UFC

Tarcze, crossfit, bieganie? „Wielu popełnia ten błąd” – filozofia treningu według Khabiba, czyli… Dagestańczyk wskazał najważniejszy element treningu MMA!

Były niepokonany mistrz kategorii lekkiej UFC Khabib Nurmagomedov wskazał kluczowy element treningów MMA.
Zakończywszy w 2020 roku przebogatą karierę sportową – został mistrzem wagi lekkiej UFC, nie doznając ani jednej porażki – Khabib Nurmagomedov realizuje się na innych polach, między innymi tym trenerskim.

Po śmierci swojego ojca Abdulmanapa Nurmagomedova Dagestański Orzeł przejął jego obowiązki na sali treningowej. I także w roli trenera spisuje się wybornie. Dość powiedzieć, że doprowadził Islama Makhacheva i Usmana Nurmagomedova do mistrzostwa wagi lekkiej UFC i Bellatora.
Pod swoimi skrzydłami Khabib ma też kapitalnie radzących sobie Umara Nurmagomedova, Saygida Izagakhmaeva, Gadzhiego Rabadanova czy Movlida Khaybulaeva

Gdzie szukać źródeł sukcesów dagestańskiej ekipy Khabiba? Jakie metody treningowe preferuje były niepokonany mistrz? O tym Nurmagomedov opowiedział podczas spotkania z fanami w Toronto.

– Przede wszystkim na treningu musisz przestrzegać moich zasad – powiedział. – A to nie jest łatwe. Nie wydaje mi się, żebym był miłym trenerem. Myślę, że jako osoba jestem dość miły, nie jestem zły. Ale jako trener? Nie jestem miły. I nie żartuję. Gdybyście dołączyli do naszej drużyny, już byście się tak nie śmiali. Mogę wam to zagwarantować.

– Gdy niektórzy nowi goście dołączają do nas, na początku nie rozumieją wielu rzeczy. Jednak śledzę obecne trendy treningowe w MMA i goście robią wiele rzeczy, których nie powinni robić. Nie potrzebujesz spędzać godziny na tarczach albo robić crossfitu czy podnosić ciężary.– Zawsze powtarzam moim gościem, że jeśli chcesz osiągać sukcesy w MMA i jesteś gościem z Dagestanu, który zna już trochę zapasy, to codziennie przez godzinę musisz robić zapasy, grappling. Jeśli każdego dnia przez godzinę nie robić zapasów i grapplingu, to nie jest to trening MMA.

– Chcecie robić fitness? Nie ma problemu. Miliony dziewczyn na świecie robią dokładnie te same treningi. Robią treningi fitness. To też trening.

– Jeśli nie robisz codziennie zapasów przez godzinę… Czasami kontaktuję się ze swoimi gośćmi, bo dużo podróżuję, a chcę ich jakoś kontrolować. Pytam więc: jak dzisiaj trenowałeś? Słyszę: biegałem i podnosiłem ciężary. Ale to nie jest trening MMA! Musisz rywalizować z innymi zawodnikami. Robić zapasy, grappling, sparować.
– Jeśli biegałeś przez 20 minut i podnosiłeś ciężary przez 40, nie możesz tego nazwać treningiem. To trening fitness – nie trening MMA. A ja cię pytam o trening MMA. Nie pytam, ile przebiegłeś. Nie interesuje mnie, ile przebiegłeś. To bardzo, bardzo ważne. Wielu zawodników popełnia ten błąd. Wiem to, bo wszystko śledzę. Nie podoba mi się, jak wielu gości trenuje.

Cała rozmowa poniżej.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button