UFC

Kuriozalny przepis! Mistrz GLORY jednak nie wystąpi na UFC w Paryżu?

Ciemne chmury zebrały się nad starciem Cedrica Doumbe z Darianem Weeksem, które miał odbyć się podczas debiutanckiej gali UFC w Paryżu.
Interesująco zapowiadający się debiut byłego mistrza wagi półśredniej GLORY Cedrica Doumbe (2-0) pod sztandarem UFC stanął pod znakiem zapytania. Kameruńczyk miał zawitać do oktagonu amerykańskiego giganta przy okazji paryskiej gali UFC Fight Night, która odbędzie się 3 września. W roli rywala wyszykowano mu Dariana Weeksa (5-3).
Rzecz jednak w tym, że Francuska Federacja MMA, która nadzoruje wydarzenie, do walki tej najprawdopodobniej – przynajmniej wedle doniesień Boxemag.com – nie dopuści. Powód? Troska o zdrowie Kameruńczyka!

Objawia się ona w postaci przepisu, wedle którego pojedynek na zawodowych zasadach MMA nie może dojść do skutku, jeśli obaj zawodnicy mają na koncie nie więcej niż 9 walk, a różnica pomiędzy liczbą pojedynków, jakie stoczyli, przekracza cztery. A tak jest w tym przypadku – Kameruńczyk ma bowiem za sobą dopiero dwie walki w formule MMA, podczas gdy Amerykanin siedem, czyli o pięć więcej.

A że Kameruńczyk wcześniej stoczył ponad 80 walk kickbokserskich, a od dwóch lat intensywnie szlifuje MMA, między innymi w American Kickboxing Academy? Prawdopodobnie jest to bez znaczenia.

Francuzi wprowadzili tę zasadę, aby chronić słabszych zawodników przed zestawieniami z tymi doświadczonymi. W jej myśli dopiero jeśli obaj zawodnicy stoczą 10 walk lub więcej, ich bilanse nie mają już znaczenia.Swego czasu, gdy UFC organizowało galę w Szwecji, tamtejszy związek uniemożliwił zestawienie pojedynku Dennisa Sivera z Taylorem Lapilusem w trosce o zdrowie tego ostatniego. Uznano, że jego doświadczenie, bilans i najprawdopodobniej umiejętności nie są wystarczające, aby stanął w szranki z rosyjskim Niemcem.

W 2018 roku gdy z walki z Khabibem Nurmagomedovem wypadli kolejno Tony Ferguson i Max Holloway, Stanowa Komisja Sportowa w Nowym Jorku nie zezwoliła na starcie Dagestańczyka z Paulem Felderem – a to dlatego, że Amerykanin nie był wówczas sklasyfikowany w Top 15 dywizji.
W myśl przepisu utworzonego przez francuski związek, oczywiście racji bytu nie miałaby żadna walka w UFC chociażby Alexa Pereiry, który obecnie sposobi się do mistrzowskiego boju z Israelem Adesanyą.

Póki co brak jednak oficjalnych informacji w temacie wrześniowego starcia Doumbe z Weeksem. Warto odnotować, że na ostatniej paryskiej gali Ares przytoczona wyżej zasada była złamana w dwóch pojedynkach, które jednak się odbyły.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Powiązane artykuły

Komentarze: 1

Dodaj komentarz

Back to top button