saffiedine

W kluczowym dla układu sił w dywizji półśredniej starciu Rory MacDonald zmierzy się z Tarekiem Saffiedinem.

Start gali o godzinie 01:00 w nocy z soboty na niedzielę.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

170 lbs: Rory MacDonald (17-2) vs Tarec Saffiedine (15-3)

naiver: Na papierze zapowiada się bardzo wyrównane starcie, ale o ile jestem skłonny przyznać minimalną przewagę Saffiedinowi w technicznych aspektach kickbokserskich, to sądzę, że o wiele lepsze warunki fizyczne Kanadyjczyka (przewaga zasięgu 15 cm!), wszechstronność (może obalać), konsekwencja taktyczna, aktywność (w ostatnich dwóch latach Belg stoczył tylko dwie walki), doświadczenie w walce z lepszymi zawodnikami oraz atut własnej publiczności przesądzą o jego zwycięstwie.

Zwycięzca: Rory MacDonald przez decyzję

Calo: Szanse w tym pojedynku rozkładam 55% – 45% na korzyść Rory’ego MacDonalda. Saffiedine miewał problemy z zawodnikami wywierającymi sporą presję w stójce. Z drugiej strony, Kanadyjczyk ze swoją postawą w walce aż się prosi o porządnego lowkinga – a nie ma tajemnicy w tym, że Belg owe kopnięcia opanował na poziomie mistrzowskim. Ares może tez odwołać się do swoich zapasów – wprawdzie Saffiedine dysponuje bardzo dobrą obroną sprowadzeń, jednak gdyby Rory’emu udawałosię przechwytywać kopnięcia swojego oponenta…

Typuję bardzo wyrównaną walkę. Nie będę zdziwiony zwycięstwem żadnego z zawodników, ale tak jak pisałem na początku – minimalnie faworyzuję bardziej doświadczonego MacDonalda.

Zwycięzca: Rory MacDonald przez decyzję

135 lbs: Raphael Assuncao (22-4) vs Bryan Caraway (19-6)

naiver: Bryan Caraway ma bardzo niewiele do zaoferowania w stójce, a i jego zapasy szału nie robią. Bryluje za to w parterze, ale… nie stawia go to w dobrej pozycji w konfrontacji z Raphaelem Assuncao – Brazylijczyk to czarny pas BJJ, który nie da się poddać w parterze, a solidna defensywa zapaśnicza pozwoli mu utrzymać walkę w stójce, gdzie powinien dysponować wyraźną przewagą.

Zwycięzca: Raphael Assuncao przez decyzję

Calo: Nie rozpisując się długo – Assuncao będzie lepszy w stójce, nie pozwoli się obalić, a nawet jeśli walka trafi do parteru, to korystając ze swoich świetnych umiejętności grapplingowych, nie da sobie wyrządzić zbyt wielkiej krzywdy.

Zwycięzca: Raphael Assuncao przez decyzję

155 lbs: Yosdenis Cedeno (10-3) vs Chad Laprise (8-0)

naiver: Kupuję hype na Chada Laprise. Uważam go za piekielnie uzdolnionego strikera, który z jednej strony ma solidne fundamenty stójkowe, z drugiej – błyskotliwość. W konfrontacji z Cedeno, który sam również preferuje walkę kickbokserską, trudno nie faworyzować Kanadyjczyka, który dzięki lepszym zapasom i parterowi powinien dyktować, gdzie toczyć się będzie pojedynek. Laprise prezentuje się też lepiej od strony kondycyjnej, więc…

Zwycięzca: Chad Laprise przez decyzję

Calo: Chad Laprise to zwycięzca mocno obsadzonego kanadyjsko – australijskiego TUFa. To świetny striker, który dysponuje dobrą kondycją, solidnymi defensywnymi zapasami i niezmiernie ważną inteligencją w oktagonie. Cedeno również najlepiej czuje się w stójce – jest szybki, a jego ciosy mogą wyrządzić wiele szkód przeciwnikom. Laprise będzie lepiej ułożonym strikerem, a jego cardio przesądzi o ostatecznym zwycięstwie przez decyzję lub TKO w końcowych minutach. Nie lekceważę jednak Kubańczyka, który może sprawić Kanadyjczykowi sporo problemów w trakcie trwania pierwszej odsłony.

Zwycięzca: Chad Laprise przez decyzję

185 lbs: Elias Theodorou (9-0) vs Bruno Santos (15-1)

naiver: Santos to idealny przeciwnik dla Theodorou, którego uważam za spory talent sportowy i medialny. Brazylijczyk to grinder, który poszukuje klinczu i kontroli z góry, ale… właśnie w klinczu Theodorou prezentuje się bardzo dobrze. Dodatkowo, stójkowo jest dużo bardziej wszechstronny, ma też dużą przewagę warunków fizycznych. Nie powinien mieć problemów z rozprawieniem się z Santosem.

Zwycięzca: Elias Theodorou przez decyzję

Calo: Obaj zawodnicy opierają swoją grę w dużej mierze na sile fizycznej, z tym, że Theodorou jest fighterem wszechstronniejszym. To, czy Santos zwycięży swój pojedynek, zależy właściwie tylko od tego, czy uda mu się zdominować rywala fizycznie, raz za razem go obalając . Nie wydaje mi się, by dawał radę skutecznie wdrażać swój zapaśniczy gameplan w pojedynku ze zwycięzcą kanadyjskiego TUFa. Stawiam na pewne zwycięstwo lepszego kondycyjnie Eliasa, którego osobiście uważam za jednego z bardziej obiecujących zwycięzców The Ultimate Fightera.

Zwycięzca: Elias Theodorou przez decyzję

135 lbs: Mitch Gagnon (11-2) vs Roman Salazar (9-2)

naiver: Roman Salazar wziął tę walkę ledwie kilka dni temu, będzie to dla niego debiut, nie ma w swoim CV żadnych znaczących osiągnięć i gdyby SMMAF mogło decydować, to pewnie nie dopuściłoby do jego walki z Gagnonem. Kanadyjczyk wygrał trzy ostatnie pojedynki i powinien mieć przewagę w każdej płaszczyźnie – a największą w zapaśniczej. Na przestrzeni trzech rund znajdzie drogę do skończenia debiutanta.

Zwycięzca: Mitch Gagnon przez poddanie

Calo: Ciężko byłoby mi typować Salazara nawet wtedy, gdy do walki wchodziłby w pełnym gazie po kilku tygodniach obozu przygotowawczego. 26-latek dysponuje całkiem niezłym defensywnym grapplingiem, ale wydaje mi się, że o wiele za słabym na to, co w tym aspekcie prezentuje Gagnon. Obstawiam zwycięstwo Kanadyjczyka – starcie może dojść do decyzji, jednak myślę, że Mitch zdoła poddać oponenta.

Zwycięzca: Mitch Gagnon przez poddanie

125 lbs: Paddy Holohan (10-0-1) vs Chris Kelades (6-3)

naiver: Debiutujący w organizacji Kelades wziął tę walkę niespełna tydzień temu i trudno oczekiwać, by poza zbijaniem wagi miał czas na cokolwiek innego. Obaj zawodnicy mają jednaj jeszcze wiele do udowodnienia i być może skreślany gremialnie Kelades, nie mając na sobie większej presji, zaskoczy? Stawiam jednak na to, że przewaga kondycyjna i parterowa Holohana odegrają kluczową rolę i w drugiej lub trzeciej rundzie skończy debiutanta.

Zwycięzca: Paddy Holohan przez poddanie

170 lbs: Nordine Taleb (9-2) vs Jingliang Li (9-2)

Calo: Mimo marcowego zwycięstwa nie wierzę, że Jingliang Li może na dłużej utrzymać się w UFC. Taleb to fenomenalnie przygotowany fizycznie zawodnik, który powinien być lepszy od Chińczyka w stójce i zapasach, co przesądzi o jego zwycięstwie.

Zwycięzca: Nordine Taleb przez decyzję

PODSUMOWANIE

WalkanaiverCaloBolt
Rory MacDonald vs Tarec Saffiedine
1.18 - 5.25
MacDonald MacDonald Saffiedine
Raphael Assuncao vs Bryan Caraway
1.37 - 3.30
Assuncao Assuncao Assuncao
Yosdenis Cedeno vs Chad Laprise
3.20 - 1.38
Laprise Laprise Laprise
Elias Theodorou vs Bruno Santos
1.25 - 4.25
Theodorou Theodorou Theodorou
Mitch Gagnon vs Roman Salazar
1.15 - 5.75
Gagnon Gagnon Gagnon
Paddy Holohan vs Chris Kelades
1.34 - 3.45
Holohan Holohan Holohan
Jingliang Li - Nordine Taleb
4.25 - 1.25
Taleb Taleb Taleb
Daron Cruickshank vs Anthony Njokuani
1.61 - 2.45
Cruickshank Cruickshank Cruickshank
Oliveir Aubin-Mercier vs Jake Lindsey
1.24 - 4.35
Mercier Mercier Mercier
Paul Felder vs Jason Saggo
2.55 - 1.57
Felder Saggo Felder
Matt Dwyer vs Albert Tumenov
3.15 - 1.39
Tumenov Tumenov Tumenov
Pedro Munhoz vs Jerrod Sanders
1.25 - 4.25
Munhoz Munhoz Munhoz
Ostatnia gala10-19-29-2
Łącznie100-56102-5494-59
Poprawne64,10 %65,38 %61,43 %

fot. Zuffa/UFC

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button