Statystyki MMAUFC

Najlepsze kluby MMA na świecie

Który klub MMA jest najmocniejszy? W którym na metr kwadratowy przypada najwięcej najwyższej klasy zawodników na świecie?

Pojedynek oglądany przez tysiące widzów to tylko króciutkie, maksymalnie 25-minutowe zwieńczenie wielotygodniowych, okupionych litrami krwi i potu przygotowań. W którym szukać najlepszych fighterów? Jaki gym zapewnia najlepsze przygotowania? Jakie kryteria przyjąć, by to ocenić?

Metodologia

Do poniższych danych posłuży nam oficjalny Ranking UFC, który dostępny jest tutaj. W każdej dywizji wagowej widnieje mistrz oraz czołowa dziesiątka – przyjęto, że kluby, do których należą mistrzowie otrzymają 11 punktów, kluby zawodników na pierwszych miejscach – 10 punktów, na drugich – 9, i tak dalej, aż do przedstawicieli klubów na ostatnich, dziesiątych, pozycjach, za które każdy gym otrzymał 1 punkt.

Do określenia przynależności zawodników do poszczególnych klubów, co czasami może być problematyczne, posłużono się danymi z Sherdoga oraz Tapology, a także innymi informacjami w razie ewentualności nieaktualnych danych widniejących na obu wymienionych portalach. Autor doskonale zdaje sobie sprawę, że, przykładowo, Antonio Silva, który trenował w Black House, od pewnego czasu na stałe trenuje w American Top Team, a takich i podobnych przypadków jest więcej – nie wpływa to jednak na ogólny kształt rankingu.

W celu określenia hierarchii poszczególnych klubów można także skorzystać z rankingu Fightmatrix, który nie jest ograniczony do zawodników UFC, można także przyjąć inne kryteria punktowe, ale obraz wyłaniający się z rankingu stworzonego z subiektywnych opinii dziennikarzy z całego świata, którzy zajmują się tematyką MMA, powinien dobrze obrazować siłę poszczególnych klubów.

Najlepsza dziesiątka poniżej.

Najlepsze kluby MMA
Stan na 12.04.2013
Logo Nazwa (link do strony) Najlepsi zawodnicy Zdobyte punkty
………………………………………………………………………………………………………………………………
Blackhouse Black House A. Silva
bracia Nogueira
Machida
50


Jackson's MMA
Jackson’s MMA Jones
Condit
Cerrone
Swanson
45


Nova Uniao Nova Uniao Aldo
Barao
Teixeira
34


AKA
Alpha Male Benavidez
Faber
Mendes
29


AKA American Kickboxing Academy Velasquez
Cormier
Rockhold
24


Cesar Gracie Academy Casar Gracie Jiu Jitsu Melendez
Nick Diaz
Nate Diaz
22


ATT American Top Team Pickett
Antonio Silva
Hunt
21


AKA Blackzilians Belfort
Overeem
Evans
20


Tristar Tristar GSP
MacDonald
20


Tristar Kings MMA Werdum
Ellenberger
Munoz
20


Alliance Alliance Gym Cruz
Davis
Easton
16


Serra BJJ Serra BJJ Weidman
Philippou
15


Team Quest Team Quest D. Henderson
Sonnen
Saffiedine
13


………………………………………………………………………………………………………………………………

Czy powyższa hierarchia odzwierciedla siłę i potencjał drzemiący w największych klubach MMA na świecie? Czy rzeczywiście Black House jest najmocniejsze?

……………….

Inne statystyki:

Sprzedaż PPV w UFC
TKO, Sub, Dec w podziale na kategorie wagowe UFC

fot. blackhousemma.com

Powiązane artykuły

Komentarze: 18

  1. PAN EM, tak, do sumy wliczyłem wszystkich, którzy widnieją w Rankingach UFC, a tutaj w kolumnie „Najlepsi zawodnicy” podałem tylko przykładowych, najbardziej rozpoznawalnych. Choć na przykład w przypadku 4 ostatnich klubów są to akurat wszyscy z Rankingu UFC.

  2. Ja jako fan Fabera dziwię się nieobecnością gymu, który on powołał już dawno temu mianowicie Team Alpha Male. Chad Mendes i Joseph Benavidez są w swoich kategoriach na pierwszych miejscach, sam Urijah zaś na miejscu drugim.

  3. Tens, o ile się nie mylę, to Team Quest z Oregonu nadal współpracuje z Team Quest z Kalifornii, w którym trenuje na co dzień Henderson, a walka między Lindlandem i Hendersonem toczy się przede wszystkim o używanie nazwy gymu. Ogólne, nic się chyba prawnie nie zmieniło – czyli Dan dalej prowadzi swój oddział u siebie, a w Oregonie dalej mieści się centrala.

  4. Puczi, wydaje mi się, że to zależy od kilku czynników – m.in. od tego, w jakiej kategorii zawodnik walczy oraz jakie aspekty chce przede wszystkich poprawić. Przykładowo, lekcy na pewno wiele zyskaliby, trenując w Alpha Male, ciężcy w AKA lub ATT, strikerzy w Blackzilians (przynajmniej w teorii..), szukający dobrych gameplanów u Jacksona, ale wydaje mi się, że jednak Black House jest topem, jeśli chodzi o poziom talentu i magicznej improwizacji w walce. Nie sądzę, żeby mieli tam jakiś szczególny etos pracy (ot, Brazylia.. :)), czy też że byłby to dobry wybór dla chcących podszkolić zapasy, ale mimo wszystko chyba tam występuje największe stężenie talentu na metr kwadratowy.

Dodaj komentarz

Back to top button