KSWMamed KhalidovPolskie MMA

Przed burzą – KSW 21: Khalidov vs Grove

KSW 21: Khalidov vs Grove

Już w najbliższą sobotę odbędzie się gala KSW 21. Tym razem nacisk położono na aspekty sportowe – i to się chwali.

W kolejnej odsłonie cyklu „Przed burzą” prezentujemy zapowiedź gali KSW 21: Ostateczne wyjaśnienie, którego walką wieczoru będzie pojedynek Mameda Khalidova z Kendallem Grove.

Catchweight – 85 kg

Mamed Khalidov
Mamed Khalidov vs Kendall Grove Kendall Grove
32 Wiek 29
25-4-2 (9-0-2) Rekord MMA (KSW) 18-10, 1 NC (0-0)
(KO) Wallace – Z
(Sub) Taylor – Z
(Sub) Lindland – Z
Ostatnie 3 walki (poza KSW) Z – Cisneros (TKO)
Z – Gandulla (TKO)
Z – Cronin (Split)
Mamed Khalidov ma bardzo wiele do stracenia, nie wiadomo natomiast do końca, co może dać mu zwycięstwa – czy sprawi, że UFC zaoferuje lepszy kontrakt? Na ile jest to w ogóle dla Czeczena istotne? Zwycięstwo spowoduje prawdopodobnie, że opera mydlana z Czeczenem w roli głównej będzie się ciągnąć dalej, porażka to jej koniec – przynajmniej na jakiś czas. Stawka Grove zastąpił na 10 dni przed galą kontuzjowanego Manhoefa – jak na taki termin jest to dobre zastępstwo, ale warto pamiętać, że Hawajczyk po zwolnieniu z UFC od jakiegoś czasu mierzył się niemal wyłącznie z wybitnie przeciętnymi zawodnikami, którzy sprawiali mu pewne problemy. Porażka na dłuższy czas przekreśli jego marzenia o UFC, zwycięstwo może przynieść wymarzony telefon od Joe Silvy.
Trzymanie się stójki, ciosy na korpus, uważna praca w dole Klucz do zwycięstwa Wykorzystanie zasięgu i wzrostu, przeniesienie walki do parteru
Khalidov – TKO Typowanie
…………………………………………………………………………………

Średnia – 84 kg

Michał Materla
Michał Materla vs Rodney Wallace Rodney Wallace
28 Wiek 31
17-3 (8-1) Rekord MMA (KSW) 14-5 (0-1)
(MD) Silva – Z
(UD) Horwich – Z
(UD) Zikic – Z
Ostatnie 3 walki (poza KSW) Z – Lazzarini (TKO)
Z – Johnson (KO)

P – Khalidov (KO)
Michał Materla będzie walczył w obronie pasa kategorii średniej KSW oraz przedłużenie passy zwycięstw do sześciu. Każde kolejne zwycięstwo powinno zbliżać go albo do potyczki z Mamedem, albo do wyjazdu za wielką wodę. Stawka Wallace po otrzymaniu przywileju poniesienia porażki z Khalidovem dostąpi zaszczytu walki o pas. W ostatnich dwóch walkach uporał się z mało znanymi przeciwnikami. Jeśli nie przegra w kiepskim stylu, może liczyć na dalsze występy pod flagą KSW.
Uważna stójka, przeniesienie walki do parteru Klucz do zwycięstwa Utrzymanie walki w stójce
Materla – UD Typowanie
…………………………………………………………………………………

Półśrednia – 77 kg

Aslambek Saidov Aslambek Saidov vs Borys Mańkowski Borys Mańkowski
28 Wiek 23
12-3 (8-1) Rekord MMA (KSW) 13-4-1 (2-1)
(TKO) Djursaa – P
(Sub) Aschugbabjan – Z
(MD) Moks – Z
Ostatnie 3 walki (poza KSW) Z – Moks (Split)
Z – Naruszczka (MD)
Z – Minkevicius (Sub)
Porażka Saidova na obczyźnie zrodziła poważne pytania odnośnie klasy Czeczena. Żeby je uciąć, musi rozprawić się z Mańkowskim, zdobywając pas kategorii półśredniej. Wtedy walka z Djursaą pójdzie w niepamięć. Stawka Jeden z najzdolniejszych zawodników młodego pokolenia w Polsce ma za sobą świetny rok, które może zwieńczyć wywalczeniem pasa mistrzowskiego. Świetna walka z Rafałem Moksem i coraz wyższe umiejętności Borysa każą stawiać go w roli faworyta
Przeniesienie walki do parteru, kontrola z góry, ground and pound Klucz do zwycięstwa Kontrola walki w stójce, wykorzystanie zapasów do obrony obaleń oraz punktowana sprowadzeniami
Typowanie Mańkowski – UD
…………………………………………………………………………………

Lekka – 70 kg

Maciej Jewtuszko Maciej Jewtuszko vs Artur Sowiński Artur Sowiński
31 Wiek 25
9-2 (1-1) Rekord MMA (KSW) 12-6, 1 NC (4-2)
(TKO) Amasinger – Z
(KO) Sowiński – P
(UD) Warburton – P
Ostatnie 3 walki (poza KSW) NC – Lobov
P – Warburton (Sub)
Z – Jewtuszko (KO)
Irokez w końcu doczekał się walki rewanżowej z Kornikiem – dodatkowo, stawką będzie pas mistrzowski kategorii lekkiej. Pojedynek odpowie nam na pytanie, kto jest trzecim najlepszym polskim lekkim. Stawka Sowiński miał średnio udane ostatnie 12 miesięcy – najpierw odprawił Jewtuszkę, potem przegrał z Warburtonem, by we wrześniu bardzo średnio zaprezentować się z przeciętnym Lobovem. Druga porażka z rzędu w KSW na pewno nie zahamuje jakoś znacząco jego kariery, ale może mocno ograniczyć częstotliwość startów.
Koncentracja, utrzymanie walki w stójce, doświadczenie w walkach z klasowymi rywalami Klucz do zwycięstwa Ostrożna stójka, klincz, przenoszenie walki do parteru i kontrola z góry
Jewtuszko – TKO Typowanie
…………………………………………………………………………………

Średnia – 84 kg

Krzysztof Kułak Krzysztof Kułak vs Piotr Strus Piotr Strus
31 Wiek 24
25-12-2 (10-4) Rekord MMA (KSW) 7-1 (0-0)
(TKO) Rice – Z
(UD) Dowda – Z
(UD) Nobrega – Z
Ostatnie 3 walki (poza KSW) P – da Silva (Sub)
Z – Zalewski (UD)
Z – Molodcow (TKO)
Kułak wraca do białego ringu KSW po ciężkiej kontuzji kręgosłupa. Pomimo rozprawienia się z Ricem ostatnio, jego rzeczywista dyspozycja pozostaje pewną niewiadomą. Udany powrót medialnego Kułaka powinien mocno zbliżyć go do walki o tytuł. Stawka Strus ma wiele do wygrania – pokonanie ekscentrycznego weterana MMA może mu przynieść nie lada splendor i mocno przyspieszyć jego karierę. Druga porażka z rzędu nie zamknie mu żadnych drzwi, ale opóźni dotarcie do nich.
Klincz, agresja, sprowokowanie Strusa do ostrych wymian, pozycja dominująca w parterze Klucz do zwycięstwa Utrzymywanie walki na dystans i okazjonalne obalenia w końcowych fragmentach rund
Kułak – UD Typowanie
…………………………………………………………………………………

Musza – 55 kg

Paulina Bońkowska Paulina Bońkowska vs Karolina Kowalkiewicz Karolina Kowalkiewicz
20 Wiek 27
3-1 (0-0) Rekord MMA (KSW) 1-0 (0-0)
(Sub) Kuszewska – Z
(Sub) Wojas – Z
(TKO) Przybysz – Z
Ostatnie 3 walki (poza KSW) Z – Wojas (TKO)
Jedna z najlepszych polskich zawodniczek MMA Paulina Bońkowska powalczy o finał turnieju do 55 kg, w którym czeka Marta Chojnoska. Porażka prawdopodobnie wyrzuci ją z orbity zainteresowań KSW na dłuższy czas – choć zależy tu sporo do tego, jak potoczy się pojedynek. Stawka Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku Karoliny Kowalkiewicz z Gracie Barra Łódź – wygrana da jej finał, porażka spowoduje zakończenie przygody z KSW na jakiś czas.
Uważna stójka, sprowadzenia, poddania Klucz do zwycięstwa Utrzymanie walki na nogach
Bońkowska – Sub Typowanie
…………………………………………………………………………………

Catchweight – 86 kg

Terry Martin Terry Martin vs Matt Horwich Matt Horwich
32 Wiek 34
22-10 (0-0) Rekord MMA (KSW) 27-21-1 (1-1)
(TKO) Hope – Z
(TKO) Lima – P
(TKO) J. Martin – Z
Ostatnie 3 walki (poza KSW) Z – Chmielewski (TKO)
P – Leites (Sub)
P – Materla (UD)
Terry Martin na kilka dni przed galą zastąpił mającego podobno problemy z paszportem Jay’a Silvę. Martin nie walczył od ponad roku i jego forma oraz przygotowanie pozostają wielkimi niewiadomymi – nigdy nie przegrał przez poddanie, ale też nigdy nie brał walki na trzy dni przed galą. Jeśli przegra wyraźnie, nieprędko zobaczymy go w KSW ponownie. Jeśli wygra, zapewne jeszcze się w białym ringu pojawi. Stawka Charyzmatyczny Horwich pokonując Martina, będzie miał już dwie wygrane z rzędu w KSW, co spowoduje, że będzie bardzo poważnym contenderem do walki o pas. Porażka może odłożyć nieco jego występy w KSW do bliżej niekreślonej przyszłości, chociaż, znając Kawulskiego i Lewandowskiego, któż to raczy wiedzieć..
Utrzymywanie walki w stójce, unikanie klinczu Klucz do zwycięstwa Kondycja, klincz, sprowadzenia, kontrola z góry, gnp & poddania
Typowanie Horwich – UD

fot. konfrontacja.com

Powiązane artykuły

Komentarze: 13

 1. Zgadzam się całkowicie z typowaniami. Co do dziewczyn, to dalsza ich kariera w KSW zależy również od zadowolenia K&L z walk kobiet oraz ogólnej reakcji publiczności i odzewu środowiska zarówno Kowalskich, jak i fanów MMA w tej kwestii.

 2. Odnośnie przewidywania, co może się stać w wypadku porażki/zwycięstwa danego zawodnika/zawodniczki, to miałem w tym przypadku nie lada problemy, bo znając nieprzewidywalność meczmejkerstwa właścicieli KSW – w zasadzie wykluczyć nie można niczego.

  Heileris, zgoda, tam przy Bońkowskiej uzależniłem to od przebiegu walki – to samo powinno tyczyć się Kowalkiewicz. Nie zmienia to faktu, że do kobiecego MMA jestem nastawiony sceptycznie.

 3. Jeżeli się nie mylę co do ciebie jako autora masz równiez wątpliwości co do wartości medali zdobywanych na ALMMA i jakości nagród, jeszcze co do za wysokiej wg Ciebie opłaty startowej. Teraz jeszcze dziewczyny do tego dorzucasz?

 4. Nózka
  A nie mam racji?! że w Polsce jest masa innych zawodników którzy bardziej zasługują na miejsce na tej karcie walk. Niż dwie nie doświadczone jeszcze zawodniczki które będą odstawały umiejętnościami od reszty zawodników. Zresztą ocenie to wszystko po gali ale poglądów odnośnie kobiecego MMA nie zmienię. A odnośnie ALMMA to czasami mam wrażenie że u mnie sami mistrzowie ALMMA trenują. Lecz to się nie przekłada na umiejętności. Sam też wygrałem ALMMA lecz nauczony doświadczeniem wole się ugadać z chłopakami z innych klubów na wolną mate i po sparować, mam więcej walk i jeszcze nic nie płace za to.

 5. Po kolei.
  Wiadomym jest, że w Polsce jest wielu zawodników z większym doświadczeniem, umiejętnościami, którymi można by zapełnić rozpiskę KSW zwiększając dwukrotnie jej objętość, jednak jak dziewczyny nie będą walczyć na KSW i tu nie chodzi, ze na KSW tylko na Polsacie,przysłowiowy Janusz nigdy nie przekona się do kobiecego MMA, bo go nie zobaczy… Po za tym już wole oglądać dziewczyny z doświadczeniem z innych sportów walki i małym doświadczeniem w MMA niż byłych piłkarzy i pseudo strongmanów na karcie z 7 walkami.
  Wczoraj na gali Coloseum 12 była walka kobiet Agnieszka Niedźwiedź walczyła z Asią Ogrodnik, walka nie stała może na wysokim poziomie technicznym, bo dziewczyny wpadały z ciosami, wysoko unosiły brodę, może brakowało trochę instynktu kilera podczas ubijania w parterze, jednak znajomy, który był na gali zaraz po zadzwonił do mnie i powiedział, że trybuny na tą walkę ożyły. Ja siedząc przed monitorem również miałem jak najbardziej pozytywne odczucia, bo po prostu w tej walce się działo. Naprawdę ciężko mi przypomnieć sobie nudną walkę kobiet, a widziałem ich w życiu trochę.
  Co do ALMMA. Od tego roku jest prowadzony ranking na najlepszego zawodnika, w dwóch kategoriach: najwięcej wygranych walk i najwięcej wygranych edycji, najlepszy trener, najlepszy klub i właśnie ten ranking da pogląd na to kto jest najlepszy, albo wyklaruje szeroko rozumiana czołówkę, bo oczywiście możesz mieć farta, przyjechać mieć dwóch zawodników w swojej kategorii, jeszcze jak jesteś ciężki, albo bardzo lekki, wygrać i zdobyć jakieś regionalne mistrzostwo. ALMMA jest nie po to by kreować niewiadomo jak prestiżowych mistrzów tylko dawać narybkowi, bądź zawodnikom, bez aspiracji zawodowych możliwość konfrontacji i konkretnego sparingu, a medale, zwycięstwa, chwała to sprawa drugorzędna.

Dodaj komentarz

Back to top button