„Odrobinę ugięły się pod nim nogi” – trener wskazał najmocniejszy cios, jaki kiedykolwiek przyjął Khabib

Trener Khabiba Nurmagomedova Javier Mendez opowiedział o stójce Dagestańczyka i najmocniejszym ciosie, jaki przyjął w karierze.

Tylko dwa razy w swojej dotychczasowej karierze w UFC Khabib Nurmagomedov nie sprowadził swojego rywala do parteru. W drugiej potyczce w oktagonie amerykańskiego giganta jego zapędy zapaśnicze powstrzymał srogi w tamtych czasach pod względem obrony przed obaleniami Gleison Tibau, a Thiago Tavaresa Dagestańczyk znokautował na początku walki, zanim w ogóle zaprzęgnął do działania wrestling.

W następnych dziewięciu pojedynkach Dagestańczyk obalał swoich przeciwników co najmniej dwukrotnie, dominując z góry. Wyrobił sobie renomę najlepszego zapaśnika w kategorii lekkiej, a zdaniem wielu – w całej organizacji.

Jak jednak zapewnia jego trener z American Kickboxing Academy Javier Mendez, umiejętności kickbokserskie Dagestańczyka są mocno niedoceniane.
– Jego stójka to nie przelewki – powiedział Mendez w najnowszym podcaście. – Ludziom wydaje się, że po prostu będą bić się z Khabibem w stójce i go spiorą. No to powodzenia! Powodzenia.

– Walczy tak, jak walczy, bo nie chcę, żeby bił się w stójce. Chcę, żeby przenosił walkę do parteru. A to dlatego, że w stójce można doznać poważnych obrażeń. Szanse są bardziej wyrównane.

– Powtarzam mu, że gdy trafimy na kogoś, kto będzie ci równy w parterze, wtedy wymyślimy nowy plan. Moim zdaniem nie ma jednak równych sobie w parterze, więc nie ma też powodu, aby walczył w stójce. Żeby zadowolić fanów? Nie. Wolę zwycięstwo. Turbowanie w parterze.

– Poza tym Khabib jest ekscytujący w parterze. Wszyscy, którzy twierdzą inaczej, pogłupieli. Nie siedzi tam, przytulając rywali. Uderza, dusi. Jest ekscytujący. To nie jest nudziarz od GNP czy LNP.Javier Mendez przypomniał, że Khabib Nurmagomedov przewalczył całą trzecią rundę z Conorem McGregorem – zdaniem amerykańskiego trenera: najlepszym stójkowiczem w historii UFC – na nogach, udowadniając, że potrafi toczyć z nim równorzędną walkę w obszarze kickbokserskim.

– Jego stójka jest o wiele lepsza, niż się ludziom wydaje – powiedział Javier. – Wiem, że Khabib się frustruje, gdy każę mu przenosić walkę do parteru. Przykro mi, ale dopóki jestem jego trenerem, będę wykorzystywał jego najmocniejsze strony.

Tymczasem w drodze do niedoszłej walki Khabiba Nurmagomedova z Tonym Fergusonem, która – zestawiona po raz piąty – miała odbyć się podczas gali UFC 249 – pojawił się doniesienia, iż Dagestańczyk został znokautowany podczas jednego ze sparingów.

Zapytany o rzeczone doniesienia, Javier Mendez nie pozostawił wątpliwości.
– Nie wiem, skąd się wzięła ta idiotyczna plotka – powiedział. – Nigdy nie był nawet naruszony w czasie sparingów. Najmocniejszym uderzeniem, jakie kiedykolwiek przyjął, było to z walki z Michaelem Johnsonem. Michael Johnson trafił go lewym krosem i Khabib na milisekundę stracił nogi. Odrobinę. I to było najmocniejsze uderzeniem, jakim został trafiony. Kiedykolwiek!

– I to było w 4-uncjowych rękawicach. Poza tym nigdy nie był naruszony, zachwiany. Nigdy. Ani razu. A sparował z zawodowymi bokserami, zawodowymi kickbokserami. Nikt go nigdy nie zranił.

Cały wywiad poniżej:

Obstawiaj wszystkie walki UFC na PZBUK i odbierz cashback 200 PLN

*****

Justin Gaethje 2.0 – największe zagrożenie dla Khabiba Nurmagomedova?

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.

2 Comments

  1. cegieu

    23 maja 2020 at 23:49

    Patrzę na zdjęcie pod tytułem i próbuję zrozumieć jakim cudem Khabib robi te 70 kilo…

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply