Plebiscyt UFC 2013UFC

Podsumowanie Plebiscytu

Wczoraj w nocy poznaliśmy nominacje do Oskarów za 2013 rok. Niespodzianek nie było, a jak będzie na samej ceremonii, przekonamy się już na początku marca.

Na początku stycznia natomiast przyznano inne nagrody, ale nie mniej prestiżowe. Spośród 33 gal UFC i około 300 walk wybrano zwycięzców w 6 kategoriach, którzy jako pierwsi w historii zaznali smaku zwycięstwa w Plebiscycie Lowking.pl w kategoriach:

Poddanie Roku 2013

Nokaut Roku 2013

Odkrycie Roku 2013

Występ Roku 2013

Walka Roku 2013

Zawodnik Roku 2013

Przypomnijmy sobie zatem, kto i jaką różnicą głosów wygrał swoją kategorię.

Poddanie Roku

1. Kenny Robertson poddaje Brocka Jardine’a – 28 punktów

2. Anthony Pettis poddaje Bena Hendersona – 22 punkty

3. Sergio Moraes poddaje Neila Magny – 19 punktów

Nokaut Roku

1. Vitor Belfort nokautuje Luke’a Rockholda – 24 punkty

2. Mauricio Rua nokatuje Jamesa Te Hune – 24 punkty

3. Lyoto Machida nokautuje Marka Munoza – 18 punktów

Odkrycie Roku

1. Khabib Nurmagomedov – 31 punktów

2. Conor McGregor – 26 punktów

3. TJ Grant – 20 punktów

Występ Roku

1. Chris Weidman pokonuje Andersona Silve – 28 punktów

2. Cain Velasquez pokonuje Juniora Dos Santosa – 26 punktów

3. Anthony Pettis pokonuje Donalda Cerrone – 26 punktów

Walka Roku

1. Jon Jones vs Alexander Gustafsson – 32 punkty

2. Gilbert Melendez vs Diego Sanchesz – 28 punktów

3. Mark Hunt vs Antoni Silva – 22 punkty

Zawodnik Roku

1. Chris Weidman – 36 punktów

2. Vitor Belfort – 26 punktów

3. Demetrious Johnson – 26 punktów

Zsumowanie trzech list vs. głosowanie Czytelników.

podsumowanie

Analizując powyższe dane, możemy zauważyć kilka ciekawostek.

 • Vitor Belfort zdobył najwięcej głosów Czytelników (aż 219!) i mając przewagę 130 punktów nad drugim Mauricio Ruą, bezapelacyjnie zapewnił sobie 1. miejsce w plebiscycie Nokaut Roku. Co najciekawsze, za sprawą 9 miejsca na liście Naivera Vitor Belfort po zsumowaniu trzech list został zwycięzcą z najmniejszą ilością punktów, bo miał ich tylko 24.
 • 2. Największą ilość punktów po zsumowaniu trzech list zdobył Chris Weidman w plebiscycie, w którym wybieraliśmy Zawodnika Roku. Chris zdobył 36 punktów – czyli maksimum.
 • 3. Zwycięzcy Czytelników wygrali w 5 na 6 kategoriach. Jedyną kategorią, która wskazała innego zwycięzcę niż Czytelnicy jest Występ Roku. Za sprawą moją i Naivera, wybrany przez Was Cain Velasquez przegrał ostatecznie z Chrisem Weidmanem o 2 punkty i został pierwszym w historii nominowanym, którego nie zdołaliście wynieść na najwyższy stopień podium, mimo przyznania mu 12 punktów.
 • 4. Średnia suma punktów zwycięzców wynosi 29.83.
 • 5. Największa rozpiętość punktowa między pierwszym a trzecim miejscem miała miejsce w plebiscycie Odkrycie Roku, gdzie Khabib Nurmagomedov miał 11 punktów przewagi nad TJ Grantem.
 • 6. Najmniejsza rozpiętość punktowa między pierwszym a trzecim miejscem miała w plebiscycie na Występ Roku. Chris Weidman ostatecznie wyprzedził trzeciego Anthony’ego Pettisa o 2 punkty.

Wyróżnienia specjalne.

Największa ilość nominacjiVitor Belfort (4 nominacje)

belfortbest

Młody dinozaur otrzymał od nas aż cztery nominacje. W plebiscycie, w którym wybieraliśmy Najlepszy Nokaut w 2013 roku Vitor pojawił się dwukrotnie. Ósme miejsce za nokaut na Danie Hendersonie i wygrana plebiscytu za nokaut na Luke’u Rockholdzie są najlepszym dowodem, że to właśnie Brazylijczyk zasłużył na miano strikera roku. Oprócz tego Vitor zajął drugie miejsce w plebiscycie, w którym wybieraliśmy Zawodnika Roku i piąte miejsce za Najlepszy Występ w 2013 roku (UFC Fight Night 32 – egzekucja wykonana na Danie Hendersonie). Czy 2014 rok będzie dla Vitora równie udany? Jeśli pokona Chrisa Weidmana przez brutalne KO, to drzwi do kolejnych wyróżnień będą stały przed nim otworem.

Największa ilość wygranychChris Weidman (2 wygrane kategorie)

bestweidman

Zwycięzcą pierwszego plebiscytu w historii strony Lowking.pl został Chris Weidman. W plebiscycie, w którym wybieraliśmy Zawodnika Roku, Weidman zmiażdżył konkurencję, zdobywając maksymalną ilość punktów, deklasując również swojego przyszłego rywala – Vitora Belforta – którego zostawił daleko w tyle na drugim miejscu. Drugie zwycięstwo Weidman odniósł w plebiscycie, w którym wybieraliśmy Najlepszy Występ w 2013 roku. Anderson Silva łamiąc nogę po źle wyprowadzonym kopnięciu przegrał z Weidmanem po raz drugi, co pozwoliło Amerykaninowi wyprzedzić w ostatecznym rozrachunku demolkę, którą Cain Velasquez zafundował Juniorowi Dos Santosowi. Nie da się ukryć, że rok 2013 nie mógł skończyć się dla Chrisa lepiej. Dwa zwycięstwa nad Andersonem Silvą, nowy kontrakt z UFC podpisany na niebotyczną sumę pieniędzy i status niekwestionowanego mistrza sprawiły, że Amerykanin przyłącza się do walki o fotel króla P4P. Czy Chris Weidman w 2014 roku udowodni, że jest nie tylko najlepszym średnim na świecie, ale również najlepszym zawodnikiem bez podziału na kategorie wagowe? Jedno jest pewne – dla Chrisa nie ma rzeczy niemożliwych.

Biorąc pod uwagę dwa powyższe wyróżnienia, czy jest osoba, która uważa, że walka Chris Weidman vs. Vitor Belfort NIE JEST największym wydarzeniem sportowym planowanym na 2014 rok?

Podziękowania i prośba

Na koniec w imieniu moim i Naivera chcę podziękować wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do stworzonego przez nas Plebiscytu i pomogli nam wybrać zwycięzców. Biorąc pod uwagę nasze różnice poglądowe, Wasza pomoc była niezbędna, dlatego miło nam, że tak wiele osób wzięło udział w tym dużym projekcie. O tym, jak plebiscyt powstawał, pisał w szczegółach nie będę, bo to dobry materiał na książkę, którą może kiedyś sam napiszę i zbiję na niej fortunę.

Zaczęło się mniej więcej tak, jak w tym kawale:

Dwie blondynki chciały zdobyć nagrodę Nobla. Jedna wpadła na genialny pomysł:
– No to może polecimy na Słońce?
– No coś ty głupia, spalimy się.
– To polecimy w nocy.

A skończyło powstaniem Plebiscytu, który każdy z Was może ocenić i to jest nasza prośba. Napiszcie nam, co Waszym zdaniem w tym Plebiscycie było dobre, co było złe i ogólnie jakie macie zdanie na jego temat. Każda uwaga może okazać się niezwykle cenna, bo nie wykluczamy, że na początku 2015 roku projekt ruszy ponownie.

Pierwszy Plebiscyt w historii strony Lowking.pl dobiegł końca…

Powiązane artykuły

Komentarze: 19

 1. Uważam, że wszystko było spoko, tylko mnie raziły po oczach dosyć mocne jednak sprzeczki i żądania, by ktoś wytłumaczył swoje typy. Plebiscyt mi się podobał i cieszę się, że będąc czytelnikiem miałem – niewielki, ale nadal – wpływ na wynik.
  Z natury jestem przeciwny zmianom i nie uważam, by była potrzeba zmiany formy. Niemniej chętnie bym wziął udział w głosowaniu „upset roku”.

 2. Moim zdaniem wszystko było idealnie. Wbrew moim wcześniejszym nawoływaniom – nie było potrzeby ustalać wag dla poszczególnych kryteriów oceny, czy w ogóle wyznaczać kryterium wiodącego. Z tego też powodu wielki ukłon do wszystkich biorących w głosowaniu czytelników NiskiegoKróla, bo nie doceniłem ich, mając zawczasu obawy!

  Oczywiście fajne byłoby, gdyby za rok wzbogacić głosowanie o kolejną kategorię/kategorie. Upset rok z propozycji Pucziego brzmi nieźle, aczkolwiek na galę roku też bym z chęcią zagłosował!

 3. Może polski odpowiednik miałby rację bytu? Coraz więcej zawodników, którzy odnoszą sukcesy zarówno w kraju jak i Europie, nowe organizacje pojawiają się jak grzyby po deszczu. Byłoby chyba z czego wybierać. :-)

  A co do plebiscytu, to bardzo fajnie i sprawnie to wyszło! :-)

 4. Moim zdaniem poszło bardzo dobrze. Uważam jednak, że gala roku powinna być jedną z kategorii w kolejnym plebiscycie. Fajnie też by było, gdyby zamiast głosowania w komentarzach, zrobić to w formie ankiety, gdzie wystarczy kliknąć, ale domyślam się, że to czaso- i pracochłonne, więc nie ma co narzekać. Zaletą byłoby jednak natychmiastowy wynik, gdyby głosy liczyły się automatycznie.

 5. Docelowo w tym roku miało być 5 kategorii. Myślałem, że sam się tym zajmę, a w imię zasady „mierz siły na zamiary” nie chciałem sobie narzucać na głowę materiału, któremu bym nie sprostał. Dopiero po kilku analizach ewentualnej struktury plebiscytu w późniejszym terminie napisałem do Naivera czy nie chciałby pomóc mi w przyznaniu takich nagród i po jego aprobacie przeszliśmy do dzieła. Nie spodziewałem się takiego dużego projektu i jestem ogólnie zadowolony z tego jak to się skończyło. Miałem jeszcze dwie opcje rezerwowe na ten plebiscyt, ale myślę, że nie ma sensu niczego zmieniać.

  Co do dodatkowych kategorii to jestem za „niespodzianką” i „galą” roku, chociaż to jest czasochłonny projekt i nie wiem jak to będzie wyglądało czasowo. „Upset” brzmi ciekawie, ale mam wrażenie, że jest to mocno powiązane właśnie z niespodzianką roku, przez co te kategorie byłyby zbyt podobne do siebie.

  Co do krajowego podwórka to nie oglądam regularnie wszystkich gal organizowanych w Polsce. Nie mam na to czasu i nic nie zapowiada, żeby to się miało zmienić w 2014 roku, więc nie wiem czy jest sens zajmować się czymś, czego dogłębnie się nie prześledziło.

  Dzięki wszystkim za pozytywne komentarze i docenienie ciężkiej pracy, którą włożyliśmy z Naiverem w ten plebiscyt. Na pewno jest to motywujące do dalszych działań.

 6. Ok, udało się wylosować koszulkę, ale tym razem nie miałem już czasu robić z tego filmiku, więc musicie mi uwierzyć na słowo :)

  Koszulka trafia do Bosmana! Gratulacje! Daj cynk, jaki rozmiar (od L w dół – dodam, że L również duża nie jest…) i podaj dane do wysyłki na FB albo na maila.

Dodaj komentarz

Back to top button