Typowane UFC FN: Thompson vs. Neal

Analiza najciekawszych walk dzisiejszej gali UFC FN: Thompson vs. Neal oraz typowanie całej rozpiski.

Gala rozpocznie się o godzinie 22:00 czasu polskiego w aplikacji UFC Fight Pass. Transmisja z karty głównej od 1:00 na Polsat Sport.

Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:

IkonaOpis
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra.
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie.
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa.
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać.
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony.

265 lbs: Marcin Tybura (20-6) vs. Greg Hardy (7-2)

Bartłomiej Stachura: Dumałem, jak to możliwe, że Marcin Tybura jest bukmacherskim underdogiem w starciu z Gregiem Hardym i… Wydumałem, iż wszystko sprowadza się do różnic pomiędzy Benem Rothwellem i Gregiem Hardym. To dwaj zupełnie inni pod względem stylów walki zawodnicy.

Rothwell jest na ostatniej prostej kariery, jest znacznie wolniejszy i bez porównania mniej dynamiczny od Hardy’ego. Zasypuje rywali gradem ciosów, bitych czasami wręcz z ręki. Hardy uderza znacznie mocniej, jest też bez porównania mobilniejszy, bardziej atletyczny.

Na tym nie koniec, bo był futbolista nadal się rozwija, a ostatnio – w potyczce z Mauricem Greenem – znalazł w końcu balans pomiędzy furiackimi szarżami z początku kariery i przesadnie wyrachowaną i bierną postawą z późniejszych starć. Ponadto siła i gabaryty – te elementy ścinający rzekomo aż 20 funtów do limitu wagi ciężkiej Hardy będzie prawdopodobnie miał po swojej stronie. Jego kondycja również do najgorszych nie należy, szczególnie jak na standardy wagi ciężkiej. Wreszcie Greg Hardy przeniósł się do klubu Rashada Evansa i Dina Thomasa, gdzie może liczyć na bardziej indywidualne podejście niż w ATT, gdzie dotychczas trenował.

Natomiast nie ukrywam, że osobiście przywiązuję do występu Marcina z Benem większą wagę, niż zdają się przywiązywać bukmacherzy. Dowodzony przez Andrzeja Kościelskiego uniejowianin zaprezentował bowiem w tym pojedynku naprawdę dobrą formę – świetnie się poruszał, był odpowiedzialny w defensywie, nie dawał się przełamywać, wypadł świetnie pod względem kondycyjnym, błysnął też grapplingiem. Bardzo podobało mi się nastawienie Polaka, który miał pełne zaufanie do swoich umiejętności – nawet gdy zdarzyło mu się przyjąć kilka ciosów, nie wpływało to na jego postawę, aktywność. Naprawdę wydawało się, że oglądamy Tyburę w wersji 2.0.
Nie uważam Marcina za murowanego faworyta do zwycięstwa, bo jestem naprawdę daleki od lekceważenia rozwijającego się i atletycznego Amerykanina, który naprawdę ma czym uderzyć, ale… Ruchliwość, aktywność, kondycja, wszechstronność i nowe nastawienie do walki Tybury, który może śmiało poszukać obalenia, bo z pleców Hardy nie ma wiele do zaoferowania, przesądzą o jego zwycięstwie na kartach sędziowskich.

Zwycięzca: Marcin Tybura przez decyzję

170 lbs: Michel Pereira (24-11) vs. Khaos Williams (11-1)

Bartłomiej Stachura: Tym razem typowanie walki w postaci fragmentu z piątkowego podcastu… Ucięty odrobinę początek nagrania brzmi: „Jeśli chodzi o Williamsa, to…”

Zwycięzca: Michel Pereira przez decyzję

135 lbs: Jose Aldo (28-7) vs. Marlon Vera (18-6-1)

Bartłomiej Stachura: Poniżej dwa słowa nt. walki Aldo z Verą…

Podsumowując, spodziewam się, że o wszystkim zadecyduje druga runda. Pierwsza padnie łupem Brazylijczyka, trzecia – Ekwadorczyka. Czy Aldo starczy paliwa w baku, aby ugrać też drugą? Tak.

Zwycięzca: Jose Aldo przez decyzję

170 lbs: Stephen Thompson (15-4-1) vs. Geoffrey Neal (13-2)

Bartłomiej Stachura: Trudne do wytypowania starcie. Walczący z odwrotnego ustawienia Neal to doskonały uderzacz, świetnie zaprzęgający do działania szczególnie lewą rękę i lewa nogę. Ma też smykałkę do kontr, a i w obszarze zapaśniczo-parterowym rozwija się z walki na walkę.

Wonderboy ma już oczywiście swoja lata – a konkretnie prawie 38 – ale w starciu z Vicente Luque pokazał, że nadal jest piekielnie groźny. Chwilami podejmował nawet zbyt duże ryzyko, wdając się z Brazylijczykiem w ostre wymiany. Jeśli podobnie podejdzie do walki z Nealem, może skończyć na deskach.Obaj zawodnicy wracają po rocznej przerwie, co oczywiście w jakimś stopniu może odbić się na ich formie, ale… Przerwa Neala wynikała z bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Kto wie, czy nie wpłyną one na jego dyspozycję?

Jak najbardziej Neal może jednak wygrać ten pojedynek – szczególnie w pierwszej lub w drugiej rundzie. Spodziewam się, że lada chwila Thompsona dopadnie bowiem duży regres formy. Pytanie jednak, czy już teaz?

Styl walczącego z obu pozycji Wonderboya jest bardzo niewygodny dla dobrze poukładanych uderzaczy. Jego kontrola dystansu stoi na bardzo dobrym poziomie. Ma gigantyczną przewagę doświadczenia nad walczącym pierwszy raz w karierze w walce wieczoru Nealem. Dodatkowo, od strony kondycyjnej Thompson również daje radę.

Innymi słowy, za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznaję ten, w którym Neal nie rozczyta dystansu Thompsona w dóch pierwszych rundach, a to oznacza, że…

Zwycięzca: Stephen Thompson przez (T)KO

PODSUMOWANIE

WalkaBartek S.
Neal - Thompson
1.86 - 1.90

Thompson
Vera - Aldo
2.30 - 1.57

Aldo
Williams - Pereira
1.90 - 1.83

Pereira
Font - Moraes
2.30 - 1.57

Moraes
Robertson - Santos
1.80 - 1.95

Robertson
Tybura - Hardy
1.90 - 1.83

Tybura
Morono - Pettis
2.65 - 1.44

Pettis
Kianzad - Eubanks
2.20 - 1.62

Eubanks
Winn - Arroyo
2.45 - 1.51

Arroyo
Nchukwi - Pickett
1.26 - 3.55

Nchukwi
Durden - Flick
2.35 - 1.55

Flick
Minus - Giagos
3.65 - 1.25

Giagos
Ostatnia gala6-4
Łącznie1962-1087
Poprawne64,34 %
Obstawiaj wszystkie walki UFC na PZBUK i odbierz cashback 200 PLN

*****

Koszulki Lowking.pl dostępne w sprzedaży!

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply