„Może wybronić sto obaleń, ale…” – Aljamain Sterling w walce z Petrem Yanem weźmie przykład z Khabiba Nurmagomedova

Aljamain Sterling opowiedział o taktycznych założeniach na walkę z Petrem Yanem, nie ukrywając swoich intencji.

W sobotę wieczorem w Las Vegas rozpędzony serią pięciu zwycięstw Aljamain Sterling stanie do najważniejszej walki w swojej sportowej karierze, w ramach gali UFC 259 stając w szranki z mistrzem kategorii koguciej Petrem Yanem.

Wyróżniający się w obszarze zapaśniczym i parterowym amerykański pretendent nie ukrywa, z jakim nastawieniem podejdzie do pojedynku z Rosjaninem. Zrobi mianowicie wszystko, aby przenieść akcję do parteru, gdzie spodziewa się mieć po swojej stronie zdecydowaną przewagę.
– Uważam, że był już przetestowany, ale niekoniecznie z rywalem, który nieustannie atakowałby go w stylu Khabiba, wywierając presję, aby zaciągnać go do parteru – powiedział Funk Master w rozmowie z ESPN.com. – A to kompletnie zmienia tempo walki. Może próbować zatrzymywać obalenia ciosami, ile tylko zechce. Potrzebuję tylko jednego obalenia.

– Mogę iść po sprowadzenie sto razy i może zatrzymać sto prób. Jeśli za sto pierwszym razem go obalę, zajdę mu za plecy i wtedy czeka go ciężki wieczór. I szczerze wierzę, że tak to się potoczy. Jest dobry w parterze, wiem, że może mnie też zranić w stójce. Wiem, co mi grozi, ale koniec końców najpierw musi trafić. Ja muszę tylko po prostu go złapać i będzie po wszystim.
– Wiem, co mnie czeka. Wiem, że jest groźny i sprawny od strony technicznej. Chcę sprawdzić, jak bardzo rozwinął się pod kątem defensywy przed obaleniami. Nieprzypadkowo wycofał się z pierwszego terminu tej walki. Nigdy nie zostało to wyjaśnione. Coś musi być na rzeczy.

– Nie wiem, czy wydawało mu się, że znajdzie kogoś, kto będzie naśladował mój styl, ale mój styl jest jak styl Cory’ego Sandhagena w stójce – gdy walka trafia do parteru, jestem nieprzewidywalny. Mogę przetoczyć cię z pleców, poddać zpleców, uszkodzić z pleców, uszkodzić z góry, mam dobrą kontrolę z góry i mocną presję na siatce w stylu Kamaru Usmana. Cokolwiek by się więc nie działo, dojdzie do klinczu, zapasów, a to mnie faworyzuje.

W rozmowie z portalem RT.com Aljamain Sterling potwierdził, że czerpie wiele inspiracji z Khabiba Nurmagomedova, który również nigdy nie ukrywał swojego planu na walkę.

– Oczywiście, że patrzę na Khabiba – powiedział Amerykanin. – To wielka inspiracja dla mojego stylu walki. Pomaga mi zrozumieć, że owszem, walka może toczyć się w stójce, ale jeśli jesteś w czymś dobry, trzymaj się tego.– Patrzę na Khabiba i widzę styl oparty na nieustannej presji. Trudno zatrzymać takiego gościa. Zapasy są wycieńczające psychicznie. Jeśli nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, zaczynasz to mocno odczuwać, wszystko staje się niekomfortowe, zaczynasz zgadywać. Dyktują tempo walki.

– Jeśli gość nie jest w stanie cię sprzątnąć, w końcu go złapiesz i zaciągniesz na dół. Szczególnie jeśli jesteś dobry grapplerem jak Khabib czy ja. Jestem z tego dumny.

Rosjanin tymczasem zapowiada porachowanie Amerykaninowi kości, nie mając wątpliwości, że niezdolny do przeniesienia walki do parteru, w stójce pretendent zacznie panikować, salwując się ucieczką. Jest przekonany, że rozstrzygnie walkę przed czasem.
Aljamain podchodzi jednak do tego rodzaju zapowiedzi z rezerwą.

– Myślę, że po prostu próbuje wszystkich wystraszyć – ocenił. – Zawsze dziwi mnie, gdy jeden zawodnik próbuje przestraszyć drugiego. Żyjemy z walki, więc po co ci te wszystkie bzdury poza nią? Nie rozumiem tego. Chyba że naprawdę rzucisz się na kogoś, ale wtedy gra się zmienia i trzeba się bronić za wszelką cenę.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 2230 PLN

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

*****

Koszulki Lowking.pl dostępne w sprzedaży!

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply