UFC

Dillashaw vs Barao II okiem ekspertów

Jak pojedynek TJ-a Dillashawa z Renanem Barao oceniają uznani trenerzy MMA?

W sobotę na UFC on FOX 16 dojdzie do rewanżowego pojedynku między mistrzem kategorii koguciej, TJ-em Dillashawem, a pretendentem, Renanem Barao. Obaj spotkali się na UFC 173, gdy gremialnie skreślany Amerykanin sprawił nie lada sensację, demolując Brazylijczyka i odbierając mu pas mistrzowski.

Magazyn FightersOnly poprosił o analizę nadchodzącego rewanżu trzech uznanych trenerów ze świata MMA.

Firas Zahabi
Tristar

W parterze ktokolwiek będzie na górze, będzie miał przewagę. Jeśli TJ przeniesie tam walkę, Barao ma umiejętności, aby powrócić do stójki albo go przetoczyć. Pomimo tego, że ma czarny pas, rzadko widzimy go na plecach. Uważam, że zawodnik, który będzie na dole, albo wstanie, albo zostanie skontrolowany.

Jeśli Barao znajdzie się na górze, będzie miał przewagę, i podobnie z Dillashawem, jeśli ten będzie na górze. Obaj są dobrymi grapplerami, różnica polega na tym, że Barao wywodzi się z jiu-jitsu, a TJ z zapasów. Jeśli to byłaby walka jiu-jitsu, TJ byłby bez szans, ale tak nie jest – to MMA, a Dillashaw udowodnił, że we wszystkich innych płaszczyznach posiada odrobinę większe umiejętności.

Typ: TJ Dillashaw

Mike Winkeljohn
Jackson-Wink MMA

Tym, co odnotowałem w ich pierwszej walce, była praca na nogach Dillashawa – był w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. To było bardzo przemyślane, bo był pierwszy w akcjach i tak pozostanie, jeśli Barao nie doda więcej kiwek i zmyłek do swojej gry. Będzie musiał zamykać mu przestrzeń przy siatce, żeby wykorzystać swoje mocne strony przeciwko niemu. Jeśli jednak tego nie uczyni, walka będzie podobna do pierwszej.

Waga bycia pierwszym podczas walki nie może być przeceniana, bo nosisz małe rękawice, więc istnieje istnieje całe spektrum możliwości w porównaniu do innych sportów. Jeśli potrafisz być nieprzewidywalny i potrafisz zmusić rywali do reakcji na twoje poczynania, wtedy świat stoi przed tobą otworem, gdy chcesz uderzać.

Barao musi poprawić swój gameplan. Musi nauczyć się, jak wyłączyć rywala, zamiast czekać i reagować. Musi powstrzymać Dillashawa przed grą, która będzie prowadziła do jego (Barao) reagowania i umożliwiała mu wchodzenie w dystans. Dzięki temu będzie mógł uderzać tak, jak będzie chciał i przenieść walkę tam, gdzie zdobędzie obalenia.

To drobna rzecz, ale przeniesienie części korzystnych pozycji na swoją stronę zamiast pozostawiać je po stronie rywala jest kluczowe.

Typ: TJ Dillashaw

Jamie Franco
Trener zapasów w Longo-Weidman MMA

Żaden z nich nie oddaje obaleń, ale Barao nadmiernie reagował, próbując bronić wejść Dillashawa ostatnim razem. Nabierał się na wiele zmyłek i w ten sposób Dillashaw trafiał wieloma uderzeniami. Ciekawi mnie, czy Dillashaw położy większy nacisk na zapasy, czy może Barao pozwoli mu się zbliżać, aby walka trafiała do parteru. Wtedy Barao nie był w stanie łapać Dillashawa.

Ten mocny cios, którym Dillashaw trafił w pierwszej rundzie miał decydujące znaczenie. Przez resztę walki miał już naruszonego Barao i nie jestem pewien, czy oglądaliśmy potem jeszcze tego samego Barao. Ciekawe, jakie podejście Barao wybierze tym razem.

Dillashaw był dla niego o wiele za szybki i Barao nie był w stanie się do niego dobrać. Dillashaw bardzo mocno przenosi ciężar ciała na wykroczną nogę, gdy doskakuje i odskakuje, więc jeśli Barao i jego team popracują nad wyczuciem tych momentów, mogą dość łatwo zdobyć obalenia.

Jeśli Barao nie zostanie trafiony, to będzie zupełnie inna walka. Nie do końca wiem, jak Barao może skracać dystans, bo w pierwszej walce TJ był dla niego po prostu zbyt szybki. Którykolwiek z nich zacznie trafiać, zwycięży, a Dillashaw ma już gotowy plan na pokonanie Barao.

Typ: TJ Dillashaw

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button