UFCZapowiedzi gal UFC

Typowanie UFC Fight Night 101 – Whittaker vs. Brunson

Analizy walki wieczoru i typowanie całej rozpiski australijskiej gali UFC Fight Night 101 – Whittaker vs. Brunson

Transmisja z gali rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 00:30.

Wszystkie informacje o gali (godziny rozpoczęcia, transmisja, rozpiska) znajdziecie tutaj.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

185 lbs: Robert Whittaker (16-4) vs. Derek Brunson (16-3)

Kursy UNIBET: Robert Whittaker – Derek Brunson 2.20 – 1.70

Bartłomiej Stachura: Obaj zawodnicy wygrali pięć poprzednich pojedynków, wobec czego zwycięzca tego starcia utoruje sobie drogę do walki ze ścisłą czołówką kategorii średniej, znajdując się być może o jedną wiktorię od titleshota.

Pomimo świetnej serii wygranych, jaką obaj mogą się pochwalić, mam poważne wątpliwości, czy którykolwiek z nich będzie w najbliższym czasie w stanie nawiązać rywalizację z czołówką.

Spośród ostatnich pięciu wiktorii tylko w starciu z Braden Tavaresem Whittaker wyglądał jak milion dolarów. Clint Hester miał go nawet w pewnej chwili na widelcu, jego walka z Uriahem Hallem była wyrównana, nie potrafił też skończyć ostatnio rzemieślnika Rafaela Natala.

Jeśli zaś chodzi o Dereka Brunsona, po dziś dzień zdumiewa mnie, w jaki sposób zawodnik, który atakując, unosi szczękę w chmury (dosłownie!), zaszedł tak daleko i nie został w międzyczasie ustrzelony. Spójrzcie zresztą sami, na jego szczękę – i to nie jest wyjątek, bo w każdej walce unosi ją prawie powyżej czoła!

Że zdołał się uchować przy tym fatalnym nawyku? W jakimś stopniu jest to zapewne zasługą jego dynamiki oraz zapasów, które powodują, iż atakowani przezeń zawodnicy nie mogą skupić się na kontrach, cały czas mając w tyle głowy, że mogą zostać przewróceni.

Nie mam żadnych wątpliwości, że w płaszczyźnie bokserskiej to Australijczyk jest bez porównania lepszym technicznie zawodnikiem, ale Brunson jest w swoich atakach o wiele bardziej zdecydowany, wydaje się uderzać mocniej, a do tego walczy z odwrotnej pozycji i dysponuje przewagą warunków fizycznych. Dodatkowo, jest bez porównania mocniejszym zapaśnikiem – co powinno pomagać mu w wymianach stójkowych, ograniczając Australijczyka – a i przewaga siłowa powinna należeć do niego.

Biorąc jednak pod uwagę, jak dramatycznie w swoich atakach podopieczny Grega Jacksona odsłania się, wręcz błagając o kontrę na zadartą do góry brodę, absolutnie nie sposób wykluczyć, że w końcu ktoś go za ten obrzydły nawyk skarci. Whittaker szczególnie na początku swojej kariery w UFC świetnie wyglądał od strony gry kontrującej, więc w najmniejszym stopniu nie zdziwi mnie scenariusz, w którym nokautuje szarżującego Brunsona.

Australijczyk będzie miał też po swoje stronie przewagę publiczności – walczy u siebie – a i nie do końca wiadomo, jak od strony kondycyjne prezentuje się Amerykanin, bo drugiej rundy nie doświadczył od ponad dwóch lat, ale… Mimo wszystko spodziewam się, że przewaga zapaśnicza – najlepszym zapaśnikiem, z jakim w kategorii średniej mierzył się Whittaker, był… Brad Tavares? – okaże się decydująca, pozwalając Amerykaninowi na przenoszenie walki do parteru bądź klinczu, jeśli nie będzie wiodło mu się na nogach.

Ostatecznie wygra przez techniczny nokaut, najpewniej w parterze, uderzeniami z góry – choć, jak wspominałem, scenariusz, w którym pada na deski nieprzytomny po kontrze, również jest jak najbardziej realny.

Zwycięzca: Derek Brunson przez (T)KO

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Whittaker - Brunson
2.20 - 1.70

Brunson
Matthews - Holbrook
1.22 - 4.33

Matthews
Noke - Akhmedov
2.40 - 1.57

Akhmedov
Kasuya - Volkanovski
2.40 - 1.57

Volkanovski
Rountree - Pedro
1.67 - 2.20

Pedro
Ham - Taylor
1.75 - 2.08

Ham
Kelly - Camozzi
3.15 - 1.37

Camozzi
Brown - Tuck
2.20 - 1.67

Tuck
Walsh - Meunier
1.88 - 1.88

Meunier
Nguyen - Herrera
1.95 - 1.87

Nguyen
Hooker - Knight
1.53 - 2.50

Knight
Vera - Ning
1.95 - 1.87

Vera
Zhikui - Lausa
2.00 - 1.81

Lausa
Ostatnia gala7-5
Łącznie723-426
Poprawne62,92 %

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button