Bellator

Bellator 130 – wyniki i relacja

Serdecznie zapraszam na relację z piątkowej gali Bellator 130, której walką wieczoru był niezwykle ekscytujący pojedynek Emanuela Newtona z Lintonem Vassellem.

Autorem relacji jest Wewiur – serdecznie dziękujemy!

Pierwszym transmitowanym pojedynkiem była punktowa wygrana Aarona Derrowa nad Natem Jollym. Pojedynek nie przyniósł większych emocji. Pierwsze starcie przypadło Derrowowi, dzięki zafundowaniu nokdaunu pięknym ciosem sierpowym. Kolejną rundę po nudnym klinczu, niezbyt ciekawym boju w parterze i mało lotnej stójce zapisał dla siebie Jolly, a ostatecznie trzecia potyczka padła łupem Derrowa, przesądzając losy jego wygranej.

Następną walkę wygrał Darrion Caldwell, dominując w parterze Anthony’ego Diziego po niezbyt ciekawej walce. Od pierwszych sekund The Wolf mocno ruszył na rywala, próbując go obalić i uzyskać kontrolę w parterze. Jednak dopiero w trzeciej rundzie Darrion zdecydowanie zaatakował gilotyną oraz kimurą, które jednak były dalekie od zakończenia walki przed czasem. Ostatecznie pomimo mocnego rozcięcia na czole Diziego trzeba stwierdzić, że w walce ciosów było jak na lekarstwo, a Caldwellowi wygraną dała kontrola w parterze przez większą część czasu walki.

Szybko zakończyła się następna walka z karty wstępnej 130 odsłony BellatoraSami Oropeza mocnym ground and pound zmusił sędziego do przerwania pojedynku, wobec bezradnie poddającego się ciosom Garego Tapusoa.

Daniel Gallemore powrócił z dalekiej podróży po pierwszej rundzie, pokonując Gzima Selmaniego. Zdecydowanie The Albanian Psycho przegrał tę walkę przez brak tlenu w płucach. Albańczyk szybko obalił Gallemore’a i wykorzystując swą nieprzeciętną masę skutecznie, zdewastował głowę Amerykanina. Gdy wreszcie Big Kanas wstał, to zbierał jeszcze mocniejsze razy, i tylko sobie znanym sposobem utrzymał się, stojąc na własnych nogach. Jednak minutę przed końcem starcia Gzim zamienił się pozycją z rywalem, opierając własne plecy o siatkę i przyjmując kilka ciosów – szczególnie warte odnotowania było potężne uderzenie łokciem. Druga runda to dwuminutowe zapasy rodem z sumo zakończone obaleniem wykonanym przez Selmaniego. Jednak z powodu braku aktywności zawodników w tej pozycji sędzia podniósł walkę. W trybie mocnego spowolnienia Gallemore ostatecznie ustrzelił Selmaniego, który nie miał kompletnie sił, by utrzymywać swoje zacne kilogramy w pozycji stojącej. Walka godna polecenia dla fanów ciężkich dział i braku mobilności najwyższej kategorii wagowej.

Marcio Navarro pokonał Codiego Carrillo po dobrej walce w stójce okraszonej mocnymi wymianami ciosów. Zawodnicy aktywnie rozpoczęli bój, wymieniając między sobą sporo uprzejmości. Pod koniec pierwszej rundy Carrillo wydawał się ustrzelić rywala, jednak wejście w klincz i próba dokończenia dzieła zakończyła się jedynie obficie krwawiącym nosem napastnika. Druga runda stała pod znakiem ciągłej pogoni Navarro za rywalem, który choć w mało poprawny technicznie sposób, to jednak uciekał z linii ciosów (zwłaszcza rzucało się w oczy odbijanie się Carrillo plecami od siatki, niczym swego czasu Muhammad Ali odbijał się od lin w starciu z Joe Frazierem w pamiętnej bokserskiej Thrilli in Manila). Trzecia odsłona stała pod znakiem powstrzymywania twarzą uderzeń łokciami Navarro, które ostatecznie zakończyły walkę brutalnym nokautem.

W ostatniej walce karty wstępnej Ricky Musgrave łatwo pokonał Joe Wilka. Pomimo dobrego początku The Nose’a, to Musgrave wybraniając się z techniki kończącej, zdołał podnieść walkę do stójki, w której łapiąc klincz, wyprowadził dewastujące kolano na szczękę Wilka, odbierając mu ochotę do dalszej walki.

Dave Jansen pokonuje decyzją Ricka Hawna w pierwszej walce karty głównej Bellatora 130. W całej walce Rick Hawn dotrzymywał kroku Jansenowi, tocząc z nim wyrównany pojedynek w stójce. Ciekawie prezentowała się statystyka kopnięć na półmetku starcia, dając przewagę ponad 50 do 0 dla Jansena, z czego były to głównie lowkingi. Trzecia runda nie przyniosła szczególnej zmiany sytuacji i zwycięstwo pogromcy Marcina Helda musiało być bezdyskusyjne. Po tym występie Dave umocnił się na pozycji pierwszego pretendenta do walki o pas mistrzowski.

Marloes Coenen potrzebowała aż trzech rund, aby wykorzystać swoją niepodważalną przewagę w parterze i poddać Annalisę Bucci przez mataleo.

Bobby Lashley  pokonuje piekielnie mocnym ground and pound Karla Etheringtona. Walka rozpoczęła się od poszukiwań klinczu, a w jego konsekwencji obalenia przez The Dominatora, i jak tylko udało mu się położyć The Wrecking Machine na macie, włączył niewyobrażalne obroty w swoich pięściach, demolując przeciwnika ciosami.

Emanuel Newton poddał Lintona Vassella w piątej rundzie morderczego pojedynku. Pierwsza runda przebiegała pod dyktando pretendenta, który raz po raz zagrażał Newtonowi poddaniem, wykorzystując swoje długaśne kończyny. W rundzie drugiej The Swarm bez ustanku zagrażał technikami kończącymi i gdy się wydawało, że technika jest dobrze założona i za sekundęThe Hardcore Kid ją odklepie, to Vessel na złość samemu sobie odpuszczał ją, dając mistrzowi szanse na dalszą walkę. Trzecia odsłona to wyrównanie pojedynku, przez większość czasu Newton sukcesywnie obijał Anglika, jednak ten z żółwia pozostał aktywnym, próbując założyć kimurę – następnie udało mu się przetoczyć rywala i obalić, natychmiast po tym, jak tylko mistrz wstał. Czwarta runda to dominacja Newtona, który po obaleniu zdobył korzystną pozycję, najpierw boczną, a później zajmując plecy w żółwiu, po czym regularnie i cierpliwie dowożąc wynik wygranej rundy do końca. Mistrz jednak nie pozwolił sobie zapytać się sędziów o wynik pojedynku i sam na początku piątego starcia, wykorzystując chwilę nieuwagi Vessela, pięknie wpiął się za plecy dusząc go ładnym mataleo.

Pojedynek o pas mistrzowski Bellatora w wadze półciężkiej
205 lbs: Emanuel Newton pok. Lintona Vassella przez poddanie (rnc) w 5 rundzie 0:47

Główna karta

265 lbs: Bobby Lashley pok. Karla Etheringtona przez tko (uderzenia) w 1 rundzie 1:31
145 lbs: Marloes Coenen pok. Annalisę Bucci przez poddanie (rnc) w 3 rundzie 0:57
155 lbs: Dave Jansen pok. Ricka Hawna przez decyzję (2×30-27, 29-28)

Pozostałe

145 lbs: Ricky Musgrave pok. Joe Wilka przez tko (łokcie) w 1 rundzie 2:45
155 lbs: Marcio Navarro pok. Codiego Carrillo przez tko (uderzenia) w 3 rundzie 2:09
265 lbs: Daniel Gallemore pok. Gzima Selmaniego przez tko (uderzenia) w 2 rundzie 4:33.
185 lbs: Sam Oropeza pok. Garego Tapusoa przez tko (uderzenia) w 1 rundzie 2:31
145 lbs: Darrion Caldwell pok. Anthoniego Diziego przez decyzję (3×30-27)
159 lbs: Aaron Derrow pok. Nate’a Jolliego przez decyzję (3×29-28)
265 lbs: Alex Huddleston pok. Dereka Bohiego przez tko (uderzenia) w 1 rundzie 4:04

fot. Esther Lin / MMAFighting.com

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button