UFC

Daniel Cormier ponownie mistrzem kategorii półciężkiej: „Biorę ten pas”

Daniel Cormier ponownie zasiadł na tronie kategorii półciężkiej po tym, jak wynik jego rewanżu z Jonem Jonesem zmieniono na no-contest.

Daniel Cormier ogłosił podczas programu UFC Tonight, że wobec podjętej przez Stanową Komisję Sportową w Kalifornii decyzji o zmianie wyniku jego rewanżowej walki z Jonem Jonesem podczas gali UFC 214 na no-contest organizacja UFC przywróciła mu status mistrza.

Rozmawiałem z Andym Fosterem (szefem Komisji w Kalifornii) i mówię mu, że no przegrałem tę walkę. Jako sportowiec tak się właśnie czułem.

– powiedział Cormier.

Ale zadzwonił do mnie dzisiaj Dana White i powiedział, że skoro jest no-contest, to walka się nie odbyła. White powiedział, że „gdyby ktoś z was nie zrobił wagi, a on wygrałby walkę, nadal miałbyś pas; dlatego mistrzostwo jest ci zwrócone”. Walka została uznana za no-contest. Jeśli oszukiwał, nie mógł tam walczyć i wygrać tej walki. Jestem więc ponownie mistrzem UFC.

Ludzie powiedzą, że dano mi pas. Jednak on oszukiwał i mam powiedzieć teraz, że „Nie chcę tego pasa”, podczas gdy walczyłem w walce mistrzowskiej? Finansowo to dla mnie ogromna różnica walczyć, gdy jestem mistrzem i gdy nie jestem mistrzem. Biorę ten pas.

(Gdyby zaatakował nielegalnym ciosem) także byłby zdyskwalifikowany. Zdyskwalifikował się więc sam, biorąc sterydy przed walką – a więc została uznana za nieodbytą.

– kontynuował DC.

Teraz więc mam pas z powrotem, co jest słuszną decyzją. Nie mówię tego tylko dlatego, że dotyczy mnie. To prawidłowa decyzja. Nie oszukujesz sportu, nie oszukujesz fanów, nie oszukujesz mnie. Masz po swojej stronie całą przewagę fizyczną, drogi panie. Masz 30 lat, masz prawie dwa metry wzrostu, masz niesamowity zasięg. Ja mam 38 lat. Marzyłoby mi się, żeby coś brać i nie musieć dzięki temu schodzić ze schodów bokiem rano po przebudzeniu.

W walce wieczoru gali UFC 214 Jones pokonał Cormiera przez techniczny nokaut w trzeciej rundzie, ale później gruchnęły wieści o wykryciu w jego organizmie turinabolu w próbce pobranej podczas kontroli antydopingowej po ważeniu. Również i próbka B potwierdziła naruszenie zasad Polityki Antydopingowej i w rezultacie Stanowa Komisja Sportowa w Kalifornii zmieniła wynik pojedynku na no-contest.

Dla Jonesa jest to już trzecia – wliczając pas tymczasowy – utrata pasa mistrzowskiego kategorii półciężkiej z powodu pozaoktagonowych ekscesów.

Po raz pierwszy pozbawiono go pasa w 2015 roku, gdy spowodował wypadek, uderzając w samochód kobiety w ciąży i łamiąc jej rękę, a następnie uciekając z miejsca zdarzenia. Otrzymał wówczas 18 miesięcy w zawieszeniu.

Powróciwszy do akcji, zdobył tymczasowy pas mistrzowski, pokonując Ovince’a St. Preuxa, który zastąpił kontuzjowanego Daniela Cormiera. Przed galą UFC 200, podczas której miało dojść do jego rewanżu z DC, wpadł jednak na dopingu, będąc zawieszonym na rok i pozbawionym tymczasowego złota.

Za drugą wpadkę dopingową w karierze grożą mu cztery lata zawieszenia.

AKTUALIZACJA – poniżej oświadczenie UFC opublikowane na oficjalnej stronie:

UFC zostało poinformowane w środę, że wynik walki Jona Jonesa z Danielem Cormierem podczas gali UFC 214, która odbyła się 29 lipca, został zmieniony przez Stanową Komisję Sportową w Kalifornii. Decyzja zmienia zwycięstwo Jonesa na no-contest w wyniku potencjalnego naruszenia Polityki Antydopingowej wynikłego z próbki pobranej od Jonesa podczas rywalizacji (in-competition) po ważeniu w dniu 28 lipca.

Jako, że była to walka o pas, Cormier zostanie przywrócony jako mistrz kategorii półciężkiej UFC.

*****

Michael Bisping: „Jon Jones zasłużył na dożywotnie zawieszenie”

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button