Najlepsze kluby MMA na świecie

Który klub MMA jest najmocniejszy? W którym na metr kwadratowy przypada najwięcej najwyższej klasy zawodników na świecie?

Pojedynek oglądany przez tysiące widzów to tylko króciutkie, maksymalnie 25-minutowe zwieńczenie wielotygodniowych, okupionych litrami krwi i potu przygotowań. W którym szukać najlepszych fighterów? Jaki gym zapewnia najlepsze przygotowania? Jakie kryteria przyjąć, by to ocenić?

Metodologia

Do poniższych danych posłuży nam oficjalny Ranking UFC, który dostępny jest tutaj. W każdej dywizji wagowej widnieje mistrz oraz czołowa dziesiątka – przyjęto, że kluby, do których należą mistrzowie otrzymają 11 punktów, kluby zawodników na pierwszych miejscach – 10 punktów, na drugich – 9, i tak dalej, aż do przedstawicieli klubów na ostatnich, dziesiątych, pozycjach, za które każdy gym otrzymał 1 punkt.

Do określenia przynależności zawodników do poszczególnych klubów, co czasami może być problematyczne, posłużono się danymi z Sherdoga oraz Tapology, a także innymi informacjami w razie ewentualności nieaktualnych danych widniejących na obu wymienionych portalach. Autor doskonale zdaje sobie sprawę, że, przykładowo, Antonio Silva, który trenował w Black House, od pewnego czasu na stałe trenuje w American Top Team, a takich i podobnych przypadków jest więcej – nie wpływa to jednak na ogólny kształt rankingu.

W celu określenia hierarchii poszczególnych klubów można także skorzystać z rankingu Fightmatrix, który nie jest ograniczony do zawodników UFC, można także przyjąć inne kryteria punktowe, ale obraz wyłaniający się z rankingu stworzonego z subiektywnych opinii dziennikarzy z całego świata, którzy zajmują się tematyką MMA, powinien dobrze obrazować siłę poszczególnych klubów.

Najlepsza dziesiątka poniżej.

Najlepsze kluby MMA
Stan na 12.04.2013
Logo Nazwa (link do strony) Najlepsi zawodnicy Zdobyte punkty
………………………………………………………………………………………………………………………………
Blackhouse Black House A. Silva
bracia Nogueira
Machida
50


Jackson's MMA Jackson’s MMA Jones
Condit
Cerrone
Swanson
45


Nova Uniao Nova Uniao Aldo
Barao
Teixeira
34


AKA Alpha Male Benavidez
Faber
Mendes
29


AKA American Kickboxing Academy Velasquez
Cormier
Rockhold
24


Cesar Gracie Academy Casar Gracie Jiu Jitsu Melendez
Nick Diaz
Nate Diaz
22


ATT American Top Team Pickett
Antonio Silva
Hunt
21


AKA Blackzilians Belfort
Overeem
Evans
20


Tristar Tristar GSP
MacDonald
20


Tristar Kings MMA Werdum
Ellenberger
Munoz
20


Alliance Alliance Gym Cruz
Davis
Easton
16


Serra BJJ Serra BJJ Weidman
Philippou
15


Team Quest Team Quest D. Henderson
Sonnen
Saffiedine
13


………………………………………………………………………………………………………………………………

Czy powyższa hierarchia odzwierciedla siłę i potencjał drzemiący w największych klubach MMA na świecie? Czy rzeczywiście Black House jest najmocniejsze?

……………….

Inne statystyki:

Sprzedaż PPV w UFC
TKO, Sub, Dec w podziale na kategorie wagowe UFC

fot. blackhousemma.com

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.

18 Comments

 1. PAN EM

  12 kwietnia 2013 at 14:57

  Sympatyczna statystyka, mam jednak jedno pytanie/wątpliwość – do sumy punktowej użyłeś również zawodników, którzy nie są wypisani wśród najlepszych zawodników danych klubów?

 2. naiver

  12 kwietnia 2013 at 15:05

  PAN EM, tak, do sumy wliczyłem wszystkich, którzy widnieją w Rankingach UFC, a tutaj w kolumnie „Najlepsi zawodnicy” podałem tylko przykładowych, najbardziej rozpoznawalnych. Choć na przykład w przypadku 4 ostatnich klubów są to akurat wszyscy z Rankingu UFC.

 3. Comber

  12 kwietnia 2013 at 15:10

  W moim osobistym rankingu AKA nie ma sobie równych. Wystarczy, że trenują tam moi ulubieni zawodnicy :)

 4. naiver

  12 kwietnia 2013 at 15:13

  No tak, Materla i Grabowski.. :)

  A tak poważniej, w przyszłym tygodniu wrzucam – w końcu – Sierpem Cormiera, powinno być nie mniejsze niż w przypadku Mousasiego, więc zapraszam.

 5. Comber

  12 kwietnia 2013 at 15:16

  Nie, Cormier, Cain i Rockhold.

 6. naiver

  12 kwietnia 2013 at 15:18

  Tak, o Cormierze i Cainie wiem, dlatego drugi akapit w poprzednim komentarzu rozpocząłem od „A tak poważniej..”, sugerując, że pierwszy poważny nie był ;)

 7. Comber

  12 kwietnia 2013 at 15:22

  Wiem, właśnie teraz doczytałem. Percepcja zaburzona po intensywnej nocy :)

 8. Daniel

  12 kwietnia 2013 at 17:29

  Ja jako fan Fabera dziwię się nieobecnością gymu, który on powołał już dawno temu mianowicie Team Alpha Male. Chad Mendes i Joseph Benavidez są w swoich kategoriach na pierwszych miejscach, sam Urijah zaś na miejscu drugim.

 9. naiver

  12 kwietnia 2013 at 17:41

  Serdeczne dzięki, Daniel, miałem ich na kartce, ale z jakiegoś powodu nie wpisałem.. Poprawione.

 10. Tens

  12 kwietnia 2013 at 18:49

  Czy po konflikcie Hendersona z Lindlandem nie doszło do rozbicia Team Quest?

 11. naiver

  12 kwietnia 2013 at 20:23

  Tens, o ile się nie mylę, to Team Quest z Oregonu nadal współpracuje z Team Quest z Kalifornii, w którym trenuje na co dzień Henderson, a walka między Lindlandem i Hendersonem toczy się przede wszystkim o używanie nazwy gymu. Ogólne, nic się chyba prawnie nie zmieniło – czyli Dan dalej prowadzi swój oddział u siebie, a w Oregonie dalej mieści się centrala.

 12. Tens

  12 kwietnia 2013 at 20:32

  Swoją drogą, pomyślałbyś może o temacie dla miłośników zakładów bukmacherskich, żeby nie było trzeba rozmywać tematu głównej dyskusji ;)

 13. Puczi

  12 kwietnia 2013 at 20:53

  Trochę to nie w idei bloga, ale według mnie to bardzo dobry pomysł.

 14. naiver

  12 kwietnia 2013 at 22:56

  Powiem szczerze, że chodziło mi to po głowie, choć gdzieś w dalszej perspektywie.. Ale może trochę wcześniej uda się stworzyć coś takiego w atrakcyjnym formacie.

 15. Puczi

  13 kwietnia 2013 at 16:59

  A jakie kluby według ciebie naiver zajmują podium – tzn zapewniają zawodnikom szkolenie na najwyższym poziomie?
  Czy klasycznie AKA/Jackson’s/ATT?

 16. naiver

  13 kwietnia 2013 at 23:52

  Puczi, wydaje mi się, że to zależy od kilku czynników – m.in. od tego, w jakiej kategorii zawodnik walczy oraz jakie aspekty chce przede wszystkich poprawić. Przykładowo, lekcy na pewno wiele zyskaliby, trenując w Alpha Male, ciężcy w AKA lub ATT, strikerzy w Blackzilians (przynajmniej w teorii..), szukający dobrych gameplanów u Jacksona, ale wydaje mi się, że jednak Black House jest topem, jeśli chodzi o poziom talentu i magicznej improwizacji w walce. Nie sądzę, żeby mieli tam jakiś szczególny etos pracy (ot, Brazylia.. :)), czy też że byłby to dobry wybór dla chcących podszkolić zapasy, ale mimo wszystko chyba tam występuje największe stężenie talentu na metr kwadratowy.

 17. Szady

  14 kwietnia 2013 at 09:19

  Podbijam prośbę Tensa. Dobry temat o zakładach bukmacherskich na pewno by się przydał. :)

 18. Mak

  16 kwietnia 2013 at 07:16

  Zróbcie też o polskich klubach.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply